Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Lego duplo jak rozwijać małą motorykę
Lego Duplo
Rozwój dziecka

Zabawy rozwijające małą motorykę

Sznurowanie bucików czy malowanie kredkami, to czynności, które wydają się banalnie proste, jednak dla malucha są nie lada wyzwaniem. Dlaczego? Bo wymagają dużej precyzji i dobrej koordynacji ręka–oko. Jak pomóc dziecku wytrenować umiejętności niezbędne do wykonywania tego typu czynności?

 


Każde dziecko przychodząc na świat, zaczyna już ćwiczyć motorykę małą poprzez sięganie po grzechotkę, smoczek, czy łapanie nóżek. Rolą rodzica jest wspieranie i motywowanie malucha, aby to czego nauczy się w dzieciństwie, mógł wykorzystać w dorosłości.

 

Dlaczego rozwój motoryczny jest ważny w rozwoju dziecka?

Pierwsze miesiące życia maluch intensywnie ćwiczy sprawność manualną oraz koordynację ruchową oko-ręka. Robi to poprzez chwytanie. To właśnie dzięki temu, dziecko w wieku przedszkolnym lepiej trzyma w ręku długopis czy pędzel do malowania.  Mięśnie dłoni ulegają stopniowemu, ale szybkiemu rozwojowi, a dzięki regularnym doświadczeniom tworzą się właściwe połączenia neuronalne umożliwiające coraz bardziej precyzyjny chwyt i koordynację wzrokowo-ruchową. Prawidłowy rozwój małej motoryki wpływa również na motorykę dużą, czyli sprawność całego ciała. Dzięki temu dziecko lepiej sobie radzi np. z utrzymaniem równowagi, co może przydać się choćby podczas nauki jazdy na rowerze.

Od kiedy można ćwiczyć umiejętności motoryczne i jak to robić?

Nie ma chyba malucha, który nie lubiłby rysować lub malować. Aby jednak ofiarą twórczości brzdąca nie padły ściany lub meble, warto zapewnić dziecku odpowiedni „warsztat malarski”. Potrzebny Wam będzie duży brystol oraz różne przybory do malowania – kredki, flamastry, farby, pastele itp. Zacznijcie od malowania przy użyciu rąk i bezpiecznych, łatwo zmywalnych farb! Z czasem stopniowo zmniejszaj dziecku obszar do malowania, podsuwając coraz mniejsze arkusze papieru oraz inne narzędzie – pastele, a później kredki ołówkowe, które wymagają większej precyzji. Alternatywą dla malowideł może być lepienie figurek z plasteliny. Ugniatanie jest bowiem świetnym treningiem dla mięśni dłoni, a lepienie określonych kształtów rozwija precyzję ruchów. Zacznijcie od prostych figur geometrycznych, aż przejdziecie do rzeźbienia np. ulubionych bohaterów z bajek.

Lego duplo jak rozwijać małą motorykę
Lego Duplo

W jaki sposób zabawa klockami wspiera małą motorykę?

Jedną z zabaw, która wspiera rozwój motoryczny dziecka, jest budowanie różnych rzeczy z klocków. Przede wszystkim usprawnią one pracę mięśni i palców, a także rozwijają wyobraźnię przestrzenną i zdolności matematyczne u dziecka. Chwytanie klocków oraz zabawa w ich wkładanie i wyjmowanie pomaga dziecku w wyrabianiu koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zręczności. Z zestawem LEGO DUPLO "Moje pierwsze pojazdy" twój mały konstruktor nauczy się łączyć podwozia z kolorowymi klockami, by tworzyć najróżniejsze samochody i ciężarówki. To zestaw pełen inspiracji o ogromnym potencjale tworzenia i opowiadania historii, a dekorowane klocki i karty z instrukcjami stanowią gotowe źródło nowych pomysłów. Zobaczysz, że brzdąc szybko puści wodze fantazji i zacznie budować coraz trudniejsze i bardziej wymyślne konstrukcje. Z zestawami klocków LEGO DUPLO maluch może nie tylko ćwiczyć małe rączki i budować mikroświaty, lecz także zdobywać wiedzę na temat otaczającej go rzeczywistości.

Lego Duplo
Lego Duplo


 


Więcej: LEGO DUPLO

Lego Duplo logo
Lego Duplo

klocki
fotolia.com
Wychowanie
Klocki nie tylko do zabawy
Zastanawiasz się, jaką zabawkę edukacyjną kupić, aby wspomóc rozwój swojego dziecka? Postaw na klocki!

Klocki powinny znaleźć się w domu każdego dziecka. Półroczny maluch z ciekawością podnosi je, ćwicząc chwytanie, i z radością rzuca na ziemię. A dwulatek buduje już pierwsze konstrukcje. Zabawa klockami stymuluje rozwój na wiele sposobów. Próby ustawiania wieży z dwóch elementów pomagają rocznemu dziecku ćwiczyć mięśnie dłoni i paluszków, koordynację ręka–oko (przyda się przy nauce rysowania, pisania). Zabawa klockami wyrabia też orientację przestrzenną. To pomoże w przyszłości czytać mapy i odnaleźć drogę. Klocki - zabawka uniwersalna Klocki są zabawką uniwersalną. Dzieci bawią się nimi nawet w wieku szkolnym. Na rynku dostępne są najrozmaitsze zestawy, od grzechoczących sześcianów z zabawką w środku (pozwalają niemowlętom poznawać kształty i faktury), poprzez geometryczne klocki drewniane aż po zestawy Duplo dla dwulatków. Tu jednak, jak wszędzie, sprawdza się zasada: im prostsza zabawka, tym bardziej rozwija wyobraźnię. Z prostego kompletu drewnianego można zbudować dowolną budowlę, podczas gdy zestawy tematyczne umożliwiają wykonanie tylko jednej konstrukcji. Jakie klocki wybrać dla dziecka Dla małego dziecka wybierz duże klocki o wyraźnych kolorach i zaokrąglonych brzegach. Jeżeli nadal bierze wszystko do buzi – lepsze będą z plastiku. Z kolei dobrze dobrane drewniane klocki mogą służyć twojemu maluchowi przez kilka lat. Wybierz klocki sprawdzonej firmy, odpowiednie do wieku dziecka. Jeśli kolorowe drewniane, to malowane nietoksyczną farbą, a plastikowe koniecznie bez ostrych krawędzi. Pamiętaj, że zabawki dla maluchów poniżej 3 lat nie powinny zawierać małych elementów, którymi dziecko może się zadławić. Przeznacz na klocki pudło, skrzynkę lub koszyk. Zadbaj, by maluch miał do nich swobodny dostęp. Nie zmuszaj do „prawidłowej” zabawy. Gdy roczne dziecko nie jest zainteresowane budowaniem, może z...

Klocki Mega Bloks
Mega Bloks
Rozwój dziecka
Jak nauczyłam swoje dziecko twórczego myślenia (i po co to zrobiłam!)
Rodzice bardzo często zastanawiają się, w jaki sposób mogą rozwinąć kreatywność malucha. Czy są sposoby na to, aby zachęcić dziecko do twórczego myślenia? I czy warto to robić już we wczesnym etapie rozwoju? Moim zdaniem, tak!

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '0srlRuM4kQVlCvqdhfNRocVIP52BH7rXhIpyUDgV_gv.I7', 'wadnlwlqng', 'nnqomqenrcnwgzipgjwnyxaankmr']); Czy nasze pociechy rodzą się genialne i pomysłowe czy też możemy im pomóc rozwinąć uzdolnienia? Prawda jest taka, że każde dziecko jest inne i nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Na szczęście mamy do dyspozycji wiele narzędzi, które mogą zachęcić każdego malucha do twórczego myślenia. Moja córka ma wiele zabawek, ale nic tak nie sprawia jej radości jak zabawa klockami. Początkowo były to proste elementy wspierające motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową, jednak z czasem potrzebne były klocki do tworzenia bardziej złożonych konstrukcji. Przede wszystkim zależało mi na tym, aby moje dziecko rozwijało wyobraźnię i myślenie przestrzenne. Wybór padł na Mega Bloks First Builders z dużymi klockami, które córka dostała na swoje pierwsze urodziny. Zestaw składa się z  60 kolorowych klocków, z których można tworzyć rozmaite budowle. Dzięki temu, że klocki są wystarczająco duże, małe rączki dziecka nie mają problemów z ich układaniem. A oprócz tego są również bezpieczne nawet dla rocznego dziecka. Zaletą klocków jest łatwość łączenia elementów oraz nieszablonowa kolorystyka. Klocków jest na tyle dużo, że można z nich zbudować całe mnóstwo konstrukcji. W zestawie znajduje się również element składających się z elementu na kółkach, co ułatwiało nam zbudowanie pojazdu. W torbie z klockami jest tak wiele różnych kształtów, że dosłownie można stworzyć na co tylko ma się ochotę! Na przykład urocze pastelowe serce, kolorowe zwierzątka albo zamek dla księżniczki. Co więcej, klocki First Builders pasują do wszystkich zestawów z dużymi klockami Mega Bloks. Dzięki temu córka mogła bawić się z kolegą, który miał bliźniaczy...

Lego Duplo
LEGO DUPLO
Gry i zabawy
Rola zabawy w rozwoju dziecka
Rozwój poprzez zabawę to najlepsza forma nauki, jaką możesz zaproponować swojemu dziecku. Odkryj 4 najważniejsze korzyści, jakie daje zabawa klockami!

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'B2zq7_dDo8KvEt_o_pj_hrSn.q5WdKMrORE.wotCpnD.C7', 'kgjknqnogy', 'dwdjwvzdvxfschevhsnbuyfamhme']); Każda mama pragnie, by jej dziecko dobrze sobie radziło – w przedszkolu, szkole, a potem w dorosłym życiu. Świetnym narzędziem, które wspiera rozwój dziecka w wielu kwestiach są klocki. Dlaczego? 1. Rozwijają wyobraźnię Twoje dziecko uwielbia wymyślać scenki z udziałem zabawkowych przyjaciół? To znak, że potrafi bawić się samodzielnie i wcielać w życie to, co podpowiada mu wyobraźnia. Warto więc zachęcać malucha do twórczej aktywności w różny sposób. Świetnym narzędziem, które gwarantuje nieskończone możliwości twórczej zabawy, są klocki – np. „Moja pierwsza układanka” LEGO DUPLO , która rozwija u malucha zdolność kreatywnego myślenia. Zebra z brzuszkiem krokodyla i nogami flaminga? Czemu nie! Elementy zestawu są tak zaprojektowane, żeby można było je łączyć w różnej konfiguracji. Rozłóżcie modele, pomieszajcie je i puśćcie wodze fantazji. Ciekawe, jakie zabawne istoty uda się stworzyć twojemu małemu projektantowi. Co zyska twoje dziecko? Kreatywność i wyobraźnia to szczególnie ważne umiejętności, które mogą przydać się w dorosłym życiu. Np. wtedy, gdy twoja pociecha będzie musiała inteligentnie wybrnąć z trudnej sytuacji. Poza tym maluchy, które w dzieciństwie wpadają na niesamowite pomysły, w przyszłości często dążą do realizacji swoich pasji. 2. Ćwiczą sprawność manualną i koordynację oko-ręka Przez pierwsze miesiące życia maluch uczy się prawidłowo chwytać przedmioty. Najpierw, leżąc na macie i trącając wiszące nad nim grzechotki – później bawiąc się nieco „poważniejszymi” zabawkami. Dzięki temu mięśnie dłoni wzmacniają się, a ruchy stają się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj