Wkładanie butów to dla dziecka skomplikowane zadanie z wieloma niewiadomymi. Który bucik na którą nóżkę? Co zrobić, żeby język się nie zwinął? Jak zawiązać sznurówki na kokardkę? To wcale nie jest takie łatwe! Podpowiadamy, jak ułatwić dziecku naukę wkładania butów – rozróżniania lewego i prawego bucika oraz wiązania sznurówek.

Reklama

Wkładanie butów - mamo, ja sam!

Już dwulatki same radzą sobie z wsunięciem nóżki do buta. Najchętniej wybierają kapcie taty lub mamine szpilki, które głośno stukają o podłogę. To świetna zabawa! A ponieważ buty są duże, łatwo włożyć do nich nóżkę. Jeśli chcesz, by dziecko wkładało samodzielnie także własne obuwie:

  • kupuj odpowiednie buty dla dziecka. Zamiast ciasnych, sztywnych trzewików ze zwijającym się językiem, sznurówkami i klamerkami, wybieraj buty zapinane na rzepy, tenisówki i trampki. Są miękkie, niezbyt głębokie i mają wystarczająco szerokie zapięcia.
  • proś o pomoc. Jeśli sznurowane buciki stoją już na półce, proś swojego dwulatka, by pomagał ci przy ich wkładaniu: "Trzymaj prosto nóżkę, nie zginaj palców, wciśnij piętę" itd.

Wkładanie butów na dobrą nóżkę

Małe dzieci nie mają pojęcia, który bucik nałożyć na którą nóżkę. Nawet starszaki mają z tym problemy i wciąż wkładają prawy bucik na lewą stopę i odwrotnie. Jak pomóc dziecku?

  • ustawiaj buciki tak, by były gotowe do włożenia. To ułatwi dziecku zadanie.
  • Pokaż szczegóły. Starszemu dziecku wyjaśnij, że sprzączki znajdują się zwykle po zewnętrznej stronie buta. Maluchowi możesz narysować wewnątrz obu bucików jakiś wzorek, albo nakleić w każdym połowę naklejki i powiedzieć, że mają się one zawsze spotkać w środku.
  • Pokazuj. Postaw stopę dziecka na tenisówce lub kapciu i zwróć mu uwagę na to, że linia palców pokrywa się z kształtem buta.

Wiązanie sznurowadeł

Wiązanie sznurowadeł to sztuka, którą opanowują zazwyczaj dopiero czterolatki, ale warto ćwiczyć i z młodszymi dziećmi. Dzięki temu już teraz możesz kupować dziecku nie tylko buty na rzepy, ale i na sznurówki.

  • Przygotuj małe paluszki. Nawlekaj z dzieckiem korale lub okrągły makaron na grubą nitkę, bawcie się w "Sznurki i dziurki" (Wyd. Granna), wiążcie lalce kokardy.
  • Zademonstruj. Pokaż dziecku, jak zawiązać sznurowadła. Rób to bardzo powoli. To wcale nie jest proste! Wykorzystaj przyjazne dziecku metody nauki wiązania butów.

[CMS_PAGE_BREAK]

Zobacz także

Zakładanie butów to trudna sztuka. Bądź cierpliwa!

To prawda, że sama włożysz dziecku buciki szybciej, a patrzenie na niekończącą się walkę z uciekającym językiem może być irytujące. Nie wyręczaj jednak dziecka, jeśli nie jest to konieczne. Pamiętaj:

  • nauka wymaga czasu, a przekonanie "umiem sam" jest bardzo ważne dla poczucie własnej wartości dziecka. Nie pozbawiaj go tego i bądź cierpliwa.
  • Nie poganiaj dziecka. Zarezerwuj na ubieranie więcej czasu.
  • Pokaż dziecku, że w nie wierzysz. Gdy ma ochotę się poddać, powiedz: "Jestem pewna, że ci się uda".
  • Chwal. Zwracaj uwagę na to, co dziecko robi dobrze, a nie na to, co mu nie wychodzi. Zamiast mówić "Nie na tę nogę", zauważ wesoło: "Chyba nóżkom jest trochę niewygodnie. Zobaczmy, co da się zrobić". Kiedy oporne buty znajdą się wreszcie na nodze, powiedz: "Świetnie! Poradziłeś sobie całkiem sam".

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama