Zakupy

Fotelik rowerowy czy przyczepka – to zależy od wieku dziecka i od budżetu [WIDEO]

Zastanawiasz się, co kupić: fotelik rowerowy czy przyczepkę? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Dla młodszego dziecka lepsza jest przyczepka, bo lepiej chroni kręgosłup malucha. Starszemu dziecko można kupić fotelik rowerowy lub przyczepkę – wszystko zależy od preferencji rodziców.

Jeżeli masz dylemat – przyczepka rowerowa czy fotelik – posłuchaj specjalisty. Fizjoterapeuta podpowiada, dlaczego dziecka, które nie skończyło jeszcze 18. miesiąca życia lepiej nie wkładać do fotelika rowerowego. Dla niego lepsza będzie przyczepka rowerowa. Sprawdź, dlaczego tak jest!

Przyczepka rowerowa czy fotelik:

Od jakiego wieku przyczepka rowerowa, a od jakiego fotelik?

Jeśli chodzi o fotelik rowerowy dla dziecka, to Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta, nie ma wątpliwości: – Najlepszym wyznacznikiem tego, czy dziecko jest gotowe do fotelika, jest to, czy chodzi i samodzielnie podskakuje. To oznacza, że jego układ kostno-mięśniowy jest już dobrze przygotowany do przenoszenia obciążeń osiowych na stawy kręgosłupa dziecka i kończyn. Wówczas – zdaniem fizjoterapeuty – dzieci korzystają z najlepszego amortyzatora, jakim są nogi. Z tego względu na fotelik rowerowy raczej nie powinno się sadzać dziecka przed ukończeniem 18. miesiąca życia.

Dziecko, siedząc w foteliku, do amortyzacji używa kręgosłupa i tułowia, ale także nóg, żeby odciążyć ciało – mówi Zawitkowski.

A co z przyczepką rowerową? To rozwiązanie jest według fizjoterapeuty bezpieczniejsze. – Problem polega na tym, że nie do końca wiemy, jak na małe dzieci oddziałują wszystkie przeciążenia pionowe powstające podczas jazdy rowerem, które przechodzą przez stawy kręgosłupa, począwszy od szyi przez miednicę i na stawach krzyżowo–biodrowych i spojeniu łonowym kończąc. To jest dla małego dziecka duże obciążenie – mówi Paweł Zawitkowski. – Właśnie dlatego dorośli, jadąc rowerem po kostce brukowej, czy torach tramwajowych stają na pedałach.

Dlatego ekspert zaleca, by w przypadku małych dzieci – do 1,5 roku – wybrać przyczepkę, a starsze, wybierając się na wycieczkę rowerową, można wozić w foteliku.

Oczywiście starsze dzieci można też wozić w przyczepce razem z młodszym, o ile wybrana przyczepka rowerowa jest przeznaczona dla dwojga dzieci i ma odpowiedni udźwig.

Zalety i wady przyczepki rowerowej

Przyczepka rowerowa ma więcej zalet niż wad. Oto cechy, które sprawiają, że cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców:

  • jest wygodniejsza dla dziecka,
  • chroni przed wiatrem i deszczem,
  • często ma system zabezpieczający przed wywróceniem się przyczepki, gdy wywróci się rower, co zwiększa bezpieczeństwo dziecka,
  • dziecko więcej widzi podczas podróży,
  • nie obciąża roweru, dzięki czemu łatwiej jest rodzicowi jechać i zachować równowagę,
  • niektóre przyczepki pełnią też funkcję spacerówki i wózka do biegania,
  • można w niej przewozić nawet niemowlęta (ze specjalną wkładką).
     

Do wad przyczepek rowerowych należy zaliczyć duże wymiary i wysoką cenę.

Zalety i wady fotelika na rower

Fotelik rowerowy jest mniejszy i łatwiej go przechowywać. Z łatwością też większość modeli można w razie potrzeby odpiąć od roweru. Do zalet należy też zaliczyć bliskość – dziecko jest tuż przy rodzicu, co sprawia, że może reagować na to, co robi dziecko. Ze starszą pociechą w czasie jazdy można też rozmawiać. Takiej możliwości nie daje przyczepka. Najczęściej przyzwoity fotelik rowerowy kosztuje mniej niż porządna przyczepka.

Wadami fotelika są: w przypadku fotelika montowanego za siodełkiem roweru, ciało rodzica zasłania duże pole widzenia dziecku. Podczas schodzenia z roweru trzeba bardzo uważać – gdy dziecko siedzi w tylnym foteliku, rower ma tendencję do wywracania się. I najważniejsze – choć producenci zapewniają, że fotelik nadaje się dla dzieci, które potrafią już siedzieć, to specjaliści odradzają wkładanie tak małego dziecka (które dopiero nauczyło się siedzieć) do fotelika rowerowego, co oznacza, że wspólne wycieczki rowerowe z dzieckiem w foteliku lepiej odłożyć na później.

Przyczepka czy fotelik rowerowy?

To, na co ostatecznie się zdecydujecie, powinno zależeć przede wszystkim od wieku dziecka. Maluchowi do 18. miesiąca życia lepiej będzie w przyczepce. Starsze dziecko można już wozić w foteliku.

Jeśli nie macie zbyt dużego budżetu, mniej was będzie kosztował fotelik, chociaż obecnie są już na rynku przyczepki w cenach lepszych fotelików, jednak ich jakość nie dorównuje tym droższym – szybciej się zużyją.

Jeśli planujecie mieć dwoje dzieci, lepiej kupić przyczepkę. Nie dość, że wcześniej ruszycie na wycieczki rowerowe z pierworodnym dzieckiem, to jeszcze po urodzeniu się drugiego potomka, będziecie mogli dwoje dzieci zapakować do przyczepki!


Polecamy także:

Jak ułożyć dziecko w foteliku?
AdobeStock
Pielęgnacja
Jak ułożyć dziecko w foteliku? Instruktaż eksperta
Wiedza o tym, jak ułożyć dziecko w foteliku samochodowym, jest kluczowa dla zdrowia jego kręgosłupa. Aby zapobiec urazom, nigdy nie należy wkładać maluszka od razu na płasko – najpierw układamy go na boku. W materiale wideo pokazujemy, jak robić to prawidłowo.

Wkładanie niemowlęcia do fotelika samochodowego nastręcza rodzicom pewnych trudności, ponieważ boją się, że mogą zrobić mu krzywdę. Aby nie uszkodzić kręgosłupa maluszka, należy pamiętać o tym, by nigdy nie układać go od razu na pleckach, podtrzymując jedynie pupę i główkę. Poza tym, robiąc to w ten sposób, możemy wywoływać u noworodka odruch Moro . Obejrzyj nasz film i zobacz, jak ułożyć dziecko w foteliku i jak je z niego wyjąć, aby zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Spis treści: Jak ułożyć dziecko w foteliku? Jak wyjąć niemowlę z fotelika? Jak ułożyć dziecko w foteliku? Prawidłowe ułożenie dziecka w foteliku wcale nie jest takie oczywiste, co nie oznacza, że jest trudne. Trzeba jedynie poznać technikę, jak to zrobić i później pamiętać o tym przy każdym wkładaniu maluszka.  Pierwszy fotelik samochodowy ma kształt kołyski, więc noworodek nie leży w nim na płasko, ale jest skulony jak fasolka . To wygięcie jest niezwykle ważne, ponieważ chroni dziecko przed nadmiernym obciążeniem kręgosłupa. Aby prawidłowo włożyć noworodka do fotelika, należy: wziąć malca na ręce i przekręcić go do pozycji leżenia na boku; w tej pozycji przenieść dziecko w kierunku fotelika; kiedy noworodek znajdzie się blisko podłoża, przekręcić go na plecy; upewnić się, że jest ułożony symetrycznie; zapiąć pasy. Pamiętaj! Nigdy nie przenoś dziecka w foteliku, gdy pasy nie są zapięte! Niemowlę z wiekiem staje się coraz bardziej ruchliwe i wystarczy chwila nieuwagi, żeby wypadło z fotelika. Jak wyjąć niemowlę z fotelika? Wyjmowanie dziecka z fotelika samochodowego przebiega podobnie do wkładania. Trzeba wykonać wszystkie ruchy w odwrotnej kolejności. Aby prawidłowo wyjąć dziecko z fotelika: odepnij pasy bezpieczeństwa; przekręć dziecko na bok;...

wakacje z dziećmi
Fotolia
Czas wolny
Co robić latem z dziećmi? A może by tak zorganizować coś nietypowego?
Szukasz pomysłów na wakacje? Oto 7 propozycji na proste i ciekawe zabawy z dziećmi latem.
Foteliki samochodowe siedliskiem bakterii
Fotolia
Zdrowie
Brudny fotelik samochodowy zagraża zdrowiu twojego dziecka
Foteliki samochodowe są siedliskiem bakterii, które są niebezpieczne dla zdrowia dziecka. A w jakim stanie jest fotelik twojego malucha?

Jak często sprzątacie wnętrze auta albo pierzecie tapicerkę fotelików samochodowych? Problem brudnych fotelików samochodowych i gromadzących się tam bakterii jest ogromny. Praktycznie codziennie nasze dzieci podjadają i piją napoje w samochodzie, a jak często my odkurzamy i czyścimy wnętrze auta i foteliki samochodowe naszych dzieci? Okruszki po chrupkach, chipsach, kanapkach, rozlane napoje, to wszystko zalega w aucie, a my jesteśmy wiecznie zabiegani, by regularnie sprzątać. Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham przebadali czystość 20 samochodów brytyjskich rodzin, szczególnie przyglądając się dziecięcym fotelikom samochodowych . Z badań wynika, że w większości pojazdów znaleziono około 100 rodzajów bakterii i grzybów (bakterii E coli, Salmonelli), które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu najmłodszych. Najwięcej bakterii znaleziono na dywanikach samochodowych i kierownicy samochodu, fotelikach samochodowych . Ponad 50% samochodów była zasypana śmieciami (opakowania po jedzeniu i piciu, zużyte chusteczki higieniczne, opakowania od CD). Foteliki samochodowe dla niemowląt - sprawdź ranking! Jak czyścić foteliki samochodowe? Na fotelikach samochodowych najczęściej znajdziemy plamy po napojach, jedzeniu , tonę okruszków oraz ślady butów dziecka. Czyszczenie fotelików samochodów powinno odbywać się zgodnie z instrukcją dołączoną do fotelika w momencie jego zakupu. Foteliki samochodowe są tak skonstruowane, że bardzo łatwo zdjąć tapicerkę, wytrzepać ją, czy oddać do pralni. Zanim to zrobimy należy sprawdzić, jaki rodzaj prania i temperaturę zaleca producent. Sprawdziliśmy w jednej z poznańskich pralni przykładowy koszt wyczyszczenia fotelika samochodowego. Usługa kosztuje około 50-60 złotych i obejmuje odkurzanie całego fotelika, czyszczenie wszystkich elementów tekstylnych łącznie z pasami bezpieczeństwa oraz odplamianie plam i przebarwień. Jedzenie w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz