Spis treści:

Reklama

Od razu na wstępie uspokajam: jeśli dziecko prawidłowo się rozwija i nie ma w domu tony zabawek, która go zasypuje, to żadna zabawka nie wyrządzi mu krzywdy. Nawet ta wydająca dźwięki. Oczywiście eksperci ostrzegają przed zbyt głośnymi i migającymi zabawkami, które w nadmiarze mogą zaszkodzić maluchom.

Od tego jednak zwykle mamy przycisk on/off oraz regulację głośności. Z niektórych lalek głośnik zwykle można też usunąć. Moje kilkuletnie dziecko często samo chce decydować o tym, kiedy i co lalka będzie mówić, więc jest to konieczność. Warto o tym pamiętać, przy kupowaniu kolejnego prezentu. Lalki, które mają wbudowaną elektronikę na stałe bez możliwości regulacji, zwykle są mniej praktyczne.

Zobacz także: 10 najfajniejszych lalek szmacianek

Lalki bobasy tradycyjne

Prawda jest taka, że tradycyjne lalki o wyglądzie noworodków i niemowląt to wszystko, czego trzeba do udanej zabawy dzieciom. Maluchy mają bujną wyobraźnię i nie potrzebują wiele, by widzieć jak lalka siusia, mówi, tańczy na niby. Uwielbiają też nimi kierować. Korzystniej dla rozwoju dziecka jest ich tej przyjemności nie pozbawiać. Zwłaszcza jeśli to jest pierwsza lalka typu bobas w życiu dziecka.

Zobacz także

Maluch przed 3. rokiem życia nie potrzebuje aż tylu bodźców. Później im dziecko starsze, może chcieć uatrakcyjnić swoją zabawę o kolejne elementy, ale jest już na tyle rozwinięte, że może to wspierać nabywanie nowych umiejętności i wiedzy o świecie. Jaką wówczas wybrać lalkę?

Zobacz też: Nie tylko bobasy! Jaki typ lalki będzie idealny dla twojego dziecka? [PORADNIK DLA RODZICÓW]

Jaka jest różnica między interaktywną lalką a lalką z funkcjami? Nie jest to zawsze łatwe do odróżnienia, ale ja mam własne praktyczne spostrzeżenia. Wszystkimi lalkami można bawić się w odgrywanie ról i się nimi opiekować, ale niektóre modele są bardziej przyjazne i praktyczne. Oba typy różnią się nieco swoim przeznaczeniem.

Lalki typu bobas interaktywne

Interaktywna zabawka najczęściej ma za zadanie nauczyć dziecko czegoś nowego i ma wbudowaną elektronikę. A więc przy pomocy dźwięków lub światła angażuje dziecko do wspólnej zabawy oraz bezpośredniej reakcji. Dziecko może zdobyć nową wiedzę lub rozwinąć aktualną, np. może uczyć się alfabetu, nowych słów po polsku albo angielskich słówek, tekstów piosenek. Maluch może poznać cyfry i nauczyć się liczenia albo posłuchać bajek lub rozpoznawać kolory.

Interaktywne lalki pozytywnie wpływają na naukę mowy, a także rozwijają rozumienie przyczynowo-skutkowe. Dziecko naciska, a tu coś wyskakuje albo gra. Rozwijają też zdolności motoryczne i ćwiczą pamięć.

Zalety:

  • dziecko może nauczyć się wielu nowych rzeczy, jeśli zabawka jest dostosowana do wieku;
  • może bawić się w bardziej zaawansowane zabawy i zdobyć lub rozwinąć wiedzę;
  • może mieć kilka poziomów trudności, co stopniuje umiejętności i sprawia, że zabawa będzie ciekawsza oraz dłuższa, nawet gdy dziecko będzie już starsze.

Wady:

  • mniejszy udział rodzica/opiekuna w zabawie (choć zawsze powinien towarzyszyć dziecku);
  • zawsze ma wbudowaną elektronikę;
  • zwykle te modele lalek są twarde i mniej przyjemne w dotyku;
  • zbyt duże natężenie dźwięków i świateł może być męczące i prowadzić do przebodźcowania.

Lalki typu bobas wielofunkcyjne

Lalki przypominające noworodki i niemowlęta, które mają rozmaite umiejętności, takie jak prawdziwe dzieci, nie muszą być zawsze zasilane bateriami. Dziecko ma za zadanie się nimi opiekować, pielęgnować je. Może oczywiście wykorzystywać je w zabawie w dowolnej formie, ale robi to wszystko w swoim czasie i według własnego scenariusza. Niektóre tego typu lalki mają bardzo proste funkcje, typu włożenie do buzi smoczka, nakarmienie butelką lub łyżeczką itp.

Oczywiście część z lalek funkcyjnych także wydaje dźwięki, np. płacze, gaworzy lub śmieje się i wymaga to reakcji opiekuna, np. noszenia lub przytulania. Niektóre łączą funkcyjność z interaktywnością, więc można się nimi opiekować i uczyć się czegoś. Takie lalki z funkcjami rozwijają szczególnie umiejętności społeczne, empatię, wrażliwość na innych, ale także poprawiają sprawność rąk i uczą praktycznych czynności przydatnych w codziennym życiu.

Zobacz też: 8 lalek bobasów już od 53 zł! Najfajniejsze i z wieloma funkcjami [PRZEGLĄD]

Zalety:

  • nie muszą być elektroniczne ani mieć wbudowanej baterii (to bezpieczniejsze!);
  • motywują dziecko do działań opiekuńczych, rozwijają te umiejętności;
  • można dobierać funkcje, które akurat na danym etapie rozwoju bardzo dziecko interesują, np. mycie ząbków, korzystanie z nocnika, zasypianie itp.

Wady:

  • nie wszystkie umiejętności lalki można realizować tak dokładnie, jak to sobie dziecko wyobraża (nie wszystkie lalki są doskonałe pod względem odwzorowywania prawdziwego dziecka);
  • zbyt wiele funkcji naraz może przeszkadzać w swobodnej zabawie.

Oba rodzaje lalek mogą być atrakcyjne dla dziecka, zwłaszcza jeśli będzie ich używać kreatywnie w każdej zabawie i będą dostosowane do etapu jego aktualnego rozwoju. Interaktywne i jednocześnie nie miękkie modele lalek lepiej sprawdzą się jednak w przypadku starszych dzieci.

Reklama

Który typ lalki chętniej wybierzesz dla swojego dziecka?

Reklama
Reklama
Reklama