jak podpisać ubranka do przedszkola
Fotolia/ kolaż MTJ
Zakupy

Jak podpisać ubranka do przedszkola i się nie namęczyć? [5 sposobów, w tym 2 NIEZAWODNE]

Oznaczenie ubranek do przedszkola to tylko jedna z wielu rzeczy, które mogą wydawać się trudne i skomplikowane, gdy dziecko zostaje przedszkolakiem. Ale można to zrobić szybko i trwale! Jak podpisać ubranka i worek do przedszkola i żłobka? Lepiej wybrać marker, wszywki czy naklejki? Sprawdzamy skuteczność i ceny.

Oznaczanie rzeczy dziecka do przedszkola lub żłobka jest ważne z wielu względów: przede wszystkim maluch sam nie jest w stanie rozpoznać, które rzeczy są jego. Nawet jeśli rozpoznaje ubrania i zabawki, czasami nauczycielkom ciężko szybko się tego dowiedzieć. A dzieci w grupie zwykle jest dużo i nie ma na to czasu. Trudno oczekiwać od przedszkolanek, że zapamiętają wszystkie ubranka, buty, kapcie i inne gadżety dzieci, które się mieszają, gubią, mogą być u kilkorga dzieci takie same. Oznaczanie rzeczy do przedszkola to po prostu konieczność. Jak podpisywać ubranka, by potem nie żałować?

Spis treści:

Wybieramy plecak dla przedszkolaka - film

Jak oznaczać rzeczy do przedszkola?

Podpisywanie ubrań i przedmiotów dziecka warto zaplanować na sam początek roku szkolnego: można z tego zrobić ważny element przygotowania wyprawki do przedszkola. Wystarczy podpisać to, co zanosi się do przedszkola, a resztę oznaczać na bieżąco. Można podpisywać ubranka, dodatki i zabawki dziecka na kilka sposobów. Każdy rodzic wybierze dla siebie to, co mu pasuje, ale chyba wszyscy na końcu dochodzą do podobnych wniosków. Oto przegląd wszystkich metod oraz zalety i wady każdej z nich wraz z praktycznymi komentarzami. 

Pewnie wielu rodzicom jako pierwsze przychodzi na myśl, żeby podpisać ubranka czy worek do przedszkola długopisem – to szybkie, skuteczne, wygodne i bardzo tanie. Niestety niezbyt trwale. Długopis często się spiera, brudzi, rozmazuje i trzeba to ciągle ponawiać, pamiętać o tym, sprawdzać. Na butach i syntetycznych powierzchniach czasami trudno w ogóle coś napisać. Długopis nie nadaje się na wszystkie metki. Jeśli jednak nie chcesz, by ubranka były podpisane trwale, bo na przykład drugie dziecko będzie je nosić, to nie jest do końca zły wybór.

Wyhaftowanie inicjałów lub znaku to z kolei piękne, ekologiczne i trwałe rozwiązanie. To również tani sposób na oznaczanie rzeczy do przedszkola, ale niestety… kto ma na to tyle czasu w dzisiejszym świecie?

Gdzie podpisywać ubranka do przedszkola? Miejsce powinno być widoczne lub zawsze tak samo zlokalizowane, by nie trzeba go było długo szukać. Niektóre ubrania mają specjalnie wszyte etykietki na imię, można też podpisywać rzeczy na metkach lub wewnętrznej stronie materiału pod metką. Albo na wewnętrznej stronie, tam gdzie gumka. 

Naklejki na ubrania do przedszkola

Naklejki na ubranka można kupić w zestawie ze zwykłymi naklejkami i w ten sposób uczyć dziecko rozpoznawania własnych rzeczy. Zwierzak lub owoc może spodobać się dziecku, ale o ile nie są to wodoodporne naklejki, szybko się odkleją. Warto wypróbować specjalne naklejki do materiału. Jeśli tylko dziecko nie będzie ich podważać i odklejać, to może okazać się trafiony pomysł na oznaczanie rzeczy do przedszkola.

Są też specjalne naklejki do wnętrza buta z tej serii – naklejki edukacyjne to świetny pomysł na szybką identyfikację, do kogo należy obuwie, oraz odróżnienie lewego i prawego buta. ​

Naprasowanki i naszywki z imieniem do przedszkola

Specjalne naprasowanki i naklejki lub metki na zamówienie to idealna rzecz dla tych, którzy wydają pieniądze na wszelkie gadżety dla dziecka lekką ręką. Oraz dla perfekcyjnych pań domu, które są w stanie każdą naprasowankę przyciskać dokładnie przez kilka chwil żelazkiem. Lub dla tych, którzy chętnie przyszywają igłą i nitką. Naprasowanki z imieniem i naszywki do przedszkola wyglądają ładnie i są dosyć trwałe, ale po pierwsze – jeśli zrobisz to niedokładnie, trochę odstają, po drugie kosztują majątek. I wymagają dużo czasu.

Marker do podpisywania ubrań do przedszkola

Podpisywanie ubranek pisakami do tkanin to metoda, na którą warto zwrócić szczególną uwagę. Marker do podpisywania ubrań do przedszkola to niewielki koszt, do tego jest szybki, prosty w obsłudze i bardzo trwały. Wystarczy czarny pisak do większości ubrań oraz ewentualnie jasny do ciemnych materiałów (można kupować pojedynczo). Markery do ubranek nie spierają się i zawsze masz je pod ręką. To po prostu najlepszy sposób ze wszystkich. Minusy? Jeśli masz koślawe pismo, napisy nie będą może wyglądać szałowo, ale w zamian za oszczędność czasu i pieniędzy, można to przeboleć.

Uwaga na śliskie metki! Niektóre metki są wykonane z gładkiego materiału, ciężko je podpisać, a marker się rozmazuje. 

Wodoodporny permanentny marker to z kolei idealny pisak do wszystkich pozostałych rzeczy do przedszkola: plastikowych lub o śliskiej powierzchni, jak kubki, plecaki, worki na kapcie, szczoteczki do zębów, obiekty jeżdżące, parasolki itp.

Worki do przedszkola z imieniem

Jeśli nie masz czasu na podpisywanie każdej rzeczy z osobna albo po prostu chcesz mieć pewność, że nawet w przedszkolnej szatni wszystkie ubranka dziecka będą bezpieczne, kup worek z imieniem. Taki worek zamawia się indywidualnie, podając przy zakupie zarówno imię dziecka, jak i dodatkowe elementy, jakie mają się znaleźć na worku (zwierzątka, zabawki itp.). To nieco droższe rozwiązanie, ale za to niezawodne, trwałe i estetyczne. Do takiego worka można schować buty, ubranka na przebranie, strój na gimnastykę.


Zobacz też:

pierwszy dzień w przedszkolu
Adobe Stock
Wychowanie
Pierwszy dzień w przedszkolu: jak go przeżyć, rady dla rodziców
Pierwszy dzień w przedszkolu wymaga dobrego zaplanowania i przygotowania dziecka. Ważne jest, by spędzić go spokojnie, bez pośpiechu i nerwów, i to zaczynając od pobudki. Podpowiadamy, jak zostawić dziecko w przedszkolu, by nie było to trudnym przeżyciem ani dla niego, ani dla jego rodziców.

Pierwszy dzień w przedszkolu to olbrzymie przeżycie dla całej rodziny. Zanim nadejdzie, warto z dzieckiem o nim porozmawiać, opowiedzieć, jak będzie wyglądał, czego maluch może się spodziewać, ile czasu spędzi w przedszkolu. Dobrze jest też wspólnie wybrać ubrania, przygotować kapcie i inne potrzebne rzeczy. Można też z dzieckiem ustalić, którą zabawkę zechce ze sobą zabrać (najlepiej przytulankę), aby dodawała mu otuchy z dala od domu. Ale to nie wszystko, ważna jest nawet godzina, na którą tego dnia ustawisz sobie pobudkę. Jak przeżyć pierwszy dzień dziecka w przedszkolu? W niektórych krajach, m.in. w Szwecji, dzieciom rozpoczynającym przedszkolną edukację towarzyszą rodzice. Obecność mamy lub taty w pierwszych dniach zapewnia poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że maluch szybko oswaja się z nową sytuacją. Nie ma niepotrzebnego stresu ani łez. W wielu polskich przedszkolach również jest to możliwe. Jeśli więc możesz poświęcić kilka lub kilkanaście dni, idź  do przedszkola wspólnie z dzieckiem . Cenne będzie już to, że zostaniesz z nim na godzinę lub dwie. Zapytaj wcześniej przedszkolu, do którego będzie chodziło twoje dziecko, jakie zasady obowiązują w placówce ze względu na epidemię koronawirusa. Upewnij się, czy rodzic może przebywać na terenie przedszkola, czy dziecko będzie mogło przynieść z domu ukochaną maskotkę. Pierwszy dzień w przedszkolu – rady dla rodziców Oto wskazówki, które ułatwią planowanie przedszkolnego debiutu dziecka. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać pobudka malucha, droga do przedszkola, a także czas spędzony w placówce.  Pobudka przed pierwszym dniem w przedszkolu Nastaw budzik wcześniej niż zwykle, by ten dzień zaczął się bez pośpiechu i zdenerwowania. Zarezerwuj więcej czasu na mycie, ubieranie, śniadanie i inne poranne czynności. Wyprawka...

ile kosztuje przedszkole
AdobeStock
Wychowanie
Ile kosztuje przedszkole: czesne, opłaty za wyżywienie, zasady dofinansowania
Ile kosztuje przedszkole? Wbrew pozorom nawet publiczne przedszkole nie jest w pełni darmowe. Prywatne przedszkole oferuje więcej zajęć i udogodnień, ale jeszcze bardziej obciąża portfel polskich rodzin. Które zatem warto wybrać?

Koszty przedszkola zależą od wielu czynników, przede wszystkim od charakteru placówki i miejsca zamieszkania dziecka. Opłaty za przedszkole, to niestety, dość duże obciążenie budżetu domowego. Największy koszt ponoszą rodzice, którzy posyłają swoje dziecko do prywatnego przedszkola. Za publiczne placówki teoretycznie nie trzeba płacić, jednak tutaj też są wydatki, np. w kwestii opłat za wyżywienie malucha.  Spis treści: Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Czesne za przedszkole prywatne Opłaty za wyżywienie w przedszkolu Orzeczenie o niepełnosprawności, a opłata za przedszkole Dofinansowanie opłat za przedszkole Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Do niedawna rodzice musieli się bardzo postarać, by znaleźć dla swojej pociechy miejsce w przedszkolu. Niektórych zniechęcał długi czas oczekiwania, a skutkiem tego było to, że korzystali oni z ofert przedszkoli prywatnych. Od 2017 roku prawo do miejsca w przedszkolu państwowym przysługuje każdemu dziecku, jeśli jest w wieku od 3 do 5 lat. Jeśli dziecko ma 6 lat – urząd gminy lub miasta musi zapewnić dla niego miejsce w przedszkolu, ponieważ sześciolatki obejmuje już obowiązek przedszkolny. Wielu rodziców pewnie zadaje sobie pytanie, czy za przedszkole publiczne trzeba płacić, a jeśli tak – ile kosztuje przedszkole publiczne? Nie, nie trzeba za nie płacić, taka usługa jest bezpłatna. W przedszkolu publicznym również wszystkie dodatkowe zajęcia są bezpłatne. Przedszkole publiczne nie może też zmuszać rodziców do kupowania książek i innych pomocy naukowych. Ile godzin w przedszkolu jest bezpłatnych? Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przedszkolach dzieciom do 5 lat zapewnia się pięć godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki od godz. 8:00 do 13:00. Ile kosztuje dodatkowa godzina w przedszkolu? Za każdą kolejną godzinę rodzice...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj