Kapcie do przedszkola: jakie są najlepsze?
Adobe Stock
new badge poradnik medium
Edukacja

Kapcie do przedszkola: jakie są najlepsze? Polecamy lekkie, wygodne i miękkie

Kapcie do przedszkola muszą być wygodne i przewiewne. Nie wystarczy, żeby tobie się podobały: najlepsze kapcie do przedszkola muszą też przypaść do gustu dziecku! Na rynku dostępne są kapcie ortopedyczne, lekkie i miękkie, kapcie dla chłopca i dziewczynki – na szczęście jest w czym wybierać!

Idealne kapcie do przedszkola... nie istnieją! Nie ma takiego modelu kapci, który w ciemno można polecać każdemu dziecku. Stopy przedszkolaków są różne i lekkie kapcie, które dla jednego dziecka będą wygodne, dla innego mogą okazać się niewłaściwe. Mimo to są pewne kwestie, które musisz wziąć pod uwagę, by dobór kapci był możliwie najlepszy. Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać, kupując kapcie do przedszkola.

Spis treści:

Wybieramy plecak dla przedszkolaka - film

Jakie kapcie do przedszkola są najlepsze?

Kapcie to chyba najważniejsza część wyprawki do przedszkola i bez nich ani rusz. Jakie powinny być kapcie dla przedszkolaka?

  • Przewiewne – najlepiej jeśli są wykonane z oddychających, naturalnych materiałów (jeśli mają dziurki w gumowej podeszwie, tym lepiej), jak najmocniej wycięte lub ze specjalnymi wycięciami po bokach.
  • Wygodne – najlepiej, żeby były szerokie (palce muszą mieć miejsce), z zabudowanymi palcami (by ktoś w ortopedycznych twardych kapciach nie nadepnął na odkryte paluszki!). Tęgość i wysokość podbicia powinny być regulowane (np. zapięciem na rzep).
  • Łatwe do zakładania i zdejmowania przez dziecko – najlepiej na rzep, chyba że maluch jest już biegły w sprzączkach, zatrzaskach i wiązaniach, wtedy to nie ma znaczenia.
  • Giętkie i miękkie, a jednocześnie trzymające stopę w ryzach – a więc nie mogą być za sztywne (stopy muszą mieć swobodę ruchu), dobrze, aby podeszwa była elastyczna i żeby dopasowywały się do stopy.
  • Z ciemnych lub wzorzystych materiałów – to taka praktyczna uwaga, mniej się będą brudzić.
Uwaga! Warto wiedzieć, że kapcie do przedszkola dzielą się również na modele jesienno-zimowe i wiosenno-letnie. Te na zimniejsze miesiące są bardziej zabudowane lub wykonane z cieplejszych materiałów.

Bambosze i kapcie z marketu do przedszkola: czy to dobry wybór?

Naprawdę warto pochylić się dłużej nad tematem kapci do przedszkola i znaleźć takie, w których stopa dziecka będzie prawidłowo się rozwijać. Niestety rodzice czasem zapominają, jakie to ważne, i kupują dzieciom zwykłe bambosze albo kapcie z supermarketu. A przecież dziecko spędza w przedszkolu co najmniej kilka godzin! W tym czasie stopa dziecka powinna być właściwie podtrzymywana, by nie doszło do rozwoju poważnych wad. Miękkie, bezkształtne kapcie do przedszkola, bez twardego zapiętka, regulacji i giętkiej podeszwy na pewno nie spełnią się w roli kapci profilaktycznych.

Oddychające lekkie kapcie do przedszkola

Kapcie do przedszkola muszą być wykonane z przewiewnych, oddychających materiałów. Ale jeśli stopa dziecka wyjątkowo szybko się poci, kup kapcie z oddychającą podeszwą. Takie kapcie dla dziecka mają giętką, dziurkowaną podeszwę, nieprofilowaną wkładkę (dzieciom z płaskostopiem można dołożyć do nich wkładki ortopedyczne) i dobrze trzymają stopę. I jeszcze ładnie wyglądają.

Ortopedyczne i wygodne kapcie do przedszkola

Buty ortopedyczne to zdecydowanie jeden z lepszych wyborów obuwia do przedszkola, o ile dziecko ma wady stóp. Ortopeda może zalecić różne kapcie ortopedyczne, np.:

  • kapcie z obcasem Thomasa: zalecane przy stopie płasko-koślawej;
  • kapcie z odwróconym obcasem Thomasa podwyższonym od strony bocznej i z wydłużeniem do przodu: przy szpotawości stopy oraz przy skłonnościach do skręceń dolnego stawu skokowego;
  • kapcie redresyjne: stosowane w końcowym leczeniu stopy końsko-szpotawej i przywiedzionej. 

Kapcie do przedszkola dla dziewczynki i chłopca

W sklepach bez trudu znajdziesz kapcie w niemal każdym możliwym wzorze i wersji kolorystycznej, doskonałe dla chłopców i dziewczynek. Kapcie do przedszkola, ponieważ zwykle są mocno eksploatowane, raczej nie powinny być bardzo jasne czy białe, bo szybko się pobrudzą. Lepiej unikać też kapci z dodatkowymi aplikacjami i naszywkami, bo mogłyby przeszkadzać dziecku albo zaczepiać się podczas chodzenia.

Kapcie do przedszkola dla dziewczynki

Kapcie do przedszkola dla chłopca 

Najlepsze kapcie dla dzieci do przedszkola: jak wybrać?

W naszej galerii znajdziesz praktyczne modele kapci do przedszkola, ale pamiętaj, że stopy dzieci są różne: bardziej lub mniej wymagające. Co więcej, dopiero po dłuższym użytkowaniu może się okazać, czy kapcie do przedszkola są dobre, czy jednak lepiej postawić na inny model. A jeśli wybierzesz złe kapcie? Nic się nie stanie, zmienisz na inne. Dobrze kupić w internetowym sklepie dwie pary kapci do przedszkola w różnych rozmiarach, zmierzyć w domu i odesłać te niepasujące (oczywiście warto wybrać taki sklep, w którym zwroty są darmowe). 

W dalszej części znajdziesz polecane przez nas modele kapci.

Zobacz też:

Przedszkolaki
Fotolia
Edukacja
Umiejętności przedszkolaka mają wpływ na sukces w dorosłym życiu
Naukowcy odkryli, że istnieje związek pomiędzy zdolnościami osiąganymi w wieku przedszkolnym a osiąganiem sukcesów w dorosłym życiu.

Każdy rodzic jest świadomy, że umiejętności osiągane w wieku przedszkolnym są niezwykle ważne dla rozwoju dziecka. Intuicyjnie uczymy dzieci dzielenia się i zabawy z innymi dziećmi , także staramy się pomóc radzić sobie z emocjami, szczególnie tymi trudnymi. Jednak okazuje się, że mogą one wpłynąć na długofalowy sukces naszego dziecka. Amerykańscy badacze przekonują, że zadbanie o rozwój emocjonalny dziecka to inwestycja w przyszłość. Zaskakujące wyniki badań W „American Journal of Public Health” opublikowano wyniki badań przeprowadzonych na 800 przedszkolakach. Badacze z Penn State University oraz Duke University przyjrzeli się jak umiejętności społeczne i umiejętność radzenia sobie z emocjami może wpłynąć na dalsze życie zawodowe. Naukowcy znaleźli związek pomiędzy umiejętnościami społecznymi przedszkolaków , a tym jak te osoby porodziły sobie w życiu dorosłym. W 1991 roku wychowawcy ocenili dzieci na podstawie takich czynników, jak: słuchanie innych, dzielenie się materiałami, rozwiązywanie problemów z rówieśnikami czy bycie pomocnym. Po latach naukowcy sprawdzili, czy skończyli szkołę ponadgimnazjalną, studia, a także czy pracują. Przeanalizowano również problemy z prawem , uzależnienia i choroby psychiczne. Okazało się, że dzieci, które w przedszkolu pomagały innym oraz chętnie dzieliły się zabawkami, w dorosłym życiu częściej od innych kończyły studia. Szybciej od rówieśników znajdywały także pracę w pełnym wymiarze godzin. Natomiast dzieci, które w wieku przedszkolnym miały problemy z rozwiązywaniem konfliktów, rzadziej kończyły studia, a nawet szkołę ponadgimnazjalną. Częściej także wpadali w uzależnienia i problemy z prawem. Nie tylko nauka literek Badacze sugerują, że skupianie się tylko na wynikach w nauce to błąd. Warto zadbać o rozwój umiejętności społecznych, a także o rozwój emocjonalny dziecka...

kompetencje kluczowe w przedszkolu
oksix/Adobe Stock
Edukacja
Kompetencje kluczowe w przedszkolu – czym są, jak się je kształtuje?
Kompetencje kluczowe w przedszkolu stanowią podstawę programu wychowania przedszkolnego. Ich kształtowanie nie kończy się w przedszkolu. Kontynuowane jest w szkole. Co więcej, kompetencje kluczowe można kształtować nawet po ukończeniu edukacji.

Kształtowanie kompetencji kluczowych w przedszkolu to pierwszy systemowy etap wyposażania dziecka w najbardziej istotne umiejętności. Dzięki nim każdy człowiek może odnaleźć swoją drogę zawodową i z powodzeniem funkcjonować w społeczeństwie, czerpiąc z tego satysfakcję. Spis treści: Kompetencje kluczowe w przedszkolu – co to jest? Kompetencje kluczowe u dzieci w przedszkolu – przykłady Jak rozwijać kompetencje kluczowe u dzieci w przedszkolu Kompetencje kluczowe w przedszkolu – co to jest? Kompetencje kluczowe to zespół umiejętności, które pozwalają człowiekowi na samorealizację, rozwijanie kariery zawodowej i funkcjonowanie w społeczeństwie i różnych społecznościach, czyli w świecie, w jakim przyszło mu żyć. Dlatego lista kompetencji kluczowych jest aktualizowana przez Parlament Europejski i radę Europy . To one identyfikują wyzwania, jakie stawia człowiekowi współczesny świat i identyfikuje umiejętności, które pozwolą się z nimi z powodzeniem mierzyć. Aktualna lista kompetencji kluczowych obejmuje następujące umiejętności: rozumienie i tworzenie informacji, kompetencje w zakresie wielojęzyczności, kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, kompetencje cyfrowe, kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się, kompetencje obywatelskie, kompetencje w zakresie przedsiębiorczości, kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej. Co ciekawe, nauczyciele wychowania przedszkolnego dopiero od niedawna zaczynają brać pod uwagę kompetencje kluczowe w przedszkolu. Nie znaczy to, że nie uczyli dzieci tych ważnych umiejętności, jednak w podstawie programowej w przedszkolu próżno było szukać tak sformułowanych celów edukacyjnych. Kompetencje kluczowe realizowane w przedszkolu Aktualnie...

rekrutacja do przedszkola
Fotolia
Edukacja
Rekrutacja do przedszkola na rok 2022/2023
Prawo do miejsca w przedszkolu przysługuje wszystkim 3-, 4- i 5-latkom. Dla 6-latków przedszkole jest obowiązkowe. Dowiedz się, jak zapisać dziecko do przedszkola. Sprawdź harmonogram rekrutacji do przedszkola i oddziałów przedszkolnych w roku 2022 roku.

Miejsce w przedszkolu przysługuje wszystkim trzy-, cztero- i pięciolatkom, których rodzice chcą, aby dziecko korzystało z przedszkolnej edukacji. Dzieci, które ukończyły 2,5 roku, również mogą zostać przyjęte do placówki przedszkolnej pod warunkiem, że po rekrutacji zostaną wolne miejsca. Dzieci w wieku sześciu lat muszą obowiązkowo odbyć edukację przedszkolną (w przedszkolu lub w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej). Spis treści: Kiedy rusza rekrutacja do przedszkola – harmonogram Zapisy (rekrutacja) do przedszkola na rok 2022 Kryteria przyjęcia do przedszkola Wniosek o przyjęcie do przedszkola Szczepienia obowiązkowe a rekrutacja do przedszkola Wyniki rekrutacji do przedszkola Gdy dziecko nie dostało się do przedszkola Czy można zapisać dziecko do przedszkola po rekrutacji Kiedy rusza rekrutacja do przedszkola – harmonogram Nie ma jednego odgórnie ustalonego terminu składania wniosków. O tym, kiedy odbywają się zapisy do przedszkoli, decyduje gmina –  najczęściej jest to początek marca . Dokładnych informacji szukaj na stronie urzędu miasta lub gminy. Znajdziesz tam też listę przedszkoli, które uczestniczą w rekrutacji, wraz z informacją o liczbie wolnych miejsc i sposobie rekrutacji. Jak wyglądają zapisy (rekrutacja) do przedszkola na rok 2022? Jeśli dziecko chodziło już do przedszkola, rodzice muszą jedynie złożyć deklarację o kontynuowaniu edukacji w wybranej placówce. Jak zapisać dziecko do przedszkola, jeśli jeszcze do niego nie uczęszczało? Jeśli dziecko idzie po raz pierwszy do przedszkola, musi wziąć udział w rekrutacji. Polega ona na złożeniu wniosku o przyjęcie dziecka (online lub bezpośrednio w przedszkolu – niżej opisujemy szczegółowo, jak to zrobić). Jeśli są wolne miejsca, dziecko zostanie przyjęte, jeśli ich nie ma, o pomyślnej rekrutacji w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj