Pasowanie na przedszkolaka
AdobeStock
Edukacja

Pasowanie na przedszkolaka: kiedy wypada? Pomysły, wierszyki, upominki i strój na pasowanie

Pasowanie na przedszkolaka to jeden z ważniejszych momentów w życiu małego dziecka. Od tego dnia staje się ono pełnoprawnym przedszkolakiem. Podczas uroczystości pasowania dzieci mówią wierszyki i biorą udział w różnych zabawach. Otrzymują też drobne upominki. Wyjaśniamy, kiedy wypada pasowanie na przedszkolaka, i podsuwamy najlepsze pomysły.

Pasowanie na przedszkolaka to bardzo ważne wydarzenie dla kilkulatków. Po uroczystości stają się już oficjalnie przedszkolakami, a to duży krok na ich drodze do samodzielności. Podpowiadamy, jak przebiega pasowanie na przedszkolaka, kiedy się je organizuje i jak przygotować do niego dziecko. Znamy najpiękniejsze wierszyki i ciekawe zabawy! Znalazłyśmy też niedrogie, ale urocze upominki dla dzieci na pasowanie na przedszkolaka.

Spis treści:

Za co dzieci kochają przedszkole? Posłuchajcie!

Pasowanie na przedszkolaka: opis uroczystości

Pasowanie na przedszkolaka jest zwykle pierwszą okazją do publicznego wystąpienia dziecka w nowej roli. Dla ciebie to jego pierwszy występ na przedszkolnej scenie (w ciągu kolejnych kilku lat będzie ich zdecydowanie więcej!). Oboje zatem będziecie mocno przeżywać ten dzień.

Pasowanie zwykle odbywa się tak, że dyrektor lub nauczyciel kładzie ogromny ołówek na ramieniu dziecka na znak włączenia go do grona przedszkolaków. To oficjalne pasowanie każdego dziecka na przedszkolaka, po którym następuje uroczyste ślubowanie. Wcześniej jednak dzieci recytują wierszyki, śpiewają piosenki lub odgrywają mini scenki. Może też pojawić się pokaz taneczny. Na koniec rozdawane są dyplomy i drobne upominki.

Kiedy wypada pasowanie na przedszkolaka?

Uroczystość pasowania na przedszkolaka w wielu placówkach odbywa się w Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka, czyli 20 września, lub po nim. Z powodu mnóstwa niezbędnych przygotowań pasowanie na przedszkolaka często jest organizowane dopiero w październiku, w okolicach Dnia Nauczyciela.

Zabawy na pasowanie na przedszkolaka

W wielu przedszkolach pasowaniu towarzyszą zabawy: popularne są np. różnego rodzaju „testy” sprawdzające, czy malec jest gotowy na zostanie przedszkolakiem. Są to zabawne zadania, które dzieci muszą wykonać, by udowodnić, że nadają się na przedszkolaków:

  • stanie na jednej nodze,
  • wykonanie trzech podskoków obunóż,
  • klaśnięcie w dłonie dwa razy,
  • wykonanie różnych min, np. radosnej, smutnej, zdziwionej,
  • wypicie soku z cytryny.

Wierszyki na pasowanie na przedszkolaka

Nauczyciele przedszkoli mogą przygotować występ dla rodziców, ucząc dzieci wesołych wierszyków specjalnie na pasowanie na przedszkolaka:

My jesteśmy przedszkolaki Maluszki kochane.
Zapraszamy wszystkich na nasze pasowanie
Lecz sobie nie myślcie, że to będą cuda.
My sami nie wiemy, czy nam się to uda.
Chcemy wam zaśpiewać i zatańczyć ładnie,
Proszę się nie gniewać, jeśli źle wypadnie.
A więc pora na występy, a państwo słuchajcie,
gdy się będzie wam podobać, oklaskami nagradzajcie!

*
Coś wam powiem w tajemnicy,
wielki sekret zdradzę wam.
Lubię chodzić do przedszkola,
bo trzy latka przecież mam.
 
Pani czyta nam bajeczkę,
w której mieszka dobry smok.
No to pędzę już do sali,
tylko cmoknę mamę: cmok.

*
Rzecz to wielka niesłychanie
Gdy przedszkolakiem się zostanie
Wiele rzeczy trzeba wiedzieć
Wiele rzeczy trzeba umieć.
 
Gdy pani o coś cię zapyta,
Weź do góry palce dwa!
A gdy ktoś coś odpowiada,
słuchamy go, cicho sza!
 
Każdy przedszkolak o tym wie,
że w bałaganie źle żyje się.
Gdy koniec zabawy i biegania,
czas się zabrać do sprzątania.

*
Już za chwilę na tej sali,                            
będzie wielkie wydarzenie.                      
Każdy maluch dziś tu stanie,                         
i otrzyma pasowanie.
Super poszły nam zadania,
Pora przejść do ślubowania.
Wyciągnijmy dwa paluszki,
Równiuteńko złączmy nóżki,
Wszystkiego uważnie słuchajmy,
I wyraźnie powtarzajmy.

*
Mam trzy latka, trzy i pół,
sięgam głową ponad stół,
mam fartuszek z muchomorkiem,
do przedszkola chodzę z workiem.
 
Umiem pantofelki zmieniać,
rączki myję do jedzenia,
ładnie żegnam się i witam,
tańczę, kiedy gra muzyka.
 
Umiem wierszyk o koteczku,
o tchórzliwym koziołeczku
i o piesku, co był w polu –
nauczyłam się w przedszkolu.

*
Kalendarz dziś ważną datę wskazuje
Bo Pani Dyrektor na przedszkolaków nas pasuje,
Choć pod ciężarem ołówka się uginamy,
Wszystkim wyzwaniom na pewno sprostamy.

*
A teraz Panią Dyrektor tu zapraszamy,
Dla Pani specjalne zadanie mamy.
Chcemy prosić o pasowanie
I prawdziwym przedszkolakiem
Niech każdy zostanie.

*
Choć ze mnie jeszcze malec,
radzę sobie doskonale.
Ze wszystkimi żyję w zgodzie,
do przedszkola chodzę co dzień.
Nie odzywam się nieładnie,
zawsze sprzątam gdy coś spadnie.
Nie naprzykrzam się nikomu
i pomagam pani w przedszkolu.

*
Idzie sobie przedszkolaczek
Śpiewa, tańczy oraz skacze.
Dziś też powód ma do śmiania,
Bo to dzień jest pasowania.

*
Ja przedszkolak dzielny,
będę zawsze uśmiechnięty.
Będę słuchał swoje panie
i zjadał śniadanie.
Będę pilnie się uczył,
abym mamy i taty nigdy nie zasmucił.

Upominki na pasowanie na przedszkolaka

Na koniec pasowania dzieci otrzymują dyplomy, które poświadczają ich status przedszkolaka. Taki dyplom warto zawiesić w widocznym miejscu w pokoju malca, by mógł każdego dnia z dumą na niego spoglądać. Do dyplomów czasami dołączane są drobne upominki, np. kolorowe breloczki, personalizowane medale albo zabawne kubki czy linijki. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by dziecko otrzymało taki mały prezent od rodziców.

Strój na pasowanie na przedszkolaka

Pewnie zastanawiasz się, jak ubrać dziecko na pasowanie na przedszkolaka. Pamiętaj, to bardzo uroczyste wydarzenie, więc obowiązuje na nim strój galowy. Biała bluzka i granatowa spódniczka lub spodenki będą prezentowały się bardzo elegancko, a o to w tym dniu chodzi. Oczywiście dozwolone są też eleganckie sukienki albo wyjściowe koszule w innych, stonowanych kolorach.

Ważne! Pasowanie na przedszkolaka z pewnością budzi w tobie ekscytację, ale staraj się nie wprowadzać atmosfery napięcia, żeby nie wywołać u malca niepotrzebnego strachu. Zachowuj spokój, jeśli nie chcesz, by twoja pociecha uciekła ze sceny z płaczem, gdy tylko na ciebie spojrzy. Bądź dla dziecka wsparciem i mów mu, jak bardzo jesteś dumna z tego, że dzielnie radzi sobie w roli przedszkolaka.

Zobacz także:

adaptacja w przedszkolu
Adobe Stock
Edukacja
Adaptacja w przedszkolu – co robić, żeby dziecko chętnie chodziło do przedszkola?
Adaptacja w przedszkolu dla niektórych dzieci bywa bardzo trudna. Dobrym rozwiązaniem jest udział w zajęciach adaptacyjnych, które są organizowane w placówkach. Dzieciaki poznają się wzajemnie przez wspólną zabawę, ale również oswajają z nowym miejscem.

Adaptacja w przedszkolu dla niektórych dzieci jest trudniejsza  niż dla innych. Pomóc w takiej sytuacji mogą zajęcia adaptacyjne w przedszkolu. Jeśli maluch płacze lub nie chce się rozstać z tobą przez pierwsze dni, jest to naturalna reakcja. Jeżeli jednak nie ustaje ona wraz z codziennym chodzeniem do przedszkola – przyczyna może leżeć gdzie indziej. W momencie, gdy taki stan trwa długo – warto wybrać się z dzieckiem do psychologa. W sytuacji, gdy maluch  nagle nie chce pójść do przedszkola – powodem może być np. kłótnia z kolegą lub inne nieprzyjemne zdarzenie. Pomóż mu wtedy rozwiązać ten problem.  Spis treści:  Adaptacja w przedszkolu Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu Zabawy adaptacyjne w przedszkolu Trudna adaptacja dziecka w przedszkolu Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola? Problemy z adaptacją w przedszkolu - powody Co zrobić, gdy maluch nie mówi, czemu nie chce chodzić do przedszkola  Trudniejsze sytuacje z adaptacją w przedszkolu Adaptacja w przedszkolu Dla niektórych maluchów rozpoczęcie nauki w przedszkolu jest źródłem napięć, strachu, a także obawy przed nowym otoczeniem, inne z kolei radzą sobie z tym lepiej. Adaptacja w przedszkolu u większości dzieci trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. O jej długości decyduje jednak wiele czynników, między innymi: dojrzałość emocjonalna dziecka, postawa rodziców. Na pewno pomogą wcześniejsze wizyty w przedszkolu , zapoznanie się z zabawkami, salą, panią wychowawczynią i innymi dziećmi. Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu Pierwsze tygodnie w przedszkolu bywają dla dzieci trudne, wiążą się również z silnymi emocjami. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze przygotowanie dziecka do nowej sytuacji np. poprzez zajęcia adaptacyjne w przedszkolu. Forma i termin zajęć adaptacyjnych zależy od...

Dzieci w leśnym przedszkolu
Fb ForestKids Early Learning - Forest School
Edukacja
Dzieci w błocie po kolana w przedszkolu bez ścian – pozwoliłabyś na to? - film
Choć brzmi absurdalnie, niesie za sobą ogromną wartość dla dziecka! Mowa tu o leśnych przedszkolach, które dotarły również do Polski.

Czym są leśne przedszkola? Leśnym przedszkolem nazywamy takie przedszkole, w którym proporcja czasu spędzanego na świeżym powietrzu do czasu w pomieszczeniu wynosi około 80% do 20%. Procenty te są orientacyjne, najważniejsze, by dzieci spędzały większość czasu pod gołym niebem niezależnie od pory roku czy warunków pogodowych. Leśne przedszkola znajdują się najczęściej w lesie, czasem na łące, plaży. Klasyczny murowany budynek zastępuje (tylko w razie konieczności) leśniczówka, zbudowane własnoręcznie przez dzieci tipi, szałas czy gliniany domek. "Nie ma złej pogody - jest tylko nieodpowiednie ubranie" Zgodnie z tą ideą leśne dzieci brodzą po błocie, spacerują w deszczu , czy drzemią w zaspach śnieżnych (przy -15 stopniach) osłonięte jedynie namiotami ze skóry renifera (z termoforami w rękach). W leśnych przedszkolach nie ma tradycyjnych zabawek, zamiast tego dzieci bawią się tym, co znajdą i same zbudują. Zobacz, jak wygląda zabawa dzieci w leśnym przedszkolu:   (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); A beautiful experience for the Toddler ForestKids to have a Sr. ForestKid leading them in song and dance today. Opublikowany przez ForestKids Early Learning - Forest School na  17 luty 2016   Co wyróżnia leśne przedszkola? Całkowite osadzenie w naturze; wolna, nieskrępowana zabawa pod gołym niebem; nauka przez doświadczenie; zaspokajanie potrzeby ruchu, niezwykle ważnej u dzieci; wielozmysłowe doświadczanie i poznawanie świata przez obserwację zmian zachodzących w przyrodzie; kształtowanie logicznego myślenia, planowania, przewidywania konsekwencji działania;...

W przedszkolu mojego syna to mężczyzna był przedszkolankiem
Adobe Stock, Olesia Bilkei
Prawdziwe historie
„W przedszkolu mojego syna uczył… przedszkolanek. Zawsze myślałam, że to >>kobieca<< praca, ale to nieprawda”
– No tak, widok faceta w przedszkolu nie jest u nas jeszcze zbyt popularny. W naszym kraju nadal panuje przekonanie, że robota dla prawdziwego mężczyzny musi być w jakiejś wielkiej korporacji. Na kierowniczym stanowisku ma się rozumieć.

Przyznaję, może jestem staroświecka, ale ten widok trochę mnie zaskoczył. Przystojny, wysoki, dobrze zbudowany mężczyzna w roli... pana przedszkolanka? To jest możliwe! Pan Krzyś, wychowawca mojego synka, zrobił na nim duże wrażenie. Zresztą nie tylko na nim, na innych dzieciach też. No i... na mnie! – Wiesz, mamusiu, mamy nowego pana przedszkolanka – wypalił Bartuś, mój czteroletni synek. – Chciałeś chyba powiedzieć „panią przedszkolankę”? – próbowałam go poprawić, ale mi przerwał. – Nie. To jest pan. Pan Krzyś. Spojrzałam na Ewelinę, moją siostrę Potaknęła z tajemniczym uśmiechem. Ewelina pełniła funkcję pełnoetatowej niani swojego siostrzeńca, ponieważ ja, samotna matka, „spełniałam się” zawodowo. W każdym razie tyrałam od rana do wieczora w małej, ale ambitnej agencji reklamowej, żeby związać koniec z końcem. Bartusia widywałam dosłownie na chwilę przed położeniem go spać. Ewelina jeszcze studiuje. Wprowadziła się do mnie, kiedy zerwała z chłopakiem. Nie mogła się pozbierać, a zawsze byłyśmy sobie bardzo bliskie. Ja akurat właśnie zdążyłam się otrząsnąć po rozpadzie mojego związku z ojcem Bartka. Nie byliśmy małżeństwem Może to i dobrze, zaoszczędziliśmy sobie szarpaniny w sądach. Wystarczyło, że serce mocno mnie przy tym zabolało. Na szczęście Bartuś był wtedy malutki, a i tak nieczęsto widywał wcześniej Roberta. Nie mieszkaliśmy ze sobą zbyt długo. Mam więc nadzieję, że tylko moje serce zostało zranione. Potem Robert odciął się od nas całkowicie. Miał już kogoś nowego, planował ślub. Cóż, okazał się nic nie wartym gnojkiem. Trzeba było żyć dalej i jakoś sobie radzić. W sumie – musiałam to przyznać – prowadziłyśmy z Eweliną wzorcowe gospodarstwo domowe. Ja zarabiałam na dom, ona zajmowała się dzieckiem i gotowała....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj