Pasowanie na przedszkolaka
AdobeStock
Edukacja

Pasowanie na przedszkolaka: kiedy wypada, jak się do niego przygotować?

Pasowanie na przedszkolaka to jeden z ważniejszych momentów w życiu małego dziecka. Od tego dnia staje się ono pełnoprawnym przedszkolakiem. Podczas uroczystości pasowania dzieci mówią wierszyki i biorą udział w różnych zabawach. Otrzymują też drobne upominki. Wyjaśniamy, kiedy wypada pasowanie na przedszkolaka, jak przygotować i jak ubrać na ten dzień dziecko i jakie prezenty warto z tej okazji kupić.

Pasowanie na przedszkolaka to bardzo ważne wydarzenie dla trzylatków. Po uroczystości stają się już oficjalnie przedszkolakami, powoli wchodzą w świat nauki. To duży krok na ich drodze do samodzielności. Podpowiadamy, jak przebiega pasowanie na przedszkolaka, kiedy odbywa się pasowanie, jak przygotować do niego dziecko, a także jakie prezenty warto wręczyć z okazji pasowania.

Spis treści:

Za co dzieci kochają przedszkole? Posłuchajcie!

Pasowanie na przedszkolaka – kiedy się odbywa?

Uroczystość pasowania na przedszkolaka w wielu placówkach odbywa się w Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka, czyli 20 września lub po nim. Zdarza się również, że z powodu niezbędnych przygotowań pasowanie na przedszkolaka często jest organizowane dopiero w październiku, w okolicach Dnia Nauczyciela.

Strój na pasowanie na przedszkolaka: jak ubrać dziecko?

Pewnie zastanawiasz się, jak ubrać dziecko na pasowanie na przedszkolaka. Pamiętaj, to bardzo uroczyste wydarzenie, więc obowiązuje na nim strój galowy. Biała bluzka i granatowa spódniczka lub spodenki będą prezentowały się bardzo elegancko, a o to w tym dniu chodzi. Oczywiście dozwolone są też eleganckie sukienki albo wyjściowe koszule w innych, stonowanych kolorach. Najważniejsze, żeby dziecko wyglądało schludnie, ale też... było mu wygodnie. Sztywne kołnierzyki czy spódniczki mogą utrudniać zabawę i dodatkowo stresować dziecko.

Pasowanie na przedszkolaka – opis uroczystości

Pasowanie na przedszkolaka jest zwykle pierwszą okazją do publicznego wystąpienia dziecka w nowej roli. Dla ciebie to jego pierwszy występ na przedszkolnej scenie (w ciągu kolejnych kilku lat będzie ich zdecydowanie więcej!). Oboje zatem będziecie mocno przeżywać ten dzień.

Jak wygląda akt pasowania na przedszkolaka? Dyrektor lub nauczyciel, tuż po przemowie z okazji pasowania na przedszkolaka, kładzie ogromny ołówek na ramieniu dziecka na znak włączenia go do grona przedszkolaków. To oficjalne pasowanie każdego dziecka na przedszkolaka, po którym następuje uroczysta przysięga. Wcześniej jednak dzieci recytują wierszyki albo przemowy z okazji pasowania. Z pewnością będą też śpiewane piosenki albo odegrane miniscenki. Może pojawić się pokaz taneczny. Na koniec rozdawane są dyplomy i drobne upominki.

Ważne! Pasowanie na przedszkolaka z pewnością budzi w tobie ekscytację, ale staraj się nie wprowadzać atmosfery napięcia, żeby nie wywołać u malca niepotrzebnego strachu. Zachowuj spokój, jeśli nie chcesz, by twoja pociecha uciekła ze sceny z płaczem, gdy tylko na ciebie spojrzy. Bądź dla dziecka wsparciem i mów mu, jak bardzo jesteś dumna z tego, że dzielnie radzi sobie w roli przedszkolaka.

Zabawy na pasowanie na przedszkolaka

W wielu przedszkolach pasowaniu towarzyszą zabawy: popularne są np. różnego rodzaju „testy” sprawdzające, czy malec jest gotowy na zostanie przedszkolakiem. Są to zabawne zadania, które dzieci muszą wykonać, by udowodnić, że nadają się na przedszkolaków. Najpopularniejsze to:

  • stanie na jednej nodze,
  • wykonanie trzech podskoków obunóż,
  • klaśnięcie w dłonie dwa razy,
  • wykonanie różnych min, np. radosnej, smutnej, zdziwionej,
  • wypicie soku z cytryny.

Wierszyki na pasowanie na przedszkolaka

Nauczyciele przedszkolni mogą przygotować występ dla rodziców, ucząc dzieci wesołych wierszyków specjalnie na pasowanie na przedszkolaka. Poniżej znajduje się kilka najpopularniejszych wierszyków.

***

My jesteśmy przedszkolaki, maluszki kochane.

Zapraszamy wszystkich na nasze pasowanie

Lecz sobie nie myślcie, że to będą cuda.

My sami nie wiemy, czy nam się to uda.

 

Chcemy wam zaśpiewać i zatańczyć ładnie,

Proszę się nie gniewać, jeśli źle wypadnie.

A więc pora na występy, a państwo słuchajcie,

gdy się będzie wam podobać, oklaskami nagradzajcie!

 

***

Coś wam powiem w tajemnicy,

wielki sekret zdradzę wam.

Lubię chodzić do przedszkola,

bo trzy latka przecież mam.

 

Pani czyta nam bajeczkę,

w której mieszka dobry smok.

No to pędzę już do sali,

tylko cmoknę mamę: cmok.

 

***

Rzecz to wielka niesłychanie

Gdy przedszkolakiem się zostanie

Wiele rzeczy trzeba wiedzieć

Wiele rzeczy trzeba umieć.

 

Gdy pani o coś cię zapyta,

Weź do góry palce dwa!

A gdy ktoś coś odpowiada,

słuchamy go, cicho sza!

 

Każdy przedszkolak o tym wie,

że w bałaganie źle żyje się.

Gdy koniec zabawy i biegania,

czas się zabrać do sprzątania.

 

***

Już za chwilę na tej sali,

będzie wielkie wydarzenie.

Każdy maluch dziś tu stanie,

i otrzyma pasowanie.

Super poszły nam zadania,

Pora przejść do ślubowania.

Wyciągnijmy dwa paluszki,

Równiuteńko złączmy nóżki,

Wszystkiego uważnie słuchajmy,

I wyraźnie powtarzajmy.

 

***

Mam trzy latka, trzy i pół,

sięgam głową ponad stół,

mam fartuszek z muchomorkiem,

do przedszkola chodzę z workiem.

 

Umiem pantofelki zmieniać,

rączki myję do jedzenia,

ładnie żegnam się i witam,

tańczę, kiedy gra muzyka.

 

Umiem wierszyk o koteczku,

o tchórzliwym koziołeczku

i o piesku, co był w polu –

nauczyłam się w przedszkolu.

 

***

Kalendarz dziś ważną datę wskazuje

Bo Pani Dyrektor na przedszkolaków nas pasuje,

Choć pod ciężarem ołówka się uginamy,

Wszystkim wyzwaniom na pewno sprostamy.

 

***

A teraz Panią Dyrektor tu zapraszamy,

Dla Pani specjalne zadanie mamy.

Chcemy prosić o pasowanie

I prawdziwym przedszkolakiem

Niech każdy zostanie.

 

***

Choć ze mnie jeszcze malec,

radzę sobie doskonale.

Ze wszystkimi żyję w zgodzie,

do przedszkola chodzę co dzień.

Nie odzywam się nieładnie,

zawsze sprzątam gdy coś spadnie.

Nie naprzykrzam się nikomu

i pomagam pani w przedszkolu.

 

***

Idzie sobie przedszkolaczek

Śpiewa, tańczy oraz skacze.

Dziś też powód ma do śmiania,

Bo to dzień jest pasowania.

 

***

Ja przedszkolak dzielny,

będę zawsze uśmiechnięty.

Będę słuchał swoje panie

i zjadał śniadanie.

Będę pilnie się uczył,

abym mamy i taty nigdy nie zasmucił.

Jakie prezenty warto dać na pasowanie na przedszkolaka?

Na koniec pasowania dzieci otrzymują dyplomy, które poświadczają ich status przedszkolaka. Taki dyplom warto zawiesić w widocznym miejscu w pokoju malca, by mógł każdego dnia z dumą na niego spoglądać. Do dyplomów czasami dołączane są drobne upominki, np. kolorowe breloczki, personalizowane medale albo zabawne kubki czy linijki. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by dziecko otrzymało taki mały prezent od rodziców. Niech będzie skromny, ale przydatny. Kolorowanki, szlaczki, nowe zeszyty czy kredki to zawsze dobry pomysł, a dziecku nowe rzeczy będą kojarzyć się z dniem, w którym to stało się pełnoprawnym przedszkolakiem.

Zobacz także:

dzień przedszkolaka
Fotolia
Edukacja
Dzień Przedszkolaka: kiedy wypada, jak świętować? 
Przedszkolaki mają swoje święto ustanowione przez Sejm. To Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Co więcej, powstała nawet piosenka na ich cześć, czyli hymn przedszkolaków. Dzień Przedszkolaka świętowany jest w każdym przedszkolu. Podpowiadamy, kiedy się go obchodzi i jak wygląda to wyjątkowe wydarzenie.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka obchodzony jest 20 września. Wiele przedszkoli specjalnie przygotowuje się na to święto, organizując dla maluchów wspaniałe zabawy. Dzieci uczą się również hymnu przedszkolaka. Skąd wzięło się to święto, w jakim celu zostało ustanowione, jaki ma przebieg? Spis treści:  Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka – historia święta Obchody Dnia Przedszkolaka: list od Rzecznika Praw Dziecka Piosenki na Dzień Przedszkolaka Atrakcje na Dzień Przedszkolaka Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka – historia święta Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został uchwalony przez Sejm RP we wrześniu 2013 roku. Święto ma podkreślać wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci oraz popularyzować nowoczesne wychowanie przedszkolne. Służy także integracji przedszkoli z różnych regionów kraju z osobami, instytucjami, które mają wpływ na wizerunek i jakość funkcjonowania placówek przedszkolnych. Dodatkowo dostarcza dzieciom okazji do świętowania, do zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Inicjatorami powstania Dnia Przedszkolaka byli dyrektorzy łódzkich przedszkoli. To im zawdzięczamy to wyjątkowe dla maluchów święto. W 2010 roku w Łodzi odbyły się pierwsze obchody Dnia Przedszkolaka. Zorganizowano festyn, na którym dzieci posadziły pamiątkowe dęby oraz wypuściły mnóstwo baloników z marzeniami. Obchody Dnia Przedszkolaka Jak obecnie przedszkola obchodzą ten wyjątkowy dzień? We wszystkich placówkach przygotowuje się mnóstwo atrakcji dla dzieci. Pomysły są bardzo różne, w niektórych odbywa się uroczyste pasowanie na przedszkolaka nowo przyjętych dzieci, w innych organizowane są festyny, koncerty, marsze, zabawy i bale. Dzieci w Opolu w Dniu Przedszkolaka odbierają symboliczne klucze do miasta od prezydenta, mogą też...

Rada rodziców w przedszkolu
Adobe Stock
Edukacja
Rada rodziców w przedszkolu – co to jest i czy jest potrzebna? Zadania i obowiązki
Rada rodziców w przedszkolu ma realny wpływ na rozwój placówki oświatowej – może opiniować programy i harmonogramy, a także ma wpływ na pracę nauczycieli przedszkolnych. Wybrano cię do przedszkolnej rady rodziców? Poznaj swoje prawa i obowiązki.

Kompetencje i zasady funkcjonowania rady rodziców w przedszkolu określa ustawa o systemie oświaty . Uczestnictwo w radzie rodziców pozwala na aktywny udział w życiu przedszkola i zaangażowanie w rozwój i edukację dziecka. Warto wiedzieć, że rada rodziców jest całkowicie niezależnym organem, niepodlegającym dyrekcji i radzie pedagogicznej. Czym jest rada rodziców w przedszkolu? Według definicji przedstawionej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki rada rodziców jest „integralnym podmiotem szkoły, działającym ściśle w jej strukturze i w jej ramach”. Radą rodziców, również w przedszkolu, nazywa się wewnętrzną organizację w placówkach edukacyjnych, której zadaniem jest ścisła współpraca z dyrekcją placówki i kadrą nauczycielską w ramach poprawy jakości edukacji i ogólnego funkcjonowania placówki.  Rada rodziców ma wpływ na kształcenie dzieci i funkcjonowanie przedszkola. Może także gromadzić fundusze finansowe, które mogą zostać wykorzystane jako pieniądze na wycieczki, bilety (do kina czy teatru), na nagrody lub prezenty dla przedszkolaków czy na zabawy. Wszystkie uzgodnienia dotyczące zakresu pracy i struktury rady powinny być zawarte w regulaminie działalności, który rada ustala wewnętrznie. Jak wybiera się członków rady rodziców? W przypadku przedszkolnej rady niezbędne jest przeprowadzenie tajnych, corocznych wyborów, które powinny odbyć się na pierwszym zebraniu rodziców na początku roku szkolnego. W skład rady rodziców w przedszkolu wchodzi 7 osób.  Zadania, prawa i obowiązki rady rodziców w przedszkolu Do zadań  i obowiązków rady rodziców w przedszkolu należy: opiniowanie programu, opiniowanie planów finansowych, opiniowanie harmonogramu poprawy efektywności kształcenia, opiniowanie pracy nauczycieli, opracowanie wewnętrznego regulaminu, ustalenie wysokości wpłaty na komitet...

zabawy z niemowlakiem
Adobe Stock
Wychowanie
Zabawy paluszkowe – 8 najlepszych propozycji dla dzieci
Zabawy paluszkowe są uwielbiane przez dzieci, a dodatkowo – wspaniale wspierają rozwój najmłodszych i to w wielu obszarach. Usprawniają nie tylko zdolności manualne, ale też wpływają na szybszy rozwój mowy i umiejętności społecznych dziecka. Podajemy przykłady zabaw paluszkowych – idealne dla niemowlaka i przedszkolaka.

Zabawy paluszkowe znają wszystkie dzieci. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są paluszkowe wierszyki: o raku-nieboraku, o sroczce, co kaszkę warzyła, o kominiarzu na drabinie. Twoje dziecko też szybko je opanuje i będzie układało ręce do zabawy. Warto pokazywać najmłodszym zabawy paluszkowe, bo nie tylko wywołują mnóstwo radości, ale również wiele uczą. Sprawdź, jakie wierszyk paluszkowe można wykorzystać do wesołych zabaw z maluszkami.  Spis treści:   1.  Zabawy paluszkowe – same zalety 2.  Zabawy paluszkowe dla dzieci – od kiedy? 3.  Jak się bawić w zabawy paluszkowe? 4.  Zabawy paluszkowe dla dzieci – przykłady: Zabawy paluszkowe dla niemowlaka Zabawy paluszkowe dla przedszkolaków 5.  Wpływ zabaw paluszkowych na rozwój dziecka Zabawy paluszkowe: same zalety  Zabawy paluszkowe to nic innego jak zabawy, w których wykorzystujemy zmysł dotyku i proste rytmiczne wierszyki. Zabawy tego typu stwarzają okazję bliskiego kontaktu z dzieckiem, poświęcenia mu uwagi i spędzenia z nim czasu. Zaspokajają tym samym podstawowe potrzeby emocjonalne dziecka. Poprzez częsty kontakt z mamą i tatą (osobami kochanymi i najważniejszymi), poprzez powtarzalność i przewidywalność pewnych sekwencji ruchowych dziecko zdobywa poczucie bezpieczeństwa (wie, co będzie dalej). Zabawy paluszkowe to wspaniały trening: koncentracji, pamięci, poznawania świata za pomocą zmysłu dotyku, orientacji w przestrzeni, zdolności manualnych, precyzji ruchów, rozwoju mowy i słownictwa, komunikacji, w której liczy się naprzemienność („raz ja, raz ty”) więzi emocjonalnej z rodzicem i/lub wychowawcą. Do zabaw paluszkowych nie potrzeba specjalnych zabawek, wybranych miejsc, szczególnych umiejętności czy określonego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz