Alergia na pyłek ambrozji
Pyłek ambrozji jest w Polsce dopiero od niedawna. Kiedyś ambrozja pyliła tylko w USA, od kilkudziesięciu lat pyłki ambrozji są też obecne w Europie. Na terenach, gdzie stężenie pyłków ambrozji jest wysokie 6-12 proc. osób jest uczulonych.
Pyłki ambrozji są najczęstszym powodem alergii na pyłki w USA: 6-12 proc. osób ma objawy nadwrażliwości na terenach, gdzie pyłek ambrozji występuje masowo. Przez wiele lat był nieobecny w Europie.
Gdzie w Polsce pyli ambrozja
Nasiona ambrozji często zanieczyszczają nasiona importowanych zbóż i stąd ambrozja pojawiła się w Polsce. Wysokie stężenie pyłków zanotowano m.in. w Szczecinie, Wrocławiu, Opolu, Sosnowcu, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, a w średnim stężeniu w Warszawie, Bydgoszczy i Piotrkowie Trybunalskim.
Ambrozja jest zwykle w Polsce gatunkiem pojawiającym się przejściowo i szybko wymierającym na danym terenie. Za objawy alergiczne przede wszystkim odpowiedzialne są alergeny pyłku dwóch gatunków ambrozji: bylicolistnej i trójdzielnej.
U osób uczulonych na ambrozję może wystąpić też uczulenie po kontakcie z alergenami pyłku bylicy i rumianku (kosmetyki i herbatka rumiankowa).
Czytaj też: Herbatki z kopru mogą być niebezpieczne dla niemowląt
Nadwrażliwe na alergeny pyłku ambrozji mogą być zwłaszcza osoby, które długo przebywały w krajach, w których notuje się wysokie stężenia pyłków ambrozji (Francja, północne Włochy, Bałkany, Węgry, Ukraina).
10 rad dla osób uczulonych na pyłki
1. Sprawdź kalendarz pylenia.
2. W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków.
3. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu.
4. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki.
5. Kup odkurzacz z filtrem HEPA. Pomoże pozbyć się alergenów z domu.
6. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne.
7. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie.
8. Podczas jazdy samochodem zasuń szyby. Lepiej, żeby pyłki nie dostawały się do środka. Zamontuj w samochodzie klimatyzację z filtrem przeciwpyłkowym.
9. Nie przynoś do domu bukietów kwiatów polnych i traw.
10. Na wakacje wybieraj się nad morze lub w wyższe partie gór. Stężenie pyłków jest tam najmniejsze.
Czytaj też: Na co jeszcze możesz mieć uczulenie? Alergia krzyżowa