herbatka koperkowa od kiedy
Adobe Stock
Dieta

Herbatka koperkowa – od kiedy można ją podawać, żeby nie zaszkodziła dziecku?

Być może herbatka koperkowa to dla ciebie sposób na kolkę u niemowlaka. Podawaj ją jednak ostrożnie, a najlepiej wcale! Z badań wynika, że niemowlęta, które często piją herbatki koperkowe, mogą mieć kilka razy wyższe stężenie estrogenów, czyli żeńskich hormonów. U dziewczynek może to przyspieszyć dojrzewanie. Aktualny schemat żywienia niemowląt w ogóle nie zaleca podawania kopru włoskiego dzieciom do 4. roku życia.

Herbatka koperkowa to – obok wody – najczęstszy napój, który podajemy niemowlętom. Jest bardzo popularnym domowym sposobem na kolkę. Okazuje się jednak, że herbatka koperkowa nie jest tak bezpieczna, jak się wydaje. Aktualne zalecenia specjalistów ds. żywienia dzieci są jasne: nie należy jej podawać dzieciom poniżej 4. roku życia.

BLW: zasady, które pomogą uniknąć zakrztuszenia [WIDEO]

Czy herbatka z kopru jest bezpieczna dla niemowląt?

Z badań wynika, że niemowlęta i noworodki nie powinny pić herbaty koperkowej. W olejku z kopru znajduje się wiele aktywnych składników. Niektóre z nich mają działanie silnie estrogenne (estrogeny to żeńskie hormony płciowe). Naukowcy badali dzieci, które często piły herbatkę koperkową. Sprawdzali u nich stężenie hormonów estrogenowych we krwi, gdy miały 5 i 18 miesięcy oraz 3 i 5 lat. Okazało się, że przekraczało ono normy nawet 20 razy u dzieci pojonych herbatką koperkową. U dziewczynek nadmiar estrogenów może powodować wcześniejsze dojrzewanie. Chłopcy w ogóle nie powinni dostawać żeńskich hormonów.

Stymulujące działanie na hormony żeńskie ma estragol, który znajduje się w nasionach kopru włoskiego oraz w naparach z tej rośliny. Estragol jest też substancją rakotwórczą. W 2010 roku włoski Narodowy Instytut Badań nad Żywnością i Żywieniem stwierdził, że zawartość estragolu w herbatkach dla niemowląt jest zbyt wysoka, aby je podawać noworodkom.

Zawartość związków estrogenowych w herbatce koperkowej może być różna – są takie herbatki, w których stężenie hormonów jest niskie. W innych herbatkach stężenie żeńskich hormonów może być wysokie. Niestety nie sposób tego stwierdzić, gdyż producenci nie mają obowiązku podawania takich informacji na opakowaniu.

Herbatka koperkowa: od kiedy podawać? 

Europejska Agencja Leków uznała, że spożywanie herbatek z kopru włoskiego przez dzieci do 4. roku życia nie jest wskazane bez konsultacji z pediatrą. Z kolei Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaleca, aby herbatki z kopru włoskiego nie podawać dzieciom do 4. roku życia.

Także w naszych krajowych aktualnych zaleceniach dotyczących rozszerzania diety znajdują się zapisy o tym, by nie podawać niemowlakom herbatki koperkowej (ani żadnej innej). Nowy schemat żywienia niemowląt 2021 zawiera wyraźne wytyczne: dzieci do ukończenia 4. roku życia nie powinny spożywać kopru włoskiego (w postaci oleju i herbatki) ze względu na brak dostatecznych danych na temat jego bezpieczeństwa.

Zwolennicy podawania herbatki koperkowej uważają, że lęk przed estrogenami to przesada. Herbatka koperkowa była i jest podawana niemowlętom i małym dzieciom od wielu lat. Problem polega jednak na tym, że kiedyś dzieci dostawały herbatkę koperkową tylko sporadycznie. Dziś często rodzice podają napar z kopru nawet kilka razy dziennie, gdy tylko dziecko zaczyna płakać z powodu bólu brzucha i kolki niemowlęcej.

Herbatka koperkowa granulowana czy napar?

Jeśli chcesz podać dziecku herbatkę z kopru, lepiej wybierz napar. Aby zrobić tradycyjną ziołową, także koperkową, herbatkę, potrzebujesz wrzątku. Gdy z ziół robi się napar, pod wpływem wysokiej temperatury część składników zawartych w olejkach ulatnia się. Granulat wystarczy zalać letnią wodą, a to powoduje, że wszystkie substancje w nim zawarte wypija dziecko. Gotowe granulowane herbatki są poza tym w większości słodzone sacharozą, co przyzwyczaja do słodkiego smaku i może powodować m.in. próchnicę, otyłość, źle wpływa też na apetyt. Najlepiej uczyć niemowlę zaspokojenia pragnienia wodą, a herbatkę koperkową i inne podawać w małych ilościach i ostrożnie (po konsultacji z pediatrą).
 

 


Źródło: Zasady żywienia zdrowych niemowląt 2021. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

Zobacz też:

jaka herbata dla dziecka
Fotolia
Żywienie
Herbata dla dzieci: czarna, rooibos, a może czystek? Sprawdź, jaką herbatę dać dziecku
Herbata dla dzieci powinna przede wszystkim być zdrowa, a nie wszystkie herbatki, o których myślimy jako o odpowiednich dla dzieci, rzeczywiście takie są. Z dzieciństwa pamiętamy czarną herbatę z plasterkiem cytryny lub odrobiną mleka (bawarkę) – dziś odradza się podawanie jej dzieciom. Sprawdź, jaką herbatę kupować dziecku.

Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Akademii Pediatrii z 2019 roku oraz opublikowanymi w lutym 2021 zaleceniami żywieniowymi opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci dzieciom do ukończenia 12. miesiąca życia należy podawać wyłącznie mleko (pokarm mamy lub mleko modyfikowane) i wodę. Z podawaniem herbaty należy więc się wstrzymać do ukończenia przez dziecko roku. Zastanawiasz się, jaką herbatę dawać dziecku? Dietetyczka Katarzyna Gurbacka podpowiada, jakie rodzaje herbat są najlepsze dla dzieci: czarna, czerwona, a może ziołowa lub owocowa? Spis treści: Jakie herbata dla dziecka? Herbata czarna Herbata zielona Herbata biała Rooibos Herbata owocowa Czystek Herbata z kopru włoskiego Herbata miętowa Melisa Napar z lipy Rumianek Herbata dla dziecka – co powinnaś wiedzieć? Jak kupować herbatę? Jakie herbata dla dziecka? Najlepszym napojem dla dzieci jest po prostu woda i to od niej należy zacząć urozmaicanie diety dziecka. Jeśli pierwszym napojem, oprócz mleka, będzie woda, dziecko nauczy się chętnie ją pić. Jeśli po ukończeniu 1. roku życia chciałabyś podawać swojemu dziecku także herbatę, zwłaszcza jesienią czy zimą, kiedy pogoda zachęca do zaszycia się w domu z kubkiem gorącego płynu, powinnaś wiedzieć, która będzie dla niego najzdrowsza. Prawdziwa herbata zawiera teinę, która ma działanie pobudzające i psychostymulujące. W dodatku pogarsza wchłanianie żelaza. Dziecko, które pije sporo herbaty, może mieć anemię. Jednak w drugim roku życia od czasu do czasu możesz zaproponować maluszkowi, np. białą czy zieloną herbatę. Pod warunkiem, że będzie to słaby napar, najlepiej rozcieńczony. Ważny jest też rodzaj herbaty i sposób zaparzenia – od tego również zależy zawartość teiny. Herbata dla dziecka nie musi być...

rumianek dla niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Rumianek dla niemowlaka – czy to dobry pomysł?
Do picia na zaparcia lub kolkę albo do pielęgnacji, np. na odparzenia. Rumianek może pomóc przy wielu problemach, ale też zaszkodzić. Na co, jak i od kiedy go podawać?

Rumianek można podawać nawet noworodkom. Takie informacje znajdziesz np. na opakowaniu herbatek dla niemowląt. Ale dzieci przez pierwsze pół roku życia powinny pić wyłącznie mleko i nie muszą być dopajane nawet wodą. Jeśli chcesz zastosować rumianek do picia u niemowlaka (np. na problem zdrowotny – zatwardzenie, kolkę, odparzenie), skonsultuj to z pediatrą . Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci niemowlęta   w pierwszym roku życia powinny dostawać do picia tylko wodę i to dopiero od około 6 miesiąca.  Nawet jeśli dziecko nie jest alergikiem – wprowadzaj rumianek ostrożnie i w małych ilościach. Obserwuj reakcje malucha, bo rumianek może uczulać. Na co pomaga rumianek? Rumianek ma wiele zastosowań. Od dawna napar z rumianku był podawany dzieciom do picia przy problemach z brzuszkiem lub stosowany do pielęgnacji skóry. Sprawdź, na co nadal można go stosować. Na kolki i zaparcia?  TAK: rumianek do picia, czyli herbatka rumiankowa, pomaga w łagodzeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych i nudności. Przynosi ulgę w przypadku kolki jelitowej, ale jego stosowanie u niemowlaka należy skonsultować z pediatrą. Rumianek działa rozkurczająco i przeciwzapalnie.  Na sen? TAK: herbatka rumiankowa wycisza, uspokaja i ułatwia zasypianie. Poleca się ją dzieciom, które są zdrowe, ale wieczorem mają problemy z zaśnięciem. Na oczy? NIE: kiedyś polecano rumianek do przemywania oczu noworodka, ale to zalecenie nie jest już aktualne. Oczy noworodka należy przemywać wodą. Tak samo nie stosuje się rumianku przy zapaleniu spojówek u dzieci . Rumianek mogą przy tej przypadłości używać tylko dorośli. Jeśli niemowlę lub starsze dziecko ma zapalenie spojówek, oczy przemywa się solą fizjologiczną. Na odparzenia? TAK ALE: wywar z rumianku stosuje się do...

jaka woda dla niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Jaka woda dla niemowlaka: jaka jest najlepsza? Mineralna, źródlana czy kranówka?
Rodzice nie zawsze wiedzą, jaka woda dla niemowlaka jest najlepsza. Wyjaśniamy: musi to być wysokiej jakości woda niskozmineralizowana pochodząca ze sprawdzonego źródła podziemnego. Niemowlę może też pić wodę z kranu, ale tylko wtedy, gdy jest przebadana przez sanepid i masz pewność, że spełnia odpowiednie normy czystości. A co z wodą oligoceńską i smakową dla niemowlaka?

Woda dla niemowlaka, zarówno źródlana, kranowa, filtrowana, jak i mineralna, musi być przebadana pod kątem zanieczyszczeń. Najlepsza dla małych dzieci jest woda źródlana lub mineralna o niskiej zawartości minerałów, sodu i siarczanów. Dla niemowlaka wybieraj wodę ze sprawdzonych źródeł, najlepiej taką z atestem, np. PZH, Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka. Spis treści: Jaka woda dla niemowlaka? Czy woda z kranu nadaje się dla niemowlaka? Czy woda filtrowana jest dobra dla niemowlaka? Czy woda oligoceńska jest zdrowa dla niemowlaka? Jaka woda dla niemowlaka do mieszanki? Jaka jest odpowiednia temperatura wody dla niemowlaka? Czy woda smakowa dla niemowlaka to dobry pomysł? Woda w diecie niemowlaka: koniecznie zamiast soku i herbatki! Jaka woda dla niemowlaka? Woda dla niemowlaka musi być sprawdzona i bezpieczna. Jej czystość i skład powinny być regularnie kontrolowane. Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci oraz wg nowego schematu żywienia 2021 najlepsza dla niemowląt jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna . Musi być to woda niskozmineralizowana , o niskiej zawartości sodu i siarczanów. Najlepiej, żeby miała pozytywną opinię uznanej instytucji, np. Instytutu Matki i Dziecka. Woda mineralna to woda zmineralizowana w sposób naturalny – ma zwykle od 500 do 1500 mg minerałów na litr. Woda źródlana także zawiera minerały, ale w ilości poniżej 500 mg/l. Wybierając wodę butelkowaną dla niemowlęcia , sprawdź na etykiecie, czy ma ona odpowiednią zawartość soli mineralnych: minerały – poniżej 500 mg/l wody, sód – poniżej 20 mg/l wody. Woda mineralna dla niemowlaka powinna pochodzić ze złóż głębinowych . Kupuj wodę źródlaną lub mineralną w małych butelkach (najwyżej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz