Choroba lokomocyjna także bez mdłości i wymiotów
Gdy dziecku jest niedobrze w aucie, gdy wymiotuje podczas drogi, sprawa jest jasna - dokucza mu choroba lokomocyjna. Czasem jednak jej objawy nie są tak oczywiste.
Jeśli do tej pory twoje dziecko z ochotą biegło do samochodu, a od pewnego czasu zapiera się nogami i nie chce pojechać nawet do pobliskiego sklepu, przyczyną takiego zachowania może być choroba lokomocyjna. Myślałaś, że go to nie dotyczy, bo jeszcze nigdy nie wymiotowało w trasie? Czasem objawy choroby lokomocyjnej są bardziej subtelne i rodzicowi trudniej jest odgadnąć, dlaczego dziecko płacze przed podróżą lub w jej trakcie.
Co pomoże dziecku znieść podróż?
Możesz przypuszczać, że dziecko ma chorobę lokomocyjną, jeśli widzisz, że nie przepada za jazdą autem, opowiada, że nie lubi zapachu samochodu (przypomina mu o złym samopoczuciu) i dlatego nie chce wsiąść do środka, a podczas podróży często płacze. Profilaktycznie zastosuj środki przeciw chorobie lokomocyjnej i obserwuj, czy jest poprawa. Masz do wyboru:
- syropy na bazie imbiru
- leki homeopatyczne (np. Cocculine, Vomitusheel)
- opaski akupresurowe na nadgarstek
- plaster przyklejony na pępek
Pamiętaj, że podanie dziecku leku powinno być skonsultowane z lekarzem.
O co jeszcze warto zadbać, by zmniejszyć objawy choroby lokomocyjnej?
- nie przekarmiaj dziecka przed podróżą, wystarczy kanapka i owocowa lub imbirowa herbatka.
- wywietrz samochód, by pozbyć się intensywnego zapachu tapicerki.
- ustaw fotelik w pozycji półleżącej, z opartą głową – ta pozycja zmniejsza dezorientację ruchową.
- wyreguluj pas samochodowy, aby nie uciskał dziecka
- nie podawaj słodyczy ani napojów gazowanych w czasie jazdy. Jeśli dziecko zgłodnieje, zaproponuj bułkę albo banana i niegazowaną chłodną wodę lub herbatkę.
- rób przystanki, by dziecko pooddychało świeżym powietrzem. Podczas nich wietrz samochód, a w trasie miej włączoną klimatyzację.
- zabawiaj dziecko rozmową, żeby nie myślało o dolegliwościach
- poproś, by zamknęło oczy i głęboko oddychało, jeśli robi mu się niedobrze. Podaj wodę do picia, a jeśli to możliwe - zatrzymaj auto.
Sprawdź, czy masz 10 niezbędych rzeczy dla dziecka w aucie.