Co pyli w kwietniu?
Zobacz kalendarz kwietniowych pyleń dla mamy małego alergika.
- Brzoza
Okres pylenie brzozy: szczyt pylenia brzozy przypada na kwiecień.
Po pyłkach traw, zarodniki brzozy są najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek i błony śluzowej nosa. U dzieci z alergią na pyłki brzozy wzrasta ryzyko alergii na pyłki leszczyny i olchy.
Brzoza najintensywniej pyli w godzinach popołudniowych. Po zakończonym okresie pylenia brzozy warto dokładnie wyczyścić mieszkanie, gdyż pyłki dostają się do wnętrza oknami i często zalegają w kurzu domowym.
Jeśli dziecko jest uczulone na pyłki brzozy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że występuje u niego również nietolerancja gruszek, jabłek, niekiedy też innych owoców pestkowych.
Zobacz też: Co teraz pyli
- Topola
Kwitnienie topoli: od końca marca, jednak największe stężenie alergenu przypada na połowę kwietnia.
Topola reaguje krzyżowo z wierzbą.
Warto pamiętać, że to nie unoszący się w powietrzu biały puch uczula najsilniej. Często za kwietniowe katary i łzawienie obwinia się topolę, a prawdziwą przyczyną alergii są trawy, które również pylą w tym okresie.
Dowiedz się wszystkiego o odczulaniu dzieci.
- Wierzba
Okres pylenie wierzby: kwiecień, choć roślina zaczyna kwitnąć już w marcu.
Alergie na pyłki wierzby częściej pojawiają się u dzieci mieszkających w miastach niż na wsiach. Choć nie zdarzają się często, mogą być przyczyną dolegliwości ze strony układu oddechowego.
- Jesion
Okras pylenia jesionu: od końca marca do połowy maja – najsilniej w kwietniu.
Objawami alergii na pyłki jesionu: nieżyt nosa, ostre zapalenie spojówek.
Jesion wytwarza najwięcej aeroalergenów czyli pyłku. Na szczęście w Polsce nie jest on aż tak uciążliwy, jak w Europie Zachodniej, gdzie po prostu częściej występuje.
Zobacz też: Alergia u dzieci – fakty i mity.