Co pyli w marcu – pełna lista marcowych alergenów
Pylenie roślin jest bardzo uciążliwe dla alergików. Marzec jest jednym z najcięższych miesięcy dla takich osób, ponieważ pylą wtedy najbardziej uczulające rośliny, a to z kolei utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, co najbardziej pyli w marcu. Oto niezbędna wiedza na temat pylenia.
- Joanna Biegaj
Marzec jest jednym z pierwszych miesięcy, kiedy rośliny i drzewa zaczynają pylić. Często jest to udręką dla alergików. Oczy stają się zaczerwienione i swędzące, pojawiają się ataki suchego kaszlu, a nawet duszności. Sprawdź, jakie rośliny pylą w marcu.
Pamiętaj, że okres pylenia roślin trwa od wczesnej wiosny aż do jesieni. Kiedy się zakończy, warto wykonać testy alergiczne, by ustalić, jakie pyłki nas uczulają.
Spis treści:
Co pyli w marcu?
Marzec to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Konsekwencją tego jest jednak też pylenie roślin, a to z kolei nie zawsze jest korzystne dla ludzi. Wysokie stężenie pyłków w powietrzu powoduje objawy alergiczne. Kalendarze pylenia roślin oparte są na pomiarach stężenia pyłku roślin przeprowadzonych w poprzednich latach. Stąd właśnie wiemy, co zaczyna pylić w marcu.
Wszystkie pyłki, które wywołują alergię w marcu:
Olcha
Pyli przez cały marzec i kwiecień (pylenie olchy rozpoczyna się już w połowie lutego). Największe stężenia pyłku olchy występuje na terenach podmokłych i podmiejskich, dlatego alergicy powinni uważać na spacerach na łono natury (w mieście drzewa te rosną rzadziej).
Leszczyna
Zwykle zaczyna pylić w ostatnim tygodniu stycznia, a kończy w marcu. Wyjątkiem są gęste lasy i Suwalszczyzna, gdzie marzec jest okresem najintensywniejszego pylenia leszczyny.
Topola
Zwisające bazie topoli zaczynają pylić w marcu, ale szczyt pylenia tego drzewa przypadnie dopiero w kwietniu.
Wierzba
Intensywny okres pylenia rozpoczyna się w trzecim tygodniu marca. Pyłek wierzby jest cięższy od pyłku olchy i leszczyny, dlatego rzadziej wywołuje reakcje alergiczne;
Jesion
Zaczyna pylić pod koniec marca. Pyłek jesionu jest alergenem silnie uczulającym. Alergicy powinni uważać podczas spacerów w miejskich parkach i lasach, gdzie często rośnie to drzewo.
Cis
Zaczyna kwitnąć w trzeciej dekadzie miesiąca. Czas pylenia cisu wynosi od 10 do 30 dni.
Zobacz też: Jak wygląda kalendarz pylenia?
Specjaliści uważają, że liczba alergików podwaja się co 10-20 lat. Alergia wziewna może prowadzić do astmy oskrzelowej. W Polsce cierpi na nią 8,6 proc. dzieci.
Jakie są objawy alergii wziewnej?
Alergia wziewna mylona jest często z przeziębieniem. Do jej objawów zaliczamy:
- wodnistą wydzielinę z nosa
- częste kichanie
- zapalenie spojówek (świąd i zaczerwienienie oczu)
- kaszel
- duszności (problemy z oddychaniem)
- świsty w klatce piersiowej przy oddychaniu
Zwróć uwagę, czy objawy nasilają się w słoneczne dni podczas pobytu poza domem, a zmniejszają lub zanikają w czasie deszczu. To może wskazywać właśnie na alergię na pyłki. W tym przypadku nie podaje się leków zwalczających infekcje, tylko leki antyalergiczne.
Jak pomóc osobie z alergią na pyłki?
Jeśli ty lub twoje dziecko macie alergię wziewną, powinniście stosować się do następujących zaleceń:
- unikajcie spacerów w słoneczne dni – stężenie pyłków w powietrzu jest wtedy wyższe
- wybierajcie spacery po deszczu, powietrze jest wtedy oczyszczone
- jeśli alergia bardzo męczy, możesz zawiesić w oknie mokre firanki, które będą wyłapywać pyłki.
Zobacz też: