Wciąż wiele osób myśli, że alergia na gluten i celiakia to jedna i ta sama choroba. W obu przypadkach organizm źle reaguje na gluten, czyli białko ukryte w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie). Przygotowaliśmy zestawienie, które pomoże zrozumieć różnice między alergią na gluten i celiakią.

Reklama

Czas trwania alergii na gluten i celiakii

Alergia na gluten: z wiekiem wyrasta się z niej.
Celiakia: to choroba na całe życie.

Objawy nietolerancji glutenu: alergia i celiakia

Podczas wizyty u pediatry, powiedz o wszystkich niepokojących objawach, które zauważyłaś u dziecka.

  • Objawy alergii na gluten
    Reakcja uczuleniowa może pojawić się natychmiast (w ciągu kilku minut) po zjedzeniu pokarmu z glutenem. Bywa jednak, że reakcja pojawia się dopiero po dwóch dniach. U dzieci uczulonych na gluten choroba objawia się: wymiotami, biegunką, wstrząsem anafilaktycznym, pokrzywką skórną, wodnistym katarem, skurczem oskrzeli, zmianami skórnymi w typie atopowego zapalenia skóry.
  • Objawy celiakii
    W wypadku celiakii gluten niszczy kosmki jelitowe i upośledza wchłanianie cennych składników z jedzenia. To stopniowo osłabia cały organizm, dlatego objawy mogą się nasilać lub z czasem dochodzą nowe. Celiakia objawia się drażliwością, utratą łaknienia i przewlekłą biegunką z oddawaniem jasnych, brzydko pachnących kupek (jedna bardzo obfita) zawierających tłuszcz. U małych dzieci można też zauważyć zmniejszone napięcie mięśni (duży wzdęty brzuszek). Na śluzówkach jamy ustnej mogą pojawiać się owrzodzenia. Chory maluch ma mniejszą masę ciała, a później jest niższy od rówieśników.

Tylko lekarz, po przeprowadzeniu odpowiednich badań diagnostycznych, może określić, czy dziecko ma celiakię, czy alergię na gluten. Bez porozumienia z pediatrą nie wprowadzaj bezglutenowej diety!

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama