Jak odetkać ucho zatkane wodą? Przedstawiamy bezpieczne sposoby
Woda w uchu to nieprzyjemna dolegliwość, która może być skutkiem kąpieli w wannie, ale również wizyty na basenie w upalny dzień. Podpowiadamy, jak odetkać ucho zatkane wodą.
Zatkane ucho sprawia, że zarówno osoba dorosła, jak i dziecko odczuwają ogromny dyskomfort. Choć naturalnym odruchem w takiej sytuacji jest sięgnięcie po patyczki higieniczne – nie powinno się tego robić, ponieważ konsekwencją tej metody mogą być stany zapalne. Nie należy również potrząsać głową, próbując pozbyć się wody z ucha. Co zatem można robić? Jak odetkać ucho zatkane wodą?
Sposoby na odetkanie ucha z wody
Nie można lekceważyć wody w uchu, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju infekcji, a nawet uszkodzenia kanału usznego. Oto sposoby na odetkanie ucha z wody, które są łatwe i bezpieczne:
- Przechylenie głowy w bok – zrób to po tej stronie, po której jest zatkane ucho, a następnie mocno pociągnij małżowinę. Na koniec osusz ucho ręcznikiem.
- Żucie gumy, ssanie cukierków – dzięki temu zwiększa się produkcja śliny przez ślinianki. Podczas połykania śliny zostaje udrożniony przewód słuchowy.
- Ziewanie – podczas ziewania obniża się żuchwa, a to wspomaga ruch w okolicach przewodów słuchowych.
- Specjalne preparaty – które można kupić a aptece, rozcieńczą wydzielinę i ułatwią jej wypływanie z ucha. Preparat należy aplikować, odchylając głowę w ten sposób, by ucho znajdowało się u góry. Po zaaplikowaniu preparatu trzeba chwilę odczekać, a następnie odchylić głowę w drugą stronę – umożliwi to wypłynięcie wody.
- Położenie się na boku – grawitacja ułatwia wydostanie się wody z ucha na zewnątrz.
- Technika odsysania – należy przechylić głowę na bok i położyć dłoń na uchu (tak, żeby przybrała kształt miseczki).
W przypadku zatkania ucha trwającego 3 dni lub dłużej należy zgłosić się z dzieckiem do laryngologa.
Dostępne są specjalne zatyczki, które zapobiegają wlewaniu się wody do uszu, np. na basenie. Są wielokrotnego użytku, pod warunkiem, że przestrzegamy zasad higieny podczas ich stosowania.
Potrząsanie głową to niebezpieczny sposób pozbycia się wody z ucha!
Automatycznym odruchem przy zatkanym uchu jest potrząsanie głową w nadziei, że woda wypłynie na zewnątrz. Badacze udowodnili jednak, że korzystanie z tego sposobu może zakończyć się tragicznie. Naukowcy z Cornell University oraz Virginia Tech przeprowadzili eksperyment – na konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizyków w Seattle w 2019 roku zademonstrowali, jak dużo siły potrzeba, by osuszyć ucho. Pokazali to na modelach rurek o hydrofobowej powierzchni, które udawały wnętrze ucha. Wlewali do nich odrobinę płynu, a następnie zrzucali je na sprężynę. W ten sposób badacze symulowali efekt potrząsania głową. Okazało się, że aby pozbyć się wody z ucha, trzeba użyć dużego przyspieszenia, które dochodziło nawet do 10-krotności ziemskiego przyśpieszenia grawitacyjnego, a to z kolei może prowadzić do uszkodzenia mózgu.
Zobacz także: