Atak duszności u dziecka podczas zapalenia krtani to stan zagrażający życiu, dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, jak postępować, kiedy do niego dojdzie. Pamiętaj, że początek zapalenia krtani jest najgroźniejszy, bo to wtedy dochodzi najczęściej do ataków duszności u dziecka. Szybkie działanie to podstawa!

Reklama

Co robić, kiedy dziecko ma atak duszności?

Atak duszności u dziecka nie tylko wygląda przerażająco, jest też naprawdę groźny dla życia. Dziecko ma poważne problemy z oddychaniem, nie może zaczerpnąć powietrza, obrzęk krtani pogłębia się i dziecko zaczyna się dusić. Dlatego, jeśli zauważysz u dziecka atak duszności, powinnaś natychmiast:

  • wyjść z dzieckiem na świeże powietrze. Kiedy dziecko zacznie mocno kaszleć (przy zapaleniu krtani charakterystyczny jest gwałtowny szczekający kaszel) i mieć problemy z oddychaniem, a jego wdech będzie przypominać pianie koguta, natychmiast okryj je kołderką lub kocem (zimą) i wyjdźcie na balkon lub przed dom. Zimne powietrze obkurcza krtań, zmniejszając duszność
  • wezwać pogotowie – przy silnym ataku kaszlu i ataku duszności podczas zapalenia krtani, wezwij pogotowie, bo jest to stan zagrażający życiu dziecka. Możesz też pojechać do szpitala na ostry dyżur laryngologiczny. Lekarz poda dziecku środek obkurczający krtań.
  • spionizować dziecko – trzymaj je w pionie, bo w takiej pozycji szybciej opanuje kaszel i ureguluje oddech.

Ważne wskazówki dla rodzica

Podczas ataku duszności u dziecka trudno jest zachować spokój, jest to jednak bardzo ważne, bo zdenerwowanie i strach. Które udzielają się dziecku, zwiększają obrzęk krtani. Dziecko szybciej się uspokoi, widząc opanowanego rodzica. Podczas kolejnych ataków kaszlu:

  • rób inhalacje wilgotnym powietrzem. Możesz zamknąć się z dzieckiem w łazience i puścić do wanny lub pod prysznicem gorącą wodę – wilgotne od pary powietrze zmniejsza obrzęk krtani
  • podawaj leki przeciwgorączkowe, jeśli dziecko ma podwyższoną temperaturę
  • nawilżaj powietrze i wietrz mieszkanie
  • dawaj dziecku dużo picia
  • podawaj syrop łagodzący kaszel

Pamiętaj, że szczekający kaszel, atak duszności i zapalenie krtani bezwzględnie wymagają wizyty u lekarza!

Dieta pomagająca na duszności

Jeśli twoje dziecko cierpi na zapalenie krtani, możesz nieco zmienić jego dietę i oprzeć ją na produktach, które dzięki swoim właściwościom zmniejszą objawy, w tym ataki duszności. Co powinno znaleźć się wówczas na talerzu? Przede wszystkim nabiał. W jogurtach, kefirach znajdują się probiotyki, które pozytywnie wpływają na zapalenie krtani i gardła. Oprócz tego podawaj dziecku cytrusy. Są one nie tylko bogate w witaminę C, dzięki czemu wzmacniają odporność organizmu, lecz także mają właściwości rozrzedzające śluz, który gromadzi się w gardle. Nie zapominaj też o miodzie. Łyżeczka miodu dziennie skutecznie złagodzi podrażnione, bolące gardło.

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama