Jeśli wiesz, jak wygląda owsik, możesz stwierdzić, że dziecko ma te pasożyty, jeszcze zanim oddasz jego kał do badania. Szczególnie łatwo dzieci zarażają się owsikami w przedszkolu. Na owsicę mogą wskazywać różne objawy ogólne, a przede wszystkim silny świąd między pośladkami. Dodatkowo owsiki można niekiedy zobaczyć.

Reklama

Aby potwierdzić zakażenie trzeba wykonać badania kału dziecka, w którym specjaliści stwierdzają (lub nie) charakterystycznie wyglądające owsiki.

Spis treści:

Jak wygląda owsik?

Owsiki u dziecka wyglądają jak białe, cienkie niteczki. Ich długość może wynosić nawet 1 cm w przypadku samic i ok. 3 mm w przypadku samców. Zdjęcie poniżej przedstawia owsika w 40-krotnym powiększeniu pod mikroskopem:

jak wygląda owsik pod mikroskopem
StockAdobe

fot. Adobe Stock

Zobacz także

Gdzie można zobaczyć owsiki?

Owsiki można wykryć, sprawdzając miejsca w okolicy odbytu dziecka późnym wieczorem, gdy śpi. Jest to pora, kiedy samice owsików wydostają się na powierzchnię skóry przez odbyt i tam składają jaja. Owsiki mogą być widoczne na skórze dziecka, na bieliźnie, a także na pościeli. Niektórzy doradzają, by założyć dziecku czarne majteczki – na czarnym materiale łatwiej zaobserwować białe pasożyty. Należy jednak pamiętać, że owsiki nie zawsze można zauważyć. Warto zwracać uwagę również na dodatkowe objawy owsicy u dzieci, które powinny wzmóc czujność rodziców (opisujemy je niżej).

Jak wyglądają jaja owsików?

Jaja owsików są tak maleńkie, nie można ich zobaczyć gołym okiem (mają wymiary 50–60 x 20– 2 µm). Są za to bardzo lekkie i z łatwością unoszą się w powietrzu, skąd mogą trafić na różne przedmioty, np. zabawki dziecka, bieliznę, pościel i ręczniki. Stają się widoczne dopiero pod mikroskopem – mają owalny kształt, są niesymetryczne, jeden koniec jest bardziej szpiczasty od drugiego. Poniżej można zobaczyć, jak wyglądają jaj owsików:

jaja owsików jak wyglądają
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Dodatkowe objawy owsików

Poza zaobserwowaniem owsików u dziecka, o ich obecności świadczyć może szereg symptomów. Czasami owsików nie udaje się zobaczyć, a mimo to wiele wskazuje na to, że pasożyt jednak wniknął do ciała. Najczęstsze objawy owsików u dzieci to:

  • świąd w okolicy odbytu,
  • podkrążone oczy,
  • zgrzytanie zębami.

U części dzieci zarażonych tym pasożytem pojawia się wysypka. Umiejscawia się ona wyłącznie na pośladkach. Są to pojedyncze zaróżowione wypryski, a skóra wokół nich jest blada, bez zaczerwienienia. Leczenie owsicy sprawia, że wraz z pasożytami wysypka ta znika samoistnie.

Przy podejrzeniu owsicy, trzeba zgłosić się do lekarza. Zleci on badania kału dziecka, w którym specjalista potwierdzi obecność pasożytów. Na tej podstawie lekarz zaleci odpowiedni lek na owsiki, którego działanie warto wspomóc specjalną dietą na owsiki. Ogranicza ona rozmnażanie pasożytów i ułatwia ich wydalanie z organizmu.

Czasami, choć rzadko, lekarz decyduje się na podanie dziecku leku bez wykonania badania kału. Może się tak zdarzyć, gdy w przedszkolu, do którego chodzi mały pacjent, stwierdzono owsicę, a rodzicowi uda się u swojego malucha zobaczyć owsiki.

W jaki sposób można zarazić się owsikami?

Mówi się, że owsica to tzw. choroba brudnych rąk. Faktycznie owsiki przenoszone są w ten sposób, że dziecko dotyka rzeczy, na których znajdują się jaja owsików, a potem nie myje rąk i wkłada je do buzi. Jaja owsików mogą również dostać się do jelit przez drogi oddechowe. Dziecko, oddychając, wciąga powietrze wraz z jajami, które są niezwykle lekkie i pozostawione np. na pościeli unoszą się wraz z powietrzem do nosa dziecka.

Owsik to pasożyt, który atakuje wyłącznie ludzi (zwierzęta nie przenoszą owsików). Pasożyt ten żyje w jelitach ludzkich, ale obserwowany jest również w kale dziecka.

Leczenie owsicy

Jedynym skutecznym sposobem na wyeliminowanie wszystkich owsików z organizmu jest odrobaczanie dziecka. Specjalne leki na owsiki stosuje się dwukrotnie – raz tuż po wykryciu choroby, a drugi raz po około 2-3 tygodniach. Jest to konieczne, by mieć pewność, że zginą wszystkie dorosłe osobniki owsików. Leki na odrobaczanie nie działają bowiem na jaja, dlatego tak ważne jest, by kuracja odbyła się w dwóch etapach.

Po pierwszym odrobaczaniu z organizmu zostaną usunięte osobniki dorosłe, ale jaja wciąż pozostaną. Gdy dojrzeją, nowe pasożyty należy usunąć poprzez powtórne odrobaczenie. Ważne jest też, by kuracji poddała się cała rodzina, a nie tylko zarażone dziecko. Owsiki bardzo łatwo się namnażają. Bliski kontakt z osobą zarażoną zwiększa prawdopodobieństwo przeniesienia się owsików na kolejną osobę, np. innego domownika. Należy przy tym zaznaczyć, że dorośli mogą być nosicielami owsików, ale nie zarażają się owsicą, ponieważ ich układ odpornościowy jest już na tyle silny, że potrafi obronić się przed tą chorobą.

Dodatkowo oprócz odrobaczania warto jak najszybciej wyeliminować potencjalne siedliska jaj owsików w domu, czyli:

  • odkurzyć dywany,
  • zetrzeć kurze,
  • umyć podłogi,
  • wyczyścić wszystkie zabawki dziecka (pluszaki wyprać);
  • zmienić pościele, ręczniki.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama