Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie

Owsiki – objawy u dziecka [WIDEO]

Objawy owsików u dziecka to przede wszystkim silne swędzenie okolic odbytu. Pojawia się najczęściej wieczorem i wtedy, gdy dziecko kładzie się spać. Właśnie wtedy samice owsików wydostają się przez odbyt, aby składać jaja. Istnieją też mniej oczywiste objawy owsicy.

Najbardziej charakterystycznym objawem owsicy jest swędzenie odbytu. Jednak obecność owsików w organizmie może wywoływać też objawy ogólne, które nie są już tak oczywiste, np. nadpobudliwość, podkrążenie oczu. Objawem, który potwierdza zakażenie owsikami, jest obecność pasożytów w kale dziecka.

Spis treści:

Owsiki – objawy u dziecka

Istnieje szereg typowych objawów owsicy, po których wstępnie diagnozuje się obecność pasożytów u dziecka. Do  najczęściej występujących oznak zarażenia owsikami zalicza się:

 • świąd w okolicy odbytu (wzmożony wieczorami i nocą),
 • niespokojny sen,
 • bladość twarzy,
 • podkrążone oczy,
 • problemy z koncentracją,
 • nadpobudliwość,
 • zgrzytanie zębami.


Nie wszystkie wymienione wyżej objawy owsicy występują jednocześnie. Liczba i nasilenie symptomów zależy od tego, jak wiele pasożytów jest obecnych w organizmie dziecka. Poza typowymi oznakami, istnieją też mniej znane i rzadziej występujące objawy owsików u dziecka:

 • nudności,
 • ogólne osłabienie,
 • bóle głowy,
 • bóle brzucha,
 • sporadyczne moczenie nocne,
 • świąd pochwy u dziewczynek,
 • zapalenie pochwy,
 • zapalenie wyrostka robaczkowego,
 • problemy z wypróżnianiem,
 • zapalenie skóry,
 • zahamowanie rozwoju fizycznego i psychicznego.

Co to są owsiki?

Owsica to wstydliwa choroba i trudno się o niej mówi. Ale aż 60 proc. rodziców przyznaje, że dziecko miało kiedyś owsiki. Jak wygląda owsik? Owsik jest biały, przypomina centymetrową nitkę (jest pasożytem z gatunku nicieni). Na owsicę chorują małe dzieci, które chodzą do żłobków lub przedszkoli. Jednak owsiki można złapać w każdym wieku, a leczenie tej choroby pasożytniczej jest wyjątkowo żmudne, bo łatwo dochodzi do samozarażenia, kiedy dziecko połyka jajeczka samicy owsików, znajdujące się pod paznokciami.

Owsicą najłatwiej zarażają się małe dzieci, bo nie mają jeszcze wyrobionych prawidłowych nawyków higienicznych, m.in. częstego mycia rąk. Najłatwiej można zarazić się jajami owsików, które są przenoszone pod paznokciami dziecka, a także m.in. za pośrednictwem zabawek, pościeli, ręczników.

Diagnozowanie owsicy u dziecka

Zanim lekarz przepisze odpowiedni lek na owsiki dla dzieci, poprosi cię o wykonanie badań diagnostycznych w kierunku owsicy:

 • badanie kału na pasożyty (w ten sposób możesz też m.in. sprawdzić, czy dziecko nie jest zarażone glistą ludzką);
 • test szkiełkowy (rano naklejasz taśmę klejącą w okolicy odbytu dziecka, potem przenosisz ją na szkiełko mikroskopowe i zanosisz do laboratorium);
 • obserwacja okolic odbytu na obecność owsików.
Choć rozmowa o owsikach jest trudna, to jeśli stwierdzisz, że twoje dziecko ma owsiki, poinformuj o tym w żłobku lub przedszkolu, bo to może zapobiec roznoszeniu się owsicy na inne dzieci.

Leczenie owsicy

Leczenie owsików u dziecka nie jest trudne, jednak często dochodzi do nawrotów. Oprócz leków na owsiki, musisz rygorystycznie przestrzegać zasad higieny i odpowiedniej diety (twoje dziecko też!). W aptekach dostępne są leki na bazie 3 różnych substancji czynnych:

 • Pyrantel – kurację trzeba powtórzyć po 2-3 tygodniach, kiedy pozostałe w układzie pokarmowym jaja i larwy dojrzeją, a dojrzałe samice jeszcze nie zdążą złożyć kolejnych jaj.
 • Mebendazol – kurację powtarza się zwykle po miesiącu. Leku nie podaje się dzieciom poniżej 2. roku życia.
 • Albendazol kurację należy powtórzyć po miesiącu. Nie podaje się go dzieciom poniżej 2. roku życia (jest też bezwzględnie zakazany u kobiet w ciąży ze względu na duże ryzyko wad rozwojowych płodu!).


Leczenie preparatami owsikobójczymi warto wspomóc dietą na owsiki, która utrudnia pasożytom namnażanie się i ułatwia ich wydalanie z organizmu.

Jak chronić dziecko przed zakażeniem owsikami?

Aby uniknąć zarażenia owsikami, najważniejsze, aby:

 • często myć dziecku ręce, zwłaszcza przed posiłkami i po powrocie ze żłobka
 • uczyć malucha, by nie wkładał do buzi rączek, kredek czy zabawek
 • krótko obcinać paznokcie dziecku 

Mity na temat owsicy

O owsikach krąży mnóstwo mitów. Najpopularniejsze to:

 • MIT 1: owsikami można zarazić się od kota lub psa albo innego zwierzątka domowego. To nieprawda, bo na owsicę chorują tylko ludzie.
 • MIT 2: owsikami łatwo można się zarazić w piaskownicy. Pasożyty w piaskownicy się zdarzają, ale akurat rzadziej są w niej owsiki.
 • MIT 3: owsikami zarazić się można jedząc nieumyte owoce. Nie są one typowym źródłem owsików, choć mogą na nich osiąść jaja unoszące się w powietrzu i w ten sposób dostać się do przewodu pokarmowego człowieka.


Zobacz też:

czego nie lubią pasożyty
Adobe Stock
Zdrowie
Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]
Zastanawiasz się, czego nie lubią pasożyty? Lista takich produktów jest dość długa, więc z pewnością uda się dobrać coś, co dziecku będzie smakować. Dieta na robaki zawiera między innymi: kiszone ogórki, jogurty, pestki dyni czy niektóre przyprawy. Sprawdź, jaką dietę na pasożyty stosować: czego jeszcze nie lubi glista ludzka, lamblia i inne robaki.

Czego nie lubią pasożyty? Przede wszystkim, gdy ich potencjalne ofiary zachowują higienę i zdrowo się żywią. Prowadząc odpowiedni tryb życia, można zmniejszyć ryzyko zakażenia się pasożytami. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, specjalista chorób odkleszczowych i pasożytniczych, podaje 5 zasad, jak oczyścić organizm z pasożytów. Stosując się do tych zaleceń, znacznie zmniejszasz ryzyko z akażenia się dziecka pasożytami takimi jak owsiki , lamblie , tasiemiec czy glista ludzka . Podpowiadamy, co jeść na pasożyty.  Czego nie lubią pasożyty ludzkie? Jak się pozbyć pasożytów z organizmu? Oto lista czynności, które należy wykonywać: Higiena osobista. Dziecko powinno często myć ręce, zawsze zaś po powrocie z dworu, po zabawie, przed jedzeniem i po nim. Dokładne mycie owoców i warzyw. Na skórce owoców jest mnóstwo intruzów. Są w każdym ogrodzie, nawet tym dziadka i babci... Jedzenie mięsa tylko po obróbce cieplnej. Nie należy jeść surowego mięsa ani ryb – w takim jedzeniu jest bardzo dużo pasożytów. Odrobaczanie zwierząt domowych. Czworonożni domownicy powinni być regularnie odrobaczani preparatami od lekarza weterynarii.   Odpowiednia dieta. Warto utrudnić życie ewentualnym nieproszonym gościom, w miarę możliwości (jeśli na stałe, to oczywiście w porozumieniu z lekarzem!) ograniczając im ulubiony pokarm: gluten (pszenicę), cukier i mleko. Ta dieta pozwala też wzmocnić jelita, żeby były bardziej odporne na ewentualne ataki pasożytów. Dieta przeciwpasożytnicza Dieta oczyszczająca z toksyn i pasożytów to przede wszystkim eliminacja cukrów prostych (są one doskonałą pożywką dla pasożytów). Jest to podstawa diety wspomagającej walkę z pasożytami u dzieci, ale też profilaktyki zakażeń. Pasożyty nie lubią ostrych przypraw, soku z żurawiny i octu jabłkowego . Dodawanie ich do posiłków to dobry pomysł podczas...

objawy pasożytów u dzieci
adobe stock
Zdrowie
Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?
Objawy pasożytów u dzieci to najczęściej biegunka, nieokreślone bóle brzucha, wymioty, brak apetytu czy stan podgorączkowy. Objawy te nie są jednoznaczne i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Pasożyty mogą także zamieszkiwać organizm i nie dawać żadnych objawów.

Objawy pasożytów u dzieci mogą być początkowo mylone z innymi schorzeniami. Występowanie pasożytów u dzieci może też być bezobjawowe, ale pewne zachowania dziecka mogą sygnalizować o zakażeniu pasożytami. Specjalista chorób pasożytniczych i odkleszczowych, doktor Wojciech Ozimek, opowiada, jakie objawy mogą sugerować, że dziecko ma pasożyty. Objawy pasożytów u dzieci: najczęstsze objawy  inne objawy leczenie domowe sposoby na pasożyty Najczęstsze objawy pasożytów u dzieci Do najczęściej pojawiających się objawów zarażenia pasożytami u dzieci zalicza się: biegunkę ,  wzdęcia,  nieokreślone bóle brzucha ,  nudności,  wymioty ,  brak apetytu,  stan podgorączkowy,  przewlekły kaszel , wysypka.  Wymienione objawy nie są oczywiste i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Szczególnym sygnałem dla rodziców powinno być także niecodzienne zachowanie malca. Jeśli staje się on nerwowy i nie potrafi sobie poradzić ze świądem w okolicy odbytu , który pojawia się zwłaszcza w porze nocnej, może być to oznaka zakażenia pasożytem. Dodatkowo obecność pasożytów u dzieci objawia się także wzmożoną ochotą na słodycze , kosztem zwykłego pożywnego posiłku. Powyższe objawy mogą świadczyć o zakażeniu pasożytami u dziecka. Inne objawy obecności pasożytów Specjalista chorób pasożytniczych i odkleszczowych, doktor Wojciech Ozimek zauważa, że dziecko może zmagać się z pasożytami także wtedy, kiedy: ma bladą skórę, nieco wolniej rośnie i słabiej przybiera na wadze niż rówieśnicy, jest zwykle nerwowe i pobudliwe, może mieć zdiagnozowane np. ADHD lub onanizm wczesnodziecięcy, w nocy może zgrzytać zębami, moczy się w nocy, chodzi po mieszkaniu w nocy, miewa koszmary senne (słabo śpi, ogólnie...

wakacje, babcia, dziecko
Panthermedia
Wychowanie
Babcia, opiekunka czy żłobek - za i przeciw
Babcia, opiekunka, żłobek- wszystkie rozwiązania mają plusy i minusy. Zanim wrócisz do pracy i podejmiesz decyzję, przeczytaj za i przeciw każdego z rozwiązań.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj