Czy zanieczyszczenie powietrza sprzyja alergii? Dr Feleszko wyjaśnia [WIDEO]
Zanieczyszczenie powietrza jest jedną z przyczyn wzrostu liczby alergików. W jaki sposób to, czym oddychają nasze dzieci, wpływa na choroby alergiczne?
Duże badania epidemiologiczne konsekwentnie potwierdzają, że zwiększona ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza sprzyja alergii. Dr Wojciech Feleszko, pulmonolog i pediatra, podczas konferencji dotyczącej alergii, zorganizowanej przez Philips Polska, opowiedział nam o wpływie stanu powietrza na występowanie alergii.
Zanieczyszczenie powietrza a alergia
- Cząsteczki pyłu drobnocząsteczkowego wprowadzają mikro stan zapalny w drogach oddechowych i w ten sposób torują drogę alergenom do przejścia w głębsze warstwy, pod śluzówkę i do uczulenia człowieka – wyjaśnia dr Feleszko. - Po drugie część z nich wpływa na zjawiska epigenetyczne, czyli modyfikuje funkcje genów, uruchamiając zjawiska immunologiczne, prowadzące do rozwoju choroby alergicznej. Poza tym dwutlenek węgla zwiększa temperaturę powietrza, a co za tym idzie zwiększa ilość pyłków w powietrzu i wydłuża czas pylenia. W ten sposób osoby mające skłonność do alergii mogą łatwiej się uczulać.
Co możemy zrobić?
Zdaniem eksperta, jedyne, co możemy zrobić, to mówić wspólnym głosem, że należy zmniejszać ilość zanieczyszczeń. Podkreśla, że powinny to być starania wszystkich, nie tylko lekarzy, którzy widzą zależność między zanieczyszczeniem powietrza a występowaniem alergii. - Chociażby tak trywialnie: nie jeździć samochodem, tylko pojechać komunikacją miejska. Zacząć od siebie – podpowiada dr Feleszko.
Zobacz też: