Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jak smog wpływa na ciążę?
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Ciężarne narażone na smog rodzą mniejsze dzieci. Wiesz, jak się chronić?

Kobiety w ciąży powinny unikać nie tylko smogu, ale nawet niewielkiego przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza. Badania pokazują dlaczego.

Co kilka dni czytasz komunikaty o znacznym przekroczeniu norm zanieczyszczeń powietrza. Słyszysz apele, aby z powodu smogu ograniczyć przebywanie na dworze dorosłych, a z dziećmi najlepiej nie wychodzić z domu. Wszystko dlatego, że smog jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Jakość powietrza odbija się również na zdrowiu kobiet w ciąży i ich dzieci, które dopiero mają przyjść na świat. Polskie badania dotyczące związku między smogiem a ciążą pokazują, do czego prowadzi oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przez przyszłe mamy.

Czy smog wpływa na na płód?

Badania prowadzone w Krakowie, w których uczestniczyło 500 kobiet, wskazują, że jeżeli ciężarne są narażone na zanieczyszczenie powietrza i to niewiele wyższe ponad normę (czyli 10-15 proc.), to dzieci rodzą się z mniejszą masą urodzeniową, są krótsze, ich główka jest mniejsza – wylicza dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, który zajmuje się m.in. wpływem zanieczyszczeń środowiska na choroby układu oddechowego. – Co więcej: dzieci dwu-, a nawet trzykrotnie częściej chorują w przyszłości na choroby układu oddechowego i częściej występuje u nich astma. Mają również mniejszą pojemność płuc” – podsumowuje specjalista, potwierdzając ewidentny wpływ zanieczyszczonego powietrza na nienarodzone dzieci.

Co z taką wiedzą może zrobić kobieta, która spodziewa się dziecka, bardzo dba o siebie i chcąc nie chcąc naraża się na wdychanie zanieczyszczeń? Dzięki nagłaśnianym przez media alarmom smogowym (na bieżąco informuje o nich również nasz portal mamotoja.pl) rząd zapowiedział wprowadzenie zmian mających poprawić jakość polskiego powietrza. Niestety trzeba na nie poczekać. Sytuacja na pewno nie zmieni się do końca tego sezonu grzewczego.

Jak chronić się przed smogiem w ciąży?

Czujesz złość i bezsilność z powodu tej sytuacji. Zobacz, co możesz zrobić, żeby wdychać mniej zanieczyszczeń:

  • Sprawdzaj, czy powietrze w miejscu, w którym mieszkasz, spełnia normy. Służą do tego specjalne aplikacje do ściągnięcia na telefon, możesz śledzić na facebooku profil Polskiego Alarmu Smogowego (ma lokalne oddziały w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i wielu mniejszych miastach na południu Polski, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest największym problemem).
     
  • Unikaj wychodzenia z domu, gdy nastąpi przekroczenie norm zanieczyszczeń i staraj się nie wietrzyć w tym czasie mieszkania. 
     
  • Oczyszczaj powietrze w domu, zwłaszcza jeśli mieszkasz na terenach, gdzie smog zdarza się bardzo często. Dobry oczyszczacz nie jest tanim sprzętem, ale przyda się również do poprawienia jakości powietrza w mieszkaniu, gdy urodzi się dziecko.
     
  • Uprawiaj rośliny, które oczyszczają powietrze. NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) wybrała 18 gatunków roślin, które poprawią jakość powietrza w domu i biurze. Oczywiście nie musisz kupować ich wszystkich. Wybierz te, które w przyszłości będą bezpieczne dla dziecka.
     
  • Rozglądaj się wokół siebie. Zanieczyszczenia generuje nie kto inny, tylko ludzie. Spaliny samochodowe są problemem tylko dla mieszkających przy mocno uczęszczanych ulicach, wielkie kominy fabryczne mają filtry, ale nie mają ich sąsiedzi, którzy ogrzewają domy, spalając śmieci, mokre drewno, węgiel niskiej jakości (tzw. muł i miał). Jeśli masz podejrzenie, że sąsiad cię „podtruwa”, możesz interweniować w straży miejskiej, która ma obowiązek przeprowadzić kontrolę i ukarać truciciela mandatem.


Zobacz też:

Czy przejmujesz się smogiem? [SONDA ULICZNA]

Oczyszczacz powietrza Philips
mat. prasowe
Zakupy
Smog - zagrożenie dla zdrowia
Smog negatywnie oddziałuje na organizm człowieka, a jego skutki bywają krótko-, jak i długofalowe. Jakie choroby może wywoływać smog i jak się przed nimi uchronić?

Chociaż smog stał się już niestety elementem naszej codzienności, nie powinniśmy się z nim oswajać, gdyż jest niezwykle groźny dla ludzkiego organizmu. Nie tylko pogarsza samopoczucie, ale może doprowadzić do poważnych chorób w przyszłości, a nawet skrócić życie. Najgroźniejszy jest pył PM2,5, którego średnica jest mniejsza niż 2,5 mikrometra, więc bez trudu dociera do dróg oddechowych, przedostając się również do krwioobiegu. Lista chorób, do których przyczynia się smog jest niestety długa: rak płuc depresja miażdżyca bezpłodność zawał mięśnia sercowego choroby serca/zaburzenia rytmu serca/niewydolność serca nadciśnienie zakrzepica udar mózgu astma zaburzenia koncentracji (a nawet obniżenie wskaźnika IQ) zmiany anatomiczne mózgu niska waga urodzeniowa wyższe ryzyko wcześniactwa zaburzenia hormonalne/otyłość (zwłaszcza u dzieci i młodzieży) podrażnienie spojówek   Pamiętaj, że oprócz kobiet w ciąży i osób starszych najbardziej narażone na smog są dzieci. Szacuje się, że już około 6% polskich dzieci cierpi z powodu chorób spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza - Smog upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, drażni i uszkadza nabłonek rzęskowy oskrzeli, toruje drogę wirusom i rozmaitym bakteriom. Organizm usiłuje się bronić, chcąc usunąć szkodliwe cząsteczki poprzez wykrztuszanie i nadprodukcję śluzu. Pojawia się więc przewlekły i uporczywy kaszel - tłumaczy pediatra i reumatolog - dr Małgorzata Biernacka-Zielińska. -  U dzieci żyjących w bardzo zanieczyszczonych aglomeracjach występują przewlekłe bóle głowy, osłabienie, ciągłe zmęczenie i zaburzenie koncentracji, a kobiety ciężarne rodzą dzieci o mniejszej masie ciała, które są w późniejszym życiu podatniejsze na choroby. Zanieczyszczenia kumulują się przy gruncie,...

Smog zabija małe dzieci
Fotolia
Aktualności
Dlaczego małe dzieci umierają? Za ¼ zgonów odpowiada m.in. smog
Dlaczego warto mówić o smogu? Bo zabija dzieci. Naprawdę.

Jeśli ktoś jeszcze uważa, że smog to wydumany problem, teraz powinien zmienić zdanie. Rocznie ponad pół miliona dzieci poniżej 5 roku życia umiera z powodu chorób układu oddechowego, wywołanych przez zanieczyszczenie powietrza i bierne palenie. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) alarmuje, że każdego roku na świecie umiera 1,7 mln dzieci z tej grupy wiekowej z powodu zanieczyszczenia środowiska: skażonego powietrza i wody, braku higieny i biernego palenia .  To 25 proc. wszystkich zgonów wśród dzieci poniżej 5 roku życia. Zdaniem WHO śmierci wielu dzieci można by zapobiec, jeśli tylko podejmie się odpowiednie kroki i inwestowało w ochronę środowiska.  Smog zabija nawet 570 tys. dzieci rocznie Niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym są szczególnie narażone na choroby dróg oddechowych spowodowane zanieczyszczonym powietrzem, u 570 tys. z nich kończy się to śmiercią. Wg danych WHO na astmę choruje od 11-14 proc. dzieci poniżej 5 r.ż., a 44 proc. tych przypadków spowodowanych jest przez zanieczyszczone powietrze, bierne palenie i pleśń w miejscu zamieszkania.  Smog osłabia działanie antybiotyków Naukowcy z uniwersytetu w Leicester opublikowali w piśmie "Environmental Microbiology" wyniki badania, z którego dowiadujemy się, że związki węgla z zanieczyszczonego powietrza zwiększają ryzyko zachorowania na groźne infekcje dróg oddechowych, szczególnie trudne w leczeniu. Badacze odkryli, że gronkowiec złocisty i dwoinka zapalenia płuc są bardziej odporne na działanie antybiotyków w miejscu, gdzie normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone – czyli prawie wszędzie, w tym w Polsce. Szacuje się, że 92 proc. światowej populacji oddycha skażonym powietrzem . 1 na 8 zgonów spowodowany jest zanieczyszczonym powietrzem. Dzieci szczególnie narażone W przypadku skażonej wody, zanieczyszczonego powietrza i braku higieny dzieci umierają na...

smog zaatakował już we wrześniu
Adobe Stock
Aktualności
Dlaczego jesienią i zimą dzieci tyle chorują - badania wskazały winowajcę!
Dopiero co wyszliście z jednej infekcji, a maluch znowu kaszle i pociąga nosem? Te badania nie pozostawiają złudzeń, kto jest temu winien.

Na dworze zrobiło się chłodno i wystarczy wyjść na zewnątrz, aby go poczuć. Ogromna chmura, przypominająca mgłę wisi nad domami, a w powietrzu unosi się zapach dymu jak z ogniska. To smog . Wszyscy przez niego chorujemy, chociaż to dzieci są wobec niego najbardziej bezbronne. Właśnie opublikowano wyniki pierwszego ogólnopolskiego badania epidemiologicznego, pokazującego jak bardzo szkodzi dzieciom. Koniecznie przeczytajcie! Smog = choroby układu oddechowego Badanie zrealizowano przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, ARC Rynek i Opinia oraz Politechnikę Warszawską miało sprawdzić na ile zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi PM2,5 i PM10 (to one przede wszystkim tworzą smog) wpływa na zdrowie dzieci, a szczególnie na ich drogi oddechowe. Wyniki badania jasno pokazały, że w miejscach z najwyższym stężeniem pyłów dzieci częściej: kaszlą, kichają, mają katar, objawy alergii wziewnej, infekcje górnych dróg oddechowych - zapalenia oskrzeli, płuc, czterokrotnie częściej chorują na astmę. W takich miejscach 10 procent więcej dzieci ma katar, średnio 8,5 procent więcej z nich kaszle i o 11 procent więcej kicha. Badacze odkryli także, że gronkowiec złocisty i dwoinka zapalenia płuc są bardziej odporne na działanie antybiotyków w miejscu, gdzie normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone. Przychodnie pełne chorych Fakt, że zanieczyszczone powietrze wpływa na drogi oddechowe, jest znany lekarzom od dawna. Ale to badanie dobitnie pokazuje, jak smog wpływa na zdrowie polskich dzieci, nawet jeżeli chodzi o zwiększenie przypadków zachorowania na infekcje górnych dróg oddechowych. To wprost przekłada się na zatłoczone przychodnie lekarskie. - Skala tego zjawiska jest znacząca , dlatego warto wiedzieć, na ile w sezonie praca tysięcy polskich lekarzy rodzinnych i pediatrów jest zwielokrotniona...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz