Powszechne wśród dorosłych wady wzroku – krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm – zwykle ujawniają się już w dzieciństwie. Powstają na skutek nieprawidłowości w budowie gałek ocznych, często uwarunkowanych genetycznie.
Gdy któreś z rodziców czy dziadków ma wadę wzroku, dziecko może ją odziedziczyć. Ryzyko rośnie, jeśli oboje rodzice są np. krótkowidzami. Ale wadę wzroku może mieć też malec bez genetycznych obciążeń.

Reklama

Kiedy możesz podejrzewać, że dziecko źle widzi?

Zgłoś się na badanie wzroku, jeżeli dziecko:

1. Przybliża do twarzy zabawki albo obrazki.
2. Mruży oczy, przyglądając się czemuś z bliska.
3. Podchodzi do telewizora, jednak nie po to, by dotknąć rączką obraz (tak robi większość dzieci), tylko żeby lepiej widzieć.
4. Nie dostrzega, np. na spacerze, pieska czy gołąbka, którego Ty widzisz.
5. Często trze rączkami oczy.
6. Przechyla głowę, gdy na coś patrzy.
7. Nie poznaje bliskich, musi się dłużej wpatrywać, by odróżnić znajome osoby.

Zrób to także wtedy, jeśli ktoś w bliskiej rodzinie ma wadę wzroku.

Przeczytaj także: Jak rozpoznać i leczyć wady wzroku u dziecka

Zobacz także

Jak okulista bada małe dziecko?

Małe dzieci boją się komputerowego badania wzroku, dlatego okulista zwykle zastępuje je innym. Sprawdza też ostrość widzenia, np. pokazując obrazki i obserwując reakcje malca.
Jeśli stwierdzi, że dziecko widzi źle, po zapuszczeniu do oczu atropiny wykona dodatkowe badanie, które umożliwia dokładniejsze określenie wady wzroku.

Jakie wady wzroku może mieć dziecko?

  • Nadwzroczność. Jeżeli nie przekracza 2–3 dioptrii, dziecko z niej wyrośnie (to nadwzroczność fizjologiczna). Jeśli wada jest większa, okulista przepisze szkła korekcyjne. Okulary będą też potrzebne, jeśli do 10. roku życia nie cofnie się nadwzroczność fizjologiczna.
  • Krótkowzroczność. Gdy wada jest niewielka, dziecko nie musi nosić okularów. Trzeba jednak systematycznie kontrolować wzrok, ponieważ może on się pogarszać. Jeśli maluch skarży się, że nie widzi dobrze, to sygnał, że potrzebne są okulary. Najpierw wystarczy zakładać je tylko do patrzenia na odległość (np. w kinie), ale gdy wada się powiększy, konieczne będzie noszenie ich na stałe. Jeśli jednak dziecko nie widzi dobrze – przybliża zabawki do oczu, ogląda telewizję „z nosem w ekranie” – lekarz zapisuje okulary, nie czekając, aż wada się powiększy.
  • Astygmatyzm. To inaczej nieostre widzenie. Zwykle towarzyszy nadwzroczności lub krótkowzroczności. Wadę wyrównuje się specjalnymi szkłami cylindrycznymi, które dodaje się do szkieł korygujących nadwzroczność lub krótkowzroczność. Do szkieł cylindrycznych trzeba się przyzwyczaić – jeśli dziecko ciągle zdejmuje i zakłada okulary, będzie widziało źle i w nich, i bez nich. Dlatego takie okulary trzeba nosić stale.

Zez

Zez może się sporadycznie zdarzać w pierwszych miesiącach życia. Ale gdy oczy są na stałe ustawione na zewnątrz (zez rozbieżny) lub do siebie (zbieżny), albo też w różnych kierunkach (zez naprzemienny), czy wtedy gdy maluszek zezuje, mimo że ma już pół roku, powinnaś iść z nim do okulisty.
Zezowanie jest zwykle skutkiem niejednakowego rozwoju mięśni oczu. Często towarzyszy mu wada wzroku.
Im wcześniej usunie się przyczynę zeza, tym szybciej dziecko zacznie prawidłowo widzieć. Zwykle okulista przepisuje szkła korekcyjne. Czasami zaleca też zasłanianie oka widzącego lepiej, żeby to słabsze i bardziej „leniwe” zmusić do intensywniejszej pracy.
Niekiedy stosuje się także ćwiczenia wzmacniające mięśnie oczu, np. wodzenie wzrokiem za palcem. Jeżeli jednak okulary i ćwiczenia nie dadzą spodziewanych efektów, zazwyczaj konieczny jest zabieg.

Czy małemu dziecku można skorygować wzrok za pomocą lasera?

Nie. Dzieciom nie robi się takich zabiegów. Dopiero gdy człowiek przestaje się rozwijać (po 21. roku życia), można zmniejszyć albo skorygować wadę za pomocą lasera.

Dlaczego telewizja i komputer psują oczy?

Gdy dziecko wpatruje się w ekran, oczy są cały czas zmuszone do intensywnej pracy, co może je nadmiernie obciążać. Wielogodzinne przesiadywanie przed telewizorem czy komputerem niekiedy przyspiesza powiększanie się krótkowzroczności.

Jakie okulary wybrać dla dwulatka?

Okulary dla dziecka powinny być lekkie i nietłukące. Najlepiej, by były wykonane z utwardzonego, bezodpryskowego plastiku. Powinny mieć miękkie oprawki, zaokrąglone zauszniki i specjalną osłonkę na nosek. Na początku maluch zapewne będzie zdejmował okulary. Szybko jednak przestanie, gdyż zorientuje się, że lepiej w nich widzi.

Czy dziecko może nosić soczewki kontaktowe?

Czasem musi – gdy różnica między wadą w jednym i drugim oku przekracza 4 dioptrie. Zakładanie i zdejmowanie ich wiąże się jednak u dzieci ze stresem, maluchy często je gubią, odruchowo pocierając oko. Dlatego, jeśli to nie jest konieczne, lepiej, żeby małe dziecko nosiło zwykłe okulary.

Reklama

Polecamy także: Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka

Reklama
Reklama
Reklama