Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
okulary przeciwsłoneczne dla dzieci
Adobe Stock
Zakupy

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci: jakie dla niemowląt i dla rocznego dziecka? (modele z filtrem UV i polaryzacją)

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci chronią oczy przed zapaleniem spojówek i uszkodzeniem siatkówki. Bezpieczne okulary słoneczne dla dziecka powinny mieć odpowiedni filtr UV, polaryzację i pochodzić ze sprawdzonego salonu optycznego. Bez trudu kupisz też dobre okulary przeciwsłoneczne dla niemowlaka, rocznego dziecka i dwulatka w sklepach z markowymi produktami.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci to jeden z podstawowych elementów ochrony przed słońcem. Ale uwaga, okulary przeciwsłoneczne muszą chronić oczy skutecznie! Nigdy nie kupuj okularów dla dziecka na straganie, bo nie dość, że nie ochronią one oczu przed promieniowaniem UV, to mogą wyrządzić jeszcze większą krzywdę, niż gdyby dziecko nie miało ich na nosie. Polecamy sprawdzone marki i modele okularów dla niemowlaka, rocznego dziecka i dwulatka. A o to, czy dziecko może w ogóle nie używać okularów przeciwsłonecznych, zapytałyśmy eksperta optyka.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Jak wybrać bezpieczne okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Okulary słoneczne dla dzieci, także dla rocznego dziecka i dla dwulatka, muszą przede wszystkim chronić wrażliwe oczy malucha. Zwróć więc uwagę na soczewki, które są niezbędne do skutecznej ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci to okulary:

  • z filtrem UV. Powinny posiadać filtry UVA, UVB i UVC, które zapewnią maksymalną ochronę.
  • z polaryzacją. Soczewki polaryzacyjne są idealne, gdy chodzi o maksymalną ochronę oczu i wysoki komfort widzenia. Redukują refleksy świetlne, poprawiają kontrast, zwiększają rozpoznawanie obiektów i postrzeganie głębi.
  • w dopasowanym rozmiarze. Muszą dobrze leżeć na twarzy dziecka, nie uwierać i nie spadać.
  • gumowe dla niemowląt i młodszych dzieci: wygodne i bezpieczne, można regulować ich rozmiar za pomocą paska. Materiał powinien być pozbawiony niebezpiecznych substancji, takich jak ftalany, rtęć czy bisfenol A (BPA).

Od kiedy okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Czy okulary słoneczne nadają się dla niemowląt? Na rynku można znaleźć okulary przeciwsłoneczne nawet dla półrocznych dzieci, które, leżąc w wózku, również narażone są na niebezpieczne działanie promieni UV. Im dziecko wcześniej przyzwyczai się do noszenia okularów, tym mniejszy będzie problem w przyszłości. Jeszcze bardziej zapobiegliwi rodzice bez trudu kupią okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt 0+.
 

Okulary przeciwsłoneczne dla rocznego dziecka

Roczne dziecko powinno mieć już swoje okulary przeciwsłoneczne. Zakładaj mu je na spacery w słoneczne dni czy podczas zabawy w piaskownicy. Dla najmłodszych dzieci wybierz okulary słoneczne z wygodnym paskiem, np. z neoprenu, który nie wywiera nacisku na główkę i który można łatwo regulować za pomocą rzepu. Możesz kupić okulary przeciwsłoneczne dzieci w wieku 0-2 lata – to praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie.

okulary słoneczne dla dzieci
mat. prasowe

Okulary przeciwsłoneczne dla dwulatka

Kupując okulary słoneczne dla starszego dziecka, kieruj się tymi samymi zasadami, co w przypadku zakupów dla niemowlaka i roczniaka. Okulary przeciwsłoneczne dla dwulatka nadal muszą mieć filtry UV i polaryzację, powinny tylko być trochę większe. Koniecznie kup takie z oznaczeniem kategorii wiekowej 2+ (będą leżały jak ulał!). Sprawdź, czy nauszniki i noski są dobrze wyprofilowane i odporne na wyginanie.
 

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci: polecane marki

Jeśli kupisz okulary przeciwsłoneczne renomowanej marki, będziesz mieć pewność, że soczewka zakryje całe oko dziecka, chroniąc je przed mocnym światłem. Najlepsi producenci korzystają z bezpiecznych materiałów (najbezpieczniejszy to grilamid, czyli miękki i elastyczny plastik, dzięki któremu zauszniki bez problemu rozginają się na boki i nie uszkadzają delikatnej skóry dziecka). Co ważne, tworzywo, z jakiego zostały wykonane okulary przeciwsłoneczne, powinno być przetestowane pod kątem alergii kontaktowej.

Szczególnie polecamy okulary przeciwsłoneczne dla dzieci sprawdzonych producentów, jak Solano, Uvex czy Chicco.

Gdzie kupować okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Okulary słoneczne w sklepach są kolorowe i przyciągają wzrok dzieci, ale mogą być niezwykle niebezpieczne. Pamiętaj, okularów na słońce nie wybieraj na letnim straganie! Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie zapewnić oczom komfort patrzenia oraz chronić je przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. By mieć pewność, że okulary twojego dziecka są dobrej jakości, kupuj je w renomowanym salonie optycznym albo w sprawdzonym sklepie z markowymi produktami.

Pamiętaj, że okulary kupione na bazarze to jedynie zabawka, która nie tylko nie jest skuteczną ochroną, ale może bardzo zaszkodzić dziecku. Zły wybór okularów przeciwsłonecznych z niepewnego źródła może wpłynąć nawet na uszkodzenie wzroku dziecka!

Czy dziecko może chodzić bez okularów słonecznych?

Nieukształtowana w pełni dziecięca soczewka nie jest w stanie przefiltrować promieni UV, dlatego jest szczególnie narażona na ich niekorzystne działanie. Powiększająca się dziura ozonowa zagraża naszym oczom i może być przyczyną zapalenia spojówek bądź uszkodzenia siatkówki.

„Naturalną ochroną człowieka przed promieniowaniem słonecznym, zarówno dorosłego, jak i dziecka, jest mrużenie oczu. Opuszczone powieki nie pozwalają dotrzeć szkodliwemu promieniowaniu do siatkówki oka. Jeśli przed naszymi oczami znajdują się okulary przeciwsłoneczne z potrzebnymi filtrami, powieki nie mrużą się, ale oczy są chronione przed szkodliwym promieniowaniem – jest ono zatrzymywane na poziomie szkła w okularach. Natomiast jeśli szkła nie posiadają odpowiednich filtrów, nasze oczy są 'otwarte' na niekorzystne fale bardziej niż bez założonych okularów, ponieważ nie mrużą się!” − tłumaczy Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

„W przypadku dziecka to szczególnie ważne, jego oczy są delikatne, a niektóre struktury jeszcze się kształtują, zatem szkodliwe promienie mogą wpłynąć na ich nieprawidłowy rozwój. Pamiętajmy, wzrok dziecka ciągle dostosowuje się do obserwowanej rzeczywistości”, dodaje ekspert.
 
Zobacz też:

okulary
Fotolia
Mama
Okulary przeciwsłoneczne - jak odczytać oznaczenia na okularach?
Okulary przeciwsłoneczne nie powinny być tylko elementem stylizacji, ale przede wszystkim powinny pełnić funkcję ochronną. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, by skutecznie chroniły nasze oczy przed promieniami słonecznymi?

Okulary przeciwsłoneczne nie powinny być tylko elementem stylizacji, ale przede wszystkim powinny pełnić funkcję ochronną. Światło słoneczne, a właściwie promieniowanie UV, ma szkodliwy wpływ na tkanki oka (np. może przyczyniać się do uszkodzenia centralnej części siatkówki, nasilać rozwój zaćmy czy nawet przyczyniać się do powstania nowotworów). Zobacz, jakie warunki powinny spełniać okulary przeciwsłoneczne i jak odczytać oznaczenia od producenta?    Kategorie filtrów w okularach przeciwsłonecznych   Kupując okulary przeciwsłoneczne, sprawdź, jaką mają kategorię zastosowanego filtru. Kategorie te zostały opisane w Europejskiej Dyrektywie 89/686/EEC. Wymienia się w niej 5 kategorii filtrów, oznaczonych cyframi od 0 do 4.  filtr 0 - oznacza bardzo małą ochronę przed promieniami słonecznymi, filtr 1 - ograniczoną ochronę przed promieniami słonecznymi, filtr 2 - dobrą ochronę przed promieniami słonecznymi, filtr 3 - wysoką ochronę przed promieniami słonecznymi, filtr 4 - bardzo wysoką ochronę przed promieniami słonecznymi (można ich używać w zimie na stoku narciarskim, w górach, na morzu, na pustyni).    Wybierając filtr na poziomie 0 lub 1, ochraniamy oczy w stopniu bardzo niewielkim - takie okulary nie sprawdzą się w każdych warunkach. Im mocniejszy filtr, tym mocniejsza ochrona przed światłem słonecznym, ale też - przykładowo - słabsza widoczność znaków drogowych. Jeśli więc na wybranych okularach zobaczymy znaczek przekreślonego samochodu, oznacza to, że nie powinniśmy w nich prowadzić pojazdu.    Typy filtrów w okularach przeciwsłonecznych   Jest ich kilka, ale najpopularniejsze z nich i polecane przez lekarzy okulistów to: Filtr polaryzacyjny - chroni przed słońcem, wyostrza obraz, eliminując niepotrzebna odbicia. W okularach z tego typem filtru...

wady wzroku u dzieci, dziecko w okularach
Adobe Stock
Zdrowie
Wady wzroku u dzieci: objawy astygmatyzmu, krótkowzroczności i nadwzroczności 
Wada wzroku może przeszkadzać dziecku w czytaniu, pisaniu i utrudniać naukę w szkole. Dziecko z wadą wzroku może skarżyć się ból głowy i kłopoty z koncentracją. Astygmatyzm, krótkowzroczność i nadwzroczność u dzieci trzeba leczyć.

Wady wzroku u dzieci często trudno wychwycić, bo przedszkolak raczej nie powie, że niewyraźnie widzi. Oko dziecka potrafi dostosować się do warunków, jakie ma (to tzw. zdolność akomodacji). Dziecko może więc dobrze widzieć, pomimo że obiektywnie wada wzroku już jest. Tyle tylko, że jego oczy bardzo się przy tym męczą (stąd np. częste bóle głowy albo spore kłopoty z koncentracją ). Spis treści: Wady wzroku u dzieci - kiedy zbadać wzrok? Nadwzroczność (dalekowzroczność) u dziecka Krótkowzroczność u dziecka Różnowzroczność u dziecka Astygmatyzm u dziecka Jak chronić oczy dziecka? Jak dbać o oczy niemowlaka? Wady wzroku u dzieci - kiedy zbadać wzrok? Dziecko nie wie, że coś z jego wzrokiem nie działa, jak powinno. Będzie jednak robić wszystko, żeby wzrok nie sprawiał mu kłopotów. Nieleczona wada wzroku sprawi, że oglądając bajkę, usiądzie tuż przy telewizorze, powie, że nie lubi układania puzzli, będzie się krzywić na zabawy typu: znajdź 10 szczegółów, którymi różnią się dwa obrazki. Dlatego warto sprawdzić dziecku wzrok u okulisty: chociaż raz w wieku przedszkolnym i koniecznie zanim dziecko pójdzie do szkoły Nieleczona wada wzroku może spowodować szkolne problemy: kłopoty z czytaniem, pisaniem, nadpobudliwość. Można temu zapobiec! Nadwzroczność (dalekowzroczność) u dziecka Nadwzroczność to najczęstsza wada wzroku u dzieci. Zwykle dziecko już rodzi się z niewielką nadwzrocznością (około +2, +3 dioptrie), która potem z czasem maleje. Niestety, nie u wszystkich dzieci. Powodem dalekowzroczności jest to, że gałka oczna jest zbyt krótka lub rogówka zbyt płaska. Ostry obraz powstaje za siatkówką. Objawy nadwzroczności u dzieci Dalekowzroczne dziecko bardzo dobrze widzi obiekty od niego oddalone, ale niewyraźnie te rzeczy, które znajdują się blisko niego. Jak rozpoznać...

dzieci świętują dzień przedszkolaka
Fotolia
Gry i zabawy
Jak bawić się z przedszkolakiem, by ćwiczyć wzrok? 7 rozwijających zabaw! (Te są najfajniejsze!)
Nie musisz mieć wcale drogich zabawek edukacyjnych ani trudnych do zrealizowania w domu pomysłów. Możesz samodzielnie wspierać rozwój widzenia i zmysłu wzroku u dziecka. To będzie proste i przyjemne z tymi zabawami!

Dlaczego wzrok jest taki ważny? Bo aż 80% tego co odbieramy i w jaki sposób poznajemy świat pochodzi z bodźców wzrokowych. Kiedy nie widzimy nie mamy przyjemności doświadczania rozmaitych kolorów, kształtów, kontrastów, cieni. Chociaż niemowlęta na początku wcale aż tak dobrze nie widzą, później w szybkim tempie nadrabiają zaległości. Od zamazanych konturów i braku kolorów, po niezliczone ilości barw i widzenie oddzielne każdego ździbła trawy. Tempo jest ekspresowe! Już roczny maluch widzi 30 razy lepie j niż noworodek! Niestety coraz więcej przedszkolaków ma problemy ze wzrokiem . Specjaliści winią za to niezdrowy tryb życia i nieodpowiednią dietę, a także wszechobecne migające ekrany, na których dzieci skupiają swój wzrok. Można jednak codziennie proponować przedszkolakom zabawy, które pozwolą ćwiczyć oczy i rozwijać zmysł wzroku. 7 pomysłowych zabaw na lepsze widzenie 1. Malowanie buziek Zabawa w malowanie na twarzy to hit niejednego przyjęcia urodzinowego dla dzieci czy festynu. To także świetna zabawa w domu i można się tak bawić już z 3-3,5 latkiem . Jak się bawić w malowanie z dzieckiem, to trzeba mieć przede wszystkim nietoksyczne farbki przeznaczone do skóry. Można je już kupić za ok. 20 zł (te, które mamy pewność nie uczulą dziecka, choć zawsze należy wykonać próbę alergiczną na małej powierzchni naskórka). Można też takie farbki do twarzy… zrobić w domu ! Co będzie potrzebne? Wystarczy: jedna łyżeczka tłustego kremu do twarzy dla dzieci, barwnik spożywczy w proszku (nie więcej niż pół łyżeczki), łyżeczka mąki pszennej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, jedna płaska łyżka oleju kokosowego w temperaturze pokojowej, dwie łyżki wody. Najpierw łączymy barwnik i krem, następnie mąki, a na końcu kropelkami wodę. Powstanie pasta. Na koniec dodajemy olej kokosowy. I gotowe! Następnie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz