Kodeks mamy małego alergika
Gdy dziecko jest uczulone na orzechy czy seler, sprawa jest prosta: wystarczy wykluczyć je z diety i po kłopocie. Co robić, gdy problem dotyczy składników wielu potraw?
Niewłaściwa reakcja organizmu na zwykły, zdrowy pokarm to problem co dziesiątego malucha. Objawy alergii to najczęściej wysypka na buzi, biegunka, czasem wymioty. Mogą pojawić się bardzo wcześnie, zanim dziecko zacznie jeść cokolwiek poza mlekiem mamy, bo alergeny przenikają do pokarmu. O czym powinnaś pamiętać, by mały alergik nie miał kłopotów przez jedzenie?
Przestrzegaj diety
Kiedy karmisz piersią, odpowiednio ustawiony (przez lekarza) jadłospis dla ciebie zlikwiduje uciążliwe objawy u niemowlaka i pozwoli mu rozwijać się prawidłowo. Pomoże także zapobiec astmie i innym chorobom o podłożu alergicznym.
Ostrożnie rozszerzaj
Potencjalne alergeny (np. ryby, orzechy, miód) wprowadzaj do jadłospisu malucha nieco później niż u zdrowych niemowląt, każdy osobno i na początku w małych ilościach, uważając na wszelkie objawy niepożądane (np. wysypkę).
Zdaj się na lekarza
Poproś go o listę zakazanych produktów. Unikniesz błędów. Np. przy uczuleniu na jajka nie podasz jajeczek przepiórczych, które też uczulają. Pediatra podpowie ci też, które składniki mogą wchodzić w reakcje krzyżowe, tzn., że uczulenie na jeden produkt może wywoływać objawy alergii także po zjedzeniu innych konkretnych produktów, np. dzieci uczulone na orzechy powinny uważać na soję i fasolkę.
Czytaj etykietki
Zakazane produkty mogą być tam, gdzie się ich nie spodziewamy. Na przykład mleko bywa ukryte w pasztetach, kiełbasie, parówkach, keczupie i niektórych margarynach. Jajka zwykle dodaje się do pierogów, kotletów mielonych i pulpetów. Natomiast gluten może się kryć w jogurtach.
Znajdź dobry sklep
Taki, który będzie miał towar dla uczulonych dzieci.
Urozmaicaj menu
Jednostajna dieta, ograniczona np. do dziesięciu stałych składników, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wysypki czy bólu brzuszka jako reakcji właśnie na to, co maluch je najczęściej! Unikaj tylko alergenów.
Naucz się gotować inaczej
Na przykład preparaty mlekozastępcze można wykorzystywać na różne sposoby: przyrządzać na nich kaszki, koktajle owocowe, dodawać do zupek, ziemniaków, przyrządzać na nich placuszki albo naleśniki.
Nie kuś dziecka
Nie zostawiaj w widocznym miejscu smakołyków z zakazanym składnikiem. Prędzej czy później maluszek ulegnie i zje je.
Nie zapominaj o frykasach
Mały alergik nie musi obywać się bez pyszności. Bez mleka da się zrobić nawet krem tortowy, bez jajek – upiec wiele ciast (sernik, szarlotkę i drożdżowe), a bez mąki – upiec ciasteczka (bezy, kokosanki).
Sprawdź, co może jeść twoje dziecko.
- Dieta bezglutenowa, czyli bez białka roślinnego, które jest w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Zakazane jest m.in. wszelkie pieczywo (także ciastka i wafle) poza bezglutenowym, kasza manna, makarony. Dozwolony za to jest ryż, kukurydza, ziemniaki, soczewica, soja, kasze (gryczana, jaglana) i specjalne kaszki bez glutenu, np. Nestlé Sinlac, ok. 23 zł.
- Dieta bezmleczna, czyli eliminująca białka mleka lub cukier mleczny (laktozę). Zakazane są m.in. jogurty, serki, mleko kozie, kremy, czekolada mleczna. Dozwolone za to są sorbety, galaretki, kisiele, ciastka bezmleczne.
Zobacz też: Szczepionka na alergie pokarmowe – możliwe?