Reklama

Reklama

Appteka (to nie błąd, literę p trzeba powtórzyć!) to pierwsza w Polsce aplikacja na smartfony dzięki której możesz zamówić leki bez wychodzenia z domu. Aplikacja podpowie, czy możesz kupić tańszy odpowiednik i wskaże aptekę, w pobliżu miejsca twojego zamieszkania, gdzie lek możesz zamówić.

Leki oryginalne i nie

Niemal każdy lek ma swoje odpowiedniki, które zawierają dokładnie tę samą substancję czynną, tak samo aktywnie działającą. Jak to się dzieje? Bardzo prosto: gdy firma farmaceutyczna wyprodukuje nowy lek, z nową substancją czynną, przez kilka lat jest on objęty ochroną patentową. To znaczy: żadna firma nie może go skopiować. Po kilku latach ochrona patentowa wygasa. Inne firmy farmaceutyczne mogą wtedy produkować leki zawierające dokładnie tę samą substancję czynną. Są to tzw. Leki generyczne (generyki). Mają one dokładnie taki sam skład i taką samą skuteczność jak lek oryginalny. Oznacza to, że możesz dla dziecka – a także dla siebie – wybierać tańsze odpowiedniki leków. Działają dokładnie tak samo jak lek oryginalny. Często naprawdę niczym się nie różnią. Poza ceną!

Aplikacja na smartfony

Na recepcie lekarz wypisuje nazwę konkretnego leku – a nie substancję czynnie działającą. Gdy idziesz z receptą do apteki, farmaceuta powinien zaproponować ci możliwość wykupienia tańszego odpowiednika leku wypisanego na recepcie (jeśli taki jest). To jednak tylko teoria: farmaceuta nie zawsze tak robi. Możesz to zrobić sama dzięki nowej aplikacji na spartfony: Appteka. Bez wychodzenia z domu sprawdzisz, czy lek, który chcesz kupić, ma tańsze odpowiedniki.

Jak działa aplikacja

Jest bardzo prosta. Jeśli masz receptę od lekarza, za pomocą aplikacji możesz ją sfotografować. Obraz jest przesyłany automatycznie do farmaceuty, który przygotuje zamówienie. Aplikacja od razu pokaże ci listę dostępnych zamienników leku, które w wielu przypadkach są tańsze.

- Jak to działa? Przykładowo wypisuję na recepcie dla dziecka antybiotyk Klacid w zawiesinie 250. Ten lek ma 3 odpowiedniki. Rodzic może wybrać tańszy odpowiednik, który zawiera tę samą substancję czynną – mówi dr Grażyna Jędrzejczyk, pediatra. – Podobnie jeśli np. wypisuję inny często stosowany antybiotyk – Augmentin. Ma on kilka odpowiedników.

Czy naprawdę dla dziecka można tak podmieniać leki?

- Tak, pod warunkiem, że zawierają one dokładnie tę samą substancję czynną w takiej samej dawce. Aplikacja na smartfon to wszystko doskonale pokaże. Rodzic ma wybór: może kupić dokładnie ten lek, który ma na recepcie, lub wybrać jego tańszy odpowiednik. Warunek jest tylko jeden: musi albo smartfonem zrobić zdjęcie recepcie, albo wpisać nazwę leku wraz z dawką wypisaną przez lekarza – dodaje dr Grażyna Jędrzejczyk.

[CMS_PAGE_BREAK]

Poszukaj najtańszej apteki

Za pomocą aplikacji Appteka można też kupować leki bez recepty, suplementy diety, kosmetyki sprzedawane w aptekach. Jeśli np. chcesz podać dziecku przy infekcji (lub na wzmocnienie) rutinoscorbin możesz go zamówić przez Apptekę lub wybrać jego odpowiednik (np. Cerutin). Aplikacja od razu pokaże ci wszystkie odpowiedniki rutinoscorbinu, wraz z ceną.
Dzięki aplikacji możesz też przeczytać ulotkę leku. Aplikacja podpowie ci też apteki blisko twojego miejsca zamieszkania, w której możesz lek kupić, dane kontaktowe i godziny otwarcia wybranej przez ciebie apteki. Lek możesz oczywiście zamówić i odebrać 24 godziny.
Aplikacja gromadzi też historię zrealizowanych przez ciebie zamówień (a to znaczy, że jeśli zapomnisz, np. jaki lek twój dziecko brało przy poprzedniej infekcji, aplikacja ci to podpowie)

Skąd pobrać aplikację?

Aplikację możesz pobrać za darmo ze strony: appteka.eu. Działa na smartfony z systemem operacyjnym Android oraz iOS (iPhone).
Z danych wynika, że obecnie co czwarty posiadany przez Polaków telefon komórkowy to smartfon. Połowa obecnie sprzedawanych telefonów to smartfony. Aplikacje służące kupowaniu leków na pewno będą się rozwijać: są powszechne w krajach Europy Zachodniej.
Jedyną wadą Appteki jest to, że zamówione w ten sposób leki jak na razie można odebrać dopiero po 24 godzinach.
Aplikacja ma być jednak udoskonalana w taki sposób, by m.in. skrócić czas oczekiwania na leki i by można je było szybciej odbierać.



Reklama

Reklama
Reklama
Reklama