Reklama

Łupież u dziecka może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej występuje u dzieci w wieku szkolnym. Czasami wywołują go zmiany hormonalne, które przyspieszają wydzielanie łoju. Bywa, że pojawia się na przesuszonej skórze. W niektórych przypadkach jest skutkiem przeniesienia zakażenia grzybiczego od innej osoby.

Reklama

Choć łupież ma łagodny przebieg, to może wywoływać dokuczliwe swędzenie skóry i ma tendencję do nawracania.

Łupież u dzieci i nastolatków

Łupież u dzieci pojawia się na owłosionej skórze głowy, ale może zaatakować także skórę w okolicy brwi. Objawem łupieżu jest nadmierne złuszczanie się naskórka. U dziecka pojawiają się obszary łuszczącej się skóry i widoczne są płatki naskórka we włosach i na ubraniach.

Najczęstsze przyczyny łupieżu u dzieci:

  • niedostateczna higiena skóry głowy (rzadkie mycie głowy) – we włosach gromadzi się łój i martwy naskórek, które w końcu odchodzą od skóry w postaci tłustego łupieżu. Płatki łupieżu są wtedy grubsze i mogą mieć żółtawe zabarwienie,
  • przesuszenie skóry głowy – np. wskutek stosowania nieodpowiednich dla dziecka szamponów, częstego używania suszarki do włosów, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. W takim przypadku łupież ma postać małych, cienkich białych płatków, które z łatwością osypują się na ubrania.

Inne przyczyny łupieżu u dzieci:

  • atopowe zapalenie skóry – AZS,
  • alergia,
  • łojotokowe zapalenie skóry (łupież ma postać żółtych tłustych łusek),
  • łuszczyca lub niedoczynność tarczycy.
  • używanie tego samego grzebienia lub szczotki, co domownik cierpiący na łupież na tle grzybiczym.

Łupież u nastolatków pojawia się najczęściej na tle łojotokowym (atakuje dzieci w wieku dojrzewania). Wtedy łupieżowi może towarzyszyć trądzik na twarzy i plecach.

Łupież u dzieci – zdjęcia

Łupież u dzieci należy odróżnić od ciemieniuchy, która dotyka najczęściej niemowlęta między 6 a 10 tygodniem życia i ma postać żółtych łusek przylegających do owłosionej skóry głowy dziecka. Ciemieniucha nie swędzi i zwykle samoistnie ustępuje w ciągu kilku miesięcy. Łupież natomiast sam odchodzi od skóry głowy w postaci płatków i potrafi bardzo swędzieć. Podczas drapania skóry głowy płatki naskórka z łatwością odpadają od skóry i utykają wśród włosów lub osypują się na ramiona dziecka.

Na poniższym zdjęciu widać łupież u niemowlaka. Ma postać dość drobnych i cienkich płatków naskórka, które oddzielają się samoistnie od owłosionej skóry włosa dziecka:

łupież u dziecka niemowlę
Adobe Stock

Łupież najbardziej widoczny jest na ciemnych włosach. Płatki utykają w nich, a te drobniejsze spadają z głowy na odzież i ramiona dziecka:

łupież u dziecka starszego
Adobe Stock

Zdjęcia łupieżu u dzieci pochodzą z serwisu Adobe Stock

Jak pozbyć się łupieżu u dziecka?

Domowe sposoby na łupież u dzieci obejmują zmianę kosmetyków do włosów, unikanie suszenia włosów suszarką i prawidłową dietę. O ile w przypadku łupieżu z przesuszenia skóry głowy taka „terapia” ma szansę powodzenia, to w przypadku łupieżu łojotokowego lub na tle grzybiczym lub łojotokowym raczej nie wystarczy – w takiej sytuacji trzeba sięgnąć po preparaty przeciwłupieżowe.

W przypadku łupieżu u dziecka kosmetyk leczniczy należy dopasować do wieku. W tym celu warto dokładnie przeczytać ulotkę lub zasięgnąć rady farmaceuty w aptece. Co istotne – preparaty apteczne zwykle są skuteczniejsze od tych dostępnych w drogeriach. Są co prawda droższe, ale ich efekty w zasadzie są gwarantowane.

Kosmetyki lub preparaty przeciwłupieżowe najczęściej mają postać szamponu, którym należy regularnie myć głowę aż do ustąpienia objawów łupieżu u dziecka. Kosmetyk trzeba dokładnie spłukiwać z głowy i nie dopuścić, aby dostał się do oczu.

Kuracja przeciwłupieżowa trwa na ogół kilka tygodni. W początkowej fazie może wystąpić nasilenie objawów – silniejsze swędzenie, większe osypywanie się płatków łupieżu. Później jednak łupież u dziecka zacznie szybko znikać.

Uwaga! Szampony przeciwłupieżowe dla dorosłych nie są wskazane dla dzieci poniżej 12 roku życia. W ich przypadku stosuje się mniejszą dawkę substancji leczniczej.

Jaki szampon na łupież u dzieci?

U najmłodszych w przypadku przesuszenia skóry głowy i niezbyt nasilonego łupieżu można wypróbować kosmetyk marki Weleda – Shampoo & Body Wash. Nie podrażnia i nie przesusza skóry, a zawarty w nim wyciąg z nagietka działa odkażająco i łagodząco na podrażnienia:

Jeśli on nie pomoże, trzeba iść do apteki po leczniczy szampon dla małych dzieci. Farmaceuta na pewno podsunie odpowiedni preparat – dopasowany nie tylko do wieku dziecka, ale i tego czy skóra jest przesuszona czy tłusta.

U nieco starszych dzieci (do 12 roku życia) można spróbować użyć delikatnego szamponu przeciwgrzybiczego do skóry wrażliwej marki Vichy Dercos:

Dziecko po 12 roku życia może już używać szamponów przeciwłupieżowych dla dorosłych. Skutecznym i niedrogim preparatem jest np. szampon przeciwłupieżowy Selsun Blue:

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama