Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
atopowe zapalenie skóry u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie

Atopowe zapalenie skóry u dzieci (AZS): jak wygląda, objawy, czym smarować, jak leczyć

Atopowe zapalenie skóry u dziecka to wysypka objawiająca się nieznośnym swędzeniem skóry. Pokazujemy na zdjęciach, jak wygląda AZS u dziecka, a także wyjaśniamy, jak pozbyć się wysypki. Nie lekceważ jej – wymaga leczenia i odpowiedniej diety. 
Aleksandra Symonides
lek. Aleksandra Symonides
Konsultacja merytoryczna

Atopowe zapalenie skóry to bardzo dokuczliwa dla dziecka choroba. Dziecko drapie się, często aż do krwi, przez co tworzą się trudne w gojeniu ranki. Dla starszaka AZS może być również obciążające psychicznie, gdyż może się on wstydzić wyglądu swojej skóry, co negatywnie wpływa na jego samoocenę i pewność siebie. Niestety atopowe zapalenie skóry występuje u dzieci coraz częściej – szacuje się, że choruje na nie już co 5. niemowlę w Polsce. Sprawdź, co na temat objawów i sposobów leczenia choroby mówi lekarz dermatolog z Centrum Zdrowia Dziecka.

Spis treści: 

Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków

Co to jest atopowe zapalenie skóry u dziecka?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci (AZS, z łac. dermatitis atopica) nazywane także wypryskiem atopowym, egzemą lub alergicznym zapaleniem skóry to przewlekła choroba zapalna skóry. Ma ona podłoże alergiczne i występuje najczęściej u młodszych dzieci – poniżej 12. miesiąca życia oraz u noworodków. Może pojawić się także u kilkulatków. Objawy choroby zazwyczaj mijają około 5. roku życia (choć niektórzy borykają się z AZS całe życie). AZS nie należy do chorób zakaźnych, więc nie musisz się martwić, że dziecko zarazi któregoś z członków rodziny.

Przyczyny powstawania AZS

Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną powstawania atopowego zapalenia skóry. Jako główne czynniki wymienia się:

 • podłoże genetyczne – ryzyko wystąpienia AZS u dziecka wynosi 30 procent, jeżeli jedno z rodziców jest alergikiem,

        wzrasta ono aż do 60-70 procent, jeżeli oboje rodziców są alergikami;

 • czynniki środowiskowe – przyczyną choroby może być nadmierna higiena, przez co dziecko wychowywane w sterylnych warunkach nie ma szansy na rozwój prawidłowego układu immunologicznego.


Do powstania stanu zapalnego dochodzi wskutek słabej bariery ochronnej na skórze dziecka. U zdrowego malucha komórki zewnętrznej warstwy skóry stykają się ze sobą, tworząc delikatną, ale szczelną barierę ochronną. U malucha alergicznego naskórek jest przesuszony i „nastroszony” – dlatego łatwo przepuszcza bakterie, alergeny czy środki chemiczne powodujące podrażnienia i stan zapalny. 

Badania pokazują, że przyszła mama zażywająca w ciąży dostępne w aptekach laseczki kwasu mlekowego (Lactobacillus GG) może zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka.

Atopowe zapalenie skóry u dziecka: objawy

AZS u dziecka objawia się:

 • czerwona wysypką,
 • uporczywym, trudnym do ukojenia świądem,
 • zaczerwienieniem,
 • suchością skóry,
 • pękaniem skóry,
 • sączeniem się niekiedy jasnożółtego płynu.


Pierwsze objawy choroby łatwo można pomylić z alergią kontaktową, potówkami lub trądzikiem. Najczęściej jej sygnałem są czerwone, jakby polakierowane policzki dziecka (pojawiają się zazwyczaj około drugiego miesiąca życia, chociaż nie jest to regułą), które po pewnym czasie przechodzą w suchą wysypkę, z czasem łuszczącą się. 

AZS najczęściej umiejscawia się w zgięciach łokci, kolan i nadgarstków, za małżowinami usznymi, ale potem stopniowo także na innych częściach ciała – tułowiu, pośladkach i kończynach. Uporczywy świąd powoduje, że niespokojny maluch stale się drapie, bąble pękają, a wyciekająca z nich wydzielina zasycha i tworzy rozległe strupy. To z kolei prowadzi do infekcji skóry.

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Alergie są naprawdę bardzo uciążliwe dla maluszka. Sprawdź, jak dbać o alergika.

Jak wygląda atopowe zapalenie skóry u dziecka: zdjęcia

Skóra u dziecka z AZS jest nadwrażliwa, łatwo podrażnia się np. pod wpływem ocierania się niewinnych z pozoru szwów ubranka dziecka. ​Dziecku dokucza nieznośne swędzenie, nasilające się szczególnie nocą. Jak dokładnie wygląda atopowe zapalenie skóry u dzieci? Zobacz na poniższych zdjęciach.

Atopowe zapalenie skóry
Fotolia
Atopowe zapalenie skóry

Pielęgnacja dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Potrzebna jest codzienna kąpiel dziecka, aby zmyć warstwę kremów i maści, którymi smarowana jest jego skóra. Pamiętaj jednak, że woda i mydło usuwają ze skóry także naturalną powłokę lipidową chroniącą przed nadmiernym wysuszeniem. To może dodatkowo zaostrzyć przebieg choroby. 

Dlatego codzienna pielęgnacja dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry powinna polegać na:

 • krótkiej kąpieli, nie dłuższej niż wymaga tego higiena,
 • myciu ciałka dziecka specjalną kostkę myjącą lub emolientami (zamiast często uczulającego mydła),
 • starannym osuszeniu po kąpieli skóry dziecka – przyciskaj delikatnie do ciałka miękki ręcznik (wyprany bez płynu do płukania i wyprasowany), 
 • posmarowaniu skórę dziecka kremem hipoalergicznym, poleconym przez lekarza,
 • dziecko powinno nosić ubrania wykonane z bawełny.


Odpowiednio dobrany krem  nawilżający i natłuszczający – to twój największy sprzymierzeniec w walce z AZS. Pomaga w leczeniu bolesnych pęcherzyków i uodpornia skórę na kontakt z tym, co może być dla niej groźne. 

Po takiej pielęgnacji skóra znów ma szansę stać się gładka, bo komórki nakładają się z powrotem na siebie, jak cegiełki w murze. Stosuj krem kilka razy dziennie, ale wybór preparatu pozostaw lekarzowi, który uwzględni wiek i stopień zaawansowania choroby maluszka.

Jednak czasem sam krem nie wystarczy i wtedy trzeba zastosować odpowiednie leczenie. Dermatolog dziecięcy poleci najlepszy dla dziecka preparat pielęgnacyjny i przepisze specjalne maści, które złagodzą zapalenie.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

AZS samo nie przechodzi – jeżeli nie będzie leczone, wysypka się rozszerzy, a rączki i nóżki dziecka pokryją się suchymi, łuszczącymi się plamkami. Już po dostrzeżeniu pierwszych plamek na ciele niemowlęcia warto skontaktować się z dziecięcym dermatologiem i pediatrą. Pomogą oni ułożyć dietę dla maluszka i poradzą, jak pielęgnować jego skórę, aby powstrzymać narastanie wykwitów.

Jednak walka z AZS jest trudna, bo nie ma jednego skutecznego lekarstwa na chorobę – kremy mogą łagodzić większość objawów, ale nie uleczą skóry w stu procentach. Przy właściwym leczeniu i próbom zapobiegania choroba nie musi być jednak dokuczliwa.

Leczenie objawowe atopowego zapalenia skóry u dziecka polega m.in. na podawaniu:

 • leków antyhistaminowych – pomagają zapobieganiu uciążliwego świądu,
 • kortykosteroidów (w okresie zaostrzeń choroby), 
 • smarowaniu maściami lub kremami z hydrokortyzonem lub glikokortykosteroidem,
 • fototerapii (naświetlanie promieniami UVA i UVB) – nie stosuje się jej jednak u dzieci poniżej 12. roku życia.


Jednym z głównych czynników pogłębiających rozwój AZS jest stres. W leczeniu pomaga zaś wszystko to, co odpręża i zapewnia spokój. 

Dziecku bardzo potrzebne są:

 • wypoczynek,
 • relaks,
 • ciekawe zajęcia, które pomogą zapomnieć, chociaż na chwilę o swędzących krostkach,
 • ćwiczenia relaksacyjne,
 • uregulowany tryb życia,
 • przestrzeganie dziecięcych rytuałów.

Domowe sposoby na skórę dziecka z AZS

Gdy dziecko idzie spać, swędzenie staje się bardziej dotkliwe. Maluch nie może powstrzymać się od drapania, a to pogarsza stan skóry. Aby uchronić dziecko przed rozdrapaniem krostek, dbaj o to, aby:

 • miało krótko obcięte paznokcie,
 • zakładaj maluchowi na noc cienkie bawełniane rękawiczki,
 • sposobem na swędzące plamy mogą być zimne, mokre okłady np. z wodą termalną,
 • w razie nasilonego swędzenia posmaruj wysypkę grubą warstwę tłustego kremu dodatkowo owiniętego mokrym bandażem,
 • pokój, w którym śpi maluch, powinien być dokładnie wietrzony i nieprzegrzewany,
 • nie pal papierosów w mieszkaniu – ich dym oraz wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi AZS.
Doraźnym sposobem na swędzące plamy może być podanie dziecku przed snem leków przeciwhistaminowych – jednak możesz to zrobić tylko po konsultacji z lekarzem.

Karmienie piersią a zapobieganie AZS u dziecka

Karmienie naturalne to najskuteczniejsza matoda zapobiegania atopowemu zapaleniu skóry u dziecka. Dlatego staraj się przez pierwsze pół roku karmić wyłącznie mlekiem z piersi, dzięki czemu niemowlę uniknie alergizujących produktów. 

Dopiero gdy maluch skończy sześć miesięcy, możesz zacząć rozszerzać jego dietę o pokarmy stałe. Postępuj jednak bardzo ostrożnie – podawaj dziecku najwyżej jedną nowość na kilka dni i uważnie obserwuj, czy nie pojawiają się na jego skórze niepokojące zmiany.

Atopowe zapalenie skóry często idzie w parze z alergią pokarmową lub uczuleniem na inne alergeny. Dlatego nie zwlekaj z udaniem się do lekarza, gdyż nieleczona alergia bardzo szybko może przekształcić się w astmę.

Dieta dziecka przy atopowym zapaleniu skóry

Nie ma jednoznacznych badań potwierdzających skuteczność diety w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Może jednak ona łagodzić objawy choroby oraz działać zapobiegawczo. U niektórych dzieci z AZS pojawia się uczulenie na konkretne pokarmy. Można je wyeliminować z jadłospisu dziecka tylko po konsultacji z lekarzem.

Najczęściej alergizują mleko krowie, pszenica, soja, orzechy, owoce cytrusowe, pomidory lub ryby. Ale może to być róznież sierść zwierząt, roztocza, pyłki kwiatów czy chemikalia. Warto wzbogacić dietę dziecka probiotykami wspomagają wzrost i prawidłowy rozwój mikroflory układu pokarmowego (m.in. jogurty i kefiry) oraz witaminą D – jej niedobór u niemowlaków często wiąże się z wystąpieniem atopowego zapalenia skóry.

Ochrona przed infekcjami atopowej skóry dziecka

Organizm dziecka z atopowym zapaleniem skóry często jest atakowany przez wirusy, grzyby i bakterie. Gdy przenikną przez rozdrapaną krostkę, mogą spowodować zakażenie. Dlatego rodzice muszą być uważni i dbać o każde, nawet najmniejsze skaleczenie. 

Rozwiązaniem jest:

 • stosowanie odkażających kąpieli,
 • przeprowadzenie kuracji antybiotykowej, jeżeli jest to konieczne, po konsultacji z lekarzem.

Jak pomóc dziecku z atopowym zapaleniem skóry?

Mimo właściwej pielęgnacji zdarza się, że swędzenie i tak mocno dokucza dziecku. Oto co możesz wtedy zrobić:

 • spróbuj odwrócić uwagę malucha – jeżeli swędzi go prawa ręka, lewą może zanurzyć w zimnej wodzie, różnica temperatur odwróci uwagę od swędzenia,
 • zaproponuj zabawy ruchowe – zawody w skokach albo wyścigi to dobry sposób na zapomnienie o dolegliwościach,
 • zamiast drapania chorych miejsc, skórę wokół krostek można delikatnie opukiwać, skubać, głaskać lub szczypać,
 • sposobem na pozbycie się negatywnych uczuć u dziecka, spowodowanych cierpieniem, jest namalowanie ich na kartce, a potem porwanie jej na drobne kawałki,
 • gdy dziecko zaczyna się drapać, nie interweniuj od razu, odczekaj kilka sekund – zmniejszysz ryzyko, że maluch będzie to robił jedynie po to, aby zwrócić twoją uwagę.


Konsultacja: dr Anna Chrupek, dermatolog z Centrum Zdrowia Dziecka

Zobacz też:

mama i niemowlę
Adobe Stock
Pielęgnacja
Sucha skóra czy AZS? Sprawdź, jak to odróżnić
Skóra niemowlęcia jest o wiele cieńsza i delikatniejsza niż u dorosłych. Często pojawiają się na niej zaczerwienienie i suchość, a objawy te często mogą świadczyć o atopowym zapaleniu skóry. Jak je rozpoznać? Sprawdź, czym różni się skóra sucha i wrażliwa od atopowej.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'pzLqj37BW7vc0dy5P6YknpQKTH5uMZCT5anZUK28oGL.b7', 'pkcpqxnsbp', 'llatrzanouczfyffgepkjhebdajv']); Skóra małych dzieci posiada specyficzne cechy, które sprawiają, że jest ona bardziej delikatna i wrażliwa. Aby była zdrowa, wymaga zatem szczególnej pielęgnacji. Jak rozpoznać, że maluszek ma suchą skórę? Problemy skórne niemowlęcia to bolączka wielu rodziców. Skóra maluszka łatwo się wysusza i jest podatna na podrażnienia. Dzieje się tak dlatego, że ma ona jeszcze słabo rozwinięty płaszcz hydrolipidowy, który chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Skóra sucha, która jest podatna na działanie czynników zewnętrznych, zachowuje się zupełnie inaczej niż normalna. Szybko się przesusza, jest napięta, chropowata i o wiele łatwiej ulega urazom. Typowymi objawami skóry suchej i wrażliwej jest: swędzenie, pieczenie, uczucie ściągnięcia. Niekiedy na skórze może pojawiać się również zaczerwienienie lub wysypka . Zwykle jednak, gdy zastosujemy odpowiednią pielęgnację, uporczywe symptomy znikają. Zupełnie inaczej jest w przypadku choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry. Tutaj nie pomoże zwykła pielęgnacja. Czym jest AZS i jak się objawia? Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła i uciążliwa, o nawrotowym przebiegu, charakteryzującą się stanem zapalnym i trudnym do opanowania świądem . Jej przyczyny nie są do końca znane, ale uważa się, że duże znaczenie odgrywa genetyka oraz w dużej mierze upośledzenie funkcji bariery naskórkowej. Przyczyną AZS w około 70-80% przypadków są alergie. Pierwsze objawy mogą pojawić się nawet przed 6. miesiącem życia dziecka i są to: sucha, szorstka i łuszcząca się skóra uporczywy świąd wyprysk o charakterystycznym wyglądzie i rozmieszczeniu....

alergia pokarmowa
Fotolia
Zdrowie
Kiedy dziecko wyrośnie z alergii pokarmowej? I co robić, by tak się stało?
Jeśli sama masz alergię lub ma ją także twój mąż, ryzyko, że dziecko też może być alergikiem, jest duże. Nie martw się jednak, bo alergie pokarmowe u większości dzieci mijają zwykle po skończeniu 3–5. roku życia. Do tego czasu musisz bardziej uważnie karmić malucha.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Choć alergie pokarmowe podejrzewa u dziecka wielu rodziców, to tylko kilka procent dzieci ma je naprawdę. To lekarz powinien postawić diagnozę i zalecić dietę eliminacyjną, a dietetyk dać wskazówki co do niej. Czym różni się alergia pokarmowa od nietolerancji? Niepożądana reakcja na pokarm, która jest wynikiem błędnego „rozpoznania” go przez układ odpornościowy, to alergia. Szacuje się, że alergia na pokarmy występuje u około 5–8 proc. dzieci – w tym najczęstsza jest na białka mleka krowiego i dotyczy 3–5 proc. dzieci. Natomiast niepożądane reakcje na pokarmy powstające bez udziału układu odpornościowego to nietolerancja pokarmowa, np. nietolerancja cukru mlecznego (laktozy) – jej powodem u małych dzieci jest wrodzony niedobór enzymu trawiącego cukier mleczny w jelitach. Zarówno w przypadku alergii, jak i nietoleracji, podstawą jest eliminacja z diety szkodliwego składnika lub produktu, który go zawiera. Jakie są objawy alergii pokarmowej? U niemowląt to najczęściej zmiany skórne, tzw. atopowe zapalenie skóry – suchość, zaczerwienienie, czerwone grudki na policzkach, za uszami, w zgięciach łokci, na nadgarstkach i tułowiu. Inne objawy to sapka, biegunka, kolka jelitowa, wzdęcia, nasilone ulewania lub wymioty. Niemowlę bywa rozdrażnione, może mieć gorsze przyrosty masy ciała. Objawy te nie muszą występować jednocześnie. Zobacz też: Co robić, gdy dziecku grozi alergia? Kiedy najczęściej się ujawnia? Zwykle w 2–3. miesiącu życia dziecka lub w czasie rozszerzania diety. Pierwsze alergeny, z którym styka się układ pokarmowy, to zwykle białka mleka krowiego, najczęściej te obecne w mleku modyfikowanym. Ale objawy alergii mogą...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak