Łysienie plackowate jest związane z chorobą zapalną, która dotyka okolic mieszków włosowych. Choroba może rozpocząć się w każdym wieku, jednak najczęściej diagnozuje się ją u dzieci i młodzieży. Schorzenie powoduje nasilone wypadanie włosów na obszarach owłosionej skóry głowy, ale może dotyczyć także innych owłosionych partii ciała. Łysienie plackowate u dzieci nie wpływa na ogólny stan zdrowia, może jednak poważnie niekorzystnie oddziaływać na ich psychikę.

Reklama

Spis treści:

Przyczyny łysienia plackowatego u dzieci

Nie wiadomo dokładnie, jak dochodzi do powstawania łysienia plackowatego u dzieci. Wśród przyczyn wymienia się między innymi:

  • stres – na przykład rozpoczęcie nauki w szkole, przedszkolu, egzaminy, zmiana szkoły/klasy, problemy z nauczycielami, obciążenie nauką, wyobcowanie wśród kolegów, śmierć w rodzinie, kłopoty finansowe rodziny, wyjazd rodziców za granicę, inne choroby czy zabiegi operacyjne. Stany napięcia emocjonalnego mogą zaburzać wydzielanie neuropeptydów, które sprzyja zwiększeniu reaktywności układu immunologicznego i u dzieci predysponowanych mogą zapoczątkowywać nacieki wokół mieszków włosowych.
  • zaburzenia autoimmunologiczne – łysienie plackowate potrafi towarzyszyć innym chorobom autoimmunologicznym, np. chorobom tarczycy.
  • skłonności genetyczne – około 20 procent dzieci z łysieniem plackowatym ma przodków, u których pojawiały się podobne problemy.

Objawy łysienia plackowatego u dzieci

Głównym objawem łysienia plackowatego jest wypadanie włosów, które prowadzi do łysienia i tworzenia się na pozbawionej owłosienia skórze „placków”. W zależności od obszaru dotkniętego utratą włosów, wyróżnia się kilka typów łysienia plackowatego:

  • łysienie plackowate (alopecia areata) charakteryzuje się powstawaniem pojedynczych lub mnogich ognisk łysienia o owalnym lub okrągłym kształcie. „Łyse placki” występują najczęściej na potylicy i skroniach, a na ich obrzeżach widoczne są często ułamane włosy, tzw włosy wykrzyknikowe. Pozbawiona włosów skóra może być zaczerwieniona.
łysienie plackowate u dzieci alopecia areata
AliciaFdez/Adobe Stock

fot. AliciaFdez/Adobe Stock

Zobacz także
  • łysienie plackowate całkowite (alopecia totalis) przebiega całkowitą utratą owłosienia w obrębie skóry głowy, dotyczy to także rzęs i brwi
  • łysienie wężykowate (ophiasis) – utrata włosów postępuje od brzegów granicy owłosienia. W nasilonej postaci łysienia wężykowatego mogą pozostać jedynie kępki włosów na czubku głowy (tzw. lwia grzywa)
  • łysienie plackowate uogólnione jest najcięższą postacią łysienia plackowatego. Przebiega z całkowitą utratą włosów z głowy i innych okolic ciała.
  • Jak rozpoznać łysienie plackowate u dziecka?

    Chorobę zwykle rozpoznaje lekarz na podstawie objawów. Czasami konieczne jest jednak wykonanie badań, aby upewnić się, czy nasilone wypadanie włosów u dziecka nie jest spowodowane innymi chorobami niż łysienie plackowate (np. trichotillomania, grzybica skóry głowy, łysienie telogenowe).

    Łysienie plackowate u dzieci potwierdzić można badaniem histopatologicznych, które wykazuje zachowanie mieszków włosowych, a we wczesnej fazie choroby ich otoczenie naciekami z limfocytów – tzw. „rój pszczół”.

    Leczenie łysienia plackowatego u dzieci

    Do stymulacji porostu włosów u dzieci teoretycznie można stosować te same metody, które wykorzystuje się w leczeniu łysienia plackowatego u dorosłych. Praktycznie jednak nie wykorzystuje wszystkich dostępnych środków ze względu na niedojrzałość skóry i układu immunologicznego dziecka, a także ograniczoną zdolność współpracy małego pacjenta.

    Jak zatem leczy się łysienie plackowate u dzieci? W praktyce najczęściej stosuje się środki drażniące, wywołujące przekrwienie skóry. Rano – wcieranie preparatu z pilokarpiną, wieczorem – maści z cygnoliną.

    Gdy w skórze wyraźnie zaznaczą się mieszki włosowe, na ogół włączane jest miejscowe stosowanie preparatów z inhibitorami kalcyneuryny, które można stosować także na brwi i powieki. Domięśniowo podaje się także dzieciom powyżej 2. roku życia penicylinę prokainową i w razie potrzeby hydroksyzynę (na uspokojenie).

    Łysienie plakowate u starszych dzieci i młodzieży można leczyć z zastosowaniem fototerapii lub fotochemioterapii, czyli naświetlań. W leczeniu łysienia plackowatego u dzieci raczej nie stosuje się mezoterapii, która wiąże się z ostrzykiwaniem skóry głowy.

    Ważnym elementem terapii łysienia plackowatego u dzieci może być psychoterapia, zwłaszcza jeśli u podłoża choroby lekarz stwierdzi przyczyny psychologiczne.

    Czy łysienie plackowate u dzieci można wyleczyć?

    Rokowanie w przypadku łysienia plackowatego u dzieci jest gorsze, niż gdy chorobę rozpoznaje się je u osób dorosłych. Najgorsze jest w przypadku stwierdzenia łysienia wężykowatego, a także wtedy gdy wypadanie włosów towarzyszy innym chorobom atopowym, takim jak np. atopowe zapalenie skóry. Całkowite wyleczenie jest też mało prawdopodobne, gdy u dziecka stwierdzone zostanie łysienie całkowite i uogólnione.

    Gdy zastosowane leczenie nie przynosi rezultatów, warto rozważyć przygotowanie dla dziecka peruki.

      Źródło: dermatologia-praktyczna.pl

      Przeczytaj też:

      Reklama
      Reklama
      Reklama
      Reklama