Menu dla chorego
Nasze mamy mawiały, że aby szybciej wyzdrowieć, trzeba jeść. Prawda, ale tylko pod warunkiem, że je się zdrowe dania. Czyli jakie? Tutaj znajdziesz podpowiedzi.
- Malwina Małecka/"Twój Maluszek"
Zwykle malec przy katarze i gorączce od razu traci apetyt. Jego organizm wie, że ma zająć się walką z wirusami, a nie trawieniem. Dlatego dla smyka teraz najlepsze będą delikatne dania, które nie obciążą małego organizmu dodatkową pracą. Co więcej, są nawet produkty, dzięki którym maluszek ma szansę szybciej wyzdrowieć!
Podczas gorączki
Gdy dziecko ma wysoką gorączkę, zwykle odmawia jedzenia. Zdarza się, że nie chce też pić. Jednak o ile może nic nie jeść nawet cały dzień, to pić musi. I to dużo, bo inaczej się odwodni. Podawaj mu więc wodę, herbatki owocowe. Gdy gorączka spada, daj dziecku coś do jedzenia, ale w niewielkiej ilości. Na przykład kilka łyżek bulionu lub zupy jarzynowej, przetarte owoce, gotowane jarzyny, budyń, jogurt. Posiłki powinny być lekkostrawne, ale wartościowe.
Uwaga! Jeśli dziecko boli też gardło, wymiotuje, to oprócz picia możesz mu dawać tylko posiłki półpłynne, niekwaśne, by nie podrażniały gardła, np. jogurt, kisiel, zupę krem.
Przy antybiotyku
Niszczy bakterie chorobotwórcze, ale też te „dobre“, potrzebne układowi odpornościowemu. Lekarz na pewno zaleci maluszkowi któryś z preparatów probiotycznych. Oprócz niego dawaj malcowi fermentowane produkty mleczne: jogurt naturalny, kefir czy kaszkę z probiotykami.
Uwaga! Tuż po antybiotyku nie dawaj dziecku mleka. W jego obecności pH przewodu pokarmowego robi się zasadowe, a wtedy antybiotyk znacznie gorzej się wchłania.
Kiedy ma biegunkę
Dziecko powinno dużo pić. Najlepsze jest twoje mleko, woda, herbatka miętowa. Jeśli malec wymiotuje, dawaj mu napoje po łyżeczce, za to często. Nie proponuj soków, mleka. Gdy starsze dziecko zgłodnieje, daj mu zupę z marchwi. Potem do diety włącz kleik ryżowy, następnie gotowane jabłko, jagody.
Uwaga! Po biegunce przewód pokarmowy potrzebuje kilku dni, by się zregenerować. Malec powinien jeść dania lekkostrawne, najlepiej gotowane warzywa, jogurty, kefiry (zawarta w nich dobra flora bakteryjna leczy przewód pokarmowy), chude mięso, ryby.
Gdy cieknie z nosa
Niemowlę zwykle wtedy nie chce ssać piersi, bo katar nie pozwala mu swobodnie oddychać. Przystawiaj je jednak do piersi często, nawet jeśli za każdym razem wypije tylko kilka łyków. Twoje mleko to dla niego lekarstwo. Są w nim przeciwciała, które pomogą zwyciężyć chorobę. Jeśli nie karmisz piersią, podawaj mleko modyfikowane. Starszaka pilnuj, by dużo pił (wówczas katar będzie wodnisty, łatwiej oczyścisz malcowi nos, a z organizmu wypłuczą się wirusy). Najlepsze są: woda mineralna, herbatka owocowa, soki. Do jedzenia dawaj potrawy lekkostrawne, w formie płynnej albo półpłynnej: rosół, miksowane zupy, papki z jarzyn, jogurt, kisiel.
Uwaga! Dobre będzie też chude mięso, ale z kurczaka lub indyka, bo jest lżej strawne od wołowiny i cielęciny, albo gotowana ryba z jarzynami.