Ropiejące oczko to stosunkowo częsta przypadłość u niemowlaka i małego dziecka. Ropa w oku może pojawić się przy silnym katarze, po przeziębieniu albo w okresie pylenia. Czasami ropiejące oko wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej – dzieje się tak na przykład w przypadku noworodka, u którego zapalenie spojówek może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Reklama

Czy ropa w oku jest groźna? Kiedy trzeba iść z ropieniem oczu do okulisty? Na pytania odpowiada doświadczony pediatra, dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Spis treści:

Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny

Ropiejące oczy u małego dziecka najczęściej świadczą o zapaleniu spojówek. Jest to częsta dolegliwość u młodszych dzieci, które pocierają oczy niezbyt czystymi rękami, przenosząc drobnoustroje do oka z dróg oddechowych lub z najbliższego otoczenia – wyjaśnia ekspert. – Poza tym u dzieci zakażenie górnych dróg oddechowych, a także przewlekły katar łatwo przekształcają się w zapalenie spojówek.

​Przyczyny ropiejących oczu u dziecka:

Zobacz także
 • alergiczne zapalenie spojówek – najczęstsze alergeny, który wywołują alergiczne zapalenie spojówek, a w jego konsekwencji ropienie oczu, to roztocza kurzu domowego, pyłki roślin i sierść zwierząt. Ropienie oczu u dziecka poprzedzają objawy alergii (czytaj więcej o alergicznym zapaleniu spojówek u dzieci),
 • wirusowe zapalenie spojówek – zwykle spowodowane przez adenowirusy. U dziecka oprócz zaczerwienienia oczu występują inne objawy: ból głowy, gorączka, katar, kaszel. Zapalenie spojówek u dziecka może być też objawem zakażenia koronawirusem.
 • bakteryjne zapalenie spojówek – przy infekcji bakteryjnej dziecko może mieć powieki sklejone ropną wydzieliną. Bakterie mogą dostać się do oka dziecka np. po potarciu brudną rączką.
 • niedrożność kanalika łzowego – małe dzieci mają bardzo wąskie kanaliki łzowe, co może sprzyjać ich zatykaniu. Łzy, które powinny oczyszczać oko, nie znajdują wtedy naturalnego ujścia. U dziecka może pojawić się ropa w oku, która jest skutkiem rozwijającej się infekcji, niemowlę może mieć też sklejone powieki. .
 • podrażnienie oka – np. wskutek dostania się do oka ciała obcego. Ropiejące oczy u noworodka mogą być spowodowane podrażnieniem oczu po wykonaniu zabiegu Credego.

Pamiętaj! Wirusowe zapalenie spojówek bywa bardzo zakaźne, może prowadzić do epidemii zapalenia spojówek, dlatego szczególnie należy dbać o higienę (przemywać oczy solą fizjologiczną, nie dotykać ich i często myć ręce). W leczeniu stosuje się przepisany przez okulistę lek w żelu. Bakteryjne zapalenie spojówek wywołane jest najczęściej przez paciorkowce, gronkowce, Haemophilus influenzae i bakterie Gram-ujemne. Leczone jest najczęściej kroplami z antybiotykami.

Objawy towarzyszące zapaleniu spojówek:

 • łzawienie oczu
 • światłowstręt
 • swędzenie oczu
 • pieczenie oczu
 • ropa w kącikach oczu
 • sklejenie powiek ropną wydzieliną
 • zaczerwienienie oczu
 • przekrwienie spojówek

Ropiejące oczy u dziecka przy katarze

Przy przeziębieniu dzieciom często ropieją oczy. Zdarza się to przy infekcjach górnych dróg oddechowych, zwłaszcza przy katarze. Wynika to z budowy kanałów nosowo-łzowych, które u dzieci są szerokie i krótkie. Sprzyja to przedostawaniu się bakterii do oczu, ale chorobotwórcze drobnoustroje mogą do nich dostać się także podczas kichania, kaszlu czy pocierania oczu rekami przez dziecko.

Gdy dziecko ma bardzo nasilony gęsty katar, kanały łzowe mogą ulec obrzękowi, który utrudnia odpływ wydzieliny z oka. To z kolei sprzyja namnażaniu się bakterii i ropieniu oczu u dziecka.

Co na ropiejące oczy u dziecka?

Zanim zaczniesz wykonywać jakiekolwiek zabiegi przy oczach dziecka, dokładnie umyj ręce. To ważne, aby nie przenosić drobnoustrojów z własnych rąk do oczu dziecka.

Czym przemywać ropiejące oczy dziecka?

Jeśli ropa w oku u niemowlaka lub starszego dziecka pojawiła się jednorazowo, wystarczy przemyć oczy przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną w ampułkach (do kupienia w aptece bez recepty). Gdy czyścisz oczy niemowlęcia z ropy, pamiętaj, aby zawsze robić to osobnymi wacikami (do każdego oka używać jeden i następnie go wyrzucić).

Zawsze czyść oczy maluszka od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Nieprawidłowa pielęgnacja to najczęstsza przyczyna ropy w oku, dlatego nigdy nie odstępuj od tych zasad przemywania oczu dziecku.

W niektórych przypadkach przemywanie oczu dziecka solą fizjologiczną lub przegotowana wodą nie przynosi rezultatu. Niezbędne mogą okazać się antybakteryjne krople do oczu. Leki te są jednak dostępne wyłącznie na receptę, dlatego wizyta u pediatry może okazać się konieczna.

Jeśli noworodek ma niedrożność kanalików łzowych, lekarz zapisuje krople i zaleca delikatne oczyszczanie oczu z gromadzącej się ropy. Takie postępowanie kontynuuje się mniej więcej przez 4 miesiące, czekając aż dziecko nieco urośnie. Po tym czasie dziecko poddaje się krótkiemu zabiegowi udrażniania kanalików łzowych, który przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, a dziecko zaraz po zabiegu może wrócić do domu.

Ropiejące oczy u dziecka – kiedy do okulisty?

Ropiejące oczy u noworodka zawsze wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. U starszego niemowlęcia warto skontaktować się z lekarzem, jeśli ropa w oku utrzymuje się 3-4 dni lub dziecko ma ponownie ropiejące oczko.

W przypadku starszego niemowlęcia lub dziecka trzeba skontaktować się z okulistą, gdy ropa utrzymuje się w oku dłużej, a dolegliwości się nasilają: powieki są opuchnięte lub zaczerwienione. Tak objaw może wskazywać na rozszerzanie się stanu zapalnego wokół oka, wtedy potrzebne jest leczenie antybiotykami – tłumaczy dr Grzesiowski. – Jeśli, oprócz ropy w oku, gałki oczne są mocno przekrwione, także trzeba iść z dzieckiem do okulisty, który przepisze dodatkowo krople ze środkiem przeciwzapalnym.

Niepokojące objawy towarzyszące ropieniu oczu u dziecka, które wymagają pilnej wizyty u lekarza:

 • silne zaczerwienienie jednego lub obu oczu
 • ból oka, zaburzenia widzenia
 • przedłużanie się infekcji
 • ponowne pojawienie się ropy w oku.

Nieleczone zapalenie spojówek może prowadzić do bliznowacenia rogówki i problemów z widzeniem.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama