Objawy uczulenia u niemowlęcia łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, jak kolka czy ulewanie. Jak zatem to odróżnić? Oto częste wątpliwości mam.

Reklama

Jesteśmy z mężem alergikami. Czy dziecko może mieć uczulenie?

Alergię zwykle się dziedziczy. Jeśli nie ma jej nikt w bliskiej rodzinie, ryzyko, że malec będzie uczuleniowcem, wynosi 20%. Kiedy jedno z rodziców jest alergikiem, wzrasta do 40– 60%, a gdy oboje jesteście alergikami – do 70%. Jeśli zaś oboje macie tę samą chorobę, np. atopowe zapalenie skóry czy astmę – ryzyko alergii u dziecka wynosi aż 90%!

Co robić, by alergia się nie rozwinęła?

Najważniejsze: nie sięgaj po papierosy i nie pozwalaj, by ktoś je palił przy dziecku. Karm piersią, a potem powoli rozszerzaj malcowi dietę. W pierwszym roku nie podawaj mu produktów najbardziej uczulających: krowiego mleka, cytrusów, truskawek, czekolady, orzechów. Warto wzbogacić swoją dietę o probiotyki, czyli bakterie kwasu mlekowego. Badania naukowe potwierdzają, że ich przyjmowanie podczas karmienia piersią (lub podawanie ich niemowlęciu) może zmniejszyć ryzyko alergii u smyka. Warto na ten temat porozmawiać z lekarzem. Szczególnie, jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że uczulenie jednak się rozwinie.

Sprawdź: Jak rozszerzać dietę alergika

Czy mogę pić mleko, gdy karmię piersią?

Tak, jeśli lekarz nie stwierdził u malca alergii. Największym bogactwem mleka i jego przetworów jest wapń, który bardzo trudno znaleźć w produktach niemlecznych. Dlatego jeżeli nie jest to konieczne, nie stosuj diety bezmlecznej. Nie przesadzaj jednak z ilością nabiału: szklanka kakao, jogurt, 2–3 plasterki żółtego sera – to wystarczy. Nie musisz do tego wypijać pięciu bawarek. To nieprawda, że twój pokarm „robi się” z mleka. Za duża ilość nabiału może wręcz zaszkodzić i spowodować objawy nietolerancji lub alergii pokarmowej.

Zobacz także

Kiedy krostki oznaczają uczulenie?

Skóra niemowlęcia różni się od skóry dorosłego. Może jej zaszkodzić coś, co dla ciebie jest dobre, jak zapachowe mydło czy kosmetyk. A zaczerwienienia, grudki, krostki – to wcale nie musi być alergia, tylko np. trądzik czy potówki. Jeśli nie jesteś pewna, pomoże ci to ocenić pediatra.

Zobacz też: Co na potówki?

Jakie inne objawy, oprócz skórnych, są oznaką uczulenia?

Pierwszym sygnałem u niemowlęcia, że to może być alergia, są zwykle kłopoty trawienne: obfite ulewania, wymioty, bóle brzuszka, biegunki. Dziecko niewiele je, płacze w czasie posiłku lub po nim. Jednak alergię może rozpoznać tylko lekarz.

Zobacz: Kolka, biegunka, zaparcia u niemowlaka - jak sobie z nimi radzić?

Jak wybrać mieszankę dla alergika?

Najlepiej alergika karmić piersią. Jeśli to się nie uda, porozmawiaj z pediatrą. On zaleci rodzaj mieszanki. Jeśli potwierdzi alergię, doradzi którąś z mieszanek leczniczych. Kupuje się je na receptę.

Czym pielęgnować skórę z atopowym zapaleniem?

Do mycia i kąpieli używaj dermokosmetyków, tzw. emolientów. Kupisz je w aptece. W odróżnieniu od zwykłego mydła, nie wysuszają skóry, tylko ją nawilżają i lekko natłuszczają. To ważne, bo sucha skóra jest bardziej narażona na podrażnienia. Kosmetyki powinny być bezbarwne i bezzapachowe. Zwróć uwagę, czy można ich używać w 1. roku życia.

Jak poznać, jak wykryć alergię u dziecka?

1. Objawy. Zwykle są to: problemy żołądkowe, zmiany skórne, a także drażliwość (maluch dużo płacze, jest nerwowy). Powinny się one cofnąć 10–14 dni po usunięciu z diety uczulającego pokarmu.
2. Badania. Jeśli objawy są niejednoznaczne, lekarz może zlecić wykonanie testów z krwi. Zwykle sprawdza poziom IgE (immunoglobuliny typu E).
3. Interpretacja. Każde badanie musi ocenić alergolog. Nie zawsze bowiem ujemne wyniki oznaczają, że maluszek na pewno nie ma uczulenia.

Reklama

Zobacz koniecznie: Kalendarz pylenia 2014!

Jak leczyć AZS i łagodzić swędzenie skóry:

Reklama
Reklama
Reklama