Jak oklepywać dziecko: prawidłowe oklepywanie przy kaszlu, po inhalacji [INSTRUKCJA]
Jak oklepywać niemowlę i starsze dziecko, by mieć pewność, że to bezpieczny sposób na katar i kaszel? Co prawda samo oklepywanie nie zlikwiduje wirusów czy bakterii, ale za to bardzo ułatwi pozbycie się zalegającej w oskrzelach wydzieliny, a tym samym utrudni rozwój infekcji. Dlatego sprawdź, jak prawidłowo oklepuje się dziecko i jak długo musisz to robić.
Jak oklepywać dziecko, by przynieść maluchowi ulgę? Okazuje się, że to naprawdę skuteczny sposób przy kaszlu. Niemowlęta i małe dzieci mają trudności z odkrztuszaniem, gdyż odruch ten jest u nich słabo rozwinięty, a mięśnie klatki piersiowej i przepony nie są wystarczająco sprawne. Zalegająca w oskrzelach wydzielina może przyczyniać się do rozwoju bakterii i wirusów, sprzyjając powstawaniu zapalenia oskrzeli i płuc. Dlatego skuteczne pozbywanie się jej jest tak ważne, a oklepywanie dziecka może w tym pomóc. Wykonuje się je bez wcześniejszego podawania syropów na kaszel lub po ich podaniu – połączenie podawania syropu i oklepywania jest skuteczniejsze, gdyż farmaceutyk rozrzedza wydzielinę, a oklepywanie pomaga dziecku się jej pozbyć.
Spis treści:
- Jak prawidłowo oklepywać dziecko
- Oklepywanie niemowląt przy kaszlu
- Jak długo i często oklepywać dziecko
Jak prawidłowo oklepywać dziecko
Oklepywanie dziecka ułatwia odrywanie się wydzieliny od ścian oskrzeli, co prowokuje malucha do kaszlu. Wykonuje się je w różnych pozycjach dziecka: na siedząco i na leżąco (na brzuszku i na plecach, można także oklepywać malucha w pozycji leżenia bokiem). Dzięki temu wydzielina z różnych zakamarków oskrzeli ma szansę spłynąć i zostać odkrztuszona.
Jak oklepywać dziecko? Oklepywanie wykonuje się dłońmi złożonymi w łódeczki. Chodzi o to, by nie „obijać’’ dziecka pełną dłonią, ale żeby na jego ciało zadziałała poduszka powietrzna powstająca między złożoną w łódkę dłonią a skórą malucha – jest to przyjemniejsze i łagodniejsze. Zabieg trzeba wykonać z wyczuciem – ani zbyt mocno, ani za słabo. Do oklepywania dziecka nie trzeba rozbierać, może pozostać w bluzce czy piżamce. Podczas oklepywania omija się kręgosłup oraz okolice nerek; dłonie osoby oklepującej powinny mieć kontakt z klatką piersiową dziecka, czyli tam, gdzie znajdują się żebra.
Dolną i środkową część klatki piersiowej po jej przedniej i tylnej stronie najlepiej oklepywać w pozycji leżącej dziecka (na brzuchu i na plecach). Idealnie jest wtedy, gdy maluch leży z głową skierowaną nieco głową w dół. Zabieg zaczyna się od dolnej części klatki piersiowej, czyli mniej więcej w połowie tułowia, a następnie oklepywanie postępuje w górę klatki, mniej więcej na wysokość mostka. W pozycji siedzącej dziecka można oklepać górną część klatki piersiowej po jej przedniej i tylnej stronie.
Po każdych 6-8 uderzeniach warto zrobić krótką przerwę (kilka sekund). Mniejsze dzieci oklepuje się jedną ręką, większe można oklepywać obiema dłońmi. Oklepywanie przerywa się na czas, gdy dziecko odkrztusza, czyli wtedy, gdy zaczyna kaszleć.
Oklepywanie niemowląt przy kaszlu
Jak oklepywać malutkie dziecko? Należy używać jednej dłoni złożonej w łódeczkę. Maluszka można położyć sobie na nogach, ustawiając go tak, aby spoczywał głową lekko do dołu. W przypadku tak małego dziecka wystarczy oklepywanie w pozycji leżenia na brzuchu – oklepuje się plecy dziecka. Do zabiegu niemowlę powinno mieć na sobie nie więcej niż jedną warstwę ubrań, np. tylko body.
Oklepywanie niemowlęcia zaczyna się od środkowej części plecków, nieco z boku – chodzi o to, aby ominąć kręgosłup i nie uderzać poniżej linii dolnych żeber. Wykonuje się 3-4 uderzenia i robi przerwę. Kontynuując oklepywanie, należy przemieszczać dłoń w górę tułowia. Oklepywanie robi się po obu stronach kręgosłupa i kończy na górnej części łopatek maluszka.
Jak długo i często oklepywać dziecko
Jak długo należy oklepywać dziecko? Oklepywanie dziecka powinno trwać kilka minut za każdym razem. W ten czas wlicza się oczywiście przerwy między seriami uderzeń. Oklepywanie może wywołać nie tylko kaszel, ale i wymioty. Zwykle jest to jeden epizod i nie ma się czym martwić – to także sposób dziecka na pozbycie się śluzu.
Ile razy dziennie powinno się oklepywać dziecko, by przyniosło to jak najlepsze efekty? Najlepiej, gdy będziemy powtarzać je 3-4 razy dziennie, a w przypadku starszych dzieci można to robić nawet pięć razy dziennie. Pierwszy zabieg warto wykonać wkrótce po obudzeniu się dziecka, bo po nocy w jego oskrzelach zalega sporo wydzieliny.
Jeśli dziecku podaje się syropy na kaszel, oklepywanie można zacząć już po kilkunastu minutach od podania – po tym czasie zaczynają działać. Najważniejsze jest, aby oklepać malucha w ciągu pół godziny od ostatniej dawki leku.
Oklepywanie można stosować także po inhalacjach na kaszel. Podobnie jak syropy, powodują one rozrzedzenie śluzu, więc oklepywanie wykonane po inhalacji ma szansę skutecznie pomóc dziecku wykrztusić zalegający śluz.
Sprawdź także: