
Szczekający kaszel u dziecka to bardzo charakterystyczny objaw. Brzmi podobnie do szczekania psa – stąd jego potoczna nazwa. Fachowo przez lekarzy określany jest kaszlem krtaniowym.
Szczekający kaszel często pojawia się w nocy i nie przynosi ulgi, a wręcz przeciwnie – męczy dziecko. Poza charakterystycznym dźwiękiem w trakcie kaszlu krtaniowego mogą pojawić się świsty i duszność. Szczekający kaszel u dziecka najczęściej jest objawem jednej z trzech chorób. Każda z nich wymaga leczenia.
Spis treści:
- Szczekający kaszel u dziecka – przyczyny
- Leczenie kaszlu krtaniowego u dziecka
- Szczekający kaszel u dziecka – domowe sposoby
Przyczyny szczekającego kaszlu u dziecka
Kaszel krtaniowy (szczekający) najczęściej pojawia się u dzieci wskutek trzech schorzeń:
- refluksu żołądkowo-przełykowego,
- podgłośniowego zapalenia krtani,
- wrodzonej choroby dróg oddechowych.
Zapalenie krtani można podejrzewać, gdy oprócz szczekającego kaszlu u dziecka wystąpią następujące objawy:
- złe samopoczucie,
- gorączka,
- trudności przy mówieniu,
- trudności przy połykaniu,
- chrypka.
Leczenie kaszlu krtaniowego u dziecka
Jeśli dziecko ma atak szczekającego kaszlu i duszność, jak najszybciej dzwoń po karetkę. Gdy czekasz w domu na przyjazd pogotowia, wpuść zimne powietrze, lub wyjdź z dzieckiem (ubranym stosownie do pogody) na balkon. Nie należy bać się mrozu za oknem, trzeba tylko opatulić dziecko. Chłodne powietrze łagodzi kaszel krtaniowy. Jeśli na dworze jest zbyt ciepło, stań z dzieckiem przy otwartych drzwiach lodówki lub zamrażarki.
Lekarz zaleci odpowiednie leki – w zależności od przyczyny zapalenia krtani i szczekającego kaszlu. Mogą to być:
- środki łagodzące kaszel krtaniowy u dziecka,
- leki przeciwzapalne i ograniczające duszność (zwykle sterydowe),
- antybiotyki.
W przypadku ropnego zapalenia krtani może być konieczne leczenie dziecka w szpitalu.
Jeśli szczekający kaszel u dziecka jest wywołany obecnością ciała obcego w drogach oddechowych, trzeba je usunąć. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie tracheotomii (gdy ciało obce uniemożliwia wysycenie krwi tlenem). Tracheotomia polega na nacięciu tchawicy i wprowadzeniu do niej rurki, przez którą powietrze dotrze do płuc dziecka z pominięciem zatkanego odcinka.
W przypadku, gdy kaszel krtaniowy u dziecka wywołany jest refluksem żołądkowo-przełykowym, konieczne będzie potwierdzenie diagnozy badaniami i podjęcie leczenia przyczyny kaszlu (cofania się treści żołądka do przełyku).
Kaszel szczekający u dziecka – domowe sposoby
Pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić, aby ulżyć dziecku, jest zapewnienie chłodnego lub wręcz zimnego powietrza do oddychania. Gdy atak minie i dziecko może swobodnie oddychać, na szczekający kaszel można stosować również inhalacje z soli fizjologicznej, najlepiej zimnej, schłodzonej w lodówce. Najlepszy do tego celu będzie nebulizator, który skutecznie zamieni płyn w parę wodną. Dobrym pomysłem jest też podawanie syropu (po konsultacji z lekarzem), np. syrop prawoślazowy pomaga zwiększyć przepływ powietrza przez drogi oddechowe.
Zobacz także:

Choroba dotyczy głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Wystarczy, że maluch bawi się z dzieckiem chorym na anginę, aby bakterie lub wirusy zaatakowały także jego. Zobacz, jak się przed tym ustrzec! Spis treści: Angina u dziecka - charakterystyka choroby Angina u dziecka - objawy Angina u dziecka - przyczyny Angina u dziecka - diagnoza Angina u dziecka - leczenie Angina u dziecka - domowe sposoby leczenia Angina u dziecka - powikłania Angina u dziecka - przeciwdziałanie Angina u dziecka - charakterystyka choroby Angina to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Przybiera postać ostrego stanu zapalnego migdałków podniebiennych i gardła. Najczęściej wywołują ją bakterie, ale zdarza się też angina wirusowa. Dzieci z reguły chorują na nią jesienią i zimą oraz wczesną wiosną. Częściej dotyczy to przedszkolaków, dwulatkom i młodszym maluchom zdarza się rzadko. Okres wylęgania się choroby w najczęściej spotykanej anginie bakteryjnej paciorkowcowej wynosi 2-5 dni. Angina u dziecka - objawy Objawy anginy zależą od wywołującego ją drobnoustroju. Zwykle małe dziecko nagle zaczyna wymiotować lub ma odruchy wymiotne, pokłada się, traci apetyt. Zaczyna skarżyć się na ból gardła przy połykaniu (z wyniku obrzęku, powiększenia i przekrwienia migdałków), który może promieniować do uszu, ma chrypkę. Inne objawy to: wysoka gorączka (nawet 39-40°C), uczucie suchości i drapanie w gardle - z tego powodu dziecko zaczyna chrząkać i pokasływać, żywoczerwona błona śluzowa gardła, powiększone, przekrwione migdałki podniebienne z widocznymi na nich białymi nalotami, obrzmiałe i bolesne podżuchwowe węzły chłonne - zauważysz je, przesuwając palcami po bokach szyi i pod brodą dziecka. U starszych dzieci występuje także kaszel przy anginie , a temperatura ciała jest prawidłowa i nie ma gorączki....

Chrypka u dziecka powstaje wskutek złego działania fałdów głosowych oraz zaburzonego przepływu powietrza przez szparę głośni. W wyniku tego zmienia się barwa głosu oraz jego nasilenie. Leczenie chrypy u dziecka polega na łagodzeniu jej objawów oraz na zlikwidowaniu jej przyczyny. A tych może być całkiem sporo. Spis treści: Przyczyny chrypki u dziecka Leczenie chrypy u dziecka Domowe sposoby na chrypkę u dziecka Przyczyny chrypki u dziecka Chrypa u dziecka może być objawem mającym różne przyczyny. Należą do nich: głośny, długotrwały płacz, krzyk zwłaszcza podczas wysiłku, które prowadzą do nadwerężenia strun głosowych , infekcja górnych dróg oddechowych, zapalenie krtani, męczący, suchy kaszel , alergia lub astma oskrzelowa , refluks żołądkowo-przełykowy , duże zanieczyszczenie powietrza lub bierne palenie, chrząkanie psychogenne, zmiany w obrębie fałdów głosowych, wrodzone wady w budowie krtani, naczyniaki, guzki, uszkodzenie krtani w wyniku intubacji lub operacji tarczycy, guzy uciskające nerw krtaniowy wsteczny, co skutkuje nieprawidłową emisją głosu. Najczęstszą przyczyną chrypki u dziecka jest nadwerężenie głosu lub infekcja, a więc stan przejściowy. Leczenie chrypki u dziecka Gdy chrypka u dziecka pojawia się wraz z objawami infekcji (katarem, kaszlem, gorączką), najprawdopodobniej ustąpi samoistnie wraz z samą infekcją. O konieczności skonsultowania się z lekarzem decyduje nasilenie infekcji i gorączki. Wizyty u lekarza wymaga chrypka, która pojawia się nagle, zwłaszcza w nocy, a towarzyszy jej świszczący oddech. Objawy te mogą świadczyć o podgłośniowym zapaleniu krtani . W przypadku dużych duszności trzeba dziecku zrobić inhalacje z adrenaliny , a w przypadku łagodniejszego przebiegu tej choroby wirusowej podaje się glikokortykosteroidy (w zastrzyku, doustnie lub za...

Zapalenie krtani u dziecka objawia się trudnościami w oddychaniu oraz męczącym „szczekającym” kaszlem. Jeśli zauważysz te objawy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. W leczeniu zapalenia krtani u dziecka liczy się często błyskawiczne i rozważne postępowanie, dlatego ważne jest, żebyś umiała szybko zareagować. Spis treści: Zapalenie krtani u dziecka - objawy Zapalenie krtani u niemowlaka Jak pomóc dziecku, które ma duszności? Zapalenie krtani - jakie leki, kiedy antybiotyk? Podgłośniowe zapalenie krtani - krup wirusowy Domowe sposoby na zapalenie krtani Zapalenie krtani u dziecka - objawy Objawy zapalenia krtani najczęściej pojawiają się wieczorem lub w nocy. Każdy przypadek zapalenia krtani u małego dziecka wymaga konsultacji z lekarzem. Niepokojące symptomy, które wymagają pilnego leczenia, to: trudność przy wciąganiu powietrza (duszność wdechowa, świst) metaliczny „szczekający” kaszel (objaw, który potwierdza stan zapalny krtani) wydawanie charakterystycznego „piejącego” dźwięku przy nabieraniu powietrza Gdy zauważysz wyżej opisane objawy, wzywaj pogotowie lub wieź dziecko do szpitala! Jeśli maluch tylko suchy kaszel, a poza tym czuje się dobrze i oddycha swobodnie, umów się na konsultację u pediatry. Zapalenie krtani u niemowlaka Jeśli rozpoznajesz objawy potencjalnego zapalenia krtani u niemowlęcia, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem bądź zabierz dziecko do szpitala. Z racji na słabo wykształcone drogi oddechowe, choroba ta jest szczególnie niebezpieczna u niemowląt i małych dzieci do lat 2. Małe dzieci i niemowlęta mają inaczej zbudowane drogi oddechowe niż dorośli – są wąskie, więc rozwijający się w nich stan zapalny może spowodować szybko narastającą duszność. Jak pomóc dziecku, które...