szczekający kaszel u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Szczekający kaszel u dziecka – jak rozpoznać kaszel krtaniowy i jak go leczyć?

Szczekający kaszel u dziecka, zwany też kaszlem krtaniowym, może uniemożliwić oddychanie. Nie można go lekceważyć, tylko trzeba pilnie skontaktować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie. A w przypadku duszności, dzwonić po pogotowie i czekać z dzieckiem przy otwartym oknie (w chłodzie).

Szczekający kaszel u dziecka to bardzo charakterystyczny objaw. Brzmi podobnie do szczekania psa – stąd jego potoczna nazwa. Fachowo przez lekarzy określany jest kaszlem krtaniowym.

Szczekający kaszel często pojawia się w nocy i nie przynosi ulgi, a wręcz przeciwnie – męczy dziecko. Poza charakterystycznym dźwiękiem w trakcie kaszlu krtaniowego mogą pojawić się świsty i duszność. Szczekający kaszel u dziecka najczęściej jest objawem jednej z trzech chorób. Każda z nich wymaga leczenia.

Spis treści:

Domowe sposoby na przeziębienie - film

Przyczyny szczekającego kaszlu u dziecka

Kaszel krtaniowy (szczekający) najczęściej pojawia się u dzieci wskutek trzech schorzeń:

 • refluksu żołądkowo-przełykowego,
 • podgłośniowego zapalenia krtani,
 • wrodzonej choroby dróg oddechowych.


Zapalenie krtani można podejrzewać, gdy oprócz szczekającego kaszlu u dziecka wystąpią następujące objawy:

 • złe samopoczucie,
 • gorączka,
 • trudności przy mówieniu,
 • trudności przy połykaniu,
 • chrypka.
Szczekający kaszel u dziecka może pojawić się także, gdy w drogach oddechowych utknie ciało obce. Jeżeli masz pewność, że do tego doszło, wykorzystaj techniki stosowane przy zakrztuszeniu u dziecka. Jeśli nie pomogą, ale dziecko kaszle, jest szansa, że wyrzuci z dróg oddechowych blokadę. Jeśli to nie następuje, a dziecko ma problemy z oddychaniem (z trudem łapie powietrze, sinieją mu usta), natychmiast wezwij pomoc.

Leczenie kaszlu krtaniowego u dziecka

Jeśli dziecko ma atak szczekającego kaszlu i duszność, jak najszybciej dzwoń po karetkę. Gdy czekasz w domu na przyjazd pogotowia, wpuść zimne powietrze, lub wyjdź z dzieckiem (ubranym stosownie do pogody) na balkon. Nie należy bać się mrozu za oknem, trzeba tylko opatulić dziecko. Chłodne powietrze łagodzi kaszel krtaniowy. Jeśli na dworze jest zbyt ciepło, stań z dzieckiem przy otwartych drzwiach lodówki lub zamrażarki. 

Lekarz zaleci odpowiednie leki – w zależności od przyczyny zapalenia krtani i szczekającego kaszlu. Mogą to być:

 • środki łagodzące kaszel krtaniowy u dziecka,
 • leki przeciwzapalne i ograniczające duszność (zwykle sterydowe),
 • antybiotyki.
   

W przypadku ropnego zapalenia krtani może być konieczne leczenie dziecka w szpitalu.

Jeśli szczekający kaszel u dziecka jest wywołany obecnością ciała obcego w drogach oddechowych, trzeba je usunąć. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie tracheotomii (gdy ciało obce uniemożliwia wysycenie krwi tlenem). Tracheotomia polega na nacięciu tchawicy i wprowadzeniu do niej rurki, przez którą powietrze dotrze do płuc dziecka z pominięciem zatkanego odcinka.

W przypadku, gdy kaszel krtaniowy u dziecka wywołany jest refluksem żołądkowo-przełykowym, konieczne będzie potwierdzenie diagnozy badaniami i podjęcie leczenia przyczyny kaszlu (cofania się treści żołądka do przełyku).

Kaszel szczekający u dziecka – domowe sposoby

Pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić, aby ulżyć dziecku, jest zapewnienie chłodnego lub wręcz zimnego powietrza do oddychania. Gdy atak minie i dziecko może swobodnie oddychać, na szczekający kaszel można stosować również inhalacje z soli fizjologicznej, najlepiej zimnej, schłodzonej w lodówce. Najlepszy do tego celu będzie nebulizator, który skutecznie zamieni płyn w parę wodną. Dobrym pomysłem jest też podawanie syropu (po konsultacji z lekarzem), np. syrop prawoślazowy pomaga zwiększyć przepływ powietrza przez drogi oddechowe.

Uwaga! Domowe sposoby na szczekający kaszel mogą pomóc łagodzić kaszel, ale nie wyleczą podgłośniowego zapalenia krtani ani ropnego zapalenia krtani. Będą za to skutecznie uzupełniać niezbędne leczenie farmakologiczne.

Zobacz także:

Angina u dziecka
AdobeStock
Zdrowie
Angina u dziecka - objawy, przyczyny, sposoby leczenia [FOTO]
Silny ból gardła i gorączka to jedne z najbardziej charakterystycznych objawów anginy. Choroba często atakuje latem - opisujemy, jak ją rozpoznać i jak ją leczyć.

Choroba dotyczy głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Wystarczy, że maluch bawi się z dzieckiem chorym na anginę, aby bakterie lub wirusy zaatakowały także jego. Zobacz, jak się przed tym ustrzec! Spis treści: Angina u dziecka - charakterystyka choroby Angina u dziecka - objawy Angina u dziecka - przyczyny Angina u dziecka - diagnoza Angina u dziecka - leczenie Angina u dziecka - domowe sposoby leczenia Angina u dziecka - powikłania Angina u dziecka - przeciwdziałanie Angina u dziecka - charakterystyka choroby Angina to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Przybiera postać ostrego stanu zapalnego migdałków podniebiennych i gardła. Najczęściej wywołują ją bakterie, ale zdarza się też angina wirusowa. Dzieci z reguły chorują na nią jesienią i zimą oraz wczesną wiosną. Częściej dotyczy to przedszkolaków, dwulatkom i młodszym maluchom zdarza się rzadko. Okres wylęgania się choroby w najczęściej spotykanej anginie bakteryjnej paciorkowcowej wynosi 2-5 dni. Angina u dziecka - objawy Objawy anginy zależą od wywołującego ją drobnoustroju. Zwykle małe dziecko nagle zaczyna wymiotować lub ma odruchy wymiotne, pokłada się, traci apetyt. Zaczyna skarżyć się na ból gardła przy połykaniu (z wyniku obrzęku, powiększenia i przekrwienia migdałków), który może promieniować do uszu, ma chrypkę. Inne objawy to: wysoka gorączka (nawet 39-40°C), uczucie suchości i drapanie w gardle - z tego powodu dziecko zaczyna chrząkać i pokasływać, żywoczerwona błona śluzowa gardła, powiększone, przekrwione migdałki podniebienne z widocznymi na nich białymi nalotami, obrzmiałe i bolesne podżuchwowe węzły chłonne - zauważysz je, przesuwając palcami po bokach szyi i pod brodą dziecka. U starszych dzieci występuje także kaszel przy anginie , a temperatura ciała jest prawidłowa i nie ma gorączki....

chrypka u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Chrypka u dziecka – skąd się bierze i co z tym zrobić
Chrypka u dziecka jest objawem choroby, a nie chorobą. Dlatego tak ważne jest, aby ustalić jej przyczynę i ją zlikwidować. Najczęściej chrypa u dziecka pojawia się podczas infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia gardła lub krtani.

Chrypka u dziecka powstaje wskutek złego działania fałdów głosowych oraz zaburzonego przepływu powietrza przez szparę głośni. W wyniku tego zmienia się barwa głosu oraz jego nasilenie. Leczenie chrypy u dziecka polega na łagodzeniu jej objawów oraz na zlikwidowaniu jej przyczyny. A tych może być całkiem sporo. Spis treści: Przyczyny chrypki u dziecka Leczenie chrypy u dziecka Domowe sposoby na chrypkę u dziecka Przyczyny chrypki u dziecka Chrypa u dziecka może być objawem mającym różne przyczyny. Należą do nich: głośny, długotrwały płacz, krzyk zwłaszcza podczas wysiłku, które prowadzą do nadwerężenia strun głosowych , infekcja górnych dróg oddechowych, zapalenie krtani, męczący, suchy kaszel , alergia lub astma oskrzelowa , refluks żołądkowo-przełykowy , duże zanieczyszczenie powietrza lub bierne palenie, chrząkanie psychogenne, zmiany w obrębie fałdów głosowych, wrodzone wady w budowie krtani, naczyniaki, guzki, uszkodzenie krtani w wyniku intubacji lub operacji tarczycy, guzy uciskające nerw krtaniowy wsteczny, co skutkuje nieprawidłową emisją głosu. Najczęstszą przyczyną chrypki u dziecka jest nadwerężenie głosu lub infekcja, a więc stan przejściowy. Leczenie chrypki u dziecka Gdy chrypka u dziecka pojawia się wraz z objawami infekcji (katarem, kaszlem, gorączką), najprawdopodobniej ustąpi samoistnie wraz z samą infekcją. O konieczności skonsultowania się z lekarzem decyduje nasilenie infekcji i gorączki. Wizyty u lekarza wymaga chrypka, która pojawia się nagle, zwłaszcza w nocy, a towarzyszy jej świszczący oddech. Objawy te mogą świadczyć o podgłośniowym zapaleniu krtani . W przypadku dużych duszności trzeba dziecku zrobić inhalacje z adrenaliny , a w przypadku łagodniejszego przebiegu tej choroby wirusowej podaje się glikokortykosteroidy (w zastrzyku, doustnie lub za...

Zapalenie krtani u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Zapalenie krtani u dziecka - objawy, ile trwa, leczenie
Zapalenie krtani może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci, które mają jeszcze wąskie drogi oddechowe. Dziecko męczą duszności lub suchy, bolesny „szczekający" kaszel, czyli charakterystyczne objawy zapalenia krtani.

Zapalenie krtani u dziecka objawia się trudnościami w oddychaniu oraz męczącym „szczekającym” kaszlem. Jeśli zauważysz te objawy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. W leczeniu zapalenia krtani u dziecka liczy się często błyskawiczne i rozważne postępowanie, dlatego ważne jest, żebyś umiała szybko zareagować.  Spis treści: Zapalenie krtani u dziecka - objawy Zapalenie krtani u niemowlaka Jak pomóc dziecku, które ma duszności? Zapalenie krtani - jakie leki, kiedy antybiotyk? Podgłośniowe zapalenie krtani - krup wirusowy Domowe sposoby na zapalenie krtani Zapalenie krtani u dziecka - objawy Objawy zapalenia krtani najczęściej pojawiają się wieczorem lub w nocy. Każdy przypadek zapalenia krtani u małego dziecka wymaga konsultacji z lekarzem. Niepokojące symptomy, które wymagają pilnego leczenia, to:  trudność przy wciąganiu powietrza (duszność wdechowa, świst)  metaliczny „szczekający” kaszel (objaw, który potwierdza stan zapalny krtani) wydawanie charakterystycznego „piejącego” dźwięku przy nabieraniu powietrza  Gdy zauważysz  wyżej opisane objawy, wzywaj pogotowie lub wieź dziecko do szpitala! Jeśli maluch tylko suchy kaszel, a poza tym czuje się dobrze i oddycha swobodnie, umów się na konsultację u pediatry. Zapalenie krtani u niemowlaka Jeśli rozpoznajesz objawy potencjalnego zapalenia krtani u niemowlęcia, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem bądź zabierz dziecko do szpitala. Z racji na słabo wykształcone drogi oddechowe, choroba ta jest szczególnie niebezpieczna u niemowląt i małych dzieci do lat 2. Małe dzieci i niemowlęta mają inaczej zbudowane drogi oddechowe niż dorośli – są wąskie, więc rozwijający się w nich stan zapalny może spowodować szybko narastającą duszność. Jak pomóc dziecku, które...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj