Spuchnięte oko u dziecka nie powinno niepokoić rodziców, jeśli obrzęk dotyczy obu oczu i występuje po płaczu lub po nocy. Diagnozowania wymaga obrzęk długo utrzymujący się lub sytuacja, gdy obserwuje się tylko jedno spuchnięte oko, któremu towarzyszą dodatkowe objawy.

Reklama

Przyczyny spuchniętego oka u dzieci

Do najczęstszych chorób okulistycznych, które wywołują spuchnięcie jednego oka u dziecka, należą:

  • Zapalenie spojówek – może rozpocząć się od jednego oka i w niektórych przypadkach przenieść się na drugie. Objawami zapalenia spojówek są zaczerwienienie oka (przekrwienie), wodnista, śluzowa lub ropna wydzielina, obrzęk powiek. Zapalenie spojówek może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne; jednoczesne zapalenie spojówek obu oczu bywa spowodowane alergią.
  • Jęczmień – to gronkowcowe zakażenie gruczołów przyrzęsowych lub gruczołu tarczkowego powieki. Jęczmień u dziecka najczęściej dotyczy brzegu powieki górnej. Zakażone miejsce jest zaczerwienione, boli przy ucisku, powieka jest spuchnięta, a w gruczole gromadzi się ropa.
  • Gradówka – czyli przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego. Czasami jest powikłaniem jęczmienia, ale może rozwijać się niezależnie od niego. Gradówka objawia się guzkiem na powiece górnej lub dolnej i zaczerwienieniem skóry w jego okolicy. Nie występuje duża miejscowa bolesność.
  • Ostre bakteryjne zapalenie woreczka łzowego. Wywołuje je niedrożność przewodu nosowo-łzowego, którego ujście znajduje się przy wewnętrznym kąciku oka. Objawia się obrzękiem dolnej powieki w okolicy kącika oka, łzawieniem, opuchlizną pod okiem i sporą bolesnością.
  • Ciało obce w oku – to sytuacja, gdy do oka wpadnie okruch, który nie wydostaje się z niego po obfitym zroszeniu oka łzami. Obiekt drażni spojówki i gałkę oczną, wywołując uczucie kłucia, bólu, pieczenia. Oko staje się zaczerwienione, a powieki mogą puchnąć.

Spuchnięte oko u dziecka po nocy najczęściej jest wynikiem ukąszenia przez owada. Jeśli obrzęk jest obustronny, mogło dojść do zastoju limfy – obrzęk zejdzie samoistnie w ciągu dnia. Jeszcze inną, nieokulistyczną przyczyną obrzęku może być uderzenia się dziecka w okolice oka.

Jak leczyć spuchnięte oko u dziecka?

Leczenie jest uzależnione od przyczyny, która spowodowała obrzęk:

  • W przypadku zapalenia spojówek stosuje się krople lub maści z antybiotykiem lub lekiem przeciwwirusowym. Czasami konieczne okazuje się leczenie doustne.
  • Na jęczmień miejscowo stosuje się maść z antybiotykiem oraz krople do przemywania oczu.
  • Z gradówką walczy się w pierwszej kolejności za pomocą kropli i maści. Jeśli taka terapia nie przyniesie rezultatu, wykonuje się nacięcie i wyłyżeczkowaniu guzka.
  • Ostre bakteryjne zapalenie woreczka łzowego leczy się doustnymi antybiotykami, a jeśli pojawi się gorączka, konieczna może być hospitalizacja dziecka. Zatkany przewód nosowo-łzowy udrażnia się sondą w czasie krótkiego zabiegu w szpitalu.
  • Ciało obce w oku wymaga wizyty na ostrym dyżurze okulistycznym. Tam lekarz odnajdzie „winowajcę’’ i go usunie. Konieczne może być stosowanie kropli do oczu przez pewien czas, aby zapobiec infekcji.

Gdy spuchnięte oko u dziecka jest skutkiem ukąszenia owada, należy na ugryzione miejsce i obrzęk zastosować maść na ukąszenia owadów, uważając aby preparat nie dostał się do oka. Można też robić okłady ze schłodzonych torebek z herbatą, np. rumiankową.

Zobacz także

W przypadku opuchlizny oka, wynikającej z uderzenia się dziecka w okolice oczodołu, dobrze jest robić chłodne okłady na opuchnięte oko i miejsce uderzenia. Jeśli nie ma rany na skórze, oko nie jest bolesne, nie trzeba jechać do okulisty lub na ostry dyżur. Obrzęk wchłonie się samoistnie.

Gdy spuchnięte oko u dziecka utrzymuje się kilka dni albo pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak ból, ropna wydzielina, pieczenie, świąd, światłowstręt, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zaleci odpowiednie postępowanie lub skieruje do okulisty na dalszą diagnostykę. Należy to zrobić także, gdy spuchniętemu oku towarzyszy gorączka lub jeśli obrzęk pojawia się również na drugim oku.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama