Stulejka występuje u 20–30 proc. chłopców i polega na zwężeniu napletka, czyli fałdu skóry przykrywającego zakończenie członka. Zwężenie napletka uniemożliwia zsunięcie go poza żołądź lub sprawia, że zsuwanie sprawia trudność i boli (napletek może pękać, a nawet krwawić). Stulejka może być wadą genetyczną, ale najczęściej jest konsekwencją nieodpowiedniej pielęgnacji w wieku niemowlęcym. Jest chorobą prącia, która może być przyczyną namnażania się bakterii i grzybów oraz utrudnia podstawową higienę.

Reklama

Spis treści:

Jak wygląda stulejka u dziecka?

Stulejkę rozpoznać łatwo. U niemal wszystkich chłopców, którzy nie ukończyli roku, napletek jest wąski i ściśle przylega do żołędzi. Odsłania jedynie ujście cewki moczowej. To tzw. stulejka fizjologiczna – zjawisko normalne, niewymagające żadnej interwencji. Nie wiesz, jak pielęgnować prącie niemowlaka ze stulejką fizjologiczną? Podczas kąpieli nie zsuwaj napletka na siłę, aby nie doszło do pęknięć i blizn. Z czasem (napletek u dwulatka) odkleja się sam, bez niczyjej pomocy. Napletek u dziecka w wieku 3–4 lat powinien zsuwać się swobodnie.

Jeśli chłopiec ma 3–4 lata, a napletek nadal nie odsłania żołędzi, idź z nim do pediatry, a potem (jeśli będzie taka potrzeba) do urologa dziecięcego lub chirurga. Uwaga: Niezależnie od wieku dziecka idź z nim jak najszybciej do lekarza jeśli:

  • Dziecko ma trudności z siusianiem – i ma to związek z wąskim napletkiem. Maluch odczuwa dyskomfort, pieczenie lub ból (np. płacze podczas siusiania)
  • Mocz wypływa cienką strużką albo zalega przy siusianiu pod napletkiem – na końcu prącia tworzy się wówczas coś w rodzaju balonika.
  • Dziecko ma powtarzające się stany zapalne – siusiak jest zaczerwieniony, pojawia się ropna wydzielina oraz bakterie w moczu.

Jakie są przyczyny powstawania stulejki?

Najczęstszą przyczyną powstawania stulejki jest niewłaściwa pielęgnacja członka. Zaniedbanie higieny miejsc intymnych doprowadza do stanu zapalnego napletka, czego konsekwencją jest obkurczanie otworu napletka. Rowek zażołędny wydziela wtedy mastkę, która może zbierać się pod napletkiem. Niedopilnowanie zasad właściwej higieny może przyczynić się do tak dużego zwężenia napletka, że chłopiec będzie miał problemy z oddaniem moczu.

Zobacz także

Objawy stulejki

Stulejka może pojawić się w każdym wieku, np. wskutek przebytych stanów zapalnych napletka lub urazów prącia. Może też być dolegliwością wrodzoną. Zwykle objawia się następującymi problemami z napletkiem:

  • niemożnością zsunięcia napletka,
  • dużymi trudnościami ze zsunięciem napletka,
  • bliznami na napletku,
  • zaczerwienionym i obrzękniętym członkiem,
  • wydobywającym się płynem ropnym,
  • pękającym napletkiem,
  • przykrym zapachem.

Leczenie stulejki

Leczenie stulejki jest konieczne. Istnieje kilka sposobów, które są skuteczne w leczeniu stulejki. Wyróżnia się leczenie nieinwazyjne, polegające na zastosowaniu maści sterydowych. Najczęściej przepisuje się maść alantan oraz inne tego typu preparaty zawierające antybiotyk. Ważne, aby nie stosować maści na własną rękę. To lekarz powinien przepisać właściwy lek.

Stulejkę można leczyć także operacyjnie na dwa sposoby:

  • przez obrzezanie - zabieg polega na usunięciu części lub całości napletka. Żołądź po zabiegu jest częściowo albo całkowicie odkryta.
  • przez operację plastyczną napletka. zabieg polega na poszerzeniu napletka. Napletek u chłopca po zabiegu nadal zakrywa żołądź. Taki zabieg jest nieco bardziej skomplikowany niż obrzezanie i nie zawsze można go przeprowadzić. Przeciwwskazaniem są m.in. istniejące już, bardzo rozległe blizny. U dzieci wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym, a u dorosłych w miejscowym.

Polscy lekarze najczęściej stosują pierwsze rozwiązanie, czasem ku zaskoczeniu rodziców, dlatego przed zabiegiem warto dopytać lekarza o szczegóły zabiegu. Warto wiedzieć, że

Nieleczona stulejka może prowadzić do wielu problemów tj. infekcje skórne czy zakażenie układu moczowego. Stan zapalny może objąć cewkę moczową, pęcherz, a nawet nerki. Nieleczona stulejka może doprowadzić do całkowitej niewydolności nerek, infekcji nasienia oraz niepłodności. Jest też przyczyną raka prącia.

W jakim wieku wykonuje się zabieg stulejki?

Nie ma tu ścisłych reguł. Najczęściej operuje się przedszkolaki i uczniów podstawówek. Nie ma jednak sensu zwlekać z tym zbyt długo, bo problem sam się nie rozwiąże. Zamiast walczyć ze skutkami, czyli np. leczyć nawracające zakażenia układu moczowego antybiotykami (a tym samym osłabiać cały organizm dziecka), lepiej zająć się zlikwidowaniem przyczyny problemów, a więc wyleczeniem stulejki.

Konsultacja: prof. nadzw. dr hab. n. med. Wojciech Perdzyński, kierownik Gabinetu Chirurgii Rekonstrukcyjnej Męskich Narządów Moczowo-Płciowych (dla dorosłych i dzieci)

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama