Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
bakterie w moczu u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Bakterie w moczu u dziecka – normy i przyczyny nieprawidłowości

Bakterie w moczu u dziecka stwierdza się najczęściej w przypadku zakażenia układu moczowego, na które choruje na różnych etapach życia 5 proc. dziewczynek i 2 proc. chłopców. Zakażenie układu moczowego to jedna z najczęstszych infekcji dziecięcych (tuż za wszelkiego rodzaju przeziębieniami) i jednocześnie jedna z tych groźniejszych.

Bakterie w moczu dziecka (bakteriuria, bakteriomocz) powinny budzić niepokój wtedy, gdy występują w ilościach przekraczających normę. Gdy norma bakterii w moczu u dziecka jest przekroczona i jednocześnie występują charakterystyczne objawy (np. częste oddawanie moczu, ból, gorączka) lekarz stwierdza zakażenie układu moczowego (ZUM). Na taką diagnozę mogą też wskazywać leukocyty w moczu u dziecka obecne tam razem z bakteriami.

Spis treści:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Bakterie w moczu u dziecka – norma

Nieco inne normy stosuje się w przypadku niemowląt, a inne u starszych dzieci. Mocz pobrany za pomocą woreczka od niemowlęcia bardzo rzadko jest jałowy (pozbawiony bakterii). Dlatego lekarze przyjmują, że wynik poniżej 100 000 w mm3 czyli 105 bakterii w mililitrze moczu niemowlęcia jest normą – w wynikach badań wpisuje się „ujemny’’. Jeśli badanie wykazało większą liczbę bakterii, a u dziecka nie ma żadnych objawów chorobowych, mówi się o tzw. bakteriurii bezobjawowej, która w większości wypadków nie wymaga żadnego leczenia.

U starszych dzieci za normę uznaje się wynik na poziomie 0-130/ul, czyli 0-24 w polu widzenia. Większa liczba bakterii w moczu u dziecka może być przyczyną zapalenia pęcherza  lub zakażenia dróg moczowych. Także i w przypadku starszych dzieci zdarza się bakteriuria bezobjawowa, nie wymagająca leczenia. Ostateczną decyzję o tym, czy podać leki, czy nie, podejmuje lekarz.

Na blankiecie z wynikami badań można wyczytać następujące wyniki na obecność bakterii w moczu u dziecka:

 • ujemny – w moczu nie stwierdzono znaczącej ilości bakterii,
 • nieliczne bakterie w polu widzenia – stwierdzono obecność bakterii, ale jest ich mało; ich liczba nie stanowi zagrożenia,
 • liczne bakterie w polu widzenia, często podany zostaje też parametr liczbowy.


Ostatni wynik w połączeniu z wartością liczbową ponad normą jest wynikiem nieprawidłowym, który powinien skłonić rodziców do wizyty z dzieckiem u lekarza, zwłaszcza jeśli maluch ma objawy zakażenia układu moczowego.

Obecność licznych bakterii w moczu u dziecka może być wynikiem fałszywym – jeśli próbka moczu została zakażona bakteriami z okolic krocza dziecka, albo wtedy, gdy próbka została oddana do badania po więcej niż 4 godzinach przechowywania w lodówce (wtedy bakterie zdążą się namnożyć).

Dodatkowe badania przy bakteriach w moczu u dziecka

Bakterie wykrywa ogólne badanie moczu u dziecka. Jednak do stwierdzenia, jakie bakterie są obecne w drogach moczowych, potrzebny jest tzw. posiew moczu i antybiogram. Pozwalają zidentyfikować konkretne szczepy bakterii i sprawdzić ich wrażliwość na leki, co pomaga dobrać odpowiednie antybiotyki.

Jeśli lekarz zleci posiew, trzeba mocz dostarczyć do badania szybko – nie więcej niż po 2 godzinach od pobrania. Wynik badania bakteriologicznego (czyli posiewu właśnie) może brzmieć:

 • ujemny – nie wyhodowano z próbki moczu szczepów bakterii,
 • dodatni – wyhodowano szczepy bakterii.


Antybiogram robi się wtedy, gdy  posiew wyjdzie dodatni – badanie wykonuje się na wyhodowanych z posiewu bakteriach – nie trzeba ponownie dostarczać próbki moczu.

Bakterie w moczu u dziecka – najczęstsze zakażenia

W moczu dziecka mogą znaleźć się różne bakterie. Najczęściej stwierdza się zakażenia następującymi szczepami:

 • bakteria coli w moczu u dziecka – są to pałeczki okrężnicy, które z jelit przedostały się do układu moczowego. Mogą wywołać zapalenie pęcherza, ale też nerek.
 • bakteria proteus mirabilis w moczu u dziecka – są to gram-ujemne obecne w układzie pokarmowym człowieka i zwierząt, znajdują się w nawozach naturalnych, glebie i zanieczyszczonej wodzie.
 • bakteria pseudomonas aeruginosa w moczu u dziecka – najczęściej trafia do układu moczowego dziecka z kału lub okolic odbytu. Zakażenie może objąć cewkę moczową, pęcherz, przewody moczowe, a nawet nerki.
Bakterie z nerek mogą przedostać się do krwi (bakteremia), a wraz z nią do różnych narządów dziecka. Ogólne zakażenie organizmu to sepsa, która stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka.

Bakterie w moczu u dziecka – objawy zakażenia

Na pierwszy rzut oka dziecko może wydawać się zdrowe: nie kaszle, nie kicha, a gorączka pojawia się i znika. Jednak takie jej nawroty i skoki – temperatura czasem sięga nawet do 40°C – mogą oznaczać poważną infekcję dróg moczowych. O tym, że coś się dzieje niedobrego, świadczy również zmiana w zachowaniu malucha. Jeśli np. nagle ostatnio stracił apetyt, przestał przybierać na wadze albo po prostu częściej płacze i to pozornie bez powodu, koniecznie pokaż go lekarzowi.

Ból albo pieczenie podczas oddawania moczu to częste (choć niewystępujące we wszystkich wypadkach zakażenia układu moczowego) objawy zakażenia układu moczowego. Dziecko może też robić siusiu o wiele częściej (w dodatku mocz będzie ciemniejszy niż zwykle), a mokre pieluszki mogą w tym czasie mieć ostry, nieprzyjemny zapach.

Infekcje układu moczowego często są przyczyną przedłużającej się, nawet mimo wprowadzenia fototerapii, żółtaczki noworodkowej. O zakażeniu może świadczyć też nadmierny spadek masy ciała dziecka w pierwszych dniach po narodzinach.

Bakterie w moczu u dziecka – leczenie

Lekarz na pewno wypisze receptę na antybiotyk albo nawet skieruje malca do szpitala. Podawaj antybiotyk tyle dni, ile zalecił lekarz (zwykle 10–14). Układ moczowy ma mnóstwo zakamarków, w których mogą kryć się bakterie-niedobitki. Jeśli za wcześnie skończysz podawanie leków, zarazki znowu zaczną się namnażać. Niewyleczone zakażenie może doprowadzić do uszkodzenia nerek, dlatego pediatra już po zakończeniu leczenia skieruje malucha na powtórne badanie moczu (aby upewnić się, że zarazki zostały wytrzebione) i przepisze leki odkażające drogi moczowe.

Mocz wypłukuje bakterie, zatem im więcej organizm dziecka będzie go produkował i wydalał, tym lepiej. Zrezygnuj jednak ze słodkich herbatek, bo to właśnie cukier bakterie lubią najbardziej. Najlepsza będzie woda z cytryną albo sok z żurawin. Te napoje zakwaszają mocz, co sprawia, że bakterie mają gorsze warunki do rozwoju.

Bakterie mogą zawędrować do układu moczowego z okolicy odbytu, dlatego myjąc pupę dziecka, zawsze używaj chusteczki albo wacika w kierunku od cewki moczowej do odbytu, aby nie doprowadzić do nawrotu zakażenia. A skoro już o chusteczkach mowa – pamiętaj, że chociaż wygodne, nie zapewniają tak dobrej higieny jak waciki z wodą i mydłem. Jeśli masz synka, codziennie myj jego penisa także pod napletkiem, bo tam gromadzą się bakterie.

Dziecko po leczeniu powinno koniecznie przejść badanie USG, aby można było u niego wykluczyć np. refluks pęcherzowo-moczowodowy (czyli cofanie się moczu z pęcherza do moczowodu lub nerek). Przed badaniem podaj mu napoje, bo USG wykonuje się przy wypełnionym pęcherzu. Drugim badaniem, zalecanym dzieciom po zakażeniu układu moczowego, jest cystografia mikcyjna. Przez cewnik zostanie wprowadzony do pęcherza malca kontrastujący płyn (by zabarwić mocz), a gdy dziecko zacznie siusiać, lekarz robi zdjęcie rentgenowskie.

Jak pobrać mocz od dziecka

U starszych dzieci sprawa jest prostsza, ale u niemowląt zakrawa na sztukę. W przypadku badania ogólnego rzeczywiście wystarczy przykleić niemowlęciu woreczek na mocz, jednak pobieranie siusiu na posiew to o wiele bardziej skomplikowana sprawa.

 • Dokładnie umyj pupę i krocze malca ciepłą wodą z mydłem. Opłucz i wytrzyj papierowym ręcznikiem (bo na zwykłym mogą znajdować się bakterie). Połóż rozebranego maluszka na wyprasowanej pieluszce tetrowej.
 • Podaj dziecku mleko albo wodę. I od razu przygotuj pojemniczek, bo maluchy często lubią siusiać podczas picia.
 • Pierwsze krople siusiu (czyli, fachowo mówiąc: pierwszy strumień moczu) mogą zawierać bakterie z okolicy ujścia cewki moczowej, dlatego pozwól im wsiąknąć w pieluszkę. Postaraj się złapać do pojemniczka środkowy strumień moczu.
 • Tuż po pobraniu zakręć szczelnie pojemniczek i wstaw do lodówki. Siusiu powinno trafić do laboratorium w ciągu dwóch godzin.


Konsultacja: dr n. med. Wojciech Feleszko, pediatra, immunolog.

Sprawdź także:

niemowlę, pić, butelka, woda, smoczek
Zdrowie
Kłopoty z nerkami
Nerki są delikatnym filtrem oczyszczającym. Biorą też udział w regulowaniu ciśnienia, wytwarzaniu witaminy D, a także w produkcji hormonu pobudzającego tworzenie krwi.

O nerki malucha trzeba bardzo dbać, a wszystkie choroby układu moczowego – starannie leczyć. Infekcje dróg moczowych Najczęstsze jest zapalenie cewki moczowej, pęcherza i odmiedniczkowe zapalenie nerek. Każdą taką infekcję – a zwłaszcza zapalenie nerek – trzeba leczyć, by zapobiec ich uszkodzeniu. Na te choroby bardziej narażone są dziewczynki, u których cewka moczowa jest krótka i znajduje się w sąsiedztwie odbytu. Przyczyna. U niemowląt i małych dzieci zakażenia dróg moczowych wywoływane są najczęściej przez bakterie E. coli. Bytują one w jelicie grubym, nie czyniąc tam żadnych szkód, lecz czasem przedostają się do układu moczowego. Infekcje rzadziej są spowodowane przez inne bakterie, drożdżaki lub wirusy. Objawy. Dziecko może mieć gorączkę, bóle brzuszka, odczuwać ból i pieczenie przy siusianiu. Ponieważ maluch nie potrafi określić swoich dolegliwości, to od twojej obserwacji zależy, jak szybko choroba zacznie być leczona. Niestety, zdarza się, że zakażenia dróg moczowych przebiegają skrycie i u malutkich dzieci jedynym ich objawem jest złe samopoczucie i brak apetytu. Ważną wskazówką jest wynik ogólnego badania moczu – nieprawidłowy świadczy o infekcji. Leczenie. Przed jego rozpoczęciem, oprócz zwykłej analizy moczu, trzeba wykonać posiew z antybiogramem. O zakażeniu świadczy zwiększona liczba leukocytów, może pojawić się białko, czasem także krwinki czerwone, bakterie i wałeczki. Jeśli liczba bakterii (na podstawie posiewu) przekracza 100 000/mm3 (105) dziecko wymaga leczenia. Na podstawie wyniku posiewu dobiera się odpowiedni antybiotyk oraz leki przeciwbakteryjne, które malec powinien przyjmować przez dłuższy czas. Jak możesz pomóc. Podawaj dziecku dużo picia, by często robiło siusiu, a także witaminę C, która utrzymuje odpowiednią kwaśność moczu – bakterie mają wtedy gorsze warunki do rozwoju. Pomocny...

dlaczego, dziecko, się, moczy, moczenie, nocne
Przedszkolak
Co robić (a czego nie), gdy czterolatek siusia w nocy do łóżka?
Czterolatek moczy się w nocy? Nie rób mu wyrzutów, bo nie ma na to wpływu. Sprawdź, jak mu pomóc.

Jeśli  czterolatek siusia w nocy do łóżka, nie rób  mu wymówek, ani tym bardziej nie krzycz, nie karz go,  nie ośmieszaj, nie rób z tego tematu numer 1. To nie rozwiąże problemu.  Spróbuj mu pomóc.  Dlaczego czterolatek siusia do łóżka? Niemowlęta i małe dzieci bezwiednie siusiają podczas snu i jest to zupełnie naturalne. Do spania bez pieluszek są gotowe na ogół dopiero trzylatki , jednak każde dziecko jest inne: jedno uczy się kontrolować pęcherz w ciągu nocy wcześniej, a inne później (przeważnie chłopcy potrzebują nieco więcej czasu niż dziewczynki). Stąd siusiające do łóżka czterolatki. Jednak uwaga: to niestety nie zawsze samo mija, a za siusianiem w nocy do łóżka może kryć się jakiś problem ze zdrowiem. Dlatego lepiej to wyjaśnić u lekarza. Zobacz także: Co robić, gdy czterolatek nie mówi? Czterolatek siusia do łóżka - kiedy do lekarza? Jeśli twoje dziecko ma 4 lata i więcej mokrych nocy niż suchych albo siusia do łóżka, choć wcześniej nie robiło tego przez co najmniej pół roku, idź z nim do lekarza, bo w grę może wchodzić dolegliwość nazywana moczeniem nocnym.   Dziecka, który ma taki problem, nie można zostawić samemu sobie, bo z czasem do kłopotów z mokrym łóżkiem dołączą kolejne: wstyd, poczucie winy, kłopoty z rówieśnikami i  z nocowaniem poza domem.  Szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia są ważne również dlatego, że w niektórych przypadkach pozwalają zapobiec trwałemu uszkodzeniu pęcherza i nerek.  Podstawowe typy moczenia nocnego Specjaliści rozróżniają 2 podstawowe typy moczenia nocnego: Jednoobjawowe moczenie nocne , które  diagnozuje się wówczas, jeśli dziecko siusia do łóżka, choć nie popuszcza w dzień i  jest zupełnie zdrowe  (np. nie ma infekcji układu moczowego).   Jego przyczyną może być m.in.  niedobór...

Objawy zapalenia pęcherza u dziecka
AdobeStock
Zdrowie
Dziwne objawy zapalenia pęcherza u dzieci
Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci może mieć różne - czasem nietypowe i trudne do uchwycenia objawy. Sprawdź, kiedy można podejrzewać, że dziecko cierpi na ZUM.

Zapalenie pęcherza moczowego to choroba dość powszechna u dzieci . Dochodzi do niej, gdy bakterie (rzadko wirusy) dostają się do dolnych dróg moczowych i wywołują stan zapalny. Sprzyja jej np. noszenie pieluch. W okresie pieluszkowania rośnie bowiem ryzyko przedostania się bakterii z odbytu do cewki moczowej. U starszych dzieci przyczyną infekcji bywa zbyt rzadkie oddawanie moczu (tzw. przetrzymywanie siusiu) lub nieopróżnianie pęcherza do końca. Jak to się objawia? Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci można pomylić z innymi schorzeniami, a czasem nawet przeoczyć. Zdarza się, że dziecko z zakażeniem układu moczowego (ZUM) miewa jedynie gorsze samopoczucie albo skarży się tylko na ból brzuszka , który bywa objawem wielu innych problemów zdrowotnych u maluchów. Znajomość typowych i mniej oczywistych objawów pozwoli w porę rozpocząć leczenie i uniknąć przejścia infekcji w stan przewlekły, który może doprowadzić do choroby nerek. Objawy zapalenia pęcherza u niemowlaka: ból brzucha luźne kupki  marudzenie nawracająca gorączka  osłabiony apetyt brak przyrostu masy ciała kolka jelitowa wymioty  Objawy zapalenia pęcherza u starszego dziecka: moczenie nocne częstsze oddawanie moczu ból lub pieczenie przy siusianiu potrzeba siusiania zakończona fiaskiem ostrzejszy zapach moczu i ciemniejszy kolor ból podbrzusza i czasem także pleców Niektóre objawy mogą świadczyć również o tym, że dziecko choruje na przewlekłe zapalenie pęcherza , należy do nich nawracająca gorączka, gorsze samopoczucie bez wyraźnej przyczyny, brak apetytu, utrata masy ciała. Zapalenie pęcherza – co dalej? Przy objawach sugerujących zapalenie pęcherza u dziecka pediatra zwykle zleca: badanie ogólne moczu – potwierdzi, czy dziecko ma zakażenie dróg moczowych (o infekcji świadczy zwiększona liczba...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak