Reklama

Na początku infekcji zwykle pojawia się kaszel mokry, wilgotny, związany z odksztuszaniem wydzieliny. Po kilku dniach, gdy wydzieliny jest mniej, kaszel staje się suchy.
Jaki syrop jest najlepszy do stosowania przy kaszlu mokrym, a jaki przy suchym?

Reklama

Syrop wykrztuśny – na kaszel mokry

Kaszlu mokrego nie wolno hamować – z oskrzeli trzeba się pozbyć wydzieliny, by nie stała się pożywką dla bakterii. Dlatego stosuje się syropy wykrztuśne.
Syrop wykrztuśny upłynnia oraz zmniejsza lepkość wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Ułatwia także rzęskom – drobnym włoskom w układzie oddechowym – usunięcie wydzieliny z płuc, co z kolei ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel.
Syropy wykrztuśne (mukolityczne, np. Flegamina, Mucosolvan, Ambroksol) przyspieszają też ustępowanie stanu zapalnego w drogach oddechowych.
Przy kaszlu mokrym można też stosować syropy ziołowe: mają słabsze działanie wykrztuśne, ale zawierają składniki wzmacniające układ odpornościowy. Wykrztuśnie działają syropy:

  • z korzenia pierwiosnka, korzenia lukrecji, kwiatu dziewanny (zwykle występują one jako składniki leków złożonych);
  • tymiankowy, anyżkowy, sosnowy. Zawierają olejki eteryczne, które mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne;
  • z podbiału, babki lancetowatej – działają lekko wykrztuśnie, a poza tym mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne;
  • z cebuli – działa również bakteriobójczo.

UWAGA: syropy wykrztuśne – zwłaszcza te silnie działające – można stosować do godziny 17.
Dziecku, które ma kaszel, w godzinę po podaniu syropu wykrztuśnego trzeba oklepać plecy.
Można podawać dziecku maksymalnie dwa syropy (w tym jeden ziołowy). Nie można ich jednak podawać równocześnie, trzeba robić co najmniej trzygodzinne odstępy pomiędzy podawaniem kolejnych leków.
Zobacz także: Sok z buraka – hit na przeziębienie u dziecka

Syropy łagodzące kaszel

Przy kaszlu suchym, ale niezbyt silnym, a także na początku infekcji, podaje się syropy łagodzące kaszel. Zawierają substancje śluzowe, które działają osłaniająco i łagodząco na podrażnioną błonę śluzową gardła, hamując tym samym odruch kaszlu.
Syropy łagodzące kaszel np. syropy ziołowe:

  • z żywokostu,
  • z kwiatu malwy,
  • z korzeni i liści prawoślazu.

Mają właściwości powlekające, łagodzące i osłaniające.
Zobacz także: Kaszel u dziecka. Jak leczyć?

Syrop na kaszel suchy – hamujące kaszel

Podaje się przy: silnym, suchym kaszlu, występującym zwykle pod koniec infekcji i po jej zakończeniu. Kaszel suchy, zwany jest "nieproduktywnym", gdyż nie powoduje pozbycia się wydzieliny z dróg oddechowych. Ten rodzaj kaszlu trzeba hamować, gdyż jest męczący nie pomaga w pozbyciu się infekcji.
Przy kaszlu suchym podaje się środki przeciwkaszlowe (np. Acodin, Sinecod). Mają zadanie stłumić odruch kaszlu. Te leki można podawać wyłącznie na zlecenie lekarza, zgodnie z jego zaleceniami.
Uwaga: Środków hamujących kaszel nie wolno podawać przy kaszlu wilgotnym.
Ważne: W przypadku silnego kaszlu wilgotnego, zarówno w dzień, jak i w nocy, lekarz może zalecić podawanie syropu wykrztuśnego w ciągu dnia, a na noc – hamującego kaszel.

Zobacz także:

Reklama
  • Kaszel alergiczny – jak go rozpoznać i leczyć?
  • Szczekający kaszel u dziecka – jak reagować?
Reklama
Reklama
Reklama