Tuba do inhalacji to urządzenie pomocne w leczeniu różnych schorzeń układu oddechowego, niezastąpione w przypadku astmy czy alergii. Badania wykazały, że inhalacje za pomocą tuby dają lepsze rezultaty niż zwykłe leki.

Reklama

Tuba do inhalacji – co to jest?

Tuba do inhalacji (inaczej spejser lub komora do inhalacji) umożliwia dostarczenie leku bezpośrednio do dróg oddechowych. Dzięki takiej formie podania potrzeba mniej leku, aby osiągnąć oczekiwany efekt leczniczy. Tubę stosuje się razem z ciśnieniowym inhalatorem dozującym, w którym znajduje się lek w formie aerozolu (płynne cząsteczki zawieszone w gazie). Kompatybilne z tubą są również inhalatory ciśnieniowe dozujące wyzwalane wdechem oraz niekiedy inhalatory suchego proszku.

Teoretycznie inhalacje lecznicze można wykonywać tylko przy użyciu inhalatora, zastosowanie tuby przynosi jednak wiele korzyści.

Tuba do inhalacji – zalety

Tuba do inhalacji ma ogromną przewagę nad zwykłym inhalatorem, bo umożliwia dostarczenie leku do dróg oddechowych bez ryzyka, że jego część osadzi się w jamie ustnej bądź w gardle. A tak dzieje się w przypadku inhalacji inhalatorem, przez co zużywa się więcej leku, a dodatkowo pacjent narażony jest na liczne skutki uboczne (chrypka, podrażnienia, zakażenia).

Ponadto tuba do inhalacji:

Zobacz także
  • ułatwia podawanie leku z wdechem, co sprawdza się w przypadku niemowląt i małych dzieci
  • zatrzymuje część leku w komorze, dzięki czemu aplikacja jest bardziej efektywna (dziecko może wziąć kilka wdechów, by przyjąć odpowiednią dawkę)

Tuba do inhalacji dla dzieci i niemowląt

Tuba do inhalacji przydaje się przede wszystkim w leczeniu astmy, alergii i przewlekłych chorób płuc u dzieci oraz dorosłych (do podawania np. Flixotide, Ventolin). Ale nie sposób przecenić korzyści ze stosowania tuby u najmłodszych cierpiących sezonowo na choroby górnych dróg oddechowych, np. zapalenie oskrzeli. Dzięki tubie podanie leku jest wygodne, komfortowe dla dziecka (nie wymaga koordynacji wdechu z wyzwoleniem leku) i skuteczne, bo cała dawka zostaje wtłoczona do dróg oddechowych.

Tuby do inhalacji dla dzieci mają ustniki i maseczki o odpowiednich, dziecięcych rozmiarach.

Warto też wiedzieć, że istnieją różne rodzaje komór powietrznych do inhalacji:

  • komory powietrzne (bez zastawek)
  • komory powietrzne zastawkowe (z zastawką wdechową, która otwiera się podczas wdechu, np. Volumatic)
  • komory powietrzne dwuzastawkowe (najbardziej nowoczesne, z zastawką wdechową i wydechową, np. Babyhaler, Aerochamber)

Aby prawidłowo stosować tubę do inhalacji, trzeba:

  • umieścić inhalator w tylnej części tuby, zdjąć zatyczkę
  • wybrać pasujący rozmiar maseczki i przyłożyć ją do ust; upewnić się, że dobrze przylega i jest szczelna
  • uwolnić dawkę leku z inhalatora
  • wdychać rozpylony aerozol z wnętrza tuby, wykonując powolne, głębokie wdechy

Tuba do inhalacji – czyszczenie

Aby tuba dobrze spełniała swoje zadanie, trzeba ją regularnie czyścić. Wystarczy zdemontować wszystkie części tuby i wypłukać je w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie opłukać i wysuszyć. Niektóre tuby można myć w zmywarce, nie powinno się ich jednak gotować ani sterylizować.

Tuba do inhalacji – cena

Prosta tuba do inhalacji kosztuje ok. 50-100 zł. Więcej (ok. 200 zł) zapłacisz za nowoczesną tubę świetnej jakości. Warto pamiętać, że tuba to wydatek jednorazowy, a urządzenie będzie służyć choremu dziecku lub osobie dorosłej przez wiele lat.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama