Reklama

Choć w Polsce ukąszenie przez pająka jest możliwe, zdarza się niezwykle rzadko. Najczęściej, kiedy podejrzewamy, że ugryzł nas pająk, tak naprawdę zrobił to inny owad, np. mrówka czy pluskwa.

Reklama

Większość pająków występujących w naszym kraju to gatunki zbyt słabe, by móc przebić się przez skórę człowieka. Ich zęby są delikatne i nie są w stanie nas ugryźć, nawet gdyby chciały. Istnieje jedynie kilka gatunków, które są jadowite i które dla osób uczulonych mogą stanowić zagrożenie. Jakie to pająki i jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku ukąszenia?

Pająki jadowite występujące w Polsce

W naszym kraju żyją jedynie trzy gatunki pająków, których ugryzienie może wywołać poważniejsze skutki. Są to:

  • sieciarz jaskiniowy: najbardziej jadowity polski pająk, jego jad porównywalny jest do jadu jadu szerszenia, a ukąszenie może wywołać silny ból;
  • tygrzyk paskowany: jego jad jest podobny do jadu osy, po ukąszeniu może pojawić się zaczerwienienie i świąd skóry w miejscu wkłucia zębów, a niekiedy również ból i opuchlizna;
  • kolczak zbrojny: jedyny pająk żyjący w Polsce, który po ugryzieniu może wywołać zatrucie, a objawy, takie jak piekący ból, osłabienie, dreszcze oraz stan zapalny, mogą trwać nawet dwa tygodnie. Jego jad jest śmiertelny dla owadów, ale dla ludzi nie.

Mniej groźne pająki jadowite żyjące w Polsce to:

  • krzyżak ogrodowy (najbardziej popularny, po ugryzieniu może pojawić się opuchlizna);
  • sidlisz piwniczny (ugryzienie wywołuje zaczerwienienie, świąd i lekki ból).

Czasami po ukąszeniu pająka mogą pojawić się na ciele dwa czerwone małe punkty – są to ślady po jego zębach.

Pierwsza pomoc przy ugryzieniu przez pająka

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić, jest odkażenie miejsca wkłucia pająka, aby nie doszło do obrzęku i stanu zapalnego. W tym celu można popsikać skórę środkiem dezynfekcyjnym oraz posmarować maścią lub balsamem kojącym na ukąszenia. Jeżeli opuchlizna po kilku dniach nie ustępuje, należy udać się do lekarza.

Jeżeli doszło do ugryzienia przez groźnego pająka jadowitego, należy natychmiast pojechać do szpitala, aby otrzymać surowicę przeciwjadową. Warto też mieć jakiś dowód na to, jaki pająk nas ukąsił (np. w postaci zdjęcia), aby lekarze mogli od razu podać właściwą surowicę. Do czasu kontaktu z personelem medycznym ważne jest uciskanie danej części ciała powyżej miejsca ukąszenia.

Zobacz także: Pająki w domu? Szybkie sposoby, by się ich pozbyć

Wstrząs anafilaktyczny po ugryzieniu pająka

W większości przypadków ukąszenie pająka nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, nawet jeśli pozostawia ślad w postaci opuchlizny, zaczerwienienia i swędzenia. Jednak u osób uczulonych na jad owadów może ono wywołać groźne skutki, łącznie z pojawieniem się wstrząsu anafilaktycznego. Ponieważ jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu, należy w takich przypadkach zawsze reagować natychmiast i jak najszybciej udać się do szpitala.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama