szerszeń w domu
AdobeStock
Zdrowie

Szerszeń w domu – co robić?

Szerszenie mogą być niebezpieczne, dlatego lepiej jak najszybciej się ich pozbyć ich z domu. Jak się za to zabrać? Co robić, gdy wizyty nieproszonych gości są częste albo pojawia się wiele szerszeni naraz? Jak się pozbyć gniazda szerszeni? Gdzie go szukać? Radzą specjaliści.

Co robić, gdy pojawi się szerszeń w domu? Czy szerszeń jest groźny? Co robić, gdy wizyty nieproszonych gości są częste albo pojawia się wiele szerszeni naraz? Jak się pozbyć gniazda szerszeni? Jak chronić dziecko przed tymi owadami? Zadaliśmy  te pytania lekarzowi – dr Ewie Willak Janc, która jest alergologiem oraz specjalistom zajmującym  się ich zwalczaniem –  Szymonowi  Piłatowi, autorowi strony strony www.zwalczanieszerszeni.waw.pl i Mateuszowi Krzyżowskiemu z firmy DDD Serwis.

Spis treści:

Resuscytacja dziecka – jak powinno wyglądać RKO u dziecka?

Jak wygląda szerszeń?

Szerszeń wyglądem przypomina bardzo dużą osę. Jest jednak najczęściej w barwach brązowo-żółtych, a nie czarno-żółtych, choć zdarzają się i szerszenie z czarnym kolorem na ciele. Długość ciała szerszenia wynosi od 17 do 23 mm, królowa jest jeszcze większa – ma długość nawet do 35 mm. Szerszeń jest znacznie większy od osy (zobacz zdjęcie poniżej), a żółty kolor jego ciała cieplejszy niż żółć na ciele osy.

Latający szerszeń wydaje dużo niższy dźwięk niż mucha, pszczoła, osa czy trzmiel.

szerszeń

Szerszeń i osa. fot.: Eric Isselée, Daniel Prudek/Adobe Stock

Czy szerszeń jest groźny?

I tak, i nie. Szerszeń jest wielki i przerażająco bzyczy, jednak tak naprawdę to osa, tyle że duża. Jest mniej agresywny od zwykłej osy: gdy nie jest prowokowany, rzadko żądli. Ugryzienie szerszenia nie jest tak groźne, jak się często słyszy. Tak naprawdę o wiele groźniejsze jest użądlenie pszczoły.

Szerszeń ma jednak dłuższe żądło i nieco więcej toksyn w jadzie, przez co jego użądlenie odczuwa się jako bardziej bolesne i piekące. Niebezpiecznie robi się, gdy ugryzie nas wiele owadów naraz albo choć jeden owad użądli nas w szyję, język, okolicę ust albo nosa (podobnie jest zresztą w przypadku zwykłych os i pszczół).

Szerszenie (pszczoły i osy także!) mogą być bardzo  groźne dla ludzi uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. Ich użądlenie może spowodować groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny.

Co robić, gdy w domu pojawi się szerszeń?

 • Nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie krzycz – to prowokuje szerszenia do ataku (z własnej inicjatywy raczej nie użądli).
 • Jeśli w pokoju jest dziecko –  zabierz je do innego pomieszczenia i zamknij drzwi.
 • Spróbuj pozbyć się intruza – jeśli czujesz się na siłach.
 • Ubierz się w co najmniej dwie warstwy odzieży – żądło szerszenia jest długie, więc owiń szyję szalem, załóż coś na głowę. Unikaj jaskrawych kolorów, to szerszenia może rozwścieczyć.
 • Otwórz szeroko okno – być może sam opuści twoje mieszkanie. Możesz spróbować go wygonić, np., gazetą.
 • Możesz nakryć szerszenia szklanką – (jeśli wystarczy ci zimnej krwi) i gdy już jest w pułapce, podsuń pod nią coś sztywnego (np. cienką książkę, tekturkę).
 • Możesz użyć rakietki elektrycznej do zwalczania owadów lub (jeśli masz) użyć sprayu przeciwko szerszeniom. Kupuje się go w marketach budowlanych. Dobrze przewietrz później mieszkanie!
 • Spróbuj uderzyć owada np. kapciem – jeśli nie masz innego sprzętu. Musisz uderzyć zdecydowanie, aby trafić za pierwszym razem. Zaatakowany szerszeń, a nie trafiony, będzie się bronić.

Inne domowe metody (np. pryskanie szerszenia lakierem) do włosów odradzamy. Ich skuteczność jest dyskusyjna.

Jak się pozbyć gniazda szerszeni?

Jeśli nieproszeni goście pojawiają się u ciebie regularnie, prawdopodobnie w pobliżu jest gniazdo szerszeni. Poszukaj go i wezwij firmę, zajmującą się usuwaniem takich gniazd (usługa kosztuje 150–300 złotych). Takie firmy usuwają również gniazda os i roje pszczół, niektóre z nich pomagają również w lokalizowaniu gniazd. W ostateczności wzywaj straż pożarną. Jeśli szerszenie nie zagrażają życiu i zdrowiu domowników, bo są np. na strychu, straż pożarna prawdopodobnie i tak odeśle cię do specjalistów.

Nie usuwaj gniazda szerszeni na własną rękę. Może w nim mieszkać kilkaset szerszeni i strach pomyśleć, co się może stać, jeśli użądli cię kilka owadów.

Jak wygląda gniazdo szerszeni i gdzie go szukać?

Gniazda szerszeni najczęściej mają wielkość piłki lekarskiej. Mają różny kształt, mogą np. wyglądać np. tak:

 


Gniazda szerszeni można najczęściej znaleźć:

 • na strychach
 • pod okapami dachów
 • w zagłębieniach w murze
 • w dziuplach starych drzew, czasem w karmnikach, domkach dla ptaków
 • w norach ziemnych

Jak chronić dziecko przed szerszeniami?

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia szerszeni jest założenie w oknach moskitier i osłanianie nimi wózka.
Poza tym:

 • Trzymaj jedzenie w zamkniętych pojemnikach i pod kloszami, zakręcaj butelki z napojami, wyrzucaj resztki żywności. Szerszenie, podobnie jak zwykłe osy oraz pszczoły, uwielbiają fermentujące owoce i wszystko, co słodko pachnie.
 • Bądź ostrożna wszędzie tam, gdzie jest dużo nadgniłych owoców (np. w sadach).
 • Zanim dziecko cokolwiek włoży do ust (zwłaszcza podczas pikniku), sprawdź, czy nie ma na tym owada.
 • Naucz dziecko, że gdy pojawia się w pobliżu szerszeń, nie wolno machać rękami ani piszczeć. Bezpieczniej jest stać nieruchomo, osłaniając np. ubraniem twarz i szyję albo spokojnie się wycofać.

Zobacz też:

ugryzienie meszki
AdobeStock/New Africa
Czas wolny
Ugryzienie meszki: jak wygląda, jak leczyć? Objawy i zdjęcia
Ugryzienie meszki to jedna z częstszych letnich przypadłości. Po czym poznać, że dziecko zostało ugryzione przez meszkę i czy jest to powód to obaw? Sprawdź, jak wygląda ślad po ugryzieniu meszki na zdjęciach.

Ugryzienie meszki nie jest tak nieprzyjemne jak np. ugryzienie osy czy szerszenia (co bywa również groźne dla osób uczulonych na jad owadów), ale zwykle jest dość uciążliwe. Dyskomfort może powodować zwłaszcza swędzenie skóry. Jak łagodzić objawy pogryzienia przez meszki i po czym je poznać? Pokazujemy zdjęcia śladów po ugryzieniu meszki. Ugryzienie meszki: czy jest groźne? Meszki oprócz komarów bywają latem jednymi z bardziej uciążliwych latających owadów, które gryzą . Dlaczego? Ze względu na ich liczebność oraz na to, że zwykle nie latają pojedynczo, ale w stadach i gdy dojdzie do pogryzienia, z reguły nie mamy na ciele jednego śladu, ale co najmniej kilka. I choć meszki zazwyczaj nie są szczególnie groźne, to jednak zdarza się, że zawarta w ich ślinie toksyczna substancja wywoła reakcję alergiczną lub stan zapalny , a wówczas konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Meszki pojawiają się zwykle na początku maja , ale kiedy maj jest chłodniejszy, wówczas nieco później. W przeciwieństwie do komarów nie atakują jedynie w nocy – potrafią zepsuć nam np. sobotni piknik nad jeziorem za miastem. Uwielbiają tereny zielone, zalesione i położone w niewielkiej odległości od wód. Ugryzienie meszki: jak wygląda ślad? Zdjęcia Ślad po ugryzieniu meszki to zwykle czerwona niewielka plama , może być nieco wypukła, podobnie jak przy ugryzieniu komara . Również podobnie jak w przypadku komara miejsce po ugryzieniu meszki bardzo swędzi . Zwykle opuchlizna po ugryzieniu przez tego owada utrzymuje się na ciele do kilku dni, po czym samoistnie znika. Ugryzienie meszki, fot. Adobe Stock Ugryzienie meszki: jak leczyć? Jeśli ciebie lub twoje dziecko pogryzą meszki, najpierw trzeba przemyć miejsca po ukąszeniach wodą utlenioną lub preparatem antyseptycznym (np. Octenisept) , żeby je odkazić. Warto też...

ugryzienie komara
Adobe Stock
Zdrowie
Ugryzienie komara u dzieci - sposoby łagodzenia podrażnień
Ugryzienie komara może być bardzo dokuczliwe, zwłaszcza dla alergików, u których pojawia się duży odczyn i silne swędzenie. Łatwo wtedy rozdrapać powstały na skórze bąbel. Łagodzenie świądu po ugryzieniu komara pomaga zapobiegać nadkażeniom skóry. Co może pomóc?

Ugryzienie komara wywołuje na skórze naturalną reakcję organizmu: bąbel rumieniowy o średnicy od 2 do 20 mm. W kolejnych godzinach tworzy się swędząca i twarda grudka , która znika w ciągu kilku dni, a u niektórych – kilku tygodni. Skąd się bierze swędzenie i co robić, aby w tym czasie nie dopuścić, by ukąszone dziecko rozdrapywało swędzące miejsce? Spis treści: Dlaczego ugryzienia komarów swędzą? Jak wygląda ugryzienie komara u dzieci Łagodzenie ugryzień komarów u niemowląt Łagodzenie ugryzień komarów u starszych dzieci Zapobieganie ugryzieniom Zap-it, 19 zł Plastry Moskinto, 25 zł Ziaja Antybzzz, 10 zł Żel aloesowy, 50 zł Roll-on Chicco, 20 zł Jak wygląda ugryzienie komara u dzieci? Ugryzienie komara u dzieci może wyglądać różnie. jeśli dziecko nie jest zbyt wrażliwe na substancje wpuszczane przez owada, najprawdopodobniej utworzy się u niego okrągły niezbyt duży bąbel otoczony zaczerwieniona skórą. Typowy ślad po ugryzieniu komara, fot. kelly marken/Adobe Stock Jeśli dziecko jest wrażliwe na ukąszenia owadów albo będzie drażnić miejsce ugryzienia, obrzęk po ugryzieniu komara może stać się większy, może mieć nieregularny kształt. Odczyn po ugryzieniu komara u osoby wrażliwej, fot. kelly marken/Adobe Stock Czasami dochodzi też do obrzęku skóry wokół ukąszenia. Często drażnione miejsce ugryzienia może zostać rozdrapane, wtedy powstaje ranka, a następnie tworzy się strupek. Dlaczego ugryzienie komara swędzi? Komary wyczuwają ludzi po wydychanym przez nich dwutlenku węgla, po zapachu składników potu. Przyciąga je też ciepło ludzkiego ciała. Po wkłuciu się w skórę w strzykują minikropelkę śliny . Zawarte w niej składniki, między innymi liczne białka, mają za zadanie powstrzymać krzepnięcie krwi....

latające kleszcze
Fotolia
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Latające kleszcze to tzw. strzyżaki. Ich ukąszenie długo się goi i może być niebezpieczne, bo owady przenoszą chorobotwórcze drobnoustroje. Zwykle żerują na zwierzętach, ale mogą też zaatakować człowieka. Wyjaśniamy, jak wyglądają latające kleszcze, jak rozpoznać ślad po ugryzieniu strzyżaka i jak chronić przed nimi małe dzieci.

Latające kleszcze, strzyżaki sarnie, to leśne owady – muchówki krótkoczułkowe z rodziny narzępikowatych. Wielu osobom kojarzą się z kleszczami ze skrzydełkami. Mają mięsiste nóżki z haczykami, płaski twardy chitynowy pancerzyk pokryty szczecinkami, który bardzo trudno rozgnieść. Są koloru brązowo-brunatnego i mierzą ok. 4-5 mm. Mają trzy pary odnóży i potrafią latać. Spis treści: Latające kleszcze w Polsce Czy latające kleszcze są niebezpieczne dla człowieka? Choroby przenoszone przez latające kleszcze Jak się bronić przed latającymi kleszczami? Pogryzły mnie latające kleszcze: opis przypadku Latające kleszcze w Polsce Tzw. latające kleszcze to małe i bardzo przyczepne owady (trudno je strącić ze skóry!). Latające kleszcze wyglądają podobnie jak kleszcze , ale właściwa nazwa tego owada to strzyżak sarni ( Lipoptena cervi ) lub jeleni. Potocznie, zależnie od regionu, mówi się też na niego łowik lub wesz jelenia . W Polsce występuje jeszcze drugi rodzaj tego owada, który przybył do nas najprawdopodobniej z Azji i który nie ma polskiej nazwy – to  Lipoptena fortisetosa . Strzyżaki nie są kleszczami – strzyżak to owad, a kleszcz – pajęczak. Strzyżak kąsa, wysysa krew i odlatuje, a kleszcz wczepia się w ciało, tkwi w nim dłuższy czas, zwiększa rozmiary, gdy jest opity, a później odpada. Latające kleszcze, czyli strzyżaki,  pasożytują najczęściej na leśnych zwierzętach takich jak sarny, jelenie, łosie czy borsuki. Nie pogardzą też ptakami, choć czasami – podobno najczęściej przez pomyłkę – mogą zaatakować człowieka. Strzyżak pasożytuje w sierści zwierząt, odrzuca skrzydła, pije krew i rozmnaża się na żywicielu. Jak wyglądają latające kleszcze? Strzyżak sarni...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz