Wakacje z alergikiem
Wyjeżdżając z małym alergikiem na urlop, masz mnóstwo obaw. Nie wiesz, jak dziecko zareaguje na zmianę klimatu, więcej słońca, wodę w jeziorze. Radzimy, co robić, by wakacje były udane.
- Malwina Małecka/"Twój Maluszek"
Rodzice alergika zwykle są bardziej wyczuleni na punkcie zdrowia dziecka. Z obawy, by nie zaostrzyć objawów, wolą czasem zrezygnować z wakacji albo zakazują malcowi wielu rzeczy. Czy słusznie? Sprawdziliśmy.
Malec z AZS (atopowym zapaleniem skóry) nie może wychodzić na słońce
FAŁSZ Dzięki promieniom słonecznym skóra alergika staje się gładsza, a swędzenie mniej dokuczliwe. Pamiętaj jednak, że – podobnie jak wszystkie dzieci – maluszek nie może przebywać na ostrym słońcu. Aby skorzystać z dobroczynnego działania promieni słonecznych, wystarczy, by w pogodny dzień maluch przebywał w cieniu lub półcieniu mniej więcej trzy godziny. Kilka razy dziennie smaruj skórę smyka kremem do skóry atopowej z filtrem o wysokim faktorze (20–30).
Alergik nie powinien wyjeżdżać na wieś
FAŁSZ Chociaż na wsi znajduje się więcej substancji, które mogą wywołać uczulenie, to zwykle taki wyjazd służy alergikowi. Dzieje się tak dlatego, że na wsi malec może oddychać świeżym powietrzem. Natomiast miejski smog i spaliny sprzyjają rozwojowi alergii.
Słońce nie wywołuje uczulenia
FAŁSZ Promienie słoneczne mogą wywołać reakcję alergiczną. Wówczas na ciele pojawiają się czerwone plamy, bąble – jak po oparzeniu pokrzywą. Takie zmiany nazywa się fotodermatozami. Skórę uczuloną na słońce trzeba chronić blokerem, czyli kremem, który uniemożliwia przenikanie promieni słonecznych. Fotodermatozę może wywołać też używanie leków, np. z grupy sulfonamidów. Jeśli malec przyjmuje jakieś lekarstwa, zapytaj pediatrę, czy nie zwiększają wrażliwości na słońce.
Drewniany domek nie jest dobrym miejscem na wakacje dla alergika
PRAWDA Boazerie i drewniane podłogi to często siedlisko pleśni, grzybów i roztoczy, które mogą wywołać uczulenie. Zdarza się, że alergik po nocy spędzonej w takim miejscu zaczyna kaszleć i kichać. Dlatego unikaj kwater, gdzie czuć wilgoć. Wasze lokum powinno być suche i czyste.
Smyk z AZS może mieć w upał większą wysypkę
PRAWDA Wysoka temperatura i pocenie się nasilają atopowe zmiany na skórze smyka. Dlatego chroń malca przed przegrzaniem, ubieraj w bawełniane przewiewne ubranka.
[CMS_PAGE_BREAK]
Alergikowi trzeba uchylić okna w aucie
FAŁSZ Przy otwartych oknach pęd powietrza sprawia, że stężenie pyłków w samochodzie robi się bardzo duże, dlatego okna podczas podróży powinny być zamknięte.
Dziecko z AZS może się kąpać w jeziorze, morzu
PRAWDA Jeśli zmiany alergiczne nie są nasilone, sączące, można pozwolić mu na kąpiel w jeziorze. Po morskiej kąpieli trzeba dziecko umyć w czystej wodzie. Alergicy nie powinni wchodzić do morza, gdy pływają w nim chełbie, ani do kwitnącego jeziora.
Dzieci uczulone na pyłki najlepiej czują się nad pełnym morzem
PRAWDA To dlatego, że wiatr od morza prawie zupełnie nie zawiera pyłków. Jeśli dziecko jest uczulone na pyłki pojedynczych roślin, można na okres, gdy ich stężenie jest największe, wysłać malca nad morze lub w góry, gdzie termin pylenia jest opóźniony – zazwyczaj o dwa tygodnie.
Alergia może dokuczać przez całe wakacje
PRAWDA Do końca lipca pylą trawy i zboża, potem bylica i chwasty. Jeśli malec ma pecha i jest uczulony na kilka pyłków roślin, może źle się czuć nawet przez kilka miesięcy.
Uczulenie na pyłki objawia się tylko katarem
FAŁSZ Objawy mogą być widoczne na całym ciele. Pojawiają się swędzące bąble, jak po oparzeniu pokrzywą, albo zmiany typowe dla atopowego zapalenia skóry – swędzące placki na policzkach, skórze wokół uszu, w zgięciach łokci.
Co robić, gdy najbardziej pyli?
Słuchaj komunikatów o stężeniu pyłków w powietrzu, Jeśli tych, które najbardziej dokuczają smykowi jest najwięcej:
- Nie chodźcie na spacery do lasu, na łąkę i do parku. Nie pozwalaj też, by malec bawił się na sianie.
- Po powrocie ze spaceru umyj dziecko pod prysznicem (jego głowę również!).
- Pilnuj, by starszak chodził w okularach przeciwsłonecznych. Dzięki temu pyłki nie dostają się do oczu i nie podrażniają ich.