Zapalenie dziąseł u dziecka jest bolesne, a niekiedy powoduje krwawienie. Na szczęście często można go uniknąć – w bardzo wielu przypadkach ma bowiem związek z niewłaściwą higieną jamy ustnej dziecka.

Reklama

Przyczyny zapalenia dziąseł u dziecka

U dzieci znacznie częściej niż u osób dorosłych dochodzi do różnych stanów zapalnych jamy ustnej. Dotyczy to także zapalenia dziąseł.

  • Zapalenie dziąseł najczęściej wywołane jest przez bakterie bytujące w płytce nazębnej. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne i niepospieszne szczotkowanie zębów. Jeśli dziecko nie przykłada się do tego zadania, na powierzchni zębów pozostaje nieruszona warstwa płytki nazębnej, co może prowadzić do mnożenia się bakterii.
  • Do powstania stanów zapalnych dziąseł może dojść również w wyniku zakażenia wirusowego (np. opryszczkowego zapalenia dziąseł, gdy dojdzie do pierwszego zakażenia wirusem opryszczki).
  • Zapalenie dziąseł może pojawić się także w przypadku stłoczenia zębów, ich nieprawidłowego ustawienia i przy utrudnionym wyrzynaniu.

Objawy zapalenia dziąseł u dziecka

Objawy zapalenia dziąseł u dziecka mogą występować z różnym natężeniem. Najczęstsze objawy zapalenia dziąseł związane z płytką nazębną to:

  • bolesność, uczucie szczypania;
  • krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów i/lub jedzenia;
  • zmiana barwy dziąseł (zamiast jasnoróżowe są zaczerwienione);
  • zmiana konturu dziąseł (są wyraźnie obrzęknięte);
  • zmiana konsystencji dziąseł (są miękkie i mniej sprężyste);
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • odsłonięcie szyjek zębowych (wiąże się z tym nadwrażliwość na ciepło, zimno, wiatr);
  • skłonność do szybszego i głębszego odkładania się kamienia nazębnego.

Często zdarza się, że podczas zakażeń wirusowych poza objawami miejscowymi występują też objawy ogólne. Wśród nich podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, drażliwość i osłabienie.

Jak leczyć zapalenie dziąseł u dziecka?

W przypadku profilaktyki najważniejsza jest dbałość o higienę, czyli dokładne, codziennie usuwanie płytki nazębnej. Pamiętajmy, że w przypadku zapalenia dziąseł u niemowląt, zapalenia dziąseł u rocznego dziecka, zapalenia dziąseł u dwulatka, zapalenia dziąseł u trzylatka, a także u dzieci w wieku przedszkolnych, odpowiedzialność spada na nas. To my mamy obowiązek dbania o zęby malucha.

Zobacz także

Od najmłodszych lat musimy uczyć, je jak dbać o zęby. Sami musimy wiedzieć więc nie tylko, jak oczyszczać zęby, ale także, jaką pastę stosować. Znaczenie ma także szczoteczka do zębów. Wybierajmy te dedykowane konkretniej grupie wiekowej. Kiedy na zębach obecny jest już kamień nazębny, dentysta może zalecić wykonanie profesjonalnego oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym.

To, jak długo trwa zapalenie jamy ustnej u dziecka, w dużej mierze zależy od rodziców. Jeśli nie pozwolimy na to, by zapalenie dziąseł się rozwijało, zadbamy o prawidłową higienę i leczenie, może zniknąć nawet w ciągu 1-2 dni. Mniej optymistyczny scenariusz zakłada nawet 8-16 dni.

Co na zapalenie dziąseł u dziecka?

W przypadku leczenia zakażeń wirusowych poleca się stosowanie naturalnych środków, które działają jednocześnie przeciwzapalnie, przeciwbólowo i aseptycznie. Możemy podać dziecku niesteroidowe leki przeciwzapalne w aerozolu albo żele stomatologiczne (smarujemy nim najbardziej bolesne miejsca). Oba środki dostaniemy w aptece bez recepty. Na zakażenia bakteryjne lekarz może przepisać dziecku antybiotyk.

Leczenie zapalenia dziąseł u małych dzieci, zwłaszcza u niemowląt, należy poprzedzić wizytą u pediatry lub stomatologa dziecięcego. Nie podawaj dziecku leków na własną rękę!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama