Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
żel na ząbkowanie
Adobe Stock
Zakupy

Żel na ząbkowanie: od kiedy i jak stosować, aby nie zaszkodzić dziecku?

Dobry żel na ząbkowanie pomoże uśmierzyć ból. Musisz jednak zachować ostrożność w przypadku produktów zawierających lidokainę i benzokainę. Sprawdź, jak wybrać najlepszy produkt na ząbkowanie dla twojego dziecka i od kiedy go podawać.

Żel na ząbkowanie to produkt, który ma przynosić ulgę dziecku podczas bolesnego wyrzynania się zębów mlecznych. Wybór środków na ząbkowanie w aptekach jest spory: część produktów ma działanie znieczulające miejscowo (z lidokainą w składzie), część działa chłodząco lub łagodząco (bez lidokainy). Podpowiadamy, jaki żel na ząbkowanie wybrać dla dziecka i czy jest on równie skuteczny, co bezpieczny. 

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Żel na ząbkowanie: od kiedy stosować? 

Jeżeli twoje dziecko ma rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła, ślini się bardziej niż zwykle, wkłada ręce i przedmioty do ust, ma problemy ze snem, jest bardziej marudne i płaczliwe niż zwykle, a nawet ma biegunkę i podwyższoną temperaturę oznacza to, że prawdopodobnie ząbkuje. Ulgę powinien przynieść mu żel na ząbkowanie, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz chodząco.

To, od kiedy zacząć podawać dziecku produkty na ząbkowanie, zależy od rodzaju preparatu. Naturalne żele na ząbkowanie są odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. Żel zawierające lidokainę możesz zaaplikować, dopiero gdy maluch skończy dwa lata. Jedne i drugie stosuje się na każdym etapie ząbkowania.

Żel na ząbkowanie z lidokainą

Skuteczny żel na ząbkowanie zawiera w swoim składzie lek przeciwbólowy oraz substancję, która łagodzi podrażnione dziąsła i niweluje stan zapalny. Bardzo popularnym preparatem jest żel lidokainą (inna nazwa lidokainy to lidokainy chlorowodorek lub lidocaini hydrochloridum), która ma szybkie, ale też krótkotrwałe działanie. Dostępne w polskich aptekach preparaty z lidokainą w składzie to:

 • Bobodent,
 • Dentinox N.
 • Calgel.


Preparat należy nakładać czystym palcem w ilości zalecanej w ulotce, a następnie rozmasować po dziąsłach malucha (miejscowo i bezpośrednio na obrzęknięte dziąsło).

Dostępne w Polsce preparaty zawierają mniej niż 2 proc. lidokainy (najsilniejszy – Bobodent – ma 0,5 proc. na 100 g specyfiku, Dentinox-N ma 0,34 proc. w 10 g tubce żelu), są więc bezpieczne. Ważne jest jednak, żeby rodzice nie powtarzali aplikacji lekarstwa zbyt często. W ten sposób łatwo o przedawkowanie lidokainy.

Żel na ząbkowanie z lidokainą: działania niepożądane

Żel na ząbkowanie o działaniu znieczulającym wydaje się więc najlepszym wyborem, jednak nie zawsze nim jest. U części dzieci może wywoływać nieprawidłowe reakcje, m.in.:

 • problemy z oddychaniem;
 • problemy z przełykaniem;
 • uszkodzenie układu nerwowego;
 • problemy z sercem;
 • miejscowy obrzęk;
 • wysypkę skórną.
Ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zawsze stosuj się do zaleceń wskazanych w ulotce lub do zaleceń lekarza. Pamiętaj, że żel na ząbkowanie to lek, który można przedawkować!

Najgroźniejszym powikłaniem po zbyt wysokiej dawce lidokainy jest methemoglobinemia – choroba, która powoduje znaczny spadek ilości tlenu we krwi (zamiast hemoglobiny, we krwi jest dużo methemoglobiny MetHb). Wskazujące na nią niepokojące objawy to:

 • bladość lub siny odcień skóry, paznokci i ust;
 • duszności;
 • ból i zawroty głowy;
 • dezorientacja;
 • przyśpieszona akcja serca;
 • zmęczenie.


Jeśli dziecko jest uczulone na ten składnik, niepożądane objawy mogą wystąpić od razu po posmarowaniu żelem dziąsła. Istnieje również ryzyko, że lidokaina zostanie przeniesiona ze śliną do gardła, znieczulając przełyk, co grozi zadławieniem i może osłabić odruch odkrztuszania.

Preparat na ząbkowanie z benzokainą (bez lidokainy)

Benzokaina (benzocainum) to środek znieczulający o działaniu miejscowym. W Polsce od pewnego czasu nie można kupić żelu na ząbkowanie z tym składnikiem – podobnie jak lidokaina benzokaina nie jest zalecana dla dzieci poniżej 2 roku życia ze względu na silne działania niepożądane, w tym wspomnianą wcześniej methemoglobinemię. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przestrzega, że skutki uboczne benzokainy mogą pojawić się zarówno od razu po pierwszym zastosowaniu zawierającego ją preparatu na ząbkowanie, jak i dopiero po kilku aplikacjach.

Niestety na forach oraz aukcjach internetowych zdesperowani rodzice ząbkujących niemowląt wciąż poszukują i kupują dostępny w Stanach Zjednoczonych żel na ząbkowanie o nazwie Orajel Baby. Zdecydowanie przestrzegamy przed kupowaniem tego produktu, jak i jakichkolwiek leków niedopuszczonych do obrotu w Polsce lub sprzedawanych poza aptekami!

Naturalne żele na ząbkowanie

W aptece dostaniesz również żele na ząbkowanie bez kontrowersyjnych składników znieczulających (bez lidokainy i benzokainy), oparte głównie na ziołach i wyciągach z roślin. Działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, a także łagodząco i uspokajająco. Najczęściej wykorzystywanymi roślinami są rumianek, tymianek, szałwia i szkarłatka.

 • Dentibaby – zawiera wyciągi z kwiatów rumianku, korzenia kozłka lekarskiego i propolisu;
 • Dologel – skład jak w Dentibaby;
 • Kin-Baby – zawiera rumianek, szałwię i prowitaminę B5;
 • Pansoral – na bazie prawoślazu lekarskiego i rumianku.

Co zamiast żelu na ząbkowanie?

A jeśli nie pomoże żel, to co na ząbkowanie? Możesz spróbować przynieść ulgę dziecku w jeden z tych rekomendowanych przez specjalistów, sposobów:

 • masaż dziąseł – specjalną silikonową nakładką lub po prostu palcem;
 • gryzaki dla dzieci – najlepiej wodne, schłodzone w lodówce (nie wolno ich zamrażać!);
 • mokra i zima szmatka (np. pielucha tetrowa lub bawełniana), którą dziecko może gryźć dziąsłami.

 


Gdy twoje dziecko ząbkuje, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość. Pamiętaj, że ząbkowanie nie trwa wiecznie. Zazwyczaj najwięcej kłopotów jest z pierwszym mleczakiem. Potem powinno być już tylko łatwiej.

Uważaj na środki homeopatyczne zawierające ekstrakt z pokrzyku wilczej jagody (belladonna) – rośliny, która przy przedawkowaniu jest silnie trująca. Zachowaj też ostrożność, jeśli chcesz używać korali z bursztynu na ząbkowanie – stanowią ryzyko uduszenia lub zadławienia, a ich skuteczność nie jest udowodniona! Pamiętaj, że najlepszy lek na ząbkowanie to taki, który jest równie bezpieczny, co skuteczny.

Zobacz też:

zęby mleczne
Fotolia
Zdrowie
Wszystko o mleczakach: kiedy pojawiają się zęby mleczne i co jest normą
Zęby mleczne tworzą się już w brzuchu mamy, zanim w ogóle pomyślisz o ząbkowaniu! Sprawdź, w jakiej kolejności wyrzynają się mleczaki i jakie są objawy ząbkowania oraz co może być powodem do niepokoju.

Zęby mleczne, czyli tzw. mleczaki to pierwsze zęby dziecka. Pierwsze z nich - dolne jedynki - wyżynają się ok. 6 miesiąca życia, a ostatnie - piątki - w 3 roku życia dziecka. Człowiek ma 20 zębów mlecznych (zaczynają formować się już w 6 tygodniu życia płodowego). W uzębieniu mlecznym nie ma zębów przedtrzonowych. Mleczaki wypadają najczęściej między 6-13 rokiem życia, robiąc miejsce zębom stałym. Kolejność wyrzynania się zębów mlecznych   Kalendarz wyrzynania się zębów mlecznych wygląda następująco: Dolne jedynki - pojawiają się około 6. miesiąca życia , ale równie dobrze może to nastąpić w okolicy 1. urodzin (mogą to być także – chociaż rzadziej – dwójki lub górne jedynki). Górne jedynki. Górne oraz dolne dwójki. Kły - w 2. roku życia (najpierw – jak w przypadku siekaczy – dół, potem góra). Zęby trzonowe , czyli czwórki. Piątki (ostatnie zęby mleczne)   pojawią się około 3. urodzin. Wtedy też zanika lub zmniejsza się szczelina między przednimi zębami. O zęby mleczne trzeba dbać tak samo jak o zęby stałe! Pamiętaj o ich myciu i nie podawaj dziecku nocą mleka (poza własnym) oraz napojów innych niż woda. Małe dziecko u dentysty nauczy się, że zęby trzeba kontrolować i że gabinet stomatologiczny nie jest straszny, dlatego koniecznie odwiedźcie dentystę, żeby pokazać mu mleczaki! To ważne: Nie tylko kolejność pojawiania się zębów mlecznych może być nietypowa. Mogą one również rosnąć po kilka naraz. Warto pamiętać, że późne ząbkowanie bywa cechą rodzinną. U dziewczynek pierwsze mleczaki pojawiają się zazwyczaj wcześniej niż u chłopców. Objawy ząbkowania Od momentu, kiedy u płodu zaczynają się formować zęby mleczne, stopniowo pokrywa je twarde, bogate w wapń szkliwo . Ta warstwa będzie przyrastać jeszcze przez kilka...

niemowlę, ząbki, mycie zębów, szczoteczka do zębów
Panthermedia
Zdrowie
To musisz wiedzieć, zanim dziecko zacznie ząbkować
Już się boisz, że niedługo skończą się spokojne noce i apetyt bobaska? Sprawdź, jak ulżyć ząbkującemu dziecku.

Są maluchy, które zaczęły ząbkować w wieku 4. miesięcy , i są takie, u których pierwszy ząbek pojawił się dopiero w 12. albo 13. miesiącu życia. I jedne, i drugie mieszczą się w normie. Czas ząbkowania zapisany jest w genach i ani żadna dieta, ani masaże dziąseł na pewno nie będą miały na niego wpływu. Generalna zasada brzmi: im później, tym lepiej: zęby, które wyrżnęły się  w 3–5. miesiącu życia dziecka, mogą być słabiej zmineralizowane i bardziej narażone na próchnicę niż mleczaki, które pojawiły w okolicy pierwszych urodzin dziecka.   Objawy ząbkowania – jak poznać, że dziecko ząbkuje? Ząbkujące dziecko ślini się bardziej niż zwykle. Bo wydzielina nawilża śluzówkę i zawiera przeciwciała, które utrudniają wnikanie bakterii (rozpulchnione i podrażnione dziąsła są dla nich świetną pożywką). Wkłada piąstki do buzi. Opuchnięte dziąsła swędzą, więc dziecko, aby poczuć ulgę, instynktownie będzie je zaciskać na wszystkim, co znajdzie się w jego ustach. Marudzi więcej niż zazwyczaj. Np. podczas karmienia maluch odwraca głowę, przerywa jedzenie po kilku łykach, puszcza pierś, płacze. Chociaż są też dzieci, które z powodu swędzących dziąseł mogłyby ssać pierś lub smoczek bez końca. Może też się zdarzyć, że podczas karmienia poczujesz moc zaciśniętych dziąseł na swoich piersiach – dziecko nie robi tego na złość, ale dlatego, że bolą go dziąsła. Uwaga! Od pierwszych objawów ząbkowania do ukazania się białego ząbka mija kilka tygodni (a nawet miesięcy). Ząbkowanie może boleć – jak pomóc dziecku? Przeciskanie się zębów przez otwory kostne przypomina przepychanie jabłka przez dziurkę wielkości... cytryny. Korona zęba jest szersza niż szczelina w szczęce, kiedy więc ząbek zaczyna rosnąć, dziecko może odczuwać rozpierający ból. Do tego napór...

ząbkowanie a zapalenie ucha
Fotolia
Zdrowie
Niemowlę łapie się za ucho – to ząbkowanie czy zapalenie ucha?
Niemowlę nie może powiedzieć, że coś je boli, dlatego warto uważnie obserwować jego zachowanie. Gdy dziecko ciągnie się za ucho, można podejrzewać, że cierpi na zapalenie ucha lub bolesne ząbkowanie. Obu przypadkom towarzyszą podobne objawy. Jak zatem je odróżnić? O czym jeszcze może świadczyć pociąganie się dziecka z ucho?

Gdy niemowlę łapie się za ucho, być może dokucza mu dość częsta przypadłość małych dzieci, czyli zapalenie ucha. Może ono dawać objawy podobne do ząbkowania. Zapalenia ucha nie należy lekceważyć, gdyż grozi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia dziecka. Opisujemy, jak odróżnić ząbkowanie od chorób uszu, podajemy też inne możliwe przyczyny bólu ucha u dziecka. Niemowlę łapie się za ucho – ząbkowanie czy zapalenie ucha? Zarówno ząbkowaniu, jak i zapaleniu ucha mogą towarzyszyć takie objawy jak gorączka lub ból ucha (niemowlę łapie się za ucho, wkłada do środka paluszki lub pociąga za małżowinę). Przy zapaleniu ucha pojawiają się jednak także dolegliwości takie jak katar lub wysięk z nosa czy kaszel. Maluch może także słabiej reagować na dźwięki  i niechętnie przebywać w poziomej pozycji. Zmieniające się ciśnienie w uchu powoduje wtedy dodatkowy ból. Przy chorobie uszu nie pojawia się także nadmierne ślinienie, które jest jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów ząbkowania. Zawsze gdy u niemowlęcia wystąpi gorączka, należy to skonsultować z lekarzem. O ile w przypadku zapalenia ucha występuje ona często, o tyle przy ząbkowaniu nie powinna występować. Dlaczego niemowlę łapie się za ucho – przyczyny Uszy znajdują się blisko jamy ustnej i mają z nią połączenie. Dlatego, gdy dziecko ciągnie się za uszy, nie musi to oznaczać od razu chorób uszu. Jedną z przyczyn, dla których niemowlęta pociągają się za ucho, może być refluks żołądkowo-przełykowy , czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku, a nawet gardła. Drugą najczęstszą przyczyną ciągnięcia się za ucho u niemowląt jest opisane już wyżej  zapalenie ucha . Z kolei jeśli dziecko jest w wieku, kiedy można spodziewać się u niego pierwszych lub kolejnych zębów, objaw ten może zapowiadać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta