Reklama

Ponad 50 procent dzieci w pierwszym roku życia zapada na infekcje ucha. Najczęściej jest to zapalenie ucha środkowego. Starsi malcy, zwłaszcza podczas wakacji, chorują na przewlekłe zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego.

Reklama

Jakie są przyczyny?

Zapalenie ucha wywoływane jest przez bakterie lub wirusy. Często atakują one nie tylko ucho, ale także całą jamę nosowo-gardłową. Jest to schorzenie występujące łącznie z zapaleniem gardła lub jako powikłanie po grypie czy nawet zwykłym przeziębieniu. Połączone infekcje występują najczęściej u dzieci właśnie w pierwszym roku życia – trąbka Eustachiusza łącząca ucho z gardłem jest u maluszków jeszcze bardzo krótka i łatwo o przeniesienie infekcji. W uchu rozmnażają się drobnoustroje chorobotwórcze, gromadzi się ropa, bębenek słuchowy nabrzmiewa i ulega podrażnieniu.

Dziecko czuje ból

Choroba zaczyna się często wieczorem lub w nocy. Maluch staje się niespokojny, kręci główką, niekiedy trzyma się za ucho lub nie da go dotknąć, przeraźliwie płacze. Niemowlęta tracą apetyt. Często temperatura ciała jest podwyższona (nawet do 39 stopni C), niekiedy pojawiają się także wymioty.

Niezbędny lekarz

Z chorym malcem koniecznie trzeba udać się do lekarza (najlepiej laryngologa), który zbada uszy i zaleci terapię – najczęściej będą to antybiotyki podawane doustnie oraz kropelki zapuszczane do ucha. Aby złagodzić ból, w pierwszej dobie kuracji podaje się także środki przeciwbólowe. Doraźnie można także próbować zlikwidować ból ciepłymi okładami. Pamiętaj, aby nie czyścić ucha i nie wyciągać z niego woskowiny – takie czynności może wykonać w razie potrzeby tylko lekarz.
Ostre objawy zapalenia ucha środkowego trwają zazwyczaj około trzech dni, ale maluch powinien pozostać w domu przez tydzień. Infekcja zawsze wymaga fachowej terapii, gdyż nie wyleczona ma skłonność do nawrotów, a także niebezpiecznych powikłań – np. zapalenia opon mózgowych.

Jak zapuszczać kropelki?

W zależności od wskazań lekarza trzeba je wpuszczać dwa lub trzy razy dziennie. Należy wówczas ułożyć malucha na płaskiej powierzchni na boku, odciągnąć koniuszek ucha i wpuścić kropelki. Dziecko powinno pozostać w tej pozycji przez dwie, trzy minuty.

Zapalenie ucha zewnętrznego

To infekcja ucha spotykana najczęściej podczas wakacji i związana z kąpielami dzieci w różnych zbiornikach wodnych. Ma niekiedy charakter przewlekły. Jeśli się powtarza lub ma ostry przebieg, także leczy się ją antybiotykami.
Można jej uniknąć, przestrzegając kilku zasad:

  • dbać o to, by nie moczyć głowy,
  • dokładnie osuszać uszy po każdej kąpieli (najlepiej, aby malec przechylił główkę na bok, aby z ucha wyciekła resztka wody),
  • unikać kąpieli w zbiornikach wodnych o podejrzanej czystości.
Reklama

Konsultacja: Krystyna Polak, specjalista neonatolog

Reklama
Reklama
Reklama