Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
co na wymioty u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Co na wymioty u dziecka: domowe sposoby + leczenie

Pediatrzy na wymioty u dziecka zalecają nie podawać przez kilka godzin jedzenia. To pomoże zahamować odruch wymiotny. Bardzo ważne jest, aby przy wymiotach u dziecka uzupełniać straty płynów w organizmie. Trzeba to robić ostrożnie, podając picie małą łyżeczką. Starszym dzieciom można dać w określonych sytuacjach środek przeciwwymiotny.

Wymioty u dziecka mogą pojawić się z wielu powodów, chociaż najczęściej ich przyczyną jest infekcja przewodu pokarmowego spowodowana zakażeniem wirusowym. I chociaż wymioty z reguły nie trwają długo i służą oczyszczeniu organizmu z toksyn, to trzeba uważać, aby w ich trakcie nie doszło do groźnego dla małego dziecka odwodnienia. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się co podać dziecku na wymioty, mamy dla ciebie kilka skutecznych rad.

Spis treści:

Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]

Co na wymioty u dziecka?

Pediatrzy zalecają, aby wymiotującemu dziecku nie dawać jeść przez 4–6 godzin. To zazwyczaj pozwala zahamować odruch wymiotny i pomaga układowi pokarmowemu powrócić do prawidłowej pracy. Po tym czasie można pozwolić maluchowi na zjedzenie lekkostrawnego dania, np. gotowanego jabłka, marchwianki, gotowanej piersi kurczaka z ryżem.

Gdy wymioty trwają, dziecko trzeba nawadniać. Jeśli maluch nie może normalnie pić, bo prowokuje to wymioty, należy podawać mu napój bardzo małymi porcjami, po łyżeczce co kilka minut.

W celu powstrzymania wymiotów można też spróbować uciskać punkt akupresurowy, który znajduje się po wewnętrznej stronie przedramion dziecka, 2-3 cm nad linią nadgarstka, na środku przedramion.

Domowe sposoby na wymioty u dziecka

Jeżeli dziecko wymiotuje, można mu podać do picia:

  • chłodną wodę,
  • wodę z dodatkiem soku z cytryny,
  • napar z ziół – mięty, melisy, rumianku,
  • bardzo łagodny napar z imbiru.

Warto też zrobić chłodny okład na kark lub czoło i koniecznie pamiętać o lekkostrawnej diecie i obfitym nawadnianiu.

Uwaga! Nie wolno podawać dziecku słodkich soków, które mogą dodatkowo odwadniać organizm. Także cola nie jest najlepszym napojem przy wymiotach, gdyż zawarty w niej dwutlenek węgla i kwaśny odczyn mogą dodatkowo podrażniać ściany żołądka i prowokować nudności i wymioty. Dodatkowo w zwalczaniu wymiotów może pomóc dostęp do świeżego chłodnego powietrza.

Ważne! W aptekach jest dostępny lek na wymioty dla dzieci, np. Torecan w czopkach, jednak środki przeciwwymiotne dla dzieci są zwykle przepisywane na receptę i zalecane po 6. roku życia.

Co do picia na wymioty u dziecka?

Gdy dziecko wymiotuje, najważniejszym zadaniem jest niedopuszczenie do odwodnienia jego organizmu. Dlatego należy podawać mu picie – zobacz: Domowe sposoby na wymioty u dziecka (wyżej).

Jeżeli dziecko pije mleko mamy, trzeba podawać mu pierś częściej, ale na krótko (na początku karmienia mleko jest wodniste, więc zaspokaja pragnienie). W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym należy je odstawić do czasu ustania wymiotów.

Gdy dziecko pije już inne napoje, można mu podać to, na co ma właśnie ochotę (wtedy chętniej będzie pić). (nie powinny to jednak być napoje słodzone i gazowane).

Trzeba pamiętać, że dziecko, które przed chwilą zwymiotowało, ma często tzw. wtórny odruch wymiotny. Oznacza to, że może zacząć ponownie zwracać treść żołądkową nawet po wypiciu kilku łyków wody. Dlatego płyny trzeba podawać często, najlepiej chłodne (nie zimne), ale w małych ilościach – po jednej, dwóch łyżeczkach co kilka minut. Wówczas zmniejszy się ryzyko wystąpienia kolejnych wymiotów.

Kiedy do lekarza, gdy dziecko wymiotuje?

Czasem trudno powstrzymać wymiotowanie u dziecka i domowe sposoby jego zastopowania mogą nie pomóc.

Oto sytuacje, w których konieczna jest porada pediatry:

  • Nie udało się zahamować wymiotów. Dziecko zwraca treść żołądkową po każdej próbie pojenia, a wymioty trwają ponad 6 godzin.
  • Dziecko jest wyczerpane. Wymiotuje, słania się, jest bardzo blade i nie widać żadnej poprawy.
  • Wystąpiły objawy odwodnienia: dziecko nie siusiało od kilku godzin, jego skóra nie jest elastyczna, usta są spierzchnięte, ma kłopoty z przełykaniem śliny.
  • Dziecko regularnie co jakiś czas wymiotuje (np. tylko co kilka dni, a nawet tygodni).
  • Wymioty u dziecka występują rano, często towarzyszą im bóle głowy.

Przyczyny wymiotów u dziecka

Wymioty u dziecka to zupełnie coś innego niż ulewanie, które często zdarza się niemowlętom. Ulewanie polega na samoistnym cofaniu się niestrawionego lub częściowo strawionego pokarmu, podobnego do twarożku lub zwarzonego mleka, w górę przełyku. Wymioty są gwałtowną reakcją organizmu: większa ilość trawionego pożywienia wydobywa się na zewnątrz pod sporym ciśnieniem. Towarzyszą im też często inne, dodatkowe objawy, takie jak pocenie się, blednięcie, ślinotok, szybki oddech.

Najczęstsze przyczyny wymiotów u dzieci to:

  • infekcja przewodu pokarmowego – towarzyszy jej także biegunka i gorączka; jeżeli wśród domowników ktoś ma podobne objawy, to jest niemal pewne, że powodem wymiotów jest infekcja, zazwyczaj wirusowa, często spowodowana zakażeniem rotawirusami,
  • inna, dopiero rozpoczynająca się infekcja – np. zapalenie ucha, gardła, oskrzeli. Większość dziecięcych chorób to zakażenia wirusowe atakujące nie tylko ucho lub gardło, ale także układ trawienny. Do wymiotów dołączają wtedy inne objawy takie jak podwyższona temperatura, ból gardła, kaszel i katar,
  • nietolerancja pokarmowa – wymiotom towarzyszą biegunka, wysypka,
  • choroba lokomocyjna,
  • zapalenie wyrostka robaczkowego – występuje ostry ból brzucha, dziecko nie chce jeść i pić,
  • choroby metaboliczne,
  • podwyższone ciśnienie śródczaszkowe – wymioty występują wówczas niemal codziennie, zawsze rano,
  • zapalenie przełyku, żołądka, dwunastnicy.
W wymienionych powyżej schorzeniach wymioty to tylko jeden z objawów, obok braku apetytu, złego ogólnego samopoczucia lub apatii. W takich sytuacjach trzeba konieczne zasięgnąć porady lekarskiej!
 
Zobacz także:
dziecko wymiotuje żółcią
New Africa/Adobe Stock
Zdrowie
Dziecko wymiotuje żółcią – przyczyny i postępowanie
Gdy dziecko wymiotuje żółcią, jest to jedynie objaw, który powinien sprawić, że rodzice zaczną wraz z lekarzem dociekać, dlaczego tak się dzieje. Żółte wymioty mogą bowiem sugerować infekcję układu pokarmowego lub chorobę przewlekłą, które trzeba leczyć.

Dziecko wymiotuje żółcią wtedy, kiedy cofająca się gwałtownie treść żołądkowa zawiera wyraźny dodatek żółci – wymiociny są żółtawe lub zielonkawe. Żółć produkowana jest przez wątrobę – ma żółty kolor i gorzki smak. Jej zadaniem jest wspomaganie trawienia i wchłaniania tłuszczów. Żółte wymioty oznaczają, że żółć cofnęła się z jelit do żołądka, a stamtąd przez przełyk i jamę ustną wydostała się wraz treścią żołądkową. Spis treści: Dlaczego dziecko wymiotuje żółcią? Co robić, gdy dziecko wymiotuje żółcią? Jakie leczenie, gdy dziecko wymiotuje żółcią? Dlaczego dziecko wymiotuje żółcia? Najczęściej przyczyną żółtych wymiotów u dziecka jest nieprawidłowa motoryka jelit lub uporczywe wymioty , które nie ustają, choć w żołądku nie ma już treści żołądkowej. Wśród często występujących przyczyn wymiotów zawierających żółć znajdują się także: refluks żółciowy – żółć cofa się do żołądka i prowokuje wymioty nieprawidłowa motoryka jelit na tle innego procesu chorobowego nieżyt żołądkowo-jelitowy, czyli tzw. jelitówka u dziecka zatrucie pokarmowe niedrożność przewodu pokarmowego (stan zagrażający życiu). Do jeszcze innych przyczyn wymiotowania żółcią zalicza się żółciowe zapalenie żołądka (u osób po usunięciu pęcherzyka żółciowego), zatrucie alkoholem oraz stany po operacjach żołądka – te przypadki raczej nie dotyczą dzieci. Co robić, gdy dziecko wymiotuje żółcią? Zawsze, gdy dziecko wymiotuje żółcią, należy wzmóc czujność i je obserwować . Jeśli objaw ten wystąpił podczas uporczywych wymiotów, u podłoża których leży infekcja (np. grypa jelitowa), żółte wymioty znikną wraz z ustąpieniem zakażenia. Jeśli wymioty nie są uporczywe, a żółć pojawia się w nich często, należy podjąć próbę...

wymioty po antybiotyku: co robić
fotolia
Zdrowie
Wymioty po antybiotyku - co zrobić, gdy dziecko zwymiotuje antybiotyk?
Wymioty po antybiotyku bardzo rzadko wymagają podawania powtórnej dawki leku. Zdaniem pediatry dr Pawła Grzesiowskiego, antybiotyk zaczyna się wchłaniać już po kilkunastu minutach od podania.

Wymioty po antybiotyku przeważnie nie powodują zaburzeń we wchłanianiu się leku, o ile nie następują bezpośrednio po przyjęciu dawki. Jeśli jednak powtarzają się po każdym przyjęciu antybiotyku - należy skonsultować z lekarzem możliwość zmiany leczenia.  Wymioty po antybiotyku - jak długo wchłania się antybiotyk? Zdaniem doktora n. med. Pawła Grzesiowskiego, wchłanianie antybiotyku zwykle zaczyna się już kilkanaście minut po podaniu leku, a po godzinie organizm dziecka zdąży przyswoić już dużą część leku. Dlatego w tej sytuacji nie powinno się podawać powtórnej pełnej dawki. Można to zrobić, jeśli zwymiotowanie antybiotyku miało miejsce tuż po podaniu leku. Warto też skontaktować się z lekarzem, gdy torsje występują za każdym razem, kiedy dziecko dostaje lek. Być może nie toleruje go i trzeba zmienić leczenie. Ale jeśli wymioty są sporadyczne, nie ma powodu do obaw. Jak podać antybiotyk, gdy dziecko wymiotuje? Jeśli dziecko wymiotuje po antybiotyku, zachowaj wyjątkową ostrożność przy dawkowaniu i przygotowywaniu leku do spożycia. Być może sporadyczne torsje spowodowane są nieprawidłowym przyjmowaniem leku. Najpierw uważnie przeczytaj ulotkę. Zwróć uwagę, czy lek podaje się przed posiłkiem, po posiłku czy w trakcie jedzenia. Poza tym: lek przechowuj go zgodnie z zaleceniami producenta – niektóre najlepiej trzymać w lodówce; zawiesinę przygotuj według instrukcji. Zbyt duża ilość wody może sprawić, że lekarstwo będzie za słabe i zmieni się sposób jego wchłaniania. Nie przerywaj kuracji, nawet jeśli dziecko poczuje się lepiej. Podaj mu wszystkie dawki, które przepisał pediatra. Zbyt krótkie stosowanie leku może grozić nawrotem choroby i sprawia, że bakterie uodparniają się na ten antybiotyk ; do popicia leków podawaj ciepłą przegotowaną wodę lub słabą herbatę. Soki owocowe (zwłaszcza...

Zatrucie pokarmowe u dziecka
StockAdobe
Zdrowie
Dziecko wymiotuje i ma biegunkę? To może być zatrucie pokarmowe!
Objawy zatrucia pokarmowego nie należą do najprzyjemniejszych, a w dodatku mocno osłabiają organizm dziecka. Unikaj zatem dawania dziecku posiłków na dworze, jeśli nie ma gdzie umyć rąk. Nigdy nie częstuj go też warzywami lub owocami przed ich dokładnym opłukaniem.

Niewiele trzeba, by małe dziecko nabawiło się zatrucia pokarmowego . Jego organizm jest szczególnie wrażliwy na wszelkiego rodzaju szkodliwe substancje. Zanim dojrzeje i stanie się bardziej odporny, minie jeszcze kilka lat. Dlatego tak ważne jest, by uważać na to, co dziecko wkłada do buzi i czy zachowana jest prawidłowa higiena podczas jedzenia . Należy też zawsze sprawdzać, czy produkty, które przygotowujemy do spożycia, są świeże i przydatne do spożycia. W przeciwnym razie mogą się w nich namnażać bakterie, które powodują zatrucia pokarmowe. Przyczyny zatrucia pokarmowego u dziecka Tego typu dolegliwość najczęściej pojawia się w okresie letnim , kiedy jest gorąco i słonecznie. Takie warunki niesamowicie sprzyjają rozwojowi bakterii. Jeśli zatem zostawimy na wierzchu w ciepłym miejscu jakiś produkt spożywczy, bakterie bardzo szybko go zajmą. Po zjedzeniu zainfekowanego produktu dochodzi w organizmie do zatrucia. Zatrucia pokarmowe w większości przypadków wywoływane są przez zakażenie : bakteriami salmonelli, jadem kiełbasianym, gronkowcem. Objawy zatrucia pokarmowego Możesz podejrzewać, że dziecko zatruło się jakimś pokarmem, jeśli nagle: dziecko ma biegunkę , wymiotuje, boli je brzuch, ma podwyższoną temperaturę, w jego stolcu znajduje się krew lub śluz. Objawy wskazujące na zatrucie pokarmowe pojawiają się zazwyczaj po kilku, kilkunastu godzinach od zjedzenia przez dziecko czegoś, co mu zaszkodziło. Zdarza się też, że powstają one dopiero po kilku dniach od zjedzenia zakażonego posiłku lub po kontakcie z osobą chorą na zatrucie. Zobacz też , co podać dziecku, gdy ma rozwolnienie Inne objawy podczas zatrucia pokarmowego Oprócz typowych symptomów zatrucia mogą pojawić się u dziecka również burzliwe objawy ogólne, takie jak: wysoka gorączka (powyżej 38ºC), bóle głowy, dreszcze ,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak