Zatkany nos u dziecka to najczęściej skutek pojawienia się wydzieliny w nosie związanej z katarem. Czasem jednak oddychanie przez nos staje się niemożliwe również bez kataru.

Reklama

Przyczyny niedrożności nosa mogą być różne i warto je znać, aby wiedzieć, jak pomóc dziecku w zależności od źródła problemu.

Zatkany nos bez kataru – przyczyny

Przyczyny zatkanego nosa u dziecka mogą być różne. Jeśli dziecko nie ma kataru, powodem niedrożności nosa mogą być:

  • infekcje,
  • urazy,
  • obecność polipów,
  • przekrzywiona przegroda nosowa.
  • ciało obce w nosie.

O ile niektóre z wymienionych przyczyn można rozpoznać bez konsultacji z lekarzem – część wymaga wizyty u specjalisty. Wiele zależy od indywidualnych okoliczności, czasu trwania/powtarzania się sytuacji, w której maluch ma zatkany nos. Właściwa diagnoza to podstawa do podjęcia skutecznych kroków.

Zatkany nos bez kataru u dziecka – do czego prowadzi?

Zatkany nos obniża komfort dziecka, przeszkadza w jedzeniu i spokojnym odpoczynku. Efektem niedrożności nosa może być też stan zapalny gardła lub krtani, a także przewlekły stan zapalny zatok nosowych.

Zobacz także

W przypadku niedrożności nosa spowodowanego obecnością ciała obcego – może dojść do groźnych powikłań. Niestety, małe dzieci wkładają do nosków (nie tylko sobie, ale także innym maluchom, np. młodszemu rodzeństwu) najróżniejsze rzeczy: koraliki, części zabawek itd. Najgorsze są nasionka (groch, fasola itd.), bo nie dość, że blokują nozdrza, to jeszcze pęcznieją i gniją.

​Aby jak najskuteczniej i możliwie szybko pomóc dziecku, warto jak najszybciej ustalić przyczynę niedrożności nosa.

Zatkany nos bez kataru – jak pomóc dziecku?

W przypadku rozpoczynającej się lub trwającej infekcji (na którą wskazuje np. podwyższona temperatura ciała lub kaszel), warto obserwować dziecko i w razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego, jakie leki podawać – zgłosić się z maluchem do pediatry.

Jeśli chodzi o uraz, który powoduje zatkanie nosa – im młodsze dziecko, tym bardziej konieczna jest wizyta u specjalisty, który najlepiej będzie wiedział jak pomóc maluchowi. Podejrzenie polipów czy krzywej przegrody nosowej – również należy skonsultować z pediatrą.

W przypadku ciała obcego w nosie, należy pamiętać, by nigdy samodzielnie nie usuwać go z noska dziecka (istnieje bowiem ryzyko, że ciało obce zostanie wepchnięte jeszcze głębiej) i jak najszybciej zgłosić się z maluchem do laryngologa (najlepiej zgłosić się od razu na ostry dyżur laryngologiczny – tylko specjalista ma do dyspozycji odpowiednie narzędzia).

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama