Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
trawy
Fotolia
Zdrowie

Alergia na trawy

Czerwiec i pierwsza połowa lipca - to okres szczególnie ciężki dla alergików. Pylą trawy. Alergicy mają katar, kaszel, zapalenie spojówek.

Pierwsze pyłki traw pokazują się już na początku kwietnia, jednak pyłki traw dają o sobie znać w maju. Osoby uczulone na pyłki traw mogą mieć nieprzyjemnie dolegliwości w maju, czerwcu i lipcu. Alergia na pyłki traw to jedna z najbardziej uciążliwych postaci alergii.

Gdy pylą trawy

Znanych jest ok. 800 rodzajów i blisko 10 tys. gatunków traw. Do traw uprawnych zalicza się zboża: pszenicę, żyto, jęczmień, owies, proso, kukurydza, ryż i sorgo.
Niezależnie od tego, na pyłki których traw zostały w gabinecie alergologicznym wykonane testy skórne, alergik jest uczulony na wszystkie pylące trawy: zarówno dzikie, jak na zboża. Jest to spowodowane tym, że we wszystkich gatunkach traw są bardzo podobne alergeny.

Jak są objawy uczulenia na pyłki traw

Alergia na pyłki traw jest najczęstszą przyczyną alergicznego kataru i alergicznego zapalenie spojówek. Osoby uczulone na pyłki traw skarżą się na:

  • swędzenie nosa,
  • kichanie,
  • trudności z oddychaniem przez nos,
  • silny, wodnisty katar,
  • kichanie
  • łzawienie,
  • zaczerwienie oczu,
  • pieczenie spojówek.

Gdy pyłki silnie pylą, mogą pojawić się objawy astmy oskrzelowej: duszność, napadowy kaszel, świszczący oddech, ucisku w klatce piersiowej.
Czytaj też: Kaszel? To może być niewykryta astma

11 rad, co robić przy uczuleniu na pyłki traw

1. Sprawdź kalendarz pylenia.
2. Unikaj spacerów po łące w okresie pylenia traw, koszenia trawy lub przebywania w pobliżu, kontaktu z sianem, spacerów w pobliżu upraw żyta w okresie pylenia.
3. W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków.
4. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu.  
5. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki.
6. Kup odkurzacz z filtrem HEPA. Pomoże pozbyć się alergenów z domu.
7. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne.
8. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie.
9. Podczas jazdy samochodem zasuń szyby. Lepiej, żeby pyłki nie dostawały się do środka. Zamontuj w samochodzie klimatyzację z filtrem przeciwpyłkowym.
10. Nie przynoś do domu bukietów kwiatów polnych i traw.
11. Na wakacje wybieraj się nad morze lub w wyższe partie gór. Stężenie pyłków jest tam najmniejsze.
Czytaj też: Na co jeszcze może mieć alergię osoba uczulona na pyłki traw? Alergia krzyżowa

Co pyli w marcu – pełna lista marcowych alergenów

bylica
Fotolia
Zdrowie
Alergia na pyłki bylicy
Po uczuleniu na pyłek brzozy i pyłki traw, alergia na pyłek bylicy jest trzecią alergią na pyłki, która powoduje tak wiele problemów. Uczulenie na pyłki bylicy dokucza zwykle późnym latem.

Jest ok. 400 gatunków bylicy. W Europie bylica to najczęściej chwast. Niektóre z gatunków bylic mają działanie lecznicze (bylica piołun ) niektóre są przyprawami (bylica piołun, bylica estragon - stosowana do wyrobu octu, musztardy, jako przyprawa do potraw). W Polsce najczęściej występuje bylica pospolita. Jest jednym z najsilniej i najczęściej uczulających chwastów. Alergia krzyżowa z pyłkami bylicy Główne alergeny pyłku bylicy wywołują odczyny krzyżowe z wieloma innymi alergenami roślinnymi. Zobacz też: Na co jeszcze możesz mieć uczulenie? Alergia krzyżowa Jak objawia się uczulenie na pyłki bylicy Osoby uczulone na pyłki bylicy zwykle skarżą się na objawy: swędzenie nosa, katar, uczucie zatkania nosa, kichanie, pieczenie oczu, łzawienie oczu. Mogą też występować objawy astmy oskrzelowej (kaszel, duszność, trudności w oddychaniu). 10 rad dla osób uczulonych na bylicę 1. Sprawdź kalendarz pylenia . 2. W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków. 3. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu.   4. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki. 5. Kup odkurzacz z filtrem HEPA . Pomoże pozbyć się alergenów z domu. 6. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne. 7. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie. 8. Podczas jazdy samochodem zasuń szyby. Lepiej, żeby pyłki nie dostawały się do środka. Zamontuj w samochodzie klimatyzację z filtrem przeciwpyłkowym . 9. Nie przynoś do domu bukietów kwiatów polnych i traw. 1o. Na wakacje wybieraj się nad morze lub w wyższe partie gór. Stężenie pyłków jest tam najmniejsze. Czytaj też: Nowa metoda odczulania alergii

alergia na brzozę
Ingo Bartussek/Adobe Stock
Zdrowie
Alergia na pyłki brzozy: objawy, postępowanie
Alergia na pyłki brzozy pojawia się nagle i gwałtownie, gdyż brzoza zaczyna pylić od razu bardzo intensywnie. Pyłki brzozy to najczęstsza przyczyna kataru alergicznego i astmy wiosną.

Pyłki brzozy bardzo często powodują alergię, ich stężenie w Polsce wiosną jest wysokie. Jak wynika z badań ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) niemal połowa Polaków uzyskuje dodatni wynik punktowych testów skórnych z alergenem brzozy. Aż 80 proc. z nich wykazuje objawy alergii krzyżowych z pokarmami. Spis treści: Kiedy pyli brzoza? Objawy alergii na pyłki brzozy Alergia krzyżowa przy alergii na pyłki brzozy 13 rad dla osób z alergią na pyłki brzozy Alergia na brzozę – leczenie Kiedy pyli brzoza? Brzoza może pylić od końca marca nawet do połowy maja, ale najczęściej jej pylenie rozpoczyna się w kwietniu. Największe stężenie notuje się w drugiej połowie kwietnia. W maju pylenie brzozy zanika. Pyłki brzozy są najbardziej niebezpieczne dla uczulonych na nie mieszkańców miast. Więcej pyłków wydzielają brzozy rosnące w miastach w pobliżu ulic. Dodatkowo osoby mieszkające w miastach często mają zniszczony nabłonek dróg oddechowych w wyniku wdychania zanieczyszczonego powietrza. Przez zniszczoną błonę śluzową łatwiej przenikają alergeny. Objawy alergii na pyłki brzozy Brzoza zaczyna pylić gwałtownie. Stężenie jej pyłków w powietrzu od razu jest wysokie, dlatego objawy uczulenia pojawiają nagle. Objawy uczulenia na pyłek brzozy to głównie: katar alergiczny , uczucie zatkanego nosa, kichanie, obfita wydzielina z nosa, swędzenie oczu, alergiczne zapalenie spojówek . Alergia na brzozę u dzieci może powodować duszność w klatce piersiowej, napadowy kaszel, świszczący oddech, czyli objawy astmy . Alergii na pyłki brzozy a alergia krzyżowa Pyłek brzozy jest jednym z alergenów, który często powoduje alergię krzyżową . Jej objawem może być tzw. zespół alergii jamy ustnej . Jest to reakcja natychmiastowa – rzadka u dzieci (u nich może pojawić się atopowe...

komosa
Fotolia
Zdrowie
Alergia na pyłki: komosa
Komosa kwitnie od końca lipca do początków października. Przez cały ten okres osoby uczulone na pyłki komosy mogą źle się czuć, mieć katar, kaszel, zapalenie spojówek, bóle głowy.

Komosa to pospolity, jednoroczny chwast. Rośnie nawet do 150 cm (na bardzo żyznych glebach). W Polsce najpowszechniejsza jest komosa biała, pospolicie zwana lebiodą. Rośnie w całej Polsce, praktycznie wszędzie: na łąkach, nieużytkach. Objawy uczulenia na komosę Komosa kwitnie długo: od końca lipca do początków października, dlatego osoby uczulone na pyłek komosy mogą dość długo odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Pyłek komosy jest bardzo lotny, jednak jego stężenie zwykle nie jest wysokie, dlatego rzadko zdarzają się osoby bardzo silnie reagujące na pyłki komosy. Osoby uczulone na pyłek komosy zwykle mają takie objawy, jak: katar, uczucie zatkanego nosa, ból głowy, swędzenie oczu, zapalenie spojówek. Rzadko występuje astma. Pyłek komosy jest bardzo lubiany przez pszczoły (to dla nich doskonałe źródło białka), dlatego osobom uczulonym na pyłek komosy nie poleca się jedzenia miodów zbieranych późnym latem. Czytaj też: Test dla mamy: czy dziecko ma alergię Alergia krzyżowa Osoby uczulone na pyłki komosy mogą mieć alergię krzyżową na: czosnek, cebulę, szparagi. Obserwowano też ustne reakcje alergiczne ( oral-alergy ) po zjedzeniu banana, melona, brzoskwini. Czytaj też: Na co jeszcze możesz mieć uczulenie: alergia krzyżowa 10 rad, co robić, gdy pyli uczulający pyłek 1. Sprawdź kalendarz pylenia . 2. W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków. 3. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu.   4. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki. 5. Kup odkurzacz z filtrem HEPA. Pomoże pozbyć się alergenów z domu. 6. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne. 7. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie. 8....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak