Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, lekarz, szpital, choroba
pressmaster - Fotolia.com
Zdrowie

Badanie krwi u dziecka – najważniejsze pytania

Morfologia krwi to podstawowe badanie przy podejrzeniu anemii albo ukrytych infekcji bakteryjnych. Jak przygotować dziecko do pobierania krwi? Podpowiadamy.

Do badanie krwi i analizy wystarczy dosłownie kilka kropel (1-2 ml) krwi. W przypadku małego dziecka jednak nawet taka odrobina wydaje się nie do utoczenia.

Czy dziecko musi być na czczo przed pobieraniem krwi?

U niemowlęcia jest to trudne do zrobienia, ale już w przypadku rocznego dziecka dobrze byłoby, gdyby badanie było przeprowadzone „na pusty brzuch”. Posiłek mógłby wpłynąć na. ilość leukocytów, glukozy, potasu czy białka i zafałszować wynik badania. Dziecko nie powinno jeść przynajmniej przez 8-9 godzin wcześniej (dlatego krew pobiera się rano, jeszcze przed śniadaniem). Weź ze sobą kanapkę albo drożdżówkę, aby malec tuż po pobraniu krwi mógł coś przegryźć.

Co z piciem przed badaniem?

To akurat jest nie tylko dopuszczalne, ale nawet zalecane. Dziecko powinno już poprzedniego dnia pić nieco więcej – ale nie soków, tylko czystej, źródlanej wody. Dzięki temu krew nie będzie zbyt gęsta i łatwo ją będzie można pobrać do próbówki.

W którym miejscu dziecko będzie kłute?

To zależy, m.in. od tego, ile ma lat. Noworodkom zwykle pobiera się krew z główki. Wizja igły w główce może trochę przerażać, ale wbrew pozorom taki sposób pobierania krwi nie jest ani bardziej inwazyjny, ani bardziej bolesny od zwykłego kłucia w zgięciu łokcia. U dwu-, trzylatków można pobrać krew z palca wskazującego (to najmniej bolesny sposób pobierania krwi - zdarza się, że maluchy nawet przy tym nie jękną).

Najczęstszym miejscem pobierania jest też nadgarstek albo wspomniane wcześniej zgięcie łokcia. Tutaj krew pobierana jest prosto z żyły, dzięki czemu badanie jest dokładniejsze.

Czy podczas pobierania krwi można przystawić niemowlę do piersi?

Karmienie w momencie kłucia nie jest najlepszym pomysłem, bo ssące niemowlę, kiedy poczuje ból, może np. zapłakać i się zakrztusić (już nie mówiąc o tym, że odruchowo może zacisnąć ząbki na twojej piersi). Lepiej będzie, jeśli odwrócisz jego uwagę w inny sposób. Możesz pokazać mu nową, kupioną specjalnie na tę okazję grzechotkę albo dać do polizania lizaka (według niektórych badań podanie dziecku czegoś słodkiego nieco zmniejsza ból).

Jak uniknąć krwiaków u dziecka po pobraniu krwi?

Przez kilka chwil po pobraniu krwi mocno uciskaj miejsce wkłucia. Nie pozwól też dziecku przez chwilę zginać rączki ani odklejać plasterka – mogłoby rozdrapać rankę.

Zobacz też:

Jak często są wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży? [WIDEO]

badanie glukozy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie glukozy w ciąży: jak się przygotować i jak przebiega? (NORMY)
Badanie glukozy w ciąży pozwala zdiagnozować cukrzycę ciążową, a także ocenić ryzyko jej wystąpienia. Najpierw wykonuje się badanie stężenia cukru we krwi na czczo, a między 24. a 28. tygodniem ciąży czeka cię test obciążenia glukozą.

Badanie glukozy w ciąży przeprowadza się z reguły dwukrotnie. Na początku ciąży, do 10. tygodnia, lekarz zleci ci badanie cukru na czczo, a po 24. tygodniu ciąży czeka cię krzywa cukrowa. Badania glukozy odgrywają kluczową rolę w zdiagnozowaniu cukrzycy ciążowej Spis treści: Badanie glukozy w ciąży: co to jest? Badanie glukozy w ciąży w moczu Jak wygląda badanie poziomu cukru w 10. tygodniu ciąży? Jak przebiega badanie glukozy, czyli test obciążenia glukozą w ciąży Jak się przygotować do badania glukozy w ciąży? Badanie glukozy i krzywa cukrowa w ciąży: normy Badanie glukozy w ciąży: co to jest? Badanie glukozy to ważne i potrzebne badanie w ciąży , bo hormony ciążowe podnoszą poziom cukru we krwi przyszłej mamy. Ma to związek z zaburzeniem tolerancji węglowodanów, które zazwyczaj szybko mija po porodzie. Z tego powodu, nawet jeżeli stosujesz tę samą dietę, co przed ciążą, twój poziom cukru we krwi może niebezpiecznie wzrosnąć. Istnieje wtedy ryzyko  cukrzycy ciążowej . W walce z cukrzycą ciążową najważniejsze jest kontrolowanie poziomu cukru kobiety, tak aby nie dopuścić do zakłóceń w rozwoju dziecka. Przy cukrzycy ciążowej rośnie ryzyko: urodzenia bardzo dużego dziecka , z wagą powyżej 4 kg, porodu przedwczesnego, poronienia, zgonu wewnątrzmacicznego płodu, wad u dziecka (układu oddechowego, mózgu, serca, nerek, układu kostnego i mózgu). Nieleczona cukrzyca ciążowa oznacza także komplikacje zdrowotne dla mamy: może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego, infekcji dróg moczowych, a nawet wywołać stan przedrzucawkowy . Przed 10. tygodniem lekarz zleci ci zbadanie cukru na czczo, a między 24.-28. tygodniem (dobry moment to 25. tydzień ciąży ) zrobisz tzw. krzywą cukrową, czyli test obciążenia...

morfologia w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Morfologia w ciąży – normy, wyniki badań krwi w ciąży i ich interpretacja
Morfologia krwi w ciąży to bardzo ważne badanie, dlatego wykonuje się ją bardzo często – niemal co miesiąc. To podstawowe badanie refundowane przez NFZ, które pozwala ocenić, jak funkcjonuje organizm przyszłej mamy. Istnieją dwa rodzaje morfologii – zwykła i z rozmazem.

Morfologię w ciąży wykonuje się co 4-5 tygodni aż do porodu (na pewno nie rzadziej niż 5 razy w trakcie całych 40 tygodni ciąży). Dzięki badaniu krwi lekarz może w porę zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości, np. anemię, infekcję czy małopłytkowość. Morfologia z rozmazem – to analiza ilościowa i jakościowa krwi krwi, morfologia bez rozmazu jest wyłącznie analizą ilościową. Morfologia jest jednym z obowiązkowych badań w ciąży , za które kobieta nie musi płacić. Morfologia w ciąży – normy Na wydruku z badania krwi ciężarna widzi wiele tajemniczo brzmiących nazw. Poniższa tabelka wyjaśnia, co oznaczają i jakie są normy dla poszczególnych parametrów krwi w trakcie ciąży. Prawidłowe wyniki morfologii w ciąży: Parametr krwi Normy w ciąży Znaczenie Hemoglobina (Hb, HGB) 11,5-13,5 g/dl czerwony barwnik krwi, wynik poniżej normy służy do rozpoznawania niedokrwistości. Erytrocyty (RBC) 3,5-4,5 mln/mikrolitr czerwone krwinki; dostarczają informacji m.in. o ewentualnej niedokrwistości, chorobach płuc czy wadzie serca. Czasowe obniżenie ich ilości jest w ciąży fizjologiczne. Wartość poniżej normy może wynikać z utraty krwi, niedoboru witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza. MCV  80-99 fl średnia objętość pojedynczej krwinki. Świadczy m.in. o niedoborze witaminy B12 lub kwasu foliowego czy niedokrwistości z niedoboru żelaza. Hematokryt (HCT) 37-52% stosunek objętości krwinek czerwonych do objętości osocza. Mówi o ewentualnym niedotlenieniu tkanek, chorobie serca, płuc, niedokrwistości. Zależy od ilości wszystkich elementów morfologicznych krwi. Niższa wartość występuje przy niedokrwistości, a wyższa podczas stanów odwodnienia. Leukocyty (WBC)...

badanie, lekarz, niemowlę
Zdrowie
Ważne badania dziecka
Czasami lekarz opiekujący się dzieckiem wypisuje skierowanie na badania. Przeczytaj, jak przygotować do nich dziecko.

  ANALIZA KRWI O tym, czy maluszkowi trzeba pobrać krew, decyduje lekarz. Nawet jeśli trzeba to robić kilka razy w krótkim czasie, jest to zabieg bezpieczny i nie grozi osłabieniem czy anemią. • Co się ocenia? U dzieci najczęściej wykonuje się morfologię, by określić ilość oraz „jakość” komórek krwi. Jeśli lekarz nie potrafi ustalić, czy choroba dziecka ma podłoże wirusowe, czy bakteryjne, może zlecić zrobienie rozmazu krwi. Laborantka ocenia pod mikroskopem wygląd białych krwinek i ich liczbę. Wyniki podaje się w procentach. • Kiedy zrobić? Jednym z najczęstszych powodów są nawracające infekcje, brak apetytu, podejrzenie anemii, chorób pasożytniczych, gdy dziecko zbyt wolno przybiera na wadze i rośnie. Zbadanie krwi lekarz zaleci również przy podejrzeniu cukrzycy, alergii, chorób nerek, wątroby.  • Jak często? Bywa, że konieczne jest pobieranie krwi kilkakrotnie w krótkim czasie, co niepokoi mamy. Niepotrzebnie. Pobiera się bardzo mało krwi, więc nie ma obaw, że powtórzenie badań nawet w odstępie kilkunastu godzin doprowadzi np. do osłabienia czy anemii. • Jak przygotować dziecko? Przed „zwykłą” morfologią krwi powinno być na czczo (najlepiej idź do laboratorium między 6 a 9 rano). O to trudno w wypadku niemowlęcia. Dlatego zapytaj lekarza, co zrobić, by badanie wypadło miarodajnie. • Z paluszka czy żyły? Krew do badania pobiera się zwykle z żyły w zgięciu łokcia, czasem z żyły na przedniej powierzchni dłoni, ale także z palca. Po wszystkim warto uciskać miejsce ukłucia przez chwilę (nie zginać rączki), by nie pojawił się krwiak. Aby mniej bolało. Miejsce pobrania krwi można wcześniej znieczulić specjalnym kremem Emla (na receptę). BADANIA MOCZU Wraz z moczem usuwane są z organizmu produkty przemiany materii. Dlatego barwa, woń, skład wiele powiedzą lekarzowi nie tylko o zaburzeniach...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz