Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zabezpieczenia do domu
AdobeStock
Zdrowie

Jak ochronić małe dziecko przed wypadkami w domu? Są na to sposoby!

„Odwróciłam się tylko na chwilę!”, „Nie mam pojęcia, skąd on to wziął/jak to się stało/jakim cudem tam wszedł” - właśnie to słyszą najczęściej lekarze zajmujący się dziećmi, które uległy najróżniejszym wypadkom. Sprawdź, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w domu.

O bezpieczeństwo dziecka trzeba dbać non stop, bo maluchy są o wiele sprytniejsze, niż sądzimy: nawet całkiem małe brzdące potrafią wejść na parapet, przekręcić kluczyki w stacyjce albo wyjąć z torebki babci tabletki na nadciśnienie.

Co może zagrażać dziecku w domu?

Dom kojarzy się z bezpieczeństwem, statystyki są jednak bezlitosne: do większości wypadków z udziałem dzieci dochodzi właśnie w nim. I to wcale nie w rodzinach patologicznych, ale w tzw. normalnych czy raczej zwyczajnych, takich jak twoja i moja.

 • Nóż na kuchennym blacie. A także krajalnica, ostry korkociąg, zachęcająco zwisający kabel pełnego wrzątku czajnika elektrycznego, ciężki garnek i mnóstwo innych przedmiotów. Uważaj, co zostawiasz na kuchennym blacie. Wszystko, co musi tam stać, ustaw możliwie głęboko, pod samą ścianą. Ostre i niebezpieczne akcesoria trzymaj w zamykanych szafkach.
Uwaga!
Jak udowodnili pediatrzy z Michigan (informację podajemy za PAP), już większość rocznych maluchów bez większego problemu ściąga przedmioty z kuchennego blatu zamontowanego na standardowej wysokości (90 cm) i sięga o wiele głębiej, niż byśmy się mogli spodziewać. Obserwowane przez lekarzy dzieci sięgając po telefon-zabawkę stawały na palcach, chociaż teoretycznie taką umiejętność powinny osiągnąć dopiero w wieku 22 miesięcy! A przecież na kuchennym blacie nie leżą wyłącznie zabawki, prawda?
 • Nieosłonięty palnik.Nawet jeśli dziecko nigdy dotąd nie interesowało się gorącymi garnkami ani płomieniem, któregoś dnia może wyciągnąć w ich kierunku rączki. Dlatego zabezpiecz kuchenkę specjalną osłoną i jeśli masz wybór, gotuj wyłącznie na tylnych palnikach.
 • Guzik na podłodze. Maluszki są niczym odkurzacze: wkładają (lub próbują włożyć) do buzi wszystko, co znajdą na swojej drodze. Dlatego usuń z zasięgu malca wszelkie przedmioty, które zmieszczą się w jego buzi: monety, małe baterie (są bardzo niebezpieczne po połknięciu!), koraliki, szpilki, zakrętki, części zabawek. Jeśli maluch ma starsze rodzeństwo (a ono klocki lego, pchełki, domino itd.), musisz szczególnie uważać. Miej oko na psią karmę – ma wielu fanów wśród najmłodszych, a łatwo się nią zakrztusić.
 • Kubek gorącej herbaty. Skóra dzieci jest cieńsza niż nasza, więc oparzenia w ich przypadku są znacznie głębsze. Jeśli przekraczają 15 procent powierzchni ciała, mogą nawet zagrażać życiu (ciało dziecka jest bardzo małe i talerz parującego rosołu może je oparzyć od stóp do głów). Dlatego bardzo uważaj. Nie stawiaj nic gorącego w zasięgu łapek malca i nigdy nie pij niczego, co gorące, trzymając brzdąca na kolanach.
 • Chemia i leki. Każdego dnia trafiają do szpitala maluszki, które zjadły lub wypiły coś, od czego powinny się trzymać z daleka: kostkę odświeżającą do toalety, pigułki antykoncepcyjne mamy, tabletki do zmywarki, proszek do prania, pastę do butów, farbę do włosów… Połknięcie czegoś takiego może mieć tragiczne skutki, dlatego trzymaj „chemię” pod kluczem albo na najwyższych półkach wysokich szafek, a nie w szafce pod zlewem czy na podłodze w łazience. Uważaj na tabletki, z których korzystasz na co dzień: malec może wyjąć je z twojej torebki. Podając dziecku leki, nigdy nie nazywaj ich cukierkami, soczkiem itd.
 • Schody. Upadek ze schodów jest bardzo niebezpieczny. Dlatego najlepiej zabezpiecz je bramką.
 • Narożniki mebli. Nie uchronisz uczącego się chodzić dziecka przed upadkami, ale możesz sprawić, by nie zrobiło sobie krzywdy.
 • Kosz na śmieci. Dla brzdąca jest niczym skarbiec, a może zawierać mnóstwo rzeczy, od których lepiej trzymać się z daleka. Dlatego załóż blokadę na drzwi szafki, w której go trzymasz.
 • Ostre i łatwo tłukące się przedmioty. Nożyczki, druty do robótek, cążki do skórek, wazony, przybory do szycia – w każdym domu jest mnóstwo przedmiotów, którymi można zrobić sobie krzywdę. Trzymaj je poza zasięgiem małych rączek, np. na wysokich półkach i w zamykanych szafkach.
 • Drzwi, szuflady. Łatwo przytrzasnąć sobie nimi palce, dlatego lepiej, by malec z nimi nie eksperymentował. Pomogą blokady. Kosztują dosłownie kilka złotych, a chronią naprawdę dobrze.
 • Niestabilne regały. Maluchy uwielbiają się na nie wspinać, trzeba więc mieć pewność, że się nie przewrócą. Można przymocować je do ściany.
 • Oszklone drzwi. Można na nie wpaść podczas zabawy. Takie wypadki nie są częste, ale mają bardzo dramatyczne skutki: przecięte mięśnie, ścięgna, nerwy itd. Dlatego wymień oszklone drzwi na pełne albo zastąp szybę szkłem hartowanym, taflą pleksi lub zabezpiecz ją folią, która zapobiegnie powstawaniu ostrych odłamków.
 • Alkohol. Kieliszek wina czy nalewki wiśniowej to dla maluszka bardzo dużo. Dlatego nigdy nie zostawiaj alkoholu w zasięgu łapek dziecka. Szczególnie uważaj podczas wizyt gości – dziecko może obsłużyć się samodzielnie, gdy dorośli są zajęci, bo np. kroją tort.
 • Sznurki, tasiemki.Nie powinny się plątać po domu, zwłaszcza w pobliżu łóżeczka. Uważaj także na kable, sznurki żaluzji i rolet, zbyt długie troczki czapek, sznurki od zabawek, wstążki od prezentów itd.
 • Kontakty. Maluchy uwielbiają dotykać paluszkami (również mokrymi, np. zaślinionymi) wszelkich dziurek. Dlatego trzeba je zabezpieczyć.
 • Otwarte okno. Każdego roku gazety opisują wypadki z udziałem najmłodszych. Pamiętaj, że malec, który potrafi wspiąć się na sofę, potrafi także wejść na parapet. Nie ustawiaj w pobliżu okna żadnych mebli (foteli, krzeseł), które ułatwiają wspinaczkę.
 • Ogień. Kominek, zapalniczka, zapalona świeczka – każda z tych rzeczy może zainteresować malca. A wtedy łatwo o oparzenie albo spowodowanie pożaru. Nie ma rady, trzeba trzymać dziecko od tego wszystkiego z daleka.
 • Łazienka.Nawet niewielka ilość wody może być niebezpieczna dla dziecka, dlatego podczas kąpieli nie zostawiaj dziecka samego choćby na chwilę. Wannę możesz zabezpieczyć matami albo paskami antypoślizgowymi, a armaturę – miękkimi nakładkami.
 • Trujące rośliny. Na czarnej liście jest m.in. piękna difenbachia, która zawiera truciznę powodującą obrzęk gardła. Trujące są również: asparagus, fikus i bluszcz.
 • Zwierzę. Nawet najspokojniejszy pod słońcem labrador może mieć w końcu dość ciągnięcia za uszy czy ogon. Dlatego nigdy nie zostawiaj dziecka ze zwierzęciem sam na sam.


Przeczytaj:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak