Zabezpieczenia do domu
AdobeStock
Zdrowie

Jak ochronić małe dziecko przed wypadkami w domu? Są na to sposoby!

„Odwróciłam się tylko na chwilę!”, „Nie mam pojęcia, skąd on to wziął/jak to się stało/jakim cudem tam wszedł” - właśnie to słyszą najczęściej lekarze zajmujący się dziećmi, które uległy najróżniejszym wypadkom. Sprawdź, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w domu.

O bezpieczeństwo dziecka trzeba dbać non stop, bo maluchy są o wiele sprytniejsze, niż sądzimy: nawet całkiem małe brzdące potrafią wejść na parapet, przekręcić kluczyki w stacyjce albo wyjąć z torebki babci tabletki na nadciśnienie.

Co może zagrażać dziecku w domu?

Dom kojarzy się z bezpieczeństwem, statystyki są jednak bezlitosne: do większości wypadków z udziałem dzieci dochodzi właśnie w nim. I to wcale nie w rodzinach patologicznych, ale w tzw. normalnych czy raczej zwyczajnych, takich jak twoja i moja.

 • Nóż na kuchennym blacie. A także krajalnica, ostry korkociąg, zachęcająco zwisający kabel pełnego wrzątku czajnika elektrycznego, ciężki garnek i mnóstwo innych przedmiotów. Uważaj, co zostawiasz na kuchennym blacie. Wszystko, co musi tam stać, ustaw możliwie głęboko, pod samą ścianą. Ostre i niebezpieczne akcesoria trzymaj w zamykanych szafkach.
Uwaga!
Jak udowodnili pediatrzy z Michigan (informację podajemy za PAP), już większość rocznych maluchów bez większego problemu ściąga przedmioty z kuchennego blatu zamontowanego na standardowej wysokości (90 cm) i sięga o wiele głębiej, niż byśmy się mogli spodziewać. Obserwowane przez lekarzy dzieci sięgając po telefon-zabawkę stawały na palcach, chociaż teoretycznie taką umiejętność powinny osiągnąć dopiero w wieku 22 miesięcy! A przecież na kuchennym blacie nie leżą wyłącznie zabawki, prawda?
 • Nieosłonięty palnik.Nawet jeśli dziecko nigdy dotąd nie interesowało się gorącymi garnkami ani płomieniem, któregoś dnia może wyciągnąć w ich kierunku rączki. Dlatego zabezpiecz kuchenkę specjalną osłoną i jeśli masz wybór, gotuj wyłącznie na tylnych palnikach.
 • Guzik na podłodze. Maluszki są niczym odkurzacze: wkładają (lub próbują włożyć) do buzi wszystko, co znajdą na swojej drodze. Dlatego usuń z zasięgu malca wszelkie przedmioty, które zmieszczą się w jego buzi: monety, małe baterie (są bardzo niebezpieczne po połknięciu!), koraliki, szpilki, zakrętki, części zabawek. Jeśli maluch ma starsze rodzeństwo (a ono klocki lego, pchełki, domino itd.), musisz szczególnie uważać. Miej oko na psią karmę – ma wielu fanów wśród najmłodszych, a łatwo się nią zakrztusić.
 • Kubek gorącej herbaty. Skóra dzieci jest cieńsza niż nasza, więc oparzenia w ich przypadku są znacznie głębsze. Jeśli przekraczają 15 procent powierzchni ciała, mogą nawet zagrażać życiu (ciało dziecka jest bardzo małe i talerz parującego rosołu może je oparzyć od stóp do głów). Dlatego bardzo uważaj. Nie stawiaj nic gorącego w zasięgu łapek malca i nigdy nie pij niczego, co gorące, trzymając brzdąca na kolanach.
 • Chemia i leki. Każdego dnia trafiają do szpitala maluszki, które zjadły lub wypiły coś, od czego powinny się trzymać z daleka: kostkę odświeżającą do toalety, pigułki antykoncepcyjne mamy, tabletki do zmywarki, proszek do prania, pastę do butów, farbę do włosów… Połknięcie czegoś takiego może mieć tragiczne skutki, dlatego trzymaj „chemię” pod kluczem albo na najwyższych półkach wysokich szafek, a nie w szafce pod zlewem czy na podłodze w łazience. Uważaj na tabletki, z których korzystasz na co dzień: malec może wyjąć je z twojej torebki. Podając dziecku leki, nigdy nie nazywaj ich cukierkami, soczkiem itd.
 • Schody. Upadek ze schodów jest bardzo niebezpieczny. Dlatego najlepiej zabezpiecz je bramką.
 • Narożniki mebli. Nie uchronisz uczącego się chodzić dziecka przed upadkami, ale możesz sprawić, by nie zrobiło sobie krzywdy.
 • Kosz na śmieci. Dla brzdąca jest niczym skarbiec, a może zawierać mnóstwo rzeczy, od których lepiej trzymać się z daleka. Dlatego załóż blokadę na drzwi szafki, w której go trzymasz.
 • Ostre i łatwo tłukące się przedmioty. Nożyczki, druty do robótek, cążki do skórek, wazony, przybory do szycia – w każdym domu jest mnóstwo przedmiotów, którymi można zrobić sobie krzywdę. Trzymaj je poza zasięgiem małych rączek, np. na wysokich półkach i w zamykanych szafkach.
 • Drzwi, szuflady. Łatwo przytrzasnąć sobie nimi palce, dlatego lepiej, by malec z nimi nie eksperymentował. Pomogą blokady. Kosztują dosłownie kilka złotych, a chronią naprawdę dobrze.
 • Niestabilne regały. Maluchy uwielbiają się na nie wspinać, trzeba więc mieć pewność, że się nie przewrócą. Można przymocować je do ściany.
 • Oszklone drzwi. Można na nie wpaść podczas zabawy. Takie wypadki nie są częste, ale mają bardzo dramatyczne skutki: przecięte mięśnie, ścięgna, nerwy itd. Dlatego wymień oszklone drzwi na pełne albo zastąp szybę szkłem hartowanym, taflą pleksi lub zabezpiecz ją folią, która zapobiegnie powstawaniu ostrych odłamków.
 • Alkohol. Kieliszek wina czy nalewki wiśniowej to dla maluszka bardzo dużo. Dlatego nigdy nie zostawiaj alkoholu w zasięgu łapek dziecka. Szczególnie uważaj podczas wizyt gości – dziecko może obsłużyć się samodzielnie, gdy dorośli są zajęci, bo np. kroją tort.
 • Sznurki, tasiemki.Nie powinny się plątać po domu, zwłaszcza w pobliżu łóżeczka. Uważaj także na kable, sznurki żaluzji i rolet, zbyt długie troczki czapek, sznurki od zabawek, wstążki od prezentów itd.
 • Kontakty. Maluchy uwielbiają dotykać paluszkami (również mokrymi, np. zaślinionymi) wszelkich dziurek. Dlatego trzeba je zabezpieczyć.
 • Otwarte okno. Każdego roku gazety opisują wypadki z udziałem najmłodszych. Pamiętaj, że malec, który potrafi wspiąć się na sofę, potrafi także wejść na parapet. Nie ustawiaj w pobliżu okna żadnych mebli (foteli, krzeseł), które ułatwiają wspinaczkę.
 • Ogień. Kominek, zapalniczka, zapalona świeczka – każda z tych rzeczy może zainteresować malca. A wtedy łatwo o oparzenie albo spowodowanie pożaru. Nie ma rady, trzeba trzymać dziecko od tego wszystkiego z daleka.
 • Łazienka.Nawet niewielka ilość wody może być niebezpieczna dla dziecka, dlatego podczas kąpieli nie zostawiaj dziecka samego choćby na chwilę. Wannę możesz zabezpieczyć matami albo paskami antypoślizgowymi, a armaturę – miękkimi nakładkami.
 • Trujące rośliny. Na czarnej liście jest m.in. piękna difenbachia, która zawiera truciznę powodującą obrzęk gardła. Trujące są również: asparagus, fikus i bluszcz.
 • Zwierzę. Nawet najspokojniejszy pod słońcem labrador może mieć w końcu dość ciągnięcia za uszy czy ogon. Dlatego nigdy nie zostawiaj dziecka ze zwierzęciem sam na sam.


Przeczytaj:

5 najważniejszych zasad, gdy podróżujesz z dzieckiem

Pielęgnacja
Wypadki w domu – dmuchaj na zimne!
Mieszkanie może być dla dziecka prawdziwą pułapką - tam najczęściej ulega wypadkom.

  Mieszkanie może być dla dziecka prawdziwą pułapką. To tam najczęściej ulega wypadkom. Możesz jednak im zapobiec! Przyjrzyjcie się uważnie swojemu domowi – czy dla Waszego malucha jest miejscem przyjaznym, czy raczej stanowi „tor przeszkód”? Oto domowy alfabet bezpieczeństwa dla rodziców. Barierki U szczytu i na dole schodów prowadzących na piętro zamontuj zamykane na zasuwkę, solidne barierki – na tyle wysokie, żeby dziecko nie przeszło górą. Gdy malec zaczyna pełzać, zabezpiecz nimi przejścia do pomieszczeń, do których nie powinien się dostać. Chemikalia Trzymaj je w wysoko umieszczonych szafkach z zamknięciem (to samo dotyczy leków czy narzędzi). Dziecko nie powinno wchodzić do warsztatu, magazynku, spiżarni czy garażu. Ściany pomalujcie nietoksycznymi farbami. Elektryczność Dziecko nie powinno mieć dostępu do grzejników, suszarki, żelazka i tostera (zwłaszcza gdy są podłączone do sieci). Gniazdka zabezpiecz zaślepkami albo zainstaluj model z automatyczną blokadą. Gorące rzeczy Nie stawiaj blisko krawędzi blatu gorących naczyń, czajników elektrycznych, opiekaczy, filiżanek ze świeżo zaparzoną herbatą. Nie pozwalaj dziecku zbliżać się do kominka czy nagrzanego piekarnika. Nowoczesne rury centralnego ogrzewania ukryj pod podłogą, zasłoń meblami lub owiń izolacją. Kable Schowaj je za meblami, pod podłogą lub grubym dywanem. Kable antenowe czy komputerowe powinny być zamurowane w ścianach. Regularnie sprawdzaj, czy przewody nie są uszkodzone. Urządzenia elektryczne wyłączaj z sieci, gdy skończysz z nich korzystać. Podczas ich pracy przewody nie mogą zwisać z blatu. Kuchnia Dziecko nie może przebywać tu samo. Szafki muszą mieć zamknięcia, których malec nie potrafi sforsować. Noże, zapałki, elektryczny sprzęt AGD, plastikowe torby przechowuj w miejscach niedostępnych dla dzieci. Kosz na śmieci...

rodzinna majówka, wyjazdy z dzieckiem,
Fotolia
Święta i uroczystości
Bezpieczna majówka
Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Co w plenerze, a nawet w przydomowym ogródku może zagrażać smykowi?

Wystarczy moment, by dziecko wpadło w tarapaty. Dlatego podczas pikniku pod chmurką czy nawet we własnym ogródku stale  miej malca na oku. Co może stwarzać zagrożenie? Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc. Zwierzęta Nawet te łagodne mogą stracić cierpliwość, zwłaszcza jeśli jest gorąco, a malec jeszcze nie wie, że nie można ich ciągnąć za ogon albo uszy. Dlatego nigdy nie zostawiaj dziecka ze zwierzęciem sam na sam.  Woda Dla małego dziecka nawet płytki zbiornik (np. oczko wodne, gumowy basenik albo beczka na deszczówkę) jest niebezpieczny. Ogromnym zagrożeniem jest także żle osłonięte  szambo. Narzędzia ogrodnicze Sekator, kosiarka, kosa. Brrr, lepiej się trzymać od nich z daleka.  Ognisko, grill Pamiętaj, że maluch nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Bardzo niebezpieczna może być także  płynna podpałka do grilla - co roku jest przyczyną wielu wypadków. Trujące rośliny Jest ich sporo, dlatego malec nie powinien wkładać do buzi żadnych listków ani owoców. Najpopularniejsze:  Ligustr pospolity . Jego czarne jagody mogą nawet spowodować śmierć. Wawrzynek wilcze łyko. Najbardziej toksyczne są czerwone owoce. Kasztanowiec zwyczajny. Niebezpieczne są kwiaty i młode liście. Naparstnica purpurowa. Niebezpieczne są kwiaty.   Ogrodnicza „chemia”. Nawozy i środki do ochrony roślin przed szkodnikami są bardzo niebezpieczną trucizną. Dlatego trzeba je trzymać poza zasięgiemn małych rączek.   Szkło Rany przez nie zadane są wyjątkowo niebezpieczne, a bywa, że zdradliwe (małe u wlotu, a ogromne w głębi ciała) Furtki i drzwi (np. od samochodu). Malec może przytrzasnąć sobie nimi palce. Niedomknięta furtka na ulicę może być dla malca także zaproszeniem do samodzielnej, bardzo niebezpiecznej  wycieczki.  Pojazdy Nigdy nie zostawiaj...

noworodek, sen
Panthermedia
Rozwój
Bezpieczny sen niemowlęcia - 10 ważnych wskazówek
Czy śpiące dziecko można zostawić samo w domu? Czy w łóżeczku niemowlęcia może być poduszka? A pluszak? W jakiej pozycji kłaść niemowlę, by było bezpieczne podczas snu? O czym jeszcze trzeba pamiętać?

1. Bądź blisko Dzięki temu będziesz mogła szybko zareagować jeśli twoja pociecha obudzi się w nocy przestraszona albo pojawią się inne problemy.   W ciągu kilku pierwszych miesięcy życia dziecko będzie się czuło lepiej śpiąc w tym samym pokoju , co ty. Jeśli  jest chorowite a także wówczas, gdy masz duże mieszkanie (i będąc np. w kuchni nie słyszysz, co się dzieje w pokoju dziecinnym), możesz skorzystać z elektronicznej niani , która da ci znać, jeśli coś będzie nie tak. Rodzicom wcześniaków i niemowląt, które mają kłopoty z oddychaniem zaleca się czasem stosowanie monitorów oddechu. 2. Wywietrz sypialnię Świeżym powietrzem łatwiej oddychać. Zbyt suche i ciepłe wysusza, a przez to osłabia drogi oddechowe. Temperatura w sypialni niemowlaka nie powinna być zbyt wysoka ( ok. 20 stopni ), a łóżeczku nie może stać blisko kaloryfera .  Przeczytaj także: Dlaczego dziecko nie chce spać? 3. Zabierz poduszkę Poduszki, puchate kołderki  i   duże pluszaki to zagrożenie – jeśli niemowlę wtuli w nie buzię,  może mieć kłopoty z oddychaniem. Niemowlęciu wystarczy dość twardy materacyk i lekka kołderka albo śpiworek do przykrycia. 4. Uważaj na sznurki  W pobliżu łóżka nie powinno być żadnych sznurków, kabli i innych rzeczy tego typu. Troczki od ubranek albo osłon na łóżeczko muszą być na tyle krótkie, by malec nie mógł oplątać nimi nawet nadgarstka. 5. … i drobne przedmioty Regularnie sprawdzaj, czy w łóżeczku nie pojawiły się przypadkiem jakieś drobne przedmioty, np. zakrętka od tubki z maścią przeciw odparzeniom,  czubek plastikowego pojemniczka po soli fizjologicznej, oderwany od piżamki guziczek itd. Połknięcie takiego drobiazgu mogłoby być niebezpieczne. 6. Ułóż dziecko na pleckach albo boku Niemowlę powinno spać na wznak albo na boku, podparte zwiniętym w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz