
Angina u dziecka, czyli ropne zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, jest wywoływana przez bakterie (głównie paciorkowce). Sprawdź, jakie są typowe objawy anginy ropnej i jak leczyć anginę u dziecka.
Angina u dziecka - objawy
- Ból gardła. Jest tak silny, że utrudnia przełykanie. Dziecko z tego powodu może nie chcieć jeść, a nawet pić. Zdarza się, że ból promieniuje na całą twarz, dziecko skarży się także na kłucie w uchu.
- Gorączka. Temperatura rośnie szybko, może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. Dziecko jest rozpalone, ma dreszcze.
- Czerwone gardło. Kiedy odchylisz główkę dziecka i poprosisz, żeby szeroko otworzył buzię, zobaczysz mocno czerwone lub malinowe gardło i powiększone (rozpulchnione) migdałki, na których gołym okiem widać białawy nalot.
- Powiększone węzły. Dosyć wyraźnie wyczuwalne są podczas anginy węzły podżuchwowe i szyjne (mogą mieć nawet wielkość ziarna fasoli).
- Złe samopoczucie. Dziecko jest osłabione, pokłada się, nie ma apetytu, ani ochoty na zabawę.
Angina u dziecka - leczenie
- Antybiotyk. Najczęściej jest to lek z grupy penicylin lub cefalosporyn. Dzięki niemu dziecko poczuje się znacznie lepiej już po 2–3 dniach. Ale pamiętaj, że antybiotyk musi brać tak długo, jak nakazał pediatra.
- Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ponieważ dziecko ma wysoką temperaturę i silny ból gardła, są niezbędne. Możesz podać dziecku paracetamol lub ibuprofen.
- Kąpiel ochładzająca. Zanim pojawi się lekarz albo gdy środki przeciwgorączkowe jeszcze nie zaczęły działać, możesz zrobić dziecku kąpiel ochładzającą. Najpierw wlej do wanny ciepłą wodę i włóż do niej dziecko, a dopiero potem powoli dolewaj zimnej wody. Dzięki temu smyk uniknie szoku wywołanego zetknięciem gorącego ciała z zimną wodą. Jeśli dziecko podczas takiej kąpieli płacze, wypróbuj inny sposób – zimne okłady na czoło, kark, np. z mokrej pieluchy. Wolniej pomagają zbić gorączkę, ale nie są aż tak nieprzyjemne.
- Preparaty na gardło. Dziecku dobrze jest rozpylić specyfik do gardła, który zmniejszy ból i obrzęk oraz ułatwi przełykanie (np. Tantum Verde). Kilkulatkowi lekarz może przepisać pastylki do ssania. Pamiętaj, że nie wolno ich nadużywać, bo lekko wysuszają śluzówkę.
- Płukanki. Dziecku, które potrafi już płukać gardło, możesz przygotować płukankę z naparu szałwii albo rumianku czy z propolisem. Dziecko powinno płukać nimi gardło 3–4 razy dziennie. Z roztworu wody z solą lepiej zrezygnuj, bo jest wyjątkowo paskudny w smaku, a dzieci mają dość duży odruch wymiotny.
Zobacz też: