Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, zdrowie dziecka, lekarstwa
Panthermedia
Zdrowie

Ból gardła? Może to angina!

Dziecko skarży się na ból gardła? Ma gorączkę? Sprawdź, czy to przypadkiem nie jest angina!

Angina u dziecka, czyli ropne zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, jest wywoływana przez bakterie (głównie paciorkowce). Sprawdź, jakie są typowe objawy anginy ropnej i jak leczyć anginę u dziecka.

Angina u dziecka - objawy

Angina czasami rozpoczyna się od wymiotów, więc rodzice mogą myśleć, że dziecko ma zatrucie pokarmowe. Szybko jednak dołączają się inne objawy anginy:
  • Ból gardła. Jest tak silny, że utrudnia przełykanie. Dziecko z tego powodu może nie chcieć jeść, a nawet pić. Zdarza się, że ból promieniuje na całą twarz, dziecko skarży się także na kłucie w uchu.
  • Gorączka. Temperatura rośnie szybko, może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. Dziecko jest rozpalone, ma dreszcze.
  • Czerwone gardło. Kiedy odchylisz główkę dziecka i poprosisz, żeby szeroko otworzył buzię, zobaczysz mocno czerwone lub malinowe gardło i powiększone (rozpulchnione) migdałki, na których gołym okiem widać białawy nalot.
  • Powiększone węzły. Dosyć wyraźnie wyczuwalne są podczas anginy węzły podżuchwowe i szyjne (mogą mieć nawet wielkość ziarna fasoli).
  • Złe samopoczucie. Dziecko jest osłabione, pokłada się, nie ma apetytu, ani ochoty na zabawę.

Angina u dziecka - leczenie

Pamiętaj, że anginy nie da się wyleczyć domowymi sposobami. Jeśli podejrzewasz tę chorobę, koniecznie wezwij lekarza, bo nieleczona czy źle leczona angina może prowadzić do poważnych powikłań, np. gorączki reumatycznej (wtedy potrzebna jest długotrwała kuracja antybiotykowa) lub zapalenia nerek (niezbędny jest pobyt w szpitalu). Co zaleci lekarz dziecku z anginą?
  • Antybiotyk. Najczęściej jest to lek z grupy penicylin lub cefalosporyn. Dzięki niemu dziecko poczuje się znacznie lepiej już po 2–3 dniach. Ale pamiętaj, że antybiotyk musi brać tak długo, jak nakazał pediatra.
  • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ponieważ dziecko ma wysoką temperaturę i silny ból gardła, są niezbędne. Możesz podać dziecku paracetamol lub ibuprofen.
  • Kąpiel ochładzająca. Zanim pojawi się lekarz albo gdy środki przeciwgorączkowe jeszcze nie zaczęły działać, możesz zrobić dziecku kąpiel ochładzającą. Najpierw wlej do wanny ciepłą wodę i włóż do niej dziecko, a dopiero potem powoli dolewaj zimnej wody. Dzięki temu smyk uniknie szoku wywołanego zetknięciem gorącego ciała z zimną wodą. Jeśli dziecko podczas takiej kąpieli płacze, wypróbuj inny sposób – zimne okłady na czoło, kark, np. z mokrej pieluchy. Wolniej pomagają zbić gorączkę, ale nie są aż tak nieprzyjemne.
  • Preparaty na gardło. Dziecku dobrze jest rozpylić specyfik do gardła, który zmniejszy ból i obrzęk oraz ułatwi przełykanie (np. Tantum Verde). Kilkulatkowi lekarz może przepisać pastylki do ssania. Pamiętaj, że nie wolno ich nadużywać, bo lekko wysuszają śluzówkę.
  • Płukanki. Dziecku, które potrafi już płukać gardło, możesz przygotować płukankę z naparu szałwii albo rumianku czy z propolisem. Dziecko powinno płukać nimi gardło 3–4 razy dziennie. Z roztworu wody z solą lepiej zrezygnuj, bo jest wyjątkowo paskudny w smaku, a dzieci mają dość duży odruch wymiotny.
Uwaga! Czasem do objawów anginowych dołącza się wysypka. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, bo może to być sygnał, że dziecko ma szkarlatynę albo mononukleozę –wtedy należy zmienić diagnozę i/lub postępowanie.

Zobacz też:

Ból gardła u dziecka: po czym poznać, że domowe sposoby nie wystarczą?

dziecko, choroba, przeziębienie, termometr, chore dziecko
Fotolia
Zdrowie
Angina lubi lato - jak pomóc dziecku choremu na anginę?
Angina nie ma wakacji - dopada dzieci także latem. Sprawdź, jakie są jej przyczyny i objawy oraz jak się ją leczy.

Angina u dzieci to choroba wywołana przez bakterie, głównie  z grupy paciorkowców. Choć kojarzy się z zimą i brakiem szalika, bardzo często dopada dzieci także latem. Dlaczego dzieci chorują na anginę latem? Przegrzany (a więc i osłabiony) z powodu upału organizm jest  łatwym celem dla bakterii powodujących anginę .  "Pomagają" im także skoki temperatury (np. wychodzenie z klimatyzowanego auta na rozgrzaną ulicę),  przechłodzenie  np. po zbyt długiej kąpieli w zimnym morzu, lody jedzone w upalny dzień itd. Podczas wakacyjnych wyjazdów przybywa też okazji do kontaktów z innymi ludźmi ( bakterie powodujące anginę  przenoszą się drogą kropelkową ) czy zakażonymi przedmiotami (np. sztućcami). Zobacz także: 5 najczęstszych chorób, które występują latem u dziecka Objawy anginy u dzieci Zdarza się, że infekcję bakteryjną poprzedza  infekcja wirusowa - zaczerwienione gardło jest dla bakterii  łatwym celem.  Nie zawsze jednak tak się dzieje. Dziecko może także rozchorować się nagle. Objawy anginy to: Zaczerwienienie gardła. Przy zakażeniu bakteryjnym gardło jest bardzo czerwone, a na migdałkach widać ropne czopy   lub białożółte naloty.  Powiększone węzły chłonne , czasem znacznie. Wysoka gorączka ,  nawet do 40 stopni. Złe samopoczucie. Dziecko jest rozbite, nie ma apetytu. Anginie u dzieci towarzyszy często ból brzucha , mogą także pojawić się wymioty.   Leczenie anginy u dzieci - konieczny jest antybiotyk Anginę trzeba leczyć antybiotykiem. Według starego powiedzenia „Angina liże stawy , kąsa serce ”. Nie ma w nim przesady: nieleczona antybiotykiem angina może doprowadzić do powikłań, m.in.  uszkodzenia serca , zapalenia stawów czy  kłębuszkowego zapalenie nerek . Po podaniu...

jak się leczy anginę
Fotolia
Zdrowie
Sprawdź, czy na anginę konieczny jest antybiotyk
Twoje dziecko ma anginę i zastanawiasz się, czy lekarz słusznie przepisał antybiotyk? Przeczytaj.

Anginę leczy się antybiotykiem, ponieważ jest to choroba wywołana przez bakterie (zwykle paciorkowce). Anginy nie można leczyć domowymi sposobami bez antybiotyku, ponieważ źle leczona angina może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, m.in. gorączki reumatycznej lub zapalenia nerek .  Jak się leczy anginę? Jeśli lekarz diagnozuje u twojego dziecka lub u ciebie anginę, może zadecydować o następującym leczeniu: antybiotyk , zwykle z grupy penicylin lub cefalosporyn. Po  ok. 3 dawkach antybiotyku dziecko powinno się poczuć lepiej. Konieczne jest branie antybiotyku do samego końca terapii. leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – przy anginie dziecko odczuwa silny ból gardła i ma wysoką temperaturę.   preparaty na gardło , łagodzące ból gardła i ułatwiające przełykanie. Zapytaj lekarza lub farmaceuty,które specyfiki na gardło możesz podawać dziecku.  płukanie gardła – starszym dzieciom i dorosłym chorującym na anginę ulgę przyniesie także płukanie gardła naparem szałwii lub rumianku, ewentualnie wody z solą. To bardzo ważne, żeby przeprowadzić kurację antybiotykiem do końca, by nie ryzykować zdrowia dziecka. Niedoleczona angina może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.   Zobacz też: Czy to szkarlatyna czy angina? Angina lubi lato - jak pomóc choremu na anginę dziecku? Co wiesz o gorączce u dzieci? QUIZ Badanie ASO na zakażenie paciorkowcami

Angina u dziecka
AdobeStock
Zdrowie
Angina u dziecka - objawy, przyczyny, sposoby leczenia [FOTO]
Silny ból gardła i gorączka to jedne z najbardziej charakterystycznych objawów anginy. Choroba często atakuje latem - opisujemy, jak ją rozpoznać i jak ją leczyć.

Choroba dotyczy głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Wystarczy, że maluch bawi się z dzieckiem chorym na anginę, aby bakterie lub wirusy zaatakowały także jego. Zobacz, jak się przed tym ustrzec! Spis treści: Angina u dziecka - charakterystyka choroby Angina u dziecka - objawy Angina u dziecka - przyczyny Angina u dziecka - diagnoza Angina u dziecka - leczenie Angina u dziecka - domowe sposoby leczenia Angina u dziecka - powikłania Angina u dziecka - przeciwdziałanie Angina u dziecka - charakterystyka choroby Angina to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Przybiera postać ostrego stanu zapalnego migdałków podniebiennych i gardła. Najczęściej wywołują ją bakterie, ale zdarza się też angina wirusowa. Dzieci z reguły chorują na nią jesienią i zimą oraz wczesną wiosną. Częściej dotyczy to przedszkolaków, dwulatkom i młodszym maluchom zdarza się rzadko. Okres wylęgania się choroby w najczęściej spotykanej anginie bakteryjnej paciorkowcowej wynosi 2-5 dni. Angina u dziecka - objawy Objawy anginy zależą od wywołującego ją drobnoustroju. Zwykle małe dziecko nagle zaczyna wymiotować lub ma odruchy wymiotne, pokłada się, traci apetyt. Zaczyna skarżyć się na ból gardła przy połykaniu (z wyniku obrzęku, powiększenia i przekrwienia migdałków), który może promieniować do uszu, ma chrypkę. Inne objawy to: wysoka gorączka (nawet 39-40°C), uczucie suchości i drapanie w gardle - z tego powodu dziecko zaczyna chrząkać i pokasływać, żywoczerwona błona śluzowa gardła, powiększone, przekrwione migdałki podniebienne z widocznymi na nich białymi nalotami, obrzmiałe i bolesne podżuchwowe węzły chłonne - zauważysz je, przesuwając palcami po bokach szyi i pod brodą dziecka. U starszych dzieci występuje także kaszel przy anginie , a temperatura ciała jest prawidłowa i nie ma gorączki....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak