Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wiosna, dziecko, pylenie
fotolia
Zdrowie

Co pyli w kwietniu?

Zobacz kalendarz kwietniowych pyleń dla mamy małego alergika.
  • Brzoza

Okres pylenie brzozy: szczyt pylenia brzozy przypada na kwiecień.

Po pyłkach traw, zarodniki brzozy są najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek i błony śluzowej nosa. U dzieci z alergią na pyłki brzozy wzrasta ryzyko alergii na pyłki leszczyny i olchy.
Brzoza najintensywniej pyli w godzinach popołudniowych. Po zakończonym okresie pylenia brzozy warto dokładnie wyczyścić mieszkanie, gdyż pyłki dostają się do wnętrza oknami i często zalegają w kurzu domowym.
Jeśli dziecko jest uczulone na pyłki brzozy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że występuje u niego również nietolerancja gruszek, jabłek, niekiedy też innych owoców pestkowych.

Zobacz też: Co teraz pyli

  • Topola

Kwitnienie topoli: od końca marca, jednak największe stężenie alergenu przypada na połowę kwietnia.

Topola reaguje krzyżowo z wierzbą.
Warto pamiętać, że to nie unoszący się w powietrzu biały puch uczula najsilniej. Często za kwietniowe katary i łzawienie obwinia się topolę, a prawdziwą przyczyną alergii są trawy, które również pylą w tym okresie.

Dowiedz się wszystkiego o odczulaniu dzieci.

  • Wierzba

Okres pylenie wierzby: kwiecień, choć roślina zaczyna kwitnąć już w marcu.

Alergie na pyłki wierzby częściej pojawiają się u dzieci mieszkających w miastach niż na wsiach. Choć nie zdarzają się często, mogą być przyczyną dolegliwości ze strony układu oddechowego.

  • Jesion

Okras pylenia jesionu: od końca marca do połowy maja – najsilniej w kwietniu.

Objawami alergii na pyłki jesionu: nieżyt nosa, ostre zapalenie spojówek.

Jesion wytwarza najwięcej aeroalergenów czyli pyłku. Na szczęście w Polsce nie jest on aż tak uciążliwy, jak w Europie Zachodniej, gdzie po prostu częściej występuje.

Zobacz też: Alergia u dzieci – fakty i mity.


 

Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków

alergia, wiosna, pyłki
Zdrowie
Alergia na wiosnę - gdy pylą pyłki
Wiosna jest szczególnie trudna dla dzieci uczulonych na pyłki drzew. Mogą nawet przez cały czas mieć nieprzyjemnie objawy, głównie alergiczny katar.

Wiosna jest szczególnie trudna dla dzieci uczulonych na pyłki Nie każda roślina może być przyczyną alergii . Uczula tylko ten pyłek, który zawiera substancje uczulające , jest lekki, a jego ziarna mają odpowiedni kształt, by unosić się w powietrzu przez dłuższy czas. Ziarna takich roślin mają średnicę 15–50 mikronów i nie są widzialne gołym okiem. Alergia na pyłki ujawnia się zazwyczaj w drugim, trzecim roku życia dziecka , choć zdarza się także u niemowląt. Uczulone dziecko szczególnie źle się czuje na dworze , gdzie jest narażone na wdychanie groźnych dla niego pyłków . Niebezpieczny czas dla alergika Niektóre rośliny zaczynają pylić już w zimie (np.: leszczyna, olcha). Natomiast między majem a lipcem najgorsze są trawy i zboża, bardzo często powodujące uczulenie . Gdy one skończą pylić, zacznie bylica – na nią również dużo osób ma alergię. Dziecko, jeśli jest uczulone na kilka pyłków roślin – a tak często się zdarza – może źle się czuć nawet przez kilka miesięcy. Musisz jednak pamiętać, że pylenie zależy od okresów wegetacji roślin . Uczulenie na pyłki - nie tylko katar Uczulenie na pyłki łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem u dziecka . Typowe objawy tej postaci alergii to: Katar sienny . Maluszkowi wydzielina wciąż kapie z noska. Jest jej bardzo dużo. Utrudnia to dziecku jedzenie, sen, zabawę. Nieżyt nosa może też objawiać się w inny sposób – wydzieliny nie ma, za to nosek jest niemal całkowicie „zablokowany”, co znacznie utrudnia oddychanie. Uporczywe kichanie . Zwykle są to nawet ataki kichania. Maluszek „zużywa” ogromne ilości chusteczek. Upośledzenie węchu . Jest spowodowane „zablokowaniem” nosa. Zapalenie spojówek. występuje przy katarze siennym. Małe oczka pieką, łzawią, swędzą. Występuje przekrwienie, obrzęk powiek,...

co pyli w marcu
Adobe Stock
Zdrowie
Co pyli w marcu – lista alergizujących gatunków
W marcu pyli już sześć roślin, których pyłek może wywoływać alergię. Najsilniej w marcu pyli olsza, a średnio – leszczyna i topola.

Co pyli w marcu: najsilniej w tym miesiącu pyli olsza . W środku pylenia jest też leszczyna, ale stężenie jej pyłku rzadko bywa wysokie. W marcu notuje się też niskie stężenie pyłków: Cladosporium oraz Alternaria. W końcówce miesiąca zaczyna pylić brzoza, na razie słabo, a od połowy miesiąca w powietrzu może też znaleźć się pyłek topoli, który w końcu miesiąca osiągnie stężenie średnie. Co pyli w marcu – leszczyna Stężenie pyłków leszczyny w tym miesiącu jest zwykle średnie. W dużych miastach stężenie jest niższe niż na terenach podmiejskich i w okolicach ogródków działkowych. Objawy alergii na pyłek leszczyny: wodnista wydzielina z nosa, kichanie, świąd nosa, zaczerwienienie spojówek, łzawienie. Zobacz: Alergia na pyłki leszczyny Co pyli w marcu – olsza Stężenie pyłków olszy przez cały marzec może być wysokie . Alergicy odczuwają wtedy ulgę jedynie bezpośrednio po deszczu. Uczulają trzy gatunki: olsza czarna, szara i zielona. Objawy alergii na pyłek olch wodnista wydzielina z nosa, kichanie, świąd nosa, zatkany nos zaczerwienienie spojówek, łzawienie, objawy astmy pyłkowej (świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, napadowy kaszel). Zobacz: Alergia na pīlki olszy Co pyli w marcu – Cladosporium Cladosporium (grzyby pleśniowe), które najintensywniej pylą od maja do sierpnia, są nieco mniej aktywne w marcu – stężenie ich pyłków zwykle jest niskie. Objawy alergii na Cladosporium: katar, kichanie, objawy astmy, grzybicze zapalenie zatok, atopowe zapalenie skóry. Zobacz: Alergia na grzyby Cladosporium Co pyli w marcu – brzoza Zaczyna pylić od ok. połowy marca i do końca miesiąca stężenie jej pyłków zwykle jest dość niskie. W Polsce najczęściej występują: brzoza brodawkowata, brzoza czarna i brzoza omszona....

dziecko, wiosna, alergia
Zdrowie
Kalendarz pylenia - kiedy pylą rośliny?
Sprawdź, w jakich miesiącach pylą poszczególne rośliny i kiedy alergia może się nasilić.

  Zobacz, jakie rośliny w miesiącach wiosennych i letnich najbardziej uczulają.     Co pyli w kwietniu W kwietniu zaczyna pylić wiele roślin, m.in:   topola – pyli od połowy marca do połowy maja, brzoza – od kwietnia i do połowy maja, olcha – pyli od lutego do kwietnia, wierzba – pyli od marca do połowy maja, dąb – zaczyna pylić w połowie kwietnia, kończy z początkiem czerwca. Co pyli w maju Maj to prawdziwe utrapienie dla alergików. Pyli: brzoza, wierzba, dąb, topola, trawy, zaczynają pylić zboża i pokrzywa. Co pyli w czerwcu Bardzo silnie pyli babka lancetowata oraz szczaw i sosna. Coraz więcej jest w powietrzu grzybów pleśniowych. Zaczynają pylić trawy i zboża. Co pyli w lipcu To najtrudniejszy miesiąc dla alergika uczulonego na pyłki. Pylą: trawy, zboża, szczaw, babka lancetowata, pokrzywa, zaczynają pylić komosa i bylica. Coraz więcej pojawia się zarodników grzybów pleśniowych. Co pyli w sierpniu To również bardzo trudny miesiąc dla dzieci uczulonych na pyłki, szczególnie traw i grzybów pleśniowych. Silnie pylą komosa i bylica, które bardzo często powodują dolegliwości u alergików, ale mniej za to babka i zboża. W powietrzu unosi się bardzo dużo zarodników grzybów pleśniowych ze wszystkich alergizujących gatunków. Co pyli we wrześniu W tym okresie najgorzej poczują się dzieci uczulone na zarodniki grzybów pleśniowych, bo w powietrzu unosi się ich teraz całe mnóstwo. W dalszym ciągu pyli komosa i bylica. Jak rozpoznać alergię u dziecka - tłumaczy pediatra:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak