Co pyli we wrześniu? W tym miesiącu wielu alergików może odetchnąć z ulgą, bo większość roślin albo przestaje pylić, albo stężenie ich pyłków w powietrzu jest niewielkie. Powodów do radości nie mają jednak osoby uczulone na zarodniki grzybów pleśniowych, szczególnie z rodzaju Cladosporium. W pierwszej połowie września może też jeszcze mocno dokuczać bylica.

Reklama

Spis treści:

Pylenie roślin we wrześniu

W pierwszej połowie września stężenie pyłków bylicy może utrzymywać się na średnim poziomie. Bylica to popularny chwast, który rośnie m.in. w rowach i na nieużytkach. Na drugą połowę września przypada koniec jej pylenia.

Co jeszcze pyli we wrześniu:

  • babka lancetowata i zwyczajna – rośnie niemal wszędzie, kończy pylić w drugiej dekadzie września, a wcześniej stężenie jej pyłków w powietrzu jest niskie.
  • pokrzywa – jest zdrowa, ale jej pyłki mogą uczulać. W ostatnim tygodniu września można już odetchnąć, bo stężenie pyłków pokrzywy jest niskie.
  • trawa – uczulenie na pyłki traw to jedna z najczęstszych alergii wziewnych, ale we wrześniu trawa przestaje pylić, więc stężenie pyłków w powietrzu jest raczej niskie.
  • grzyby pleśniowe (mikroskopowe) – we wrześniu alergikom dają się we znaki przede wszystkim zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladopsorium, które osiągają wysokie stężenie w powietrzu. Alternaria przestają dokuczać alergikom już w drugiej dekadzie września.

Co pyli na początku września

Na początku września pylą wszystkie wymienione wyżej rośliny. Stężenie ich pyłków słabnie z tygodnia na tydzień i w drugiej dekadzie września zwykle kończą pylenie: trawy, bylica i babka lancetowata. Warto jednak pamiętać, że dokładnego momentu zakończenia pylenia poszczególnych gatunków nie sposób podać – każdego roku może to nastąpić w nieco innym momencie – wszystko zależy od pogody.

Zobacz także

Co pyli pod koniec września

Po dwudziestym września w powietrzu unosi się już bardzo mało pyłków pokrzywy. Nie pylą też najczęściej trawy ani babki, ale w powietrzu mogą jeszcze wisieć resztki pyłków bylicy. Koniec września to czas intensywnego pylenia grzybów mikroskopowych, a zwłaszcza Cladosporium. Warto pamiętać, że zarodniki tych grzybów przyczyniać się mogą do powstawania alergii krzyżowej. W ich przypadku osoby uczulone mogą także reagować alergicznie na lateks i niektóre grzyby, np. kropidlaka popielatego.

Co pyli we wrześniu i październiku

Na przełomie września i października w powietrzu mogą unosić się jeszcze pyłki bylicy, choć najczęściej kończy ona pylić z końcem września. Słabnie też już pylenie grzybów Aletrnaria, które zwykle ustaje zaraz po pierwszym tygodniu października. Największe problemy stwarzają w tym czasie zarodniki grzybów Cladosporium, które do końca września pylą mocno. W październiku ich stężenie słabnie, ale utrzymuje się aż do początku listopada.

Objawy alergii wziewnej

Alergia wziewna mylona jest często z przeziębieniem. Do jej objawów zalicza się:

  • wodnistą wydzielinę z nosa,
  • częste kichanie,
  • zapalenie spojówek (świąd i zaczerwienienie oczu),
  • kaszel,
  • duszności (problemy z oddychaniem),
  • świsty w klatce piersiowej przy oddychaniu.

Zwróć uwagę, czy objawy nasilają się w słoneczne dni podczas pobytu poza domem, a zmniejszają lub zanikają w czasie deszczu. To może wskazywać właśnie na alergię na pyłki. W tym przypadku nie podaje się leków zwalczających infekcje, tylko leki antyalergiczne.

Objawy alergii wziewnej są często mylone z infekcjami – wodnisty katar, suchy kaszel, czasem duszności. Często pojawia się alergiczne zapalenie spojówek. Sprawdź, co pyli we wrześniu wg wskazań kalendarza pylenia roślin i nie daj się zaskoczyć. Okres pylenia roślin trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Kiedy się zakończy, warto wykonać testy alergiczne, żeby ustalić, jakie pyłki uczulają dziecko.

Jak pomóc dziecku z alergią na pyłki

Jeśli twoje dziecko ma alergię wziewną, możesz nieco mu pomóc, stosując się do tych zaleceń:

  • unikajcie spacerów w słoneczne dni – stężenie pyłków w powietrzu jest wtedy wyższe
  • wybierajcie spacery po deszczu, powietrze jest wtedy oczyszczone
  • jeśli twoje dziecko bardzo się męczy, możesz zawiesić w oknie mokre firanki, które będą wyłapywać pyłki.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama